XANTYPA - Aktuálně

STRÁNKY Z VANCOUVERU

MATĚJ BUCKNA: „Keď tam budeš, nauč ich hrať hokej!“

Koncem léta předvedli Kanaďané své hokejové dresy na zimní olympiádu. Uvědomil jsem si, že kdyby byl ještě na živu Matěj Buckna, museli by mu vyrobit jeden zvláštní, s javorovým listem na jedné straně a s československou vlajkou na straně druhé. Představuje totiž to nejsilnější sportovní pouto mezi Československem a Kanadou. Narodil se v roce 1913 slovenským rodičům ve zdejším Trailu a o třiaosmdesát let později zemřel už jako všeobecně uznávaná legenda československého hokeje.

Co se děje…ve Vídni

připravila Natascha Kames

Jak se dostalo světlo na plátno  Vídeňské galerie se neustále předhánějí, která nabídne honosnější a zvučnější výstavu. V současné době je v záři reflektorů Albertina, kde byla v září otevřena expozice s názvem JAK SE DOSTALO SVĚTLO NA PLÁTNO. 193 exponátů prezentuje fascinující svět impresionistického a postimpresionistického malířství.Tvoří ji vysoce hodnotná díla sbírky Batliner v Albertině a 75 výpůjček z kolínské nadace Wallraf-Richartz-Museums & Fondation Corboud, která rovněž celou výstavu koncipovala. Doplňuje ji 40 originálních uměleckých objektů a malířských pomůcek, které publiku názorně přibližují všední den umělce a jeho práci.Tato neobyčejná výstava vychází z pětiletého výzkumného projektu, který přináší nový pohled na vývoj a techniku impresionistické malby. Prostřednictvím děl Courbeta, Maneta, Moneta, Renoira, Cézanna, Pissara, Signaca a van Gogha se snaží odpovědět na otázky: „Co je imprese?“ nebo „Kdy je obraz hotov?“.Výstava potrvá 11. 9. 2009 – 10. 1. 2010www.albertina.at na fotografii Paul Cézanne, ZÁTIŠÍ, kolem 1877 

Co se děje…v New Yorku

PŘIPRAVILA MARTINA LEIEROVÁ

Světově proslulý architekt Frank Gehry (vlastním jménem Ephraim Owen Goldberg,autor známého titanového Gugenheimova muzea v Bilbau či pražského Tančícího domu) si zřejmě oddechl, když se po dvou měsících opět rozběhla zastavená stavba jeho šestasedmdesáti patrového domu na Manhattanu, která málem skončila ve čtyřicátém patře. V důsledku ekonomické krize ale Gehryho druhý, mnohem rozsáhlejší newyorský projekt, potkal osud podobný osudu Národní knihovny Jana Kaplického. Jeho velkolepé architektonické plány sedmnácti budov s šesti tisíci byty a basketbalovou arénou se realizovat nebudou a komplex dotvoří neznámá architektonická firma z Kansasu. Frank Gehry naštěstí honorář za své dosavadní studie (ve výši několika desítek milionů dolarů) už dostal. Starosta New Yorku Michael Bloomberg také nedávno oznámil, že na samé jižní špičce Manhattanu vznikne Gehrym vyprojektované dětské hřiště (s rozpočtem 4 milionů dolarů). Manhattanské děti, z nichž se 80 procent nedostalo do přeplněných městských školek, se už těší a se svými kyblíky a lopatkami míří na jih. na fotografii Gehryho „Žebřík do nebe“, nejvyšší mrakodrap na spodním Manhattanu

Co se děje…v Hollywoodu

PŘIPRAVIL ÁJA BUFKA

Koncem letošního srpna tisíce žen z celých Spojených států protestovaly proti nošení podprseneka horních dílů plavek. V Los Angeles na plážové promenádě zorganizovaly průvod, jehož vyvrcholením bylo tříhodinové show ve Venice. V americké společnosti mají mít muži i ženy stejná práva. Jenomže ženy jsou zde pokutovány za kojení a ukazování prsních bradavek na veřejnosti…

Co se děje…v Berlíně

PŘIPRAVIL MARTIN KRAFL

Je libo osvěžující koupel, bublinkovou masáž, studenou sprchu nebo jen tak trochu vody? Ve varieté Chamäleon ve slavných Hackesche Höfe v Berlíně je do konce roku na divadelní scéně sedm obrovských van a voda tu stříká ze všech stran. A dějí se v ní věci! K vidění je tu totiž jedinečná show SOAP: operní árie, vodní hrátky, světelné efekty a špičkové artistické výkony! Pěvecký výkon Liny Navakaite z Litvy umocňuje výkony artistů v umělém dešti nebo ve vodní lázni, předvádějících neuvěřitelné kousky, ať už na hrazdě, laně, látkovém provaze či na okraji jedné z van, které ze scény po celou dobu show nezmizí. Diváci chtě nechtě občas zatají dech, a aby si oddechli, angažovali tvůrci projektu kanadskou komičku Marie-Andrée Lemaire, která svými vtipnými skeči jednotlivá vystoupení propojuje. Nutno dodat, že je smáčená vodou asi nejvíc ze všech. Choreograficky zajímavý je i baletní výstup z LABUTÍHO JEZERA, tančený čtyřmi nahými tanečníky s bílými ručníky. Pohybově dokonalý, vtipný a sexy. SOAP rozhodně stojí za pozornost! (www.chamaeleonberlin.com)

MÍŠA KULIČKA NEBOLI URSUS AMERIKANUS

S medvědy je tu poněkud svízel. Myslím s těmi menšími, černými – Ursus amerikanus. Množí se jak houby po dešti a přestávají se bát lidí. V Britské Kolumbii jich žije až sto šedesát tisíc, což znamená, že na každých dvacet pět obyvatel připadá jeden huňáč. A to nepočítám přerostlé grizzly, s kterými není vůbec žádná legrace. Těch je v Britské Kolumbii na třináct tisíc, ale díkybohu žijí v odlehlejších částech provincie.

VANCOUVER NA VODĚ ZCELA ZÁVISLÝ

Tak jako ve své slavné písničce o slunečnicích si Inka Zemánková nedovede představit „bez Vesuvu Neapol a bez ledovců jižní pól“, je dosti těžké představit si Vancouver bez vody. A to ve všech jejích formách – bez toho všudypřítomného zimního deště, který tak báječně naplňuje obrovské rezervoáry pitné vody v okolních horách, bez mohutné řeky Fraser, prý plné jeseterů, která se ve Vancouveru vlévá do moře. Ale hlavně bez Pacifiku. Ten tomuto největšímu přístavu v Kanadě do jisté míry zaručuje jeho prosperitu.

Co se děje… ve Vídni

Noc hvězd – největší dobročinná akce všech dob  Pamela Anderson, Ivana Trump, Bill Clinton, Katy Perry – zkrátka pestrý mix VIP se sešel na již 17. tradičním plese Life Ball ve vídeňské radnici. Výtěžek putoval na konto organizací gayů. Velká charitativní událost zahájila čtyřletý cyklus, jehož vyvrcholením bude jubilejní 20. ples v roce 2012. Plesy jsou vždy tematicky inspirovány symboly života – elementy vody, země, vzduchu a ohně. Voda je počátek života a vývoje, země nás živí, vzduch nám umožňuje dýchat a objevení ohně znamenalo začátek veškeré civilizace.Téma vody dokumentovalo hlavní motto letošního plesu LET LOVE FLOW. Vídeňská radnice se při této příležitosti přeměnila na barokní vodní zámek, před kterým se objevil bazén se 2,5 miliony litrů vody. Za touto atraktivní scénou však vězela i vážná myšlenka, kterou ztělesňovala choreografie tanečního zahájení: 99 mladých chlapců a dívek stálo proti páru gayů: jako vykřičník pro ty, kteří AIDS stále ještě vidí jako nemoc homosexuálů. Dívky byly místo obvyklých bílých šatů oblečeny do rudých a na konci špalírů vytvořily gigantickou červenou stuhu, „red ribbon“, která měla všem připomenout, o co tento večer šlo.

Co se děje… v Berlíně

 Český rock zamířil do Evropy! Postarala se o to skupina Zrní, která zvítězila v soutěži Český rock do Evropy pořádané Českým rozhlasem spolu s časopisem Rock & Pop a Českým centrem Berlín.Zúčastnilo se jí 235 kapel, deset z nich poslala porota do finále. Zrní svojí hudbou nadchli posluchače rádia, kteří jim ve finále dali největší počet hlasů. Hudebníci dostali možnost si „zarockovat“ v berlínském uměleckém domě Kleisthaus u příležitosti českého předsednictví v EU. Německé publikum rozhodně nezklamali! Hráli spolu už na gymnáziu v Kladně, kde kapelu v roce 2001 založili. Mezitím komponovali hudbu, přičemž se nechtěli držet jen klasických postupů, ale zpracovávali a míchali nejrůznější melodie, tóny, komiksy a dokonce i zvuky rodného průmyslového města.www.zrni.cz

Co se děje... v Africe

 Naše půlroční předsednické angažmá v Radě EU jsme zde zakončili setkáním s prestižním hostem domácí politiky. Raila Odinga, ministerský předseda, přijal naše pozvání a zavítal na pravidelné setkání velvyslanců EU, aby nám v neformálním prostředí české rezidence pověděl něco neformálního o současném dění v Keni. O několik dnů poté se setkal i s delegací českého parlamentu, takže musel nabýt dojmu, že česká zahraniční politika nabrala africký rozměr!

Co se děje … v Hollywoodu

 Ve výstavní síni Akademie byla k nahlédnutí kniha BOOK OF DREAMS (KNIHA SNŮ).Vychází z poznámkových bloků Frederica Felliniho. Italský režisér si do nich od šedesátých let minulého století zapisoval své myšlenky a kreslil obrázky, odrážející jeho pokusy o zkoumání vlastního podvědomí skrze umění, životní sny a témata, která se později objevila v jeho filmech: erotika, náboženství, násilí a láska. Některé stránky z jeho poznámkových bloků, plné textů a barevných kreseb, byly zvětšeny a rozvěšeny po stěnách výstavní síně, aby se návštěvníci mohli blíže seznámit s představami slavného režiséra.

Aktuální vydání
XANTYPA 10/2018

XANTYPA XANTYPA 10/2018

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
www.trioriskypraha.cz
Inzerce
Narodní divadlo
Inzerce
hybernia
Inzerce
schieleartcentrum