XANTYPA - Aktuálně

Co se děje… v Hollywoodu

PŘIPRAVIL ÁJA BUFKA

Charitativní dražba více jak pětistovky předmětů patřících Barbře Streisand, hvězdě filmů TAKOVÍ JSME BYLI, FUNNY GIRL, JENTL a mnoha dalších, proběhla v hotelu Hilton. Její výtěžek byl věnován nadaci Hvězdy. „V aukci se dražily věci v cenách od několika dolarů až po desetitisíce. Obraz, o němž se předpokládá, že je dílem holandského malíře Keese van Dongena, měl vyvolávací cenu 125 tisíc dolarů, ale neprodal se,“ vysvětloval majitel aukční síně Darryl Julien. „V nabídce bylo také zlatě pomalované dřevěné písmeno A, které Barbře Streisand v kuchyni připomínalo její čtyřicet let staré rozhodnutí vypustit ze svého křestního jména právě tuto samohlásku.“ Místo za odhadovaných tři sta bylo áčko vydraženo za 8 750 dolarů.

Co se děje… v Berlíně

PŘIPRAVIL MARTIN KRAFL

Říjen je v Německu už tradičně ve znamení literatury. Všichni její milovníci, tedy i ti z Berlína, míří na knižní veletrh do Frankfurtu nad Mohanem, který patří k největším a nejprestižnějším na světě. Letošní 61. ročník s více než sedmi tisíci vystavovateli v devíti obrovských halách byl pro nás napínavý, neboť spisovatelka Iva Procházková na něm byla nominována s románem NAZÍ na německou Cenu za literaturu pro mládež. Sice ji nedostala, ale už samotná nominace je velkou poctou.
Českou republiku na veletrhu zastupoval také spisovatel Jáchym Topol s románem KLOKTAT DEHET, který vyšel v roce 2007 v německém překladu Andrease Tretnera a Mileny Oda v nakladatelství Suhrkamp s titulem ZIRKUSZONE. Autorské čtení v budově Svobodozednářské lóže za jednotu v centru Frankfurtu navštívilo asi šedesát hostů. S Jáchymem Topolem měli možnost diskutovat o psaní a současné české i evropské literatuře. Někteří z nich si německý překlad jeho románu přímo na místě zakoupili, takže měl autor co podepisovat. Na veletrhu, kde měla Česká republika svůj stánek, vystoupila mj. skupina Psí vojáci, kterou založil spisovatelův bratr Filip Topol. Koncert hudebníků se uskutečnil před dvěma stovkami návštěvníků u příležitosti 20. výročí událostí roku 1989. Obě akce podpořily Česko-německá společnost DTG Frankfurt n. M., Ministerstvo kultury ČR, Svět knihy a České centrum Berlín.
České centrum na knižním veletrhu představilo Knihovnu české literatury, která sídlí na berlínské Checkpoint Charlie a čítá více než 3500 svazků.

Co se děje… v Africe

PŘIPRAVILA GITA FUCHSOVÁ

Keňská příroda lákala spisovatele odedávna. Kdo by neznal ZELENÉ PAHORKY AFRICKÉ Ernesta Hemingwaye nebo VZPOMÍNKY NA AFRIKU Karen Blixen. Ale že by si podmanila i Miroslava Švandrlíka? Jedno je jisté: okouzlila Zdeňka Trošku, který umístil do západní Keni africkou část svého nejnovějšího filmu, natáčeného podle Švandrlíkovy knihy DOKTOR OD JEZERA HROCHŮ.

STRÁNKY Z VANCOUVERU

Co si myslí Economist

Přípravy na olympijské hry ve Vancouveru běžely až donedávna jako na drátku. Poslední dobou však prý ale mají „nádech neklidu“. Tak to alespoň vidí vážený anglický časopis Economist.Má to údajně co dělat s recesí. S tou ekonomickou. Místní hospodaření až donedávna vykazovalo velké úspěchy, částečně díky přípravám na olympiádu. Ale stavební průmysl ve Spojených státech se zhroutil a zdejší dřevařský průmysl je proto poněkud v nesnázích. Nezaměstnanost stoupla na osm procent, vládní příjmy z daní prudce klesají. Předpověď na příští rok je ztrátová, očekává se více než dvaapůlmiliardový schodek (počítáno v kanadských dolarech).

O čem se mluví… v Čechách

PŘIPRAVILA MICHAELA GÜBELOVÁ

Dvacet let bez opony aneb Máme co slavit! 17. listopadu, v den oslav 20. výročí listopadových událostí, půjde Prahou vzpomínkový průvod z Albertova na Národní třídu. Tam se pak bude konat ojedinělý koncert, při němž zazní písně, které kdysi pomáhaly lidem doufat, že se někdy do naší země vrátí svoboda projevu.

O čem se mluví… na Moravě

PŘIPRAVILA ZUZANA LEDEREROVÁ

Ve dnech 14. a 15. listopadu se Vnorovy roztančí hodovým veselím. Ke starým, stále živým tradicím tu patří i bohatost krojů.Nezapomeňte! Jedenáctého listopadu se otevírají láhve s mladým svatomartinským vínem, které naznačí mnohé o kvalitě letošního ročníku.

Co se děje… ve Vídni

PŘIPRAVILA NATASCHA KAMES

Dlouhá muzejní noc Každoročně začátkem podzimu nabízí Vídeň jedinečný zážitek milovníkům umění a kultury: Dlouhou muzejní noc (Lange Nacht der Museen), která letos proběhla v sobotu 3. října již podesáté. Tentokrát se k vídeňské akci připojilo celé Rakousko, a dokonce četné galerie na Slovensku, ve Slovinsku a v Lichtenštejnsku: 650 muzeí, galerií a kulturních institucí otevřelo od šesté večerní až do jedné hodiny v noci své „brány k umění“. Jediný lístek umožnil zájemcům vstup do všech zúčastněných institucí. Navíc byly uspořádány zajímavé přednášky a dokonce speciální program pro děti. Pro ně byl k dispozici „dětský pas“, do kterého si mohly jednotlivé návštěvy zaznamenávat, a ve třetím navštíveném muzeu čekalo na ty nejpilnější překvapení. Tak lze již v raném mládí probudit zájem o umění a kulturu na celý život.Největší návštěvnost, stejně jako v minulém roce, zaznamenalo přírodovědecké muzeum ve Vídni. Během večera jej navštívilo 10 937 návštěvníků. Těsně za ním následovala Albertina. 

Co se děje… v New Yorku

PŘIPRAVILA MARTINA LEIEROVÁ

I když New York bez ustání tepe svým ohlušujícím pulsem, přesto se newyorské ulice s přicházejícím podzimem a snad odcházející ekonomickou recesí zlehka proměnily. Nájmy na Manhattanu zlevnily, přesto jsou mnozí starousedlíci nuceni odstěhovat se do levnějších čtvrtí. Na dětských hřištích přibylo nezaměstnaných rodičů, kteří si namísto cizokrajných chův (ty museli propustit) sami hrají se svými dětmi. Mnohé obchody i zavedené podniky zavírají. Kategorie dobrovolníků čili lidí pomáhajících zdarma na úřadech nebo na radnici se kvalitativně mění a místo důchodců ji tvoří špičky ve svém oboru, momentálně bez práce. Podzimní oblečení v obchodech sází na jistotu: univerzální a dlouho nositelné bílé košile a dobře padnoucí džíny. Naproti tomu letošní Fashion Week sahá do fantazie a předvádí kreativní a neobvykle odvážné modely. Časopisy jako Vanity Fair přínášejí měsíčně dopodrobna zmapované příběhy finančníků, kteří po milionech a protiprávně utráceli peníze svých klientů. Větu „Greed is good“ (Chamtivost je správná) pronesl ve filmu WALL STREET už před dvaceti lety Michael Douglas coby bezohledný burzovní makléř Gekko. Současná situace přivedla režiséra Olivera Stonea zpět do Finančního distriktu New Yorku, kde mapuje stav Wall Streetu v druhém pokračování.  

Co se děje… v Hollywoodu

PŘIPRAVIL ÁJA BUFKA

Cena za hrob v těsné blízkosti místa, kde je pohřbena Marilyn Monroe, se na online aukci E-bay vyšplhala až na 4,6 milionů dolarů. Protože se ale ukázalo, že japonský zájemce je insolventní, oslovuje aukční síň další účastníky dražby. Místo posledního odpočinku vedle slavné filmové hvězdy má rozměry 85,3 x 67 x 238 cm. Marilyn Monroe byla zde ve Westwoodu pohřbena v roce 1962. Zakladatel časopisu Playboy, Hugh Hefner, si o třicet let později koupil místo v hrobce hned vedle ní jen za 75 tisíc dolarů. Tvrdil, že zde má pochovánu spoustu svých přátel, a protože bydlí nedaleko, bude s nimi za života i po smrti v těsném sousedství.

O čem se mluví… na Moravě…

Již třetí letošní Festival otevřených sklepů se pod heslem Víno a zážitky ve sklepech jižní Moravy uskuteční 17. a 18. října v historickém Mikulově a dvou malebných obcích na úpatí Pálavských vrchů, Bavorech a Perné. Milovníci vín mají možnost navštívit známá velká vinařství i malé vinaře, z nichž někteří své sklepy otevírají vůbec poprvé. A navíc? Show Kamila Prokeše, mistra republiky v sekání sektů, gurmánské menu, večerní posezení u cimbálu nebo kašna s tryskajícím vínem. www.otevrenesklepy.cz.

O čem se mluví… v Čechách…

Pro divadlo Rock Café na Národní třídě nastudoval režisér Ivo Krobot TANEČNÍ HODINY PRO STARŠÍ A POKROČILÉ. Scénář vytvořil podle stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala. Hrají Kateřina Janečková, Ctirad Götz a Petr Drholec. (7. a 19. 10.)

STRÁNKY Z VANCOUVERU

MATĚJ BUCKNA: „Keď tam budeš, nauč ich hrať hokej!“

Koncem léta předvedli Kanaďané své hokejové dresy na zimní olympiádu. Uvědomil jsem si, že kdyby byl ještě na živu Matěj Buckna, museli by mu vyrobit jeden zvláštní, s javorovým listem na jedné straně a s československou vlajkou na straně druhé. Představuje totiž to nejsilnější sportovní pouto mezi Československem a Kanadou. Narodil se v roce 1913 slovenským rodičům ve zdejším Trailu a o třiaosmdesát let později zemřel už jako všeobecně uznávaná legenda československého hokeje.

Co se děje…ve Vídni

připravila Natascha Kames

Jak se dostalo světlo na plátno  Vídeňské galerie se neustále předhánějí, která nabídne honosnější a zvučnější výstavu. V současné době je v záři reflektorů Albertina, kde byla v září otevřena expozice s názvem JAK SE DOSTALO SVĚTLO NA PLÁTNO. 193 exponátů prezentuje fascinující svět impresionistického a postimpresionistického malířství.Tvoří ji vysoce hodnotná díla sbírky Batliner v Albertině a 75 výpůjček z kolínské nadace Wallraf-Richartz-Museums & Fondation Corboud, která rovněž celou výstavu koncipovala. Doplňuje ji 40 originálních uměleckých objektů a malířských pomůcek, které publiku názorně přibližují všední den umělce a jeho práci.Tato neobyčejná výstava vychází z pětiletého výzkumného projektu, který přináší nový pohled na vývoj a techniku impresionistické malby. Prostřednictvím děl Courbeta, Maneta, Moneta, Renoira, Cézanna, Pissara, Signaca a van Gogha se snaží odpovědět na otázky: „Co je imprese?“ nebo „Kdy je obraz hotov?“.Výstava potrvá 11. 9. 2009 – 10. 1. 2010www.albertina.at na fotografii Paul Cézanne, ZÁTIŠÍ, kolem 1877 

Co se děje…v New Yorku

PŘIPRAVILA MARTINA LEIEROVÁ

Světově proslulý architekt Frank Gehry (vlastním jménem Ephraim Owen Goldberg,autor známého titanového Gugenheimova muzea v Bilbau či pražského Tančícího domu) si zřejmě oddechl, když se po dvou měsících opět rozběhla zastavená stavba jeho šestasedmdesáti patrového domu na Manhattanu, která málem skončila ve čtyřicátém patře. V důsledku ekonomické krize ale Gehryho druhý, mnohem rozsáhlejší newyorský projekt, potkal osud podobný osudu Národní knihovny Jana Kaplického. Jeho velkolepé architektonické plány sedmnácti budov s šesti tisíci byty a basketbalovou arénou se realizovat nebudou a komplex dotvoří neznámá architektonická firma z Kansasu. Frank Gehry naštěstí honorář za své dosavadní studie (ve výši několika desítek milionů dolarů) už dostal. Starosta New Yorku Michael Bloomberg také nedávno oznámil, že na samé jižní špičce Manhattanu vznikne Gehrym vyprojektované dětské hřiště (s rozpočtem 4 milionů dolarů). Manhattanské děti, z nichž se 80 procent nedostalo do přeplněných městských školek, se už těší a se svými kyblíky a lopatkami míří na jih. na fotografii Gehryho „Žebřík do nebe“, nejvyšší mrakodrap na spodním Manhattanu

Co se děje…v Hollywoodu

PŘIPRAVIL ÁJA BUFKA

Koncem letošního srpna tisíce žen z celých Spojených států protestovaly proti nošení podprseneka horních dílů plavek. V Los Angeles na plážové promenádě zorganizovaly průvod, jehož vyvrcholením bylo tříhodinové show ve Venice. V americké společnosti mají mít muži i ženy stejná práva. Jenomže ženy jsou zde pokutovány za kojení a ukazování prsních bradavek na veřejnosti…

Co se děje…v Berlíně

PŘIPRAVIL MARTIN KRAFL

Je libo osvěžující koupel, bublinkovou masáž, studenou sprchu nebo jen tak trochu vody? Ve varieté Chamäleon ve slavných Hackesche Höfe v Berlíně je do konce roku na divadelní scéně sedm obrovských van a voda tu stříká ze všech stran. A dějí se v ní věci! K vidění je tu totiž jedinečná show SOAP: operní árie, vodní hrátky, světelné efekty a špičkové artistické výkony! Pěvecký výkon Liny Navakaite z Litvy umocňuje výkony artistů v umělém dešti nebo ve vodní lázni, předvádějících neuvěřitelné kousky, ať už na hrazdě, laně, látkovém provaze či na okraji jedné z van, které ze scény po celou dobu show nezmizí. Diváci chtě nechtě občas zatají dech, a aby si oddechli, angažovali tvůrci projektu kanadskou komičku Marie-Andrée Lemaire, která svými vtipnými skeči jednotlivá vystoupení propojuje. Nutno dodat, že je smáčená vodou asi nejvíc ze všech. Choreograficky zajímavý je i baletní výstup z LABUTÍHO JEZERA, tančený čtyřmi nahými tanečníky s bílými ručníky. Pohybově dokonalý, vtipný a sexy. SOAP rozhodně stojí za pozornost! (www.chamaeleonberlin.com)

Aktuální vydání
XANTYPA 06/18

XANTYPA XANTYPA 06/18

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
hybernia
Inzerce
schieleartcentrum
Inzerce
janackovafilharmonie