XANTYPA 05/09

MAGDALENA DIETLOVÁ 05/09

MAGDALENA DIETLOVÁ 05/09

co byste si měli přečíst v květnové xantypě

Editorial šéfredaktorky.

ABECEDA

Milan Hein - umělecký ředitel divadla Ungelt

Třicet dva písmen, třicet dva slov a o něco víc vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně abeceda života zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

BARACK OBAMA V PRAZE

Dubnová návštěva optimistického čtyřiačtyřicátého amerického prezidenta a jeho příjemné ženy Michele přišla v pravou chvíli. Jako pramen jarní vody do okoralých a slepnoucích ramen českého politického rybníčku.

CESTY DANY MORÁVKOVÉ

CESTY DANY MORÁVKOVÉ

herečka

Na sjednanou schůzku přišla včas. Třebaže ji ještě čekalo divadelní představení, působila mile, přívětivě a z její drobné bytosti vyzařovala neskrývaná energičnost a vitalita. Jistě, přesnost sluší královnám, navíc o mladé a půvabné ženě, která svůj nesporný herecký talent opakovaně prokázala, se všeobecně ví, že je velmi precizní a – jak se v Čechách říká – „pintlich“. Do rozhovoru jsem nevkročil zrovna nejšťastněji; a třebaže jsem úvodní poklonu vyslovil opravdu z nejhlubšího přesvědčení, viditelně jsem ji zaskočil.

Co se děje…v Hollywoodu

Režisér a producent Guillermo del Toro se proslavil především nekonvenčními, akčními, dobrodružnými „fantasy“ filmy. V Praze natočil první díl z hrané série HELLBOY, která měla premiéru v roce 2004. Na otázku proč sekvenci HELLBOY – THE GOLDEN ARMY natočil o pár let později v Budapešti, lakonicky odpověděl: „Z finančních důvodů způsobených pádem dolaru. Pokud by se to změnilo, mohu vás ujistit, že se vrátím do Prahy, protože nikde jinde na světě není tak kvalitní tvůrčí spolupráce a dokonalé zázemí.“

Co se děje…v New Yorku

V Muzeu moderního umění (MoMA) proběhla retrospektiva filmů Ivana Passera, kterou zahájil spolu se svým dlouholetým přítelem Milošem Formanem snímkem INTIMNÍ OSVĚTLENÍ (není příliš známo, co ani v titulcích nenajdete, že Miloš Forman na scénáři spolupracoval). Během přehlídky byly k vidění i Passerovy filmy, které natočil v Americe, jako CUTTEROVA CESTA s Jeffem Bridgesem nebo ZROZEN K VÍTĚZSTVÍ s Robertem De Niro. Současně MoMA uvedla i osmidílný cyklus SOUKROMÉ STOLETÍ DOKUMENTARISTY JANA ŠIKLA. Před projekcemi se tvořily dlouhé fronty jednak díky zájmu médií (The New Yorker či Village Voice), ale i proto, že kino v MoMA je kultovním místem. Když se před několika lety rekonstruovalo, filmaři jako Woody Allen či Stanley Kubrick se zasadili o to, aby nevymizel důležitý rys tohoto newyorského kinosálu: dunění projíždějící podzemní dráhy, jejíž koleje vedou téměř za zdmi kina.popiska: Věra Křesadlová v INTIMNÍM OSVĚTLENÍ

Co se děje…ve Vídni

Po úspěšné sezoně 2008 vytáhl spolek „Česko-Slovensko-Rakouské KONTAKT-FORUM“ z rukávu další eso. Již po dvaašedesáté excelovala Simona Stašová ve skvělé komedii SHIERLY VALENTINE – tentokrát ve Vídni. Skvěle napsané monodrama je dílem britského autora Willy Russella a Stašová hrála nejen Shirley, ale všechny postavy jejího okolí.
Nadšení diváci ji odměnili dlouhotrvajícím potleskem. Režisér hry Zdeněk Kaloč přivedl na svět inscenaci, která určitě nezapadne v zapomnění.

Čtyřlístku je čtyřicet

Rozhovor s ilustrátorem Jaroslavem Němečkem

První příběh Bobíka, Myšpulína, Fifinky a Pindi vyšel 15. května 1969. Okamžitě byl vyprodán a děti, na které se nedostalo, si ho toužily alespoň vypůjčit od šťastnějších spolužáků. Na každé další číslo pak netrpělivě čekaly. Pro ty, kteří vyrůstali v sedmdesátých a osmdesátých letech, se stal Čtyřlístek doslova kultovní záležitostí. A řada dnešních třicátníků a čtyřicátníků přiznává, že když na ně padne splín, vytáhnou Čtyřlístky z dětství, přenesou se do domečku v Třeskoprskách, kde čtveřice zvířátek sedí kolem zeleně natřeného stolu, jí buchty a popíjí čaj z puntíkovaných hrníčků, a je jim rázem mnohem líp. Čtyřlístek vymyslel a již čtyřicet let ho kreslí Jaroslav Němeček.

Doris Day

Staré paní Kappelhoffové bude záhy 85 let a na kalifornském ranči se nejspíše věnuje své Lize na ochranu zvířat, s níž jí pomáhal její někdejší herecký partner Ronald Reagan a další prezidenti – Clinton a Bush. Jistě však ráda vzpomíná na dobu, kdy jako vynikající zpěvačka a nesmírně populární herečka a tanečnice stála na samém vrcholu amerického showbyznysu. Tehdy si říkala Doris Day.

Editorial

Vážení a milí,
jak z dostupných pramenů známo, první český prezident Václav Havel a čtyřiačtyřicátý prezident USA Barack Obama si vzájemné setkání přáli a zřejmě se na sebe těšili. Mě ale zajímalo, do jaké míry se jejich očekávání naplnilo. Baracka Obamu osobně neznám, toho jsem se zeptat nemohla. Tím víc jsem ocenila, jak laskavě a ochotně mi na mou otázku odpověděl Václav Havel. Dokonce připojil i vlastnoruční malůvku. Obé najdete o pár stránek dál…

ETIOPSKÉ HOVORY S BOHEM

Máme po Velikonocích. Je po svátku, který si my v Čechách povětšinou užíváme jako veselý mrskut provázený výskotem děvčat, či jako pánský úprk za štamprličkou. Případně – u menších hochů – jako závod o co nejvíce vykoledovaných malovaných vajec. Málokdo si v naší světské společnosti uvědomí, že Velikonoce jsou především svátkem Vzkříšení Krista. A přece jsou místa, kde Velikonoce patří mezi největší a nejprožívanější náboženské svátky. Místa, kde se v ty dny úpěnlivě hovoří s Bohem, kde se lidé ještě stále vzpínají k Bohu s čistotou duše a Velikonoce jsou vyvrcholením této spjatosti. Etiopie je takovou zemí. Černí křesťané v hloubi Afriky.

Fejeton Benjamina Kurase

TAO SMÍCHU aneb HUMOR NENÍ SRANDA – 5

Filosofové humoru – říkejme jim humorologové – odedávna tvrdí, že smysl pro humor je vlastnost výlučně lidská, kterou nemají žádní jiní tvorové a naopak ji mají všechny lidské bytosti a všechny lidské kultury a civilizace. Být humorný znamená být humánní. Minule jsme se poučili, že smysl pro humor může mít i chobotnice. Já taky ještě rád vzpomínám na humorného papouška u jedné postarší anglické malířky v Portugalsku, která se denně od rána do večera napájela vínem a s občasnými návštěvami dokázala za den vypít pět lahví. Tehdy to portugalské vínečko stálo tolik co mléko a pilo se jako voděnka. Portugalské špunty jsou pružné a při vytahování hodně „klonknou“. V občasných chvílích, když se konverzace zastavila, papoušek do nastalého ticha mlaskl klonknutím vytahovaného špuntu a pokračoval tím „glogloglo“ zvukem rozlévaného vína.

SAVOY WESTEND HOTEL

luxus a historie v Karlových Varech

Zážitek jako originální dárek není už vzácný ani výjimečný. A pokud vaše drahá polovička víc než seskok padákem ocení extrémní dávku duševní a fyzické harmonie, pak neváhejte a zajeďte si do Karlových Varů. Poukázka na prodloužený víkend v lázeňském resortu Savoy Westend Hotel (www.savoywestend.cz) jistě potěší – a když si malinko připlatíte, můžete se nechat rozmazlovat společně…

Jan Hřebejk

Režisér, jehož filmy jsou událostí

Mohlo by se zdát, že snadněji se vyráběly filmy v minulém režimu. Musel se plnit plán a často se stávalo, že nebylo dost scénářů, což poskytovalo mnoho příležitostí. Hlavním ukazatelem bylo, zda připravovaný film je ideologicky nezávadný. Všichni jsme byli přesvědčeni, že šuplíky scenáristů jsou přeplněny vynikajícími díly, která nedostala šanci, aby byla natočena. Mnohé překvapilo, že se žádné takové scénáře po roce 1989 neobjevily. Zato se objevili mladí tvůrci, kteří natáčeli výborné filmy.

JAROSLAV DIETL

FILMOVÝ AUTOR

Starší televizní diváci nemohou zapomenout na tvůrce velmi sledovaných inscenací, soutěžních a zábavných pořadů, včetně úspěšných SILVESTRŮ uváděných Vladimírem Menšíkem, a především seriálů. Ale Jaroslav Dietl, jehož nedožité osmdesáté narozeniny si připomínáme 22. května letošního roku, byl trojjediný: působil rovněž jako autor divadelních her (napsal jich přes půl stovky!) a filmový scenárista.

John Wayne

Hvězdy Hollywoodu

„Když jsem začínal, dobře jsem věděl, že nejsem žádný herec. Ale celý život jsem dělal vše pro to, abych se jím stal,“ prohlásil John Wayne. Nebudeme hodnotit, nakolik se přiblížil svému cíli, ale jisté je, že byl králem filmových westernů.

NORSKÁ KRÁLOVNA MAUD

Melancholická královna. Tato dvě slova nejlépe vystihují první novodobou norskou královnu, ženu, která si představovala, že svůj život prožije v ústraní anglického venkova, ale řízením osudu se stala královnou země, ke které nedokázala přilnout. Její život provázel stesk po rodné zemi a nenaplněná touha se do ní vrátit.

Krize (nejen) v Americe

Vlekoucí se debaty o ekonomické krizi už u Američanů vyvolávají mírnou únavu. Noviny nás ubezpečují, že je to opravdu špatné (a bude hůř), klesá hrubý domácí produkt, nezaměstnanost naopak stoupá a na šest set tisíc lidí, kteří ztrácejí měsíčně práci, před sebou vidí až příliš jasně nejistotu skomírajícího „amerického snu“. Málokdo něco takového pamatuje, protože se to tu odehrálo v podobné míře před dávnými třiceti lety a od té doby americká ekonomika více či méně prosperovala.

LUCIE PERNETOVÁ

V DIVADLE JAKO VE SNU

Je až k neuvěření, že ta něžná, křehká, niterná tmavovláska Bess, spoutaná ve hře PROLOMIT VLNY vztahem lásky a oběti, je v reálném životě veselá, činorodá, plná zájmů. Lucie Pernetová ztvárňuje dívčí postavy na prknech divadel ABC a Rokoko.

Podnikatel střídá podnikatele na Madagaskaru

Madagaskar, ostrovní republika jihovýchodně od afrického pobřeží, si po Novém roce prožila perné týdny. Výzva k demisi prezidentu Marku Ravalomananovi z úst starosty hlavního města Antananariva Andry Rajoeliny se proměnila v konflikt, při němž zemřely desítky neozbrojených demonstrantů. Střet mezi oběma muži rozhodla armáda, když se v půli března postavila na stranu vzpurného starosty a prezidenta dotlačila k demisi.

Mariusz Szczygieł

David Černý fascinuje Poláky

Kniha polského novináře Mariusze Szczygieła GOTTLAND zpracovává překvapivým způsobem příběhy z našich nedávných dějin. Zaznamenala velký ohlas i u nás. Brzy byla beznadějně vyprodaná. V těchto dnech vychází znovu.

MARJANE SATRAPI

PERSEPOLIS JE MOJE ODPOVĚĎ

Děj odehrávající se v exotické zemi je v literatuře sázka na jistotu. Marjane Satrapi však vypráví svůj vlastní příběh, slovem i obrazem a navíc se nebojí použít perspektivy dětského vypravěče. Nejen že popisuje události islámské revoluce a války Íránu s Irákem, ale nechává nás nahlédnout do intimního prostředí rodiny v zemi, která je pro velkou část světa uzavřená. A kdo by odolal nakouknout klíčovou dírkou…

MICHAELA OCHOTSKÁ

Budoucí diplomatka nebo herečka?

Do Prahy z Bruntálu přišla v sedmnácti, kdy ještě studovala ekonomickou školu, hlavně kvůli tomu, aby mohla pravidelně navštěvovat studio Perfekt Dance, protože závodně tancovala a hodně ji to, stejně jako gymnastika bavilo. Jenže místo přijímaček třeba na konzervatoř, zvolila docela jinou školu, protože zjistila, že ji vlastně víc než tancování zajímá ekonomie, naše a zahraniční politika a jazyky. Metropolitní univerzita zahraničních vztahů se zaměřením na diplomacii, angličtina, němčina, francouzština, španělština, ruština jsou mezi jejími zájmy na prvním místě, jenže…

Žena v čele Evropy

Milena Vicenová

Česká republika podstupuje od ledna zatěžkávací zkoušku v podobě předsednictví v Evropské unii. A to je členem tohoto společenství teprve pět let. Čeští diplomaté v Bruselu jsou konfrontováni s množstvím aktuálních krizí a problémů, o kterých se kolegům ze starších a zkušenějších členských států v průběhu jejich předsednictví ani nezdálo. Světová finanční krize, energetická krize daná zastavením dodávek ruského plynu či eskalace napětí na Blízkém východě, poprask kolem ENTROPY či pád české vlády a desítky či stovky dalších „běžných“ pracovních problémů. Výboru stálých představitelů členských států EU pod názvem COREPER předsedá v Radě EU jediná žena v této nejvyšší funkci – velvyslankyně Milena Vicenová.

Mozek s duší Cyrila Höschla

„Když naše slova naleznou domov, zažíváme šťastnou hodinu,“ říkala svým hostům v Českém rozhlase neděli co neděli Zuzana Maléřová. Nyní se na stránkách Xantypy k těmto ztišeným setkáním vrací. Aby zachytila, co mizí a co zůstává.

Názor Martina Fendrycha

Pokus o detopolánkizaci

Paroubek shodil vládu a teď čeká na lepší časy

O čem se mluví… na Moravě…

„Dívko, hleď, bys kvetla vždy co růže, nevinná jsouc jako lilie, skromná jak jen violka být může. Pak jsi právem dcerou Slavie! – V upomínku vkládá Adéla Bohmova. Ve Val. Meziříčí dne 2. srpna 1898.“ Podobnými dojemnými veršíky přímo přetéká výstava ZAPOMENUTÝ PŮVAB PAMÁTNÍKŮ v Moravském zemském muzeu – Paláci šlechtičen (do 30. května). Většina exponátů pochází ze sbírky Henri Noubela, Francouze žijícího v Brně, kterému naivita památníků učarovala natolik, že se stal jejich sběratelem.

O čem se mluví…v Čechách

Při slavnostním zakončení 16. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Febiofest převzal scenárista a režisér Petr Zelenka za drama Karamazovi cenu Kristián za nejlepší hraný film roku 2008. Gratulujeme!

ODCHÁZENÍ…

…KARLA SCHWARZENBERGA

Petra Němcová trenérka katarských princezen

Drobná tmavovláska vypadá jako docela obyčejná třicátnice. Snad jen podle kalhotového kostýmu byste ji zařadili „někam“ mezi manažery. Na to, že řídí čtyřhvězdičkový hotel a že učila tenis členky katarské královské rodiny, Petra Němcová rozhodně nevypadá. Když s ní cloumala puberta, určitě v takovou budoucnost nevěřili ani její rodiče.

SOUTĚŽ O CD OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY

Vylosovaní výherci, kteří obdrželi CD Ostře sledované vlakyKateřina Rokošková, PrahaDagmar Dědičová, Brno

SVATBY HOMOSEXUÁLŮ V SAN FRANCISKU

Prosadit v Kalifornii právo na sňatek osob stejného pohlaví nebylo jednoduché. Rozhodnutí, zda svatby homosexuálů povolit, si soudci přehazovali jako horký brambor. Zároveň se ke svatbám osob stejného pohlaví vyjadřovala veřejnost i církev. Až loňského 16. června v pět hodin odpoledne vešlo v platnost rozhodnutí soudu o zrušení zákazu sňatků homosexuálů a lesbiček ve státě Kalifornie.

TAJEMSTVÍ EROTICKÉ INTELIGENCE

Esther Perel

Láska chce o všem všechno vědět, ale vášeň potřebuje trochu tajemství, aby bylo možné pořád něco objevovat.

Tom Hanks

Chlápek ze sousedství

Profesor Robert Langdon, známý z hitu ŠIFRA MISTRA LEONARDA, znovu dokazuje, že je mistrem v luštění záhad. V thrilleru ANDĚLÉ A DÉMONI, natočeném podle jiného bestselleru Dana Browna, je povolán do Vatikánu. V papežském státě odhaluje spiknutí Iluminátů, kteří se mstí katolické církvi za dávný masakr. A jaký je Tom Hanks, jenž v obou filmech ztvárnil intelektuála, bojujícího se zákeřným zlem?

XANTYPA 05/09

XANTYPA Číslo 05/09

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
3/2020

XANTYPA 3/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne