Hvězdy o nás

06. 09

Slunce vstupuje do znamení Blíženců 20. května ve 23.53 SELČ a setrvá v něm do 21. června 07.46 hod. Volby do Europarlamentu se konají 5. a 6. června pod vlivem stacionárního Neptuna a v důsledku toho budou rudým referendem o domácí politice. Zbytek měsíce už vypadá lépe, v polovině se dokonce zastavuje Jupiter a rozlije přízeň hlavně zemským znamením. Zvýšené opatrnosti je třeba 8., 21., 23. a 26. 6. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:

Beran

Konstelace vhodná pro všelijaké bokovky nastává poměrně často. Pro věci perspektivní a nová inspirativní přátelství už hvězdy tak štědré nejsou. Holub na střeše si zaslouží přednost v jízdě.
 
Býk
Máte neobyčejné charisma a sexuální přitažlivost, práce vám jde od ruky sama. Ovšem kariéra a byznys by měly mít přednost. Z neobyčejné konstelace ve vašem desátém domě si to své musíte doslova urvat.
 
Blíženci
Po eurovolbách budete na vrcholu a všem to natřete. Posílí vás váš vládce Merkur procházející vaším znamením. Hlaste se do konkursů, o granty, řekněte si partnerům o nákladný dar nebo slib manželství.
 
Rak
Naládujte brokovnici a prověřte si, jestli váš kamarád(ka) nepálí za vaším protějškem. Na spadnutí je i dědictví nebo výhra. Dávejte pozor, ať vám ho někdo nedrapne z klína, kam vám to spadlo.
 
Lev
Po eurovolbách vás přepadne záchvat velikášství. Jistě všechny oslníte, ale své projekty či nároky neuplatňujte u kompetentních činitelů opačného pohlaví, chcete-li věc vyřídit v kanceláři, a ne v ložnici.
 
Panna
Budete mimořádně na výši, dokonce i hypochondrie vás přejde, pusťte se bez obav do milostných výbojů. Saturn se vám už dávno rozjel a vy si můžete dopřát trochu lehkovážnosti a bezstarostnosti.
 
Váhy
Máte před sebou mimořádně inspirativní a tvořivý měsíc, nemarněte čas nekonečným rozhodováním. Přenášejte myšlenky z hlavy na papír a nezatěžujete si hlavu, co že tomu řeknou kritici.
 
Štír
Máchovská rozervanost se dostavila o měsíc později, marné bude vaše volání: Neodcházej! Zůstaň se mnou! – Neudržitelné neudržíte, přiznejte si porážku a uvolněte si cestu k novým objevům.
 
Střelec
V práci nuda a buzerace, doma peklo, zkuste o tom napsat grotesku. Třeba se proslavíte. Nebo si udělejte dovolenou pod stanem, nejste-li vázáni školními prázdninami. Nedělejte nic takzvaně rozumného.
 
Kozoroh
Odložte mnišskou kutnu, která vám tak slušela a chránila vás v květnu, a dožeňte zameškané. Ale nenamlouvejte si žádnou velkou romantiku, nazývejte avantýru pravým jménem, jinak si ji zbabráte.
 
Vodnář
Jestli se vám v květnu opravdu podařilo pohnout zeměkoulí, pokračujte v tom dál. Ale uznání nečekejte. Neumyli jste předtím nádobí a zapomněli na rodičovské sdružení. Protějšek vám to neodpustí.
 
Ryby
Cifršpióni mají příležitost stát se opravdickými špióny. V tajné službě se uvolnilo pár míst, ale nikde se neinzerují. Musíte se jich dopátrat sami, čímž obstojíte u přijímacího pohovoru.
 
 
Blíženci: Jiřina Šiklová
Socioložka Jiřina Šiklová (17. 6. 1935 Praha) je Blíženec přímo učebnicový. Přitom má ve svém znamení jenom Slunce, Merkur a Venuše ho předbíhají do Raka a Lva. Zato má výrazné generační aspekty. Merkurické znamení rozvíjí intelektuální vlohy, vstřebává a šíří informace a neunikne mu žádná novinka. A musí být pokud možno úplně u všeho. Je celkem logické, že jako disidentka a signatářka Charty 77 byla zavřená za pašování a distribuci chytrých (a tím pádem zakázaných) knih. Zůstala jim věrná i po Vítězném listopadu. Odmítla politické funkce a vrátila se ke vzdělávání. – Dominantním faktorem horoskopu je stacionární Saturn, symbol věrnosti těžkému údělu. U disidentských osobností, které zde probíráme, se s ním setkáváme nápadně často. Zvlášť když uvážíme, že Saturn se zastavuje dvakrát za rok na týden až deset dní. Podle této statistiky by v sobě měla mít zakotvenu odpovědnost maximálně jedna patnáctina populace. Saturn tvoří generační opozici s Neptunem, což je řekněme roznětka pro ideologický střet. Šiklová ještě jako studentka filosofie a historie vstoupila do KSČ, a to roku 1956 po slavném XX. sjezdu KSSS (17. – 24. února), kde se Chruščov opřel do Stalinova kultu. Pro mnohé intelektuály to tehdy byla nadějná inspirace, ovšem doplatili na ni. – Doběh prvního saturnského cyklu byl rovněž generačně šťastný. Do Neptuna jí roku 1965 „bouchla“ historická konjunkce Uran-Pluto, které vděčíme za „zlatá šedesátá“. Šiklová se podílí na založení katedry sociologie, která byla předtím zavržena mezi „buržoazní pavědy“ spolu s genetikou, kybernetikou a teorií relativity. Aby u toho Blíženec nechyběl, když se rozjíždí něco nového! Však také byla po srpnu 1968 „odejita“ mezi prvními a paradoxně jednu dobu chodila uklízet tam, kde předtím přednášela. V roce 1981 (6. května) byla zatčena a asi rok vězněna, proces za „podvracení“ se vlekl až do konce režimu a na intenzitě nabyl r. 1988, kdy se historická konjunkce Saturn-Uran (náhlé a neodvolatelné změny) převalovala na zemském meridiánu (místo zvěrokruhu citlivé na historické události), kde má Jiřina Šiklová svou Lunu. – Právě Luna (ženský princip) v Kozorohu z ní učinila ženu odhodlanou, důslednou a neústupnou, která vše započaté dotáhne do konce. Je proslulá svou neúnavnou výřečností a za neúnavnost vděčí oné skryté kozoroží dimenzi. V listopadu 1989 měla rovněž šťastné tranzity: Neptun příznivě přemostil její osudovou saturnsko-neptunskou opozici, Jupiter učinil totéž z druhé strany a regenerátor Pluto se spojil s jejím mudrcem Jupiterem. Plutonský faktor se rovněž často vyskytuje v horoskopech lidí, které změna režimu někam vytáhla.
Ale Jiřina Šiklová si to vyšlápla po schodech: založila novou katedru sociální práce a zavedla u nás genderová studia, tedy další intelektovou novinku, jak se na Blížence sluší a patří. Když pomineme perzekuci v minulosti, musíme Jiřině Šiklové přiznat šťastný a inspirativní horoskop. A konstatovat, že ho plně využila nejenom pro sebe.

Vítězslav Čížek

XANTYPA 06/09 - výběr z článků

MAGDALENA DIETLOVÁ 06/09

MAGDALENA DIETLOVÁ 06/09

Vážení a milí,
vězte, že porucha osobnosti není ojedinělým jevem, jen v Česku je zasaženo patnáct procent populace. Proč to říkám? Protože sama se potkávám s příběhy dětí i dospělých, na nichž se jejich rodina či okolí vzdálenější někdy nějak provinilo. Oni se tím užírají a navenek působí jako podivíni (trpí bulimií, sebepoškozováním, vystresovaností či agresivitou). Málokdo si dá tu práci, aby vystopoval, proč se to děje…

Jakub Nepraš: Iluzionista

Jakub Nepraš, osmadvacetiletý absolvent Akademie výtvarných umění, tvoří v Praze, svou věž, prorůstající korunami stromů, má nedaleko Prahy. A jen letos už vystavoval v Paříži, New Yorku a nejnověji v Portu. Dveře do světa mu povětšinou otevírá padovsko-pražská kreativní galerie Vernon galeristky Moniky Burian. Jakub říká: „Někdy ani nechci být na své vernisáži, chci, aby mé věci žily samy, beze mne.“ Takže teď na něj na chvíli zapomeňte, prohlédněte si fotografie jeho děl, a až se vynadíváte, vraťte se k nám, abychom nahlédli do „iluzionistovy maringotky“.

Poslední anatolští kočovníci

V dálce se ozývá cinkot rolniček a bečení ovcí. Tábor kočovníků, který už od rána marně hledáme, musí ležet někde nablízku. Náhle proti nám s ostrým vrčením vybíhá několik ovčáckých psů velkých jako tele. Začínáme panikařit, ale naštěstí přichází včas záchrana. Na scéně se objevuje ani ne desetiletý pasáček, důrazně psy napomíná a zahání svou velkou holí.

Milena Vicenová

Česká republika podstupuje od ledna zatěžkávací zkoušku v podobě předsednictví v Evropské unii. A to je členem tohoto společenství teprve pět let. Čeští diplomaté v Bruselu jsou konfrontováni s množstvím aktuálních krizí a problémů, o kterých se kolegům ze starších a zkušenějších členských států v průběhu jejich předsednictví ani nezdálo. Světová finanční krize, energetická krize vyvolaná zastavením dodávek ruského plynu či eskalace napětí na Blízkém východě, poprask kolem ENTROPY či pád české vlády a desítky či stovky dalších „běžných“ pracovních problémů. Výboru stálých představitelů členských států EU pod názvem COREPER předsedá v Radě EU jediná žena v této nejvyšší funkci – velvyslankyně MILENA VICENOVÁ.

Moldavsko na pomezí dvou světů

Kde v Evropě komunisté opakovaně vítězí v pluralitních volbách? V Moldavsku. V malé zemi vklíněné mezi Ukrajinou a Rumunskem byla přitom krátce po vyhlášení nezávislosti – vzešlé z rozpadu Sovětského svazu – komunistická strana zakázána; dnes soutěží o přízeň občanů s jinými a letos v dubnu dosáhla třetího volebního úspěchu v řadě.

BOJOVNÁ ZRANITELNOST Vladimíra Čecha

„Když naše slova naleznou domov, zažíváme šťastnou hodinu,“ říkala svým hostům v Českém rozhlase neděli co neděli Zuzana Maléřová. Nyní se na stránkách Xantypy k těmto ztišeným setkáním vrací. Aby zachytila, co mizí a co zůstává.

Horoskop - výběr z článků

03. 11

Slunce vstupuje do znamení Ryb 19. února v 01.26 SEČ a setrvá v něm do 21. března 00.21 hod. Uran přechází do Berana a rozhodí geopolitickou rovnováhu. Na konci měsíce zapůsobí opozice Jupitera se Saturnem a bude mít na svědomí vyhrocené spory a překotné snahy něco zachraňovat. Politická scéna se tak může proměnit v rejdiště falešných mesiášů. Zvýšené opatrnosti je třeba 13., 21. a 26. – 30. 3. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Únor 2011
Slunce vstupuje do znamení Vodnáře 20. ledna v 11.20 SEČ a setrvá v něm do 19. února 01.25 hod. Třeskuté dny nás čekají kolem 20. 1., kdy se lze nadít vyhrocených politických šarvátek a vyplavování tutlané špíny. Vyloučena není ani epidemie nějaké nové mutace chřipky. Zvýšené opatrnosti je třeba 2., 4., 10., 16. – 22. a 25. 2. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad, tentokrát speciálně pro odcházející lékaře:
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Prosinec 2010
Slunce vstupuje do znamení Střelce 22. prosince v 11.17 SEČ a setrvá v něm do 22. 12. 00.39 hod. Začátek měsíce může být dobrodružný, poněvadž se zastaví Uran. Nepokoušejte techniku a počítejte s vyšší dopravní nehodovostí. Uranova stacionarita rovněž nahrává palácovým převratům. Máte-li koho svrhnout, chutě do toho! Kromě prvního týdne je třeba zvýšené opatrnosti 14., 18., 20. a 27. 12. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad: 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Říjen 2010
Slunce vstupuje do znamení Vah 23. září v 5.10 SELČ a setrvá v něm do 23. října 14.35 hod. Čeká nás poklidnější měsíc, kdy můžeme nabrat dech pro pozdější napjaté konstelace. Komunální a senátní volby v polovině října se těžko budou moci měřit s dramatičností květnových parlamentních. Zvýšené opatrnosti je třeba 3. – 5., 8. a 22. 10. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad.
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Září 2010
Slunce vstupuje do znamení Panny 23. srpna v 7.28 SELČ a setrvá v něm do 23. září 4.09 hod. V polovině září se Pluto zastaví a vrátí z retrogradity do přímého směru, pár dnů nato se Jupiter spojí s Uranem. Lze čekat výbuchy spravedlnosti, zejména sociální, a napětí na všech frontách. Také zvýšenou dopravní i jinou nehodovost. Hrady se mohou hroutit jako domečky z karet, když se do nich šikovně strčí. Zvýšené opatrnosti je třeba od 10. do 20. září. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad.
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Červen 2010
Slunce vstupuje do znamení Blíženců 21. května v 05.35 SELČ a setrvá v něm do 21. června 13.29. Napětí a ideologické dusno vyvolané Saturnovou a Neptunovou otočkou na konci května ještě dva týdny působí, a sotva se zklidní, začne brzdit Uran, jenž si také dočasně zkouší pobyt v novém znamení. Nemějte nic za definitivní a pamatujte, že všechno je jinak. Zvýšené opatrnosti je třeba 4., 7. – 9. a 25. – 28. 6. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Květen 2010
Slunce vstupuje do znamení Býka 20. dubna v 6.31 SELČ a setrvá v něm do 21. května 5.34 hod. Poslední dny měsíce se současně zastavují Saturn a Neptun. K tomu navrch Uran zkříží zemský meridián. A právě do toho se konají volby. Hysterie kolem nich překoná světový rekord. Vyhrocené ovšem budou i manželské spory a vůbec všechno. Zvýšené opatrnosti je třeba 19., 23. a 28. – 31. 5. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad:

Hvězdy o nás

Hvězdy o nás

Duben 2010
Slunce vstupuje do znamení Berana 20. března v 18.33 SEČ a setrvá v něm do 20. dubna 6.30 SELČ. Po dvou celkem klidných měsících se opět začnou dít věci. Transformátor i destruktor Pluto je první týden stacionární, poslední týden nastane přesná opozice Saturn-Uran. Připravme se na změny a zvraty, všechno může být nečekaně jinak. Flexibilní stratégové mají příležitost excelovat. Zvýšené opatrnosti je třeba 4. – 9. a 24. – 29. 4. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:

 

Hvězdy o nás

Březen 2010
Slunce vstupuje do znamení Ryb 18. února v 19.37 a setrvá v něm do 20. března 19.32 SEČ. Ani v březnu nenastávají výrazné konstelace, pouze Mars se prakticky nepohne na prvním stupni Lva. Některá konkrétní data narození podpoří svou energií, jiným zase zkříží plány. Zvýšené opatrnosti je třeba 4., kolem 10. a 17. – 20. 3. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétní rad:
 

Hvězdy o nás

Únor 2010
Slunce vstupuje do znamení Vodnáře 20. ledna v 05.29 SEČ a setrvá v něm do 18. února 19.36 hod. Po dramatickém začátku proběhne měsíc klidně. V druhé polovině sice dojde ke krátkodobému nakupení planet ve Vodnáři a Mars usazený v opozičním Lvu s nimi vejde v konflikty, ale ty mají jen lokální ráz. Globální význam jim přikládat nelze. Zvýšené opatrnosti je třeba 1. – 9., 13. – 14. a 27. února. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 06/09

XANTYPA Číslo 06/09

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 12/2019

XANTYPA XANTYPA 12/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne