XANTYPA 02/09

MAGDALENA DIETLOVÁ 04/09

co byste si měli přečíst v dubnové xantypě

Editorial šéfredaktorky.

MARKÉTA PLÁNKOVÁ

MARKÉTA PLÁNKOVÁ

herečka

Vstupuje do našich domácností dvakrát týdně v nejsledovanějším seriálu ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ jako ambiciózní a pragmatická doktorka Magda Tárová. Když jí na ulici cizí paní vynadala, jak ji nemůže vystát, brala to Markéta jako potvrzení, že mrchu hraje opravdu dobře.

JAN PALACH

JAN PALACH

chtěl probudit národ z letargie

Petr Blažek strávil uplynulý rok pátráním po nových skutečnostech týkajících se Jana Palacha i jeho sebeobětování. Prostudoval dosud nepublikovaný vyšetřovací spis Veřejné bezpečnosti, v němž jsou mimo jiné zaznamenány podrobné výpovědi svědků, kteří Palachovo sebeupálení viděli. Měl v ruce Palachův index i jeho poslední dopis.

MAGDALÉNA BOROVÁ

MAGDALÉNA BOROVÁ

pěvkyně

Je jednou ze dvou nejmladších členek činohry Národního divadla a má už na kontě pěknou řádku inscenací. Tou poslední je MIKVE Hadar Galronové (role Tehily, v režii Michala Dočekala), a chystá se na Zeyerovu MAHULENU (v režii J. A. Pitínského).

OBYVATELÉ JEDNÉ VILY NA OŘECHOVCE

OBYVATELÉ JEDNÉ VILY NA OŘECHOVCE

historie domu

Ve dvojvile v Lomené ulici na Ořechovce bydlí pan František Krejčí s rodinou, která je potomstvem hned několika slavných osobností. Jejich dům postavil architekt Pavel Janák v letech 1923 – 1924 pro dědečka, též Františka Krejčího, zakladatele moderní české psychologie, a pro strýce Emila Fillu, kubistického malíře. V domě žil i Františkův otec, hudební skladatel Iša Krejčí. Snad proto, že si to zvláštní dědictví chce opravdu zasloužit a zároveň potřebuje konkrétně vyjádřit svoji úctu a obdiv ke všem předchozím obyvatelům domu, stal se František Krejčí, toho jména již IV., pečlivým správcem rozsáhlé rodinné pozůstalosti.

JANEČKOVI

JANEČKOVI

dynastie rodu

Když ordinoval jeho pradědeček, byl ještě penicilin neznámým lékem. A přesto by se chirurg MUDr. Zdeněk Janeček do jeho časů alespoň na chvíli rád podíval.

NOVÁ POLITICKÁ STRANA

NOVÁ POLITICKÁ STRANA

a nové vedení ods

Prosinec byl dlouhý, vešlo se do něj tolik událostí, že by vystačily na půl roku. Na kongresu ODS v pražských Vysočanech se 7. pro­since rozhodovalo, jestli modrou stranu povede dál předseda Mirek To­polánek, nebo nově pražský primátor Pavel Bém. Jak se rozhodlo, už víme.

ONDŘEJ HAVELKA

ONDŘEJ HAVELKA

režíroval operu

Musím se přiznat s notným studem, že na opeře jsem byl pouze jednou: z rodného Zábřehu na Moravě nás zavezli se střední všeobecně vzdělávací školou, jak se říkalo koncem šedesátých let gymnáziím, do olomouckého divadla na Fibichovu EVU.

ČESKÝ HOKEJ SLAVÍ

ČESKÝ HOKEJ SLAVÍ

historie čs. hokeje

K bujarým oslavám jsme měli vloni dva velké důvody: před deseti lety na zimních olympijských hrách v Naganu naše mužstvo vybojovalo zlaté medaile a 7. prosince 1908 se konala ustavující schůze Českého svazu hokejového; na ní první svazový předseda Emil Procházka slavnostně oznámil, že nová naše organizace byla okamžitě přijata za člena mezinárodní ligy pro lední hokej! Tak se dřív u nás činili sportovní diplomaté!

HEDY LAMARR

HEDY LAMARR

hvězdy hollywoodu

„Je to asi ode mne špatné, že to říkám. Ale v této zemi jsou peníze mnohem důležitější než láska. Mnoho lidí tě tu zklame, a proto je tu takový chaos. Chci pryč odsud, teskním po Vídni, protože mým domovem je právě Vídeň a Rakousko. Nikdy ne Amerika!“

TAO SMÍCHU 02/09

TAO SMÍCHU 02/09

benjamina kurase

Nejúspěšnější komický dramatik všech dob Newyorčan Neil Simon je pověstný tím, že v běžné konverzaci vtipem nehýří. Jinými slovy – není s ním velká sranda. Spíš se vyptává a poslouchá, a když mluví, je to se skromností, plachostí, rozvážností, vážností, až suchopárností účetního, spíš než s rozšafností proslulého humoristy. Nenápadně a bez sebedůležitosti, skoro jakoby omlouvavě. Angličti­na pro to má krásné slovo „self-effacing“ znamenající doslova sebevymazávající.

ŠTĚPÁN MAREŠ

ŠTĚPÁN MAREŠ

o paroubkovi, zeleném raulovi a politické cenzuře

Karikaturista Štěpán Mareš přišel ke mně domů. Se šesti třetinkami piva v krásném vánočním balení. Já byla nemocná, tak jsem si dala čaj. Štěpán můj dárek statečně vypil sám. Natolik jsme se zamotali do povídání o politicích, že jsem se ho nestihla ptát na jeho obrazy.

NEDOKONČENÉ FILMY

NEDOKONČENÉ FILMY

je mi dvacet a pasťák

Učebnice filmové historie se zmiňují o desítkách titulů, o nichž však žádné podrobnosti neuvádějí, vyhnou se jim obloukem – jsou to torza zmrzačená cenzurou nebo příběhy, na jejichž dokončení nestačily peníze, filmy zničené vodou či požárem, nebo jejich realizaci předčasně ukončila smrt tvůrce. 

VÝSTAVA

VÝSTAVA

jan palach

Jan Palach
16. – 25. 1. 1969

JIŘÍ PAVLICA

JIŘÍ PAVLICA

folklorní hudebník

„Když naše slova naleznou domov, zažíváme šťastnou hodinu,“ říkala svým hostům v Českém rozhlase neděli co neděli Zuzana Maléřová. Nyní se na stránkách Xantypy k těmto ztišeným setkáním vrací. Aby zachytila, co mizí a co zůstává.

ŘEDITEL PICASSOVA MUZEA

ŘEDITEL PICASSOVA MUZEA

stal jsem se picassem

Když se ředitel Picassova muzea v Barceloně loni v létě rozhodl odmítat požadavky cestovních kanceláří na rychlé prohlídky, musel s ním v duchu souhlasit každý, kdo má alespoň základní představu o významu a rozsahu umělcovy tvorby. Vedle muzeí ve Španělsku a Francii dominuje všem prestižním sbírkám moderního umění a jeho díly se pyšní i soukromí sběratelé. Dvacet minut na Picassa prostě nestačí, a to ani na jeho současné, byť i jen komorní výstavě pražské Národní galerie.

KURÁTORKA

KURÁTORKA

marie rakušanová

Je jí třicet, má doktorát z dějin umění a připravuje svoji habilitaci. Je energická, zásadová, chytrá a navíc krásná. Na svém kontě má několik výstav, které nastavují nový úhel pohledu na známé, či naopak zcela opomíjené oblasti dějin umění, a staví je do širšího společensko-kulturního kontextu. Svoji mateřskou Galerii hlavního města Prahy nyní opouští. Přestože se jí smršť omezení odborných kurátorských míst osobně nedotkla, vyjádřila svůj nesouhlas se změnami v GHMP výpovědí. V lednu 2009 nastoupila na akademickou půdu, která je podle ní poslední enklávou ohroženého oboru dějin umění.

NA MUSLIMSKÉ POUTI

NA MUSLIMSKÉ POUTI

do mašhadu v íránu

Írán je zemí šíitů. Sunnitů není víc než několik procent. Tak jak jsou Íránci blízcí Arabům, ale nemálo se od nich liší, tak mají šíité se sunnity mnoho společného, i rozdílného. 

ROMSKÉ OSADY NA SLOVENSKU

ROMSKÉ OSADY NA SLOVENSKU

reportáž

Na Slovensku je okolo osmi set romských osad. S fotografkou Danou Kyndrovou jsme navštívily osady Pätoracké a Zabijanec, nacházející se na východním Slovensku u Rudňan. Ve Spišské Nové Vsi jsme nasedly na autobus, v němž převažovali Romové. Po cestě se k nám připojila sociální pracovnice z Komunitního centra v Rudňanech, paní Pustulková.

DUCHOVNÍ V UNIFORMĚ

DUCHOVNÍ V UNIFORMĚ

kuráti v armádě 02/09

Řekne-li se polní kurát či vojenský kaplan, většině z nás se pravděpodobně okamžitě vybaví feldkurát Katz, kterého ve filmovém zpracování příběhů dobrého vojáka Švejka nezapomenutelným způsobem ztvárnil Miloš Kopecký.
 

IVAN KLÍMA 02/09

IVAN KLÍMA 02/09

třicet korun v kocourkově

V naší republice, která se letos dožije dvacetiletého výročí znovuzrození demokracie, se děje ledacos odporného, co by volalo po nápravě.

BYLINKÁŘ RADÍ 02/09

BYLINKÁŘ RADÍ 02/09

poradna pavla váni

Zdraví z přírody.

KATE WINSLET

KATE WINSLET

herečka z titaniku

Její kariéra po megahitu TITANIC se zdála předurčená pro uniformní role v amerických velkofilmech. Britská herečka KATE WINSLET však ráda experimentuje. Škála jejích postav je právě proto tak rozmanitá a nevypočitatelná. Připomíná impulzivní Clementine, která si v milostné sci-fi VĚČNÝ SVIT NEPOSKVRNĚNÉ MYSLI libuje v barevných přelivech a svého partnera ráda vytrhuje z jeho váhavého poklidu.

JEŠTĚŘÍ MONSTRA Z KARIBIKU

JEŠTĚŘÍ MONSTRA Z KARIBIKU

jak se žije v zoo 01/09

Když Kryštof Kolumbus a jeho následovníci přistáli u břehů karibských ostrovů, měli řadu důvodů k ohromení – včetně unikátní zvířeny, které kralovali impozantní, hrůzu nahánějící ještěři.

ČEŠI A SLOVÁCI

ČEŠI A SLOVÁCI

v britské kolmbii

Jestli se domníváte, že až za rok přijedete na na vancouverskou olympiádu, uslyšíte zdejší ulice švitořit zvučnou češtinou, budete zklamáni. Rozhodně se nedá říct, že by se zde s krajany roztrhl pytel. Před několika lety jich v Britské Kolumbii napočítali sotva osmnáct tisíc, což představuje půl procenta obyvatelstva. Nejde ovšem o kvantitu, nýbrž o kvalitu. A ta by tu rozhodně byla.

XANTYPA 02/09

XANTYPA Číslo 02/09

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2019

XANTYPA XANTYPA 078/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne