Co se děje…

…v Africe

Sloní sirotčinec v Nairobi má nový přírůstek – mládě nosorožce, dnes už tříměsíční. Bylo nalezeno, když mu byly dva dny, ale už tehdy vážilo 25 kilogramů. Maminka nosorožčice ho po porodu opustila. Dostal jméno Maalim, po svém zachránci. Když jej převezli do Nairobi, nehnul se od svého ošetřovatele, prý s ním i spával. Jak však povyrostl, museli ho přestěhovat ke sloním sirotkům, a to prý celou první noc proplakal. Když si kliknete na www.sheldrickwildlifetrust.org, můžete Maalima sledovat na dalších fotografiích a přispět i na jeho pobyt v útulku.

 
Jednou za dva roky se koná v sídle Spojených národů v Nairobi valné shromáždění UN HABITAT, organizace, která se zabývá lidskými sídly. Jejím cílem je, aby na celém světě měli lidé slušné bydlení a základní podmínky pro život. Pro většinu Afričanů je to zatím jen nedostižný sen. Ti jsou rádi, že mají vůbec nějakou střechu nad hlavou, slátanou z kusů plechu, igelitu i hadrů. Do největšího nairobského slamu Kibery jsme zavedli naši národní delegaci z Ministerstva pro místní rozvoj. Čeští dobrovolníci zde pracují v rámci několika projektů. Pro jeden z nich, který vede MUDr. Eva Obořilová, zakoupili členové delegace fotbalové míče a vybavení knihovny pro děti.
 
Velikonoční svátky tráví Nairobané v kruhu svých příbuzných na venkově nebo na pobřeží. Bělostné pláže podél teplého Indického oceánu v okolí Mombasy však letos byly prázdné. Celosvětová finanční krize citelně zasáhla jeden z hlavních keňských příjmů – turismus; každý druhý hotel je zavřený, a ty otevřené, jsou poloprázdné.
 
 
Aby nalákali alespoň místní, byl letos poprvé zorganizován jednodenní hudební festival. Na pódiu se střídali keňští muzikanti, ozářeni západem slunce a později jasným svitem Měsíce a tisíce hvězd.
 
Až tam jednou zamíříte, ubytujte se u naší krajanky Sylvy Pospíšilové a Thomase Sollachera.
Zejména milovníci potápění si tu užijí, neboť Diane Marina se na vodní sporty specializuje. Rodinná atmosféra, místní architektura a pořád modrá obloha. Přesvědčte se sami: www.dianimarine.com. A hned vedle na pláži vyhlášená místní hospůdka otevřená 24 hodin denně. S názvem, který neodpovídá realitě – Alibaba a čtyřicet loupežníků… Právě naopak! Vše k vaší spokojenosti.

text a foto Gita Fuchsová

XANTYPA 06/09 - výběr z článků

MAGDALENA DIETLOVÁ 06/09

MAGDALENA DIETLOVÁ 06/09

Vážení a milí,
vězte, že porucha osobnosti není ojedinělým jevem, jen v Česku je zasaženo patnáct procent populace. Proč to říkám? Protože sama se potkávám s příběhy dětí i dospělých, na nichž se jejich rodina či okolí vzdálenější někdy nějak provinilo. Oni se tím užírají a navenek působí jako podivíni (trpí bulimií, sebepoškozováním, vystresovaností či agresivitou). Málokdo si dá tu práci, aby vystopoval, proč se to děje…

Jakub Nepraš: Iluzionista

Jakub Nepraš, osmadvacetiletý absolvent Akademie výtvarných umění, tvoří v Praze, svou věž, prorůstající korunami stromů, má nedaleko Prahy. A jen letos už vystavoval v Paříži, New Yorku a nejnověji v Portu. Dveře do světa mu povětšinou otevírá padovsko-pražská kreativní galerie Vernon galeristky Moniky Burian. Jakub říká: „Někdy ani nechci být na své vernisáži, chci, aby mé věci žily samy, beze mne.“ Takže teď na něj na chvíli zapomeňte, prohlédněte si fotografie jeho děl, a až se vynadíváte, vraťte se k nám, abychom nahlédli do „iluzionistovy maringotky“.

Poslední anatolští kočovníci

V dálce se ozývá cinkot rolniček a bečení ovcí. Tábor kočovníků, který už od rána marně hledáme, musí ležet někde nablízku. Náhle proti nám s ostrým vrčením vybíhá několik ovčáckých psů velkých jako tele. Začínáme panikařit, ale naštěstí přichází včas záchrana. Na scéně se objevuje ani ne desetiletý pasáček, důrazně psy napomíná a zahání svou velkou holí.

Milena Vicenová

Česká republika podstupuje od ledna zatěžkávací zkoušku v podobě předsednictví v Evropské unii. A to je členem tohoto společenství teprve pět let. Čeští diplomaté v Bruselu jsou konfrontováni s množstvím aktuálních krizí a problémů, o kterých se kolegům ze starších a zkušenějších členských států v průběhu jejich předsednictví ani nezdálo. Světová finanční krize, energetická krize vyvolaná zastavením dodávek ruského plynu či eskalace napětí na Blízkém východě, poprask kolem ENTROPY či pád české vlády a desítky či stovky dalších „běžných“ pracovních problémů. Výboru stálých představitelů členských států EU pod názvem COREPER předsedá v Radě EU jediná žena v této nejvyšší funkci – velvyslankyně MILENA VICENOVÁ.

Moldavsko na pomezí dvou světů

Kde v Evropě komunisté opakovaně vítězí v pluralitních volbách? V Moldavsku. V malé zemi vklíněné mezi Ukrajinou a Rumunskem byla přitom krátce po vyhlášení nezávislosti – vzešlé z rozpadu Sovětského svazu – komunistická strana zakázána; dnes soutěží o přízeň občanů s jinými a letos v dubnu dosáhla třetího volebního úspěchu v řadě.

BOJOVNÁ ZRANITELNOST Vladimíra Čecha

„Když naše slova naleznou domov, zažíváme šťastnou hodinu,“ říkala svým hostům v Českém rozhlase neděli co neděli Zuzana Maléřová. Nyní se na stránkách Xantypy k těmto ztišeným setkáním vrací. Aby zachytila, co mizí a co zůstává.

Afrika - výběr z článků

Co se děje... v Africe

 Naše půlroční předsednické angažmá v Radě EU jsme zde zakončili setkáním s prestižním hostem domácí politiky. Raila Odinga, ministerský předseda, přijal naše pozvání a zavítal na pravidelné setkání velvyslanců EU, aby nám v neformálním prostředí české rezidence pověděl něco neformálního o současném dění v Keni. O několik dnů poté se setkal i s delegací českého parlamentu, takže musel nabýt dojmu, že česká zahraniční politika nabrala africký rozměr!

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 06/09

XANTYPA Číslo 06/09

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2019

XANTYPA XANTYPA 078/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne