MAGDALENA DIETLOVÁ 06/09

CO BYSTE SI MĚLI PŘEČÍST V ČERVNOVÉ XANTYPĚ

Vážení a milí,
vězte, že porucha osobnosti není ojedinělým jevem, jen v Česku je zasaženo patnáct procent populace. Proč to říkám? Protože sama se potkávám s příběhy dětí i dospělých, na nichž se jejich rodina či okolí vzdálenější někdy nějak provinilo. Oni se tím užírají a navenek působí jako podivíni (trpí bulimií, sebepoškozováním, vystresovaností či agresivitou). Málokdo si dá tu práci, aby vystopoval, proč se to děje…

EditorialXANTYPA má recept. V článku Jaroslavy Gregorové se dozvíte, co je a jak funguje KALEIDOSKOP, terapeutická komunita s podporou zkušené britské Henderson Hospital, která takto postiženým může a umí pomoci.

„Jen pro ten dnešní den stojí za to žít“… Kolikrát jsme tu prvorepublikovou náladovku z úst Oldřicha Nového slyšeli? Těžko budeme ale lovit v paměti, kdo ji napsal. Alena Kožíková, dcera spisovatele Františka Kožíka, to ví bezpečně. V rubrice POHLED ZPÁTKY najdete krom odpovědi i jeden zajímavý lidský příběh…
Ve filmu dabuje Brada Pitta a v pražském Divadle Na Jezerce bojuje strhujícím způsobem s Bárou Kodetovou ve Válce Roseových – MICHAL DLOUHÝ. S chutí hraje i v Gogolových Hráčích v Rokoku, neboť prostředí falešných karbaníků skýtá zajímavé paralely. Říká, že diváci je sami mezi řádky nacházejí a dobře se jimi baví… jsme rádi, že ozdobil svou přítomností naši červnovou obálku.
MILENA VICENOVÁ, rodačka z Přerova, původním povoláním veterinářka, je momentálně nejdůležitější Češkou v Bruselu. Coby česká velvyslankyně předsedá v Radě EU výboru sedmadvaceti stálých představitelů členských států EU.
Bez obalu přizná, jak výrazně se zhoršilo pádem Topolánkovy vlády naše postavení na mezinárodní scéně, a jaká je to škoda, hlavně proto, že na začátku se naše předsednictví vyvíjelo velmi slibně…
I svérázná Texasanka RENÉE ZELLWEGER má v nové komedii HOLKA Z MĚSTA zajímavý úkol. Jako velkoměstská manažerka Lucy přijíždí do zapadlého minnesotského městečka, aby personálně zrekonstruovala místní továrničku. Ten film právě přichází do našich kin a Jan Foll vám popustí pár faktů a zajímavostí ze života hlavní představitelky.
V objektivu Zuzany Mináčové se tentokrát ocitl režisér JAN SVĚRÁK a v rubrice ABECEDA výtečný violoncellista JIŘÍ BÁRTA.
Víc už nenapovím, víc si najdete sami.
Snad jenom, kdybyste čirou náhodou měli pocit, že se na vás řítí partnerská krize, nalistujte rozhovor Martiny Leierové s ESTHER PEREL o TAJEMSTVÍ EROTICKÉ INTELIGENCE, obohaceno fotografiemi ANTONÍNA KRATOCHVÍLA. Může se hodit…
Přeju vám vnitřní klid a pohodu za všech okolností, které se na vás osobně a na nás všechny odevšad pořád hrnou. Hrňte je nazpátek, ve všední dny i ve svátek… a užijte si krásný červen, Vaše Magdalena

XANTYPA 06/09 - výběr z článků

Jakub Nepraš: Iluzionista

Jakub Nepraš, osmadvacetiletý absolvent Akademie výtvarných umění, tvoří v Praze, svou věž, prorůstající korunami stromů, má nedaleko Prahy. A jen letos už vystavoval v Paříži, New Yorku a nejnověji v Portu. Dveře do světa mu povětšinou otevírá padovsko-pražská kreativní galerie Vernon galeristky Moniky Burian. Jakub říká: „Někdy ani nechci být na své vernisáži, chci, aby mé věci žily samy, beze mne.“ Takže teď na něj na chvíli zapomeňte, prohlédněte si fotografie jeho děl, a až se vynadíváte, vraťte se k nám, abychom nahlédli do „iluzionistovy maringotky“.

Poslední anatolští kočovníci

V dálce se ozývá cinkot rolniček a bečení ovcí. Tábor kočovníků, který už od rána marně hledáme, musí ležet někde nablízku. Náhle proti nám s ostrým vrčením vybíhá několik ovčáckých psů velkých jako tele. Začínáme panikařit, ale naštěstí přichází včas záchrana. Na scéně se objevuje ani ne desetiletý pasáček, důrazně psy napomíná a zahání svou velkou holí.

Milena Vicenová

Česká republika podstupuje od ledna zatěžkávací zkoušku v podobě předsednictví v Evropské unii. A to je členem tohoto společenství teprve pět let. Čeští diplomaté v Bruselu jsou konfrontováni s množstvím aktuálních krizí a problémů, o kterých se kolegům ze starších a zkušenějších členských států v průběhu jejich předsednictví ani nezdálo. Světová finanční krize, energetická krize vyvolaná zastavením dodávek ruského plynu či eskalace napětí na Blízkém východě, poprask kolem ENTROPY či pád české vlády a desítky či stovky dalších „běžných“ pracovních problémů. Výboru stálých představitelů členských států EU pod názvem COREPER předsedá v Radě EU jediná žena v této nejvyšší funkci – velvyslankyně MILENA VICENOVÁ.

Moldavsko na pomezí dvou světů

Kde v Evropě komunisté opakovaně vítězí v pluralitních volbách? V Moldavsku. V malé zemi vklíněné mezi Ukrajinou a Rumunskem byla přitom krátce po vyhlášení nezávislosti – vzešlé z rozpadu Sovětského svazu – komunistická strana zakázána; dnes soutěží o přízeň občanů s jinými a letos v dubnu dosáhla třetího volebního úspěchu v řadě.

BOJOVNÁ ZRANITELNOST Vladimíra Čecha

„Když naše slova naleznou domov, zažíváme šťastnou hodinu,“ říkala svým hostům v Českém rozhlase neděli co neděli Zuzana Maléřová. Nyní se na stránkách Xantypy k těmto ztišeným setkáním vrací. Aby zachytila, co mizí a co zůstává.

Magdalena Dietlová - výběr z článků

MAGDALENA DIETLOVÁ 11/09

Vážení a milí,
leckterý list ještě neopad, a už se na nás žene sníh, zima a nepohoda. Tím víc je třeba dbát o pohodu a slunce ve vašich duších.
Výživné v tom smyslu bylo letošní pražské FORUM 2000. Václav Havel otevřel diskusi o demokracii velmi svobodně a naléhavě, jak je jeho dobrým zvykem. Varoval před tím, že hospodářské zájmy jsou nadřazovány nad všechno ostatní, vytrácí se solidarita a politické špičky nás účelovými ústupky a kompromisy opět vedou ke zpronevěřování se základním duchovním hodnotám: „Pleteme si partnerství se slepotou. Někdo má tisíc vězňů, ale má naftu, tak o tom nebudeme mluvit.“
 

MAGDALENA DIETLOVÁ 09/09

Vážení a milí,vítám z prázdnin, snad jste si jich v tom parnu užili jaksepatří. Dovolené se totiž dá užívat i „jaksenepatří“, čehož si nebylo možno nevšimnout na stránkách denního tisku, kde se to koncem léta zcela neokurkově hemžilo politiky a byznysmeny zvučných jmen a firem, ale i rozvědkou, kontrarozvědkou, bývalými špiony a tak… pochopitelně k velké radosti jejich vydavatelů…

MAGDALENA DIETLOVÁ 07-08/09

Vážení a milí,dnešní letní a odlehčený editorial píšu paradoxně pod přímým dojmem loučení s WALDEMAREM MATUŠKOU. Chci jen říct, že pro mě je a navždy zůstane příkladem jedinečnosti ducha a charakteru. Kdekdo ho umí napodobit, originálu se ale nevyrovná nikdo… je dobře, že má syna.

MAGDALENA DIETLOVÁ 05/09

MAGDALENA DIETLOVÁ 05/09

Editorial šéfredaktorky.

MAGDALENA DIETLOVÁ 04/09

Editorial šéfredaktorky.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 06/09

XANTYPA Číslo 06/09

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne