XANTYPA - Aktuálně

Co se děje… ve Vídni

PŘIPRAVILA NATASCHA KAMES

Dlouhá muzejní noc Každoročně začátkem podzimu nabízí Vídeň jedinečný zážitek milovníkům umění a kultury: Dlouhou muzejní noc (Lange Nacht der Museen), která letos proběhla v sobotu 3. října již podesáté. Tentokrát se k vídeňské akci připojilo celé Rakousko, a dokonce četné galerie na Slovensku, ve Slovinsku a v Lichtenštejnsku: 650 muzeí, galerií a kulturních institucí otevřelo od šesté večerní až do jedné hodiny v noci své „brány k umění“. Jediný lístek umožnil zájemcům vstup do všech zúčastněných institucí. Navíc byly uspořádány zajímavé přednášky a dokonce speciální program pro děti. Pro ně byl k dispozici „dětský pas“, do kterého si mohly jednotlivé návštěvy zaznamenávat, a ve třetím navštíveném muzeu čekalo na ty nejpilnější překvapení. Tak lze již v raném mládí probudit zájem o umění a kulturu na celý život.Největší návštěvnost, stejně jako v minulém roce, zaznamenalo přírodovědecké muzeum ve Vídni. Během večera jej navštívilo 10 937 návštěvníků. Těsně za ním následovala Albertina. 

Co se děje… v New Yorku

PŘIPRAVILA MARTINA LEIEROVÁ

I když New York bez ustání tepe svým ohlušujícím pulsem, přesto se newyorské ulice s přicházejícím podzimem a snad odcházející ekonomickou recesí zlehka proměnily. Nájmy na Manhattanu zlevnily, přesto jsou mnozí starousedlíci nuceni odstěhovat se do levnějších čtvrtí. Na dětských hřištích přibylo nezaměstnaných rodičů, kteří si namísto cizokrajných chův (ty museli propustit) sami hrají se svými dětmi. Mnohé obchody i zavedené podniky zavírají. Kategorie dobrovolníků čili lidí pomáhajících zdarma na úřadech nebo na radnici se kvalitativně mění a místo důchodců ji tvoří špičky ve svém oboru, momentálně bez práce. Podzimní oblečení v obchodech sází na jistotu: univerzální a dlouho nositelné bílé košile a dobře padnoucí džíny. Naproti tomu letošní Fashion Week sahá do fantazie a předvádí kreativní a neobvykle odvážné modely. Časopisy jako Vanity Fair přínášejí měsíčně dopodrobna zmapované příběhy finančníků, kteří po milionech a protiprávně utráceli peníze svých klientů. Větu „Greed is good“ (Chamtivost je správná) pronesl ve filmu WALL STREET už před dvaceti lety Michael Douglas coby bezohledný burzovní makléř Gekko. Současná situace přivedla režiséra Olivera Stonea zpět do Finančního distriktu New Yorku, kde mapuje stav Wall Streetu v druhém pokračování.  

Co se děje… v Hollywoodu

PŘIPRAVIL ÁJA BUFKA

Cena za hrob v těsné blízkosti místa, kde je pohřbena Marilyn Monroe, se na online aukci E-bay vyšplhala až na 4,6 milionů dolarů. Protože se ale ukázalo, že japonský zájemce je insolventní, oslovuje aukční síň další účastníky dražby. Místo posledního odpočinku vedle slavné filmové hvězdy má rozměry 85,3 x 67 x 238 cm. Marilyn Monroe byla zde ve Westwoodu pohřbena v roce 1962. Zakladatel časopisu Playboy, Hugh Hefner, si o třicet let později koupil místo v hrobce hned vedle ní jen za 75 tisíc dolarů. Tvrdil, že zde má pochovánu spoustu svých přátel, a protože bydlí nedaleko, bude s nimi za života i po smrti v těsném sousedství.

O čem se mluví… na Moravě…

Již třetí letošní Festival otevřených sklepů se pod heslem Víno a zážitky ve sklepech jižní Moravy uskuteční 17. a 18. října v historickém Mikulově a dvou malebných obcích na úpatí Pálavských vrchů, Bavorech a Perné. Milovníci vín mají možnost navštívit známá velká vinařství i malé vinaře, z nichž někteří své sklepy otevírají vůbec poprvé. A navíc? Show Kamila Prokeše, mistra republiky v sekání sektů, gurmánské menu, večerní posezení u cimbálu nebo kašna s tryskajícím vínem. www.otevrenesklepy.cz.

O čem se mluví… v Čechách…

Pro divadlo Rock Café na Národní třídě nastudoval režisér Ivo Krobot TANEČNÍ HODINY PRO STARŠÍ A POKROČILÉ. Scénář vytvořil podle stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala. Hrají Kateřina Janečková, Ctirad Götz a Petr Drholec. (7. a 19. 10.)

STRÁNKY Z VANCOUVERU

MATĚJ BUCKNA: „Keď tam budeš, nauč ich hrať hokej!“

Koncem léta předvedli Kanaďané své hokejové dresy na zimní olympiádu. Uvědomil jsem si, že kdyby byl ještě na živu Matěj Buckna, museli by mu vyrobit jeden zvláštní, s javorovým listem na jedné straně a s československou vlajkou na straně druhé. Představuje totiž to nejsilnější sportovní pouto mezi Československem a Kanadou. Narodil se v roce 1913 slovenským rodičům ve zdejším Trailu a o třiaosmdesát let později zemřel už jako všeobecně uznávaná legenda československého hokeje.

Co se děje…ve Vídni

připravila Natascha Kames

Jak se dostalo světlo na plátno  Vídeňské galerie se neustále předhánějí, která nabídne honosnější a zvučnější výstavu. V současné době je v záři reflektorů Albertina, kde byla v září otevřena expozice s názvem JAK SE DOSTALO SVĚTLO NA PLÁTNO. 193 exponátů prezentuje fascinující svět impresionistického a postimpresionistického malířství.Tvoří ji vysoce hodnotná díla sbírky Batliner v Albertině a 75 výpůjček z kolínské nadace Wallraf-Richartz-Museums & Fondation Corboud, která rovněž celou výstavu koncipovala. Doplňuje ji 40 originálních uměleckých objektů a malířských pomůcek, které publiku názorně přibližují všední den umělce a jeho práci.Tato neobyčejná výstava vychází z pětiletého výzkumného projektu, který přináší nový pohled na vývoj a techniku impresionistické malby. Prostřednictvím děl Courbeta, Maneta, Moneta, Renoira, Cézanna, Pissara, Signaca a van Gogha se snaží odpovědět na otázky: „Co je imprese?“ nebo „Kdy je obraz hotov?“.Výstava potrvá 11. 9. 2009 – 10. 1. 2010www.albertina.at na fotografii Paul Cézanne, ZÁTIŠÍ, kolem 1877 

Co se děje…v New Yorku

PŘIPRAVILA MARTINA LEIEROVÁ

Světově proslulý architekt Frank Gehry (vlastním jménem Ephraim Owen Goldberg,autor známého titanového Gugenheimova muzea v Bilbau či pražského Tančícího domu) si zřejmě oddechl, když se po dvou měsících opět rozběhla zastavená stavba jeho šestasedmdesáti patrového domu na Manhattanu, která málem skončila ve čtyřicátém patře. V důsledku ekonomické krize ale Gehryho druhý, mnohem rozsáhlejší newyorský projekt, potkal osud podobný osudu Národní knihovny Jana Kaplického. Jeho velkolepé architektonické plány sedmnácti budov s šesti tisíci byty a basketbalovou arénou se realizovat nebudou a komplex dotvoří neznámá architektonická firma z Kansasu. Frank Gehry naštěstí honorář za své dosavadní studie (ve výši několika desítek milionů dolarů) už dostal. Starosta New Yorku Michael Bloomberg také nedávno oznámil, že na samé jižní špičce Manhattanu vznikne Gehrym vyprojektované dětské hřiště (s rozpočtem 4 milionů dolarů). Manhattanské děti, z nichž se 80 procent nedostalo do přeplněných městských školek, se už těší a se svými kyblíky a lopatkami míří na jih. na fotografii Gehryho „Žebřík do nebe“, nejvyšší mrakodrap na spodním Manhattanu

Co se děje…v Hollywoodu

PŘIPRAVIL ÁJA BUFKA

Koncem letošního srpna tisíce žen z celých Spojených států protestovaly proti nošení podprseneka horních dílů plavek. V Los Angeles na plážové promenádě zorganizovaly průvod, jehož vyvrcholením bylo tříhodinové show ve Venice. V americké společnosti mají mít muži i ženy stejná práva. Jenomže ženy jsou zde pokutovány za kojení a ukazování prsních bradavek na veřejnosti…

Co se děje…v Berlíně

PŘIPRAVIL MARTIN KRAFL

Je libo osvěžující koupel, bublinkovou masáž, studenou sprchu nebo jen tak trochu vody? Ve varieté Chamäleon ve slavných Hackesche Höfe v Berlíně je do konce roku na divadelní scéně sedm obrovských van a voda tu stříká ze všech stran. A dějí se v ní věci! K vidění je tu totiž jedinečná show SOAP: operní árie, vodní hrátky, světelné efekty a špičkové artistické výkony! Pěvecký výkon Liny Navakaite z Litvy umocňuje výkony artistů v umělém dešti nebo ve vodní lázni, předvádějících neuvěřitelné kousky, ať už na hrazdě, laně, látkovém provaze či na okraji jedné z van, které ze scény po celou dobu show nezmizí. Diváci chtě nechtě občas zatají dech, a aby si oddechli, angažovali tvůrci projektu kanadskou komičku Marie-Andrée Lemaire, která svými vtipnými skeči jednotlivá vystoupení propojuje. Nutno dodat, že je smáčená vodou asi nejvíc ze všech. Choreograficky zajímavý je i baletní výstup z LABUTÍHO JEZERA, tančený čtyřmi nahými tanečníky s bílými ručníky. Pohybově dokonalý, vtipný a sexy. SOAP rozhodně stojí za pozornost! (www.chamaeleonberlin.com)

MÍŠA KULIČKA NEBOLI URSUS AMERIKANUS

S medvědy je tu poněkud svízel. Myslím s těmi menšími, černými – Ursus amerikanus. Množí se jak houby po dešti a přestávají se bát lidí. V Britské Kolumbii jich žije až sto šedesát tisíc, což znamená, že na každých dvacet pět obyvatel připadá jeden huňáč. A to nepočítám přerostlé grizzly, s kterými není vůbec žádná legrace. Těch je v Britské Kolumbii na třináct tisíc, ale díkybohu žijí v odlehlejších částech provincie.

VANCOUVER NA VODĚ ZCELA ZÁVISLÝ

Tak jako ve své slavné písničce o slunečnicích si Inka Zemánková nedovede představit „bez Vesuvu Neapol a bez ledovců jižní pól“, je dosti těžké představit si Vancouver bez vody. A to ve všech jejích formách – bez toho všudypřítomného zimního deště, který tak báječně naplňuje obrovské rezervoáry pitné vody v okolních horách, bez mohutné řeky Fraser, prý plné jeseterů, která se ve Vancouveru vlévá do moře. Ale hlavně bez Pacifiku. Ten tomuto největšímu přístavu v Kanadě do jisté míry zaručuje jeho prosperitu.

Co se děje… ve Vídni

Noc hvězd – největší dobročinná akce všech dob  Pamela Anderson, Ivana Trump, Bill Clinton, Katy Perry – zkrátka pestrý mix VIP se sešel na již 17. tradičním plese Life Ball ve vídeňské radnici. Výtěžek putoval na konto organizací gayů. Velká charitativní událost zahájila čtyřletý cyklus, jehož vyvrcholením bude jubilejní 20. ples v roce 2012. Plesy jsou vždy tematicky inspirovány symboly života – elementy vody, země, vzduchu a ohně. Voda je počátek života a vývoje, země nás živí, vzduch nám umožňuje dýchat a objevení ohně znamenalo začátek veškeré civilizace.Téma vody dokumentovalo hlavní motto letošního plesu LET LOVE FLOW. Vídeňská radnice se při této příležitosti přeměnila na barokní vodní zámek, před kterým se objevil bazén se 2,5 miliony litrů vody. Za touto atraktivní scénou však vězela i vážná myšlenka, kterou ztělesňovala choreografie tanečního zahájení: 99 mladých chlapců a dívek stálo proti páru gayů: jako vykřičník pro ty, kteří AIDS stále ještě vidí jako nemoc homosexuálů. Dívky byly místo obvyklých bílých šatů oblečeny do rudých a na konci špalírů vytvořily gigantickou červenou stuhu, „red ribbon“, která měla všem připomenout, o co tento večer šlo.

Aktuální vydání
XANTYPA 01/2019

XANTYPA XANTYPA 01/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne