Hvězdy o nás

HOROSKOP NA BŘEZEN 2010

Březen 2010
Slunce vstupuje do znamení Ryb 18. února v 19.37 a setrvá v něm do 20. března 19.32 SEČ. Ani v březnu nenastávají výrazné konstelace, pouze Mars se prakticky nepohne na prvním stupni Lva. Některá konkrétní data narození podpoří svou energií, jiným zase zkříží plány. Zvýšené opatrnosti je třeba 4., kolem 10. a 17. – 20. 3. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétní rad:
 

Beran
Narození v první jarní den díky Martovi vyhrají závody do strmého vrchu. Všichni pak mají ve svém znamení Merkura a Venuši, budou roztomilost sama a všeho dosáhnou, aniž by zvyšovali hlas.

Býk
Narozené kolem 21. 4. ohrožují rodinné konflikty, budete mít co dělat uhájit svou autoritu. Květnoví mohou dát bodyguardům dovolenou, Merkur a Venuše je dostatečně ochrání před atentátníky.

Blíženci
Můžete výhodně spojit zahraniční zkušenosti s protekcí a někoho ve firmě přeskočit. Nebo pumpnout manžela, který se z vašeho nápadu posadí na zadek. Zase vám jednou hvězdy hrají do noty.

Rak
Jupiterova setrvalá podpora vyrovnává Saturnův útlak, jenž zesílí uprostřed měsíce a dolehne na červnové zrozence. Červencoví mají volnou trať pro kariéru, zejména na umělecké dráze.

Lev
Narození kolem 24. 7. jsou mimořádně nabití energií, ovšem těžko usměrnitelnou. Teroristům vybouchne nálož hned v bráně základny. Srpnovým je přáno na cestách a ve studiu. Skládejte zkoušky!

Panna
Upevňujte svou pozici na veřejnosti a nebojte se být originální, ba i improvizovat můžete. Chystá-li se vás někdo zahrnout mezi své dědice, snadno ho přimějete, aby vás zvýhodnil.

Váhy
Z Vodnáře vás podporuje velice inspirativní stelium, využijte ho k tvůrčí práci a neřešte, že někde visí obraz nakřivo. Narozené o podzimní rovnodennosti podusí Saturn. Problémy a deprese.

Štír
Narození kolem 25. 10. pocítí tenzi a kolem desátého možná i sebedestruktivní sklony. Buďte na sebe moc a moc opatrní. Listopadovým přejí šťastné náhody díky trigonům Urana a Jupitera.

Střelec
Narození kolem 23. 11. budou v mimořádné kondici, prosincovým pak přejí Merkur a Venuše. Štěstí v lásce i kartách zároveň, ale přece jen byste se neměli poddávat své vrozené lehkomyslnosti.

Kozoroh
Vánoční zrozenci by se neměli vytahovat, co všechno zvládnou. Saturnsko-plutonská kvadratura stále působí, i když rozjetá. Lednoví mohou vyhlásit pohotovost o jeden stupeň nižší, ale ne ji rušit!

Vodnář
Narozeným okolo 21. ledna jinak zlý Saturn vyrovná Martův útok na jejich integritu. Sice nervy, ale přežijete. Únoroví mohou mámit zvláštním kouzlem magické trojkonjunkce Neptun-Chiron-Černá Luna.

Ryby
Můžete vylepšit své majetkové poměry, ale nesmíte zavrhovat riskantní způsoby. Narození kolem 21. února by se raději neměli do ničeho pouštět, protože jsou trvale oslabeni. Vydržte!

Ryby: Ivan Lendl

Když se v Čechách řekne emigrant, myslí se tím automaticky emigrant politický. Ivan Lendl bude patrně jediný nepolitický emigrant v této rubrice, i když jeho odchod do zahraničí tenkrát soudruzi vnímali jako těžkou politickou ránu a také nám to patřičně politicky vysvětlili. Lendl uměl, a tak chtěl hrát za peníze jako jeho kapitalističtí soupeři. Kdyby byl aspoň o deset roků mladší, emigrovat by kvůli tomu už nemusel. Ale to by měl úplně jiný horoskop a kdo ví, čím by byl. – Míček nepadl daleko od rakety, protože Ivan Lendl se 7. března 1960 narodil tenistce Olze Jeništové. Žádné historické nebo atypické úkazy tenkrát na nebi nebyly. Saturn procházel svým domicilem v Kozorohu a ročníky 1959 – 1961 jsou možná proto silněji zastoupeny cílevědomými jedinci, které jen tak něco nezastaví. Trochu si pohrajeme se slovy, poněvadž se to v mluvě plete: emigrant znamená vystěhovalec, kdo odešel z vlastního rozhodnutí. Exulant je v překladu vyhnanec, ten, kdo odejít musel. Z lingvistického hlediska je tedy Lendl v naší rubrice jediný skutečný emigrant. Ryby zkrátka všechno zamotají a každého zmatou. Ale jak emigranti a exulanti, tak i pronásledovaní, věznění a popravení mají často – a pokaždé na to upozorňuji – obsazený zemský meridián. Když se odehrává budoucí dějepis, zpravidla některá výbušná planeta (Mars, Saturn a všechny za ním) přechází tuto osu. Lendl má na ní Jupitera, tedy dobroděje. V takovém případě odchod z vlasti otvírá dveře k lepším možnostem. – Tenista má Lunu v Raku, jejím domicilu a nejsilnějším postavení. Ač světák, je svým způsobem domácký člověk. Roku 1989 se oženil s Američankou, tedy při završení prvního saturnského cyklu – to už člověk ví, co dělá, a ani brzký pád komunismu ho nepřiměl vrátit se. Pěti dětmi se v novém domově naopak ukotvil. – Aspekty horoskopu jsou mimořádně přesné a čtyři planety prodlévají na kritických stupních (Slunce, Jupiter, Neptun a Pluto), což zrozenci dodává výjimečnosti. Nebeská světla, Slunce a Luna, v trigonálních znameních podporují integritu; kvinkunx Saturn-Uran (sekundární konjunkce) ohlašuje náhlé a trvalé změny v životě. Uran tvoří ještě druhý kvinkunx (150°) se Sluncem a celé je to tzv. boží prst. Uran kromě toho stojí v opozici k Venuši. To je slušná palebná síla. Kvadratura Mars-Neptun značí konflikty s ideologií, a to všude. (Kdyby místo na Floridě žil v některé pustině Středozápadu, tak by mu tam pro změnu spočítali, že nechodí v neděli do kostela.) – Tenista se proslavil ve dvaceti, když ČSSR dopomohl k Davisovu poháru. Ten rok (1980) měl plno dlouhodobých trigonů. Světovou jedničkou se stal 28. 2. 1983 při kvadratuře Mars-Jupiter. Však to chtělo úder. Jupiterské aspekty dominovaly i v roce 1986, kdy emigroval. Kariéru ukončil 21. 12. 1994, kdy Mars byl naopak v trigonu s Jupiterem a přes toho ještě přecházelo Slunce. Zkrátka u všeho byl vždycky Jupiter, planeta štěstí. Na jeho nedostatek si Ivan Lendl stěžovat nemůže.
 

Vítězslav Čížek

XANTYPA 03/10 - výběr z článků

Lenka Vlasáková

Jednu z nejlepších českých hereček jsem znal dlouho pouze z plátna. Kromě přirozeného půvabu mi byla vždycky sympatická tím, že na sebe neupozorňuje. Chodí nenápadně oblečená, v její mluvě ani gestech nenajdete sebemenší známky afektu. Její kreace, včetně těch epizodních, jsou přitom velmi výrazné. Pak jsme se poznali osobně a příležitostně si povídali o práci, dětech i lecčems dalším. Nedávno mě nadchla ve filmu KAWASAKIHO RŮŽE. Její Lucie se na začátku vyléčí z hrozivých zdravotních problémů. Pak ale zažije několikanásobný šok kvůli svým blízkým…

03. 10

Vážení a milí čtenáři,
křehká Lenka Vlasáková je trojnásobná maminka – kdo by to do ní řek’ – a skvělá herečka. Doma už má jednoho Českého lva za LEU a čerstvě byla nominována na dalšího – za hlavní roli Lucie ve filmu KAWASAKIHO RŮŽE tandemu Hřebejk-Jarchovský. A v kinech ji teď můžete vidět také jako DEŠŤOVOU VÍLU v nové pohádce režiséra Milana Cieslara. Jan Foll si s ní povídal nejen o jejích filmových i divadelních rolích, ale také o výchově dětí, waldorfské škole a partnerském vztahu. V úvodu rozhovoru autor říká, že je mu sympatická, jelikož na sebe neupozorňuje a obléká se nenápadně. V kontrastu s tím jsme Lenku vyfotografovali velmi nápadně, tak, jak ji nikde nepotkáte. Možná se jí takové róby zalíbí, kdo ví…
 

Jánský vršek

Jánský vršek je nevelký, ale malebný kout Prahy, který se rozprostírá na jihozápadním svahu pod Pražským hradem. Nejlépe přístupný je z Nerudovy ulice. Jdete-li z Pohořelce, minete dům U Dvou slunců, kde bydlel Jan Neruda, a za Bretfeldským palácem zahnete doprava a po schodech sestoupíte do míst, kudy neproudí davy turistů a kde se ocitnete v tichém, kouzelném světě.OSADA OBORA
Prameny uvádějí, že již ve 12. století zde bývala osada zvaná Obora u sv. Jana pod Petřínem. Název Obora byl odvozen asi od lesů, které tehdy pokrývaly strahovské a petřínské stráně. Osada se rozkládala od ulice Tržiště až pod Strahovský klášter. Od předhusitské doby k ní patřily domy na jižní straně Nerudovy ulice – od zmiňovaného Bretfeldského paláce směrem k začátku Úvozu. Nejdříve se tu usazovali chudí lidé, ale postupně přicházeli měšťané a výše postavení úředníci.
Malá Strana jako město byla založena roku 1257 králem Přemyslem Otakarem II. Dnešní Malostranské náměstí bylo centrem, uprostřed stál románský kostelík sv. Václava a vedle něj později první radnice.
 

Estébák v poutech posedlosti

Nestává se příliš často, aby během tří měsíců vstoupily do kin hned čtyři filmy se stejnou tematikou. A již vůbec ne, aby v téže době měly na obrazovce České televize na stejné téma premiéru další dva televizní snímky. Právě to se nyní stalo – a tématem, které evidentně pálí nejenom filmaře, není nic menšího nežli naše komunistická minulost.

Sluneční město

Mediální prostor je po okraj přeplněn informacemi o tragédii, která se odehrává v zemi, o níž jsme donedávna stěží věděli, kde se nachází. Přestože zemětřesení zabilo desetitisíce lidí, hlavním problémem Haiti není přírodní katastrofa. O tom jsem se sám loni přesvědčil.„Bělochůůů!“ zakřičel na mě přes ulici tak desetiletý prodavač chlorované balené vody. Bezděčně jsem se otočil za angličtinou. „Bacha, bělochůůů!“ Ukročil jsem stranou přes hnijící odřezky zeleniny. Kyselý pach moči z nezakryté kanalizační strouhy mi zaplnil nos i ústa. Kolem se dunivě provalil obří americký teréňák s logem Spojených národů na kapotě. Příboj zvířeného žlutého prachu zalil ulici. Jsme v centru Port-au-Prince, hlavního města Haiti, zhruba rok před ničivým zemětřesením.
 

Porte-au-Prince, město, které zmizelo z mapy

12. ledna 2010 v 16 hodin 53 minut se obyvatelům haitského Porte-au-Prince roztřásla půda pod nohama. Když se za několik minut země uklidnila, nezbyl z milionového hlavního města takřka kámen na kameni.Zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy škály proměnilo město na západním pobřeží druhého největšího karibského ostrova Hispaniola v hromadu sutin. Co neskolil první ničivý otřes, dokonala série otřesů nižší síly v následujících hodinách; chatrné obytné konstrukce v metropoli jedné z nejchudších zemí světa, kde neexistují stavební normy, se hroutily jako domečky z karet.
 

KOMIKSOVÝ KRÁL SE VRACÍ

Legendární Kája Saudek se konečně dočkal! Závěr loňského roku mu zcela patřil. Smutným faktem však zůstává, že on o tom asi neví, protože v současnosti leží už čtvrtým rokem v kómatu v motolské nemocnici.Vše odstartovala v listopadu výstava KÁJA SAUDEK & 60’s ANEB ZLATÁ ŠEDESÁTÁ KOMIKSOVĚ! v pražském Českém centru; jak je z názvu patrno, věnuje se výtvarníkově tvorbě ze šedesátých let. Právě tato doposud inspirující i fascinující dekáda byla pro něho důležitá. V tomto období začal jako už vyzrálý umělec veřejně publikovat. A „sixties“, které se celosvětově nesly v duchu boření jak politických, tak kulturních bariér a dogmat, otevřely dveře také mnoha domácím umělcům, Káju Saudka nevyjímaje.
 

Libor Krejcar

Libor Krejcar se na výtvarné scéně pohybuje od poloviny osmdesátých let a oceňován je především jako originální sochař, i když v okruhu přátel je znám i jako svébytný básník a hudebník vlastní skupiny The Tamers Of Flowers (Krotitelé květin).
 Dokud se najdou tak umínění a zarputilí umělci, jakým Libor Krejcar je, dokud dokážou vycítit pozvolné mizení hodnot a jsou ochotni se úpadku postavit svým dílem, ještě stále stojí za to neztrácet naději a v tenatech noci hledat krásu.
 

Miloš Horanský

„Tak co s tím uděláme paní MP,“ zeptal se MILOŠ HORANSKÝ na začátku jednoho z našich rozhovorů, které vedeme s kratšími či delšími přestávkami dodnes. A položil na stůl desky s fotografiemi z cyklu snímků Jaroslava Krejčího, které ho zachycují při režírování Bulgakovovy hry ÚTĚK v pražském libeňském divadle.Vypovídají o něm víc, než by vypověděl on sám. Miloš Horanský je divadelní režisér, básník, homo politicus, pedagog. Zkusíme postihnout všechny jeho podoby… i jeho lásku k jazyku.

„Čeština je geniální, komplikovaný jazyk, každé slovo je zvukomalebné,“ začíná sám náš rozhovor.
 

IGOR BLAŽEVIČ

K humanitární činnosti ho přivedla válka v jeho zemi, které chtěl z Prahy nějak pomoci. Dodržováním lidských práv se zabýval patnáct let ve společnosti Člověk v tísni i jako zakladatel a ředitel filmového festivalu JEDEN SVĚT. Teď se ocitl na rozcestí. Igor Blaževič.

Horoskop - výběr z článků

03. 11

Slunce vstupuje do znamení Ryb 19. února v 01.26 SEČ a setrvá v něm do 21. března 00.21 hod. Uran přechází do Berana a rozhodí geopolitickou rovnováhu. Na konci měsíce zapůsobí opozice Jupitera se Saturnem a bude mít na svědomí vyhrocené spory a překotné snahy něco zachraňovat. Politická scéna se tak může proměnit v rejdiště falešných mesiášů. Zvýšené opatrnosti je třeba 13., 21. a 26. – 30. 3. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Únor 2011
Slunce vstupuje do znamení Vodnáře 20. ledna v 11.20 SEČ a setrvá v něm do 19. února 01.25 hod. Třeskuté dny nás čekají kolem 20. 1., kdy se lze nadít vyhrocených politických šarvátek a vyplavování tutlané špíny. Vyloučena není ani epidemie nějaké nové mutace chřipky. Zvýšené opatrnosti je třeba 2., 4., 10., 16. – 22. a 25. 2. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad, tentokrát speciálně pro odcházející lékaře:
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Prosinec 2010
Slunce vstupuje do znamení Střelce 22. prosince v 11.17 SEČ a setrvá v něm do 22. 12. 00.39 hod. Začátek měsíce může být dobrodružný, poněvadž se zastaví Uran. Nepokoušejte techniku a počítejte s vyšší dopravní nehodovostí. Uranova stacionarita rovněž nahrává palácovým převratům. Máte-li koho svrhnout, chutě do toho! Kromě prvního týdne je třeba zvýšené opatrnosti 14., 18., 20. a 27. 12. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad: 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Říjen 2010
Slunce vstupuje do znamení Vah 23. září v 5.10 SELČ a setrvá v něm do 23. října 14.35 hod. Čeká nás poklidnější měsíc, kdy můžeme nabrat dech pro pozdější napjaté konstelace. Komunální a senátní volby v polovině října se těžko budou moci měřit s dramatičností květnových parlamentních. Zvýšené opatrnosti je třeba 3. – 5., 8. a 22. 10. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad.
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Září 2010
Slunce vstupuje do znamení Panny 23. srpna v 7.28 SELČ a setrvá v něm do 23. září 4.09 hod. V polovině září se Pluto zastaví a vrátí z retrogradity do přímého směru, pár dnů nato se Jupiter spojí s Uranem. Lze čekat výbuchy spravedlnosti, zejména sociální, a napětí na všech frontách. Také zvýšenou dopravní i jinou nehodovost. Hrady se mohou hroutit jako domečky z karet, když se do nich šikovně strčí. Zvýšené opatrnosti je třeba od 10. do 20. září. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad.
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Červen 2010
Slunce vstupuje do znamení Blíženců 21. května v 05.35 SELČ a setrvá v něm do 21. června 13.29. Napětí a ideologické dusno vyvolané Saturnovou a Neptunovou otočkou na konci května ještě dva týdny působí, a sotva se zklidní, začne brzdit Uran, jenž si také dočasně zkouší pobyt v novém znamení. Nemějte nic za definitivní a pamatujte, že všechno je jinak. Zvýšené opatrnosti je třeba 4., 7. – 9. a 25. – 28. 6. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Květen 2010
Slunce vstupuje do znamení Býka 20. dubna v 6.31 SELČ a setrvá v něm do 21. května 5.34 hod. Poslední dny měsíce se současně zastavují Saturn a Neptun. K tomu navrch Uran zkříží zemský meridián. A právě do toho se konají volby. Hysterie kolem nich překoná světový rekord. Vyhrocené ovšem budou i manželské spory a vůbec všechno. Zvýšené opatrnosti je třeba 19., 23. a 28. – 31. 5. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad:

Hvězdy o nás

Hvězdy o nás

Duben 2010
Slunce vstupuje do znamení Berana 20. března v 18.33 SEČ a setrvá v něm do 20. dubna 6.30 SELČ. Po dvou celkem klidných měsících se opět začnou dít věci. Transformátor i destruktor Pluto je první týden stacionární, poslední týden nastane přesná opozice Saturn-Uran. Připravme se na změny a zvraty, všechno může být nečekaně jinak. Flexibilní stratégové mají příležitost excelovat. Zvýšené opatrnosti je třeba 4. – 9. a 24. – 29. 4. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:

 

Hvězdy o nás

Únor 2010
Slunce vstupuje do znamení Vodnáře 20. ledna v 05.29 SEČ a setrvá v něm do 18. února 19.36 hod. Po dramatickém začátku proběhne měsíc klidně. V druhé polovině sice dojde ke krátkodobému nakupení planet ve Vodnáři a Mars usazený v opozičním Lvu s nimi vejde v konflikty, ale ty mají jen lokální ráz. Globální význam jim přikládat nelze. Zvýšené opatrnosti je třeba 1. – 9., 13. – 14. a 27. února. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

Hvězdy o nás

Leden 2010
Slunce vstupuje do znamení Kozoroha 21. prosince 2009 v 18.48 SEČ a setrvá v něm do 20. ledna 2010 05.28 hod. Nový rok začne problematicky, protože Saturn třináctého zařazuje zpátečku a celý leden se prakticky nepohne. Navíc stojí v kvadratuře s Plutonem. A tak si místo „zač je v Pardubicích perník“ začneme hned s novým kalendářem říkat: „Však uvidíte, zač je v Lisabonu portské!“ Zvýšené opatrnosti je třeba pár dnů kolem 13. 1. a poslední lednový týden. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 03/10

XANTYPA Číslo 03/10

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne