Křídlo vlaštovky Marty Kubišové

Často při ní stáli všichni svatí. Je kalamitní typ. Asi proto se narodila jako nedělňátko, v předvečer dušiček, kdy za námi všichni svatí přicházejí. Aby nad ní drželi ochrannou ruku.
Byla dítě nespavec, maminka, když už viděla, že se blíží křik, po špičkách se zvedla a sedla si k její postýlce. Marta se na ni koukala a to stačilo. Maminka u postýlky pletla, zašívala a tak spolu trávily noci. Otec pracoval jako lékař v nemocnici, a když se doma nevyspal, zůstával raději tam. Mamince to bylo líto, proto se až do vyčerpání snažila zajistit noční klid.
 

Marta Kubišová

Dědeček si myslel, že Marta bude kluk. Ale když vnučku uviděl, měla modré oči a černé vlasy jako on, řekl: „Čekal jsem, že si pochovám kluka, ale tuhle holku si musím pochovat!“ Od té chvíle byla jeho láskou, měla ho celý život v zádech jako svou jistotu. Vše, co udělala, co si myslela, bylo v jeho očích správně. Jeho poslední slova byla: „Kde je malá, kde je malá…“ Čekal na ni a nedočkal se. Byla už v angažmá v divadle v Pardubicích, kde ji oznámili, že dědeček není přímý příbuzný, a tak nemá nárok na změnu programu. Byla u něj maminka s babičkou, ale jí je dodnes líto, že mu nemohla říct: „Už jsem tady.“
Vždycky měla hezký vztah s bratrem. Jako děti viděli, že se mezi rodiči něco děje, že je malér. Taky naprosto přesně věděli, kdo je v právu, ale za každou cenu si přáli, aby se rodiče nerozvedli. Marta se modlila a odříkávala: „Pane Bože, nějak mi pomoz, ať se rodiče nerozvedou.“ Přála si to i jako velká holka, i když viděla, že chybují a mnohé se jim nevede. Maminka třikrát požádala o rozvod – a pokaždé si to nechala vymluvit. Otec pro ni vždycky přijel k jejím rodičům a přivezl si ji zpět. O to větší šok zažila, když jí přišla bez jakéhokoliv varování obsílka od soudu, že se má dostavit k rozvodovému řízení. Byla to rána k neunesení, utrpěla i její hrdost a důstojnost, hřebíček byl trefen přímo na hlavičku a do tvrdé zdi. Martě bylo devatenáct a všechno s maminkou prožívala. Tehdy si řekla: „Jestli se vdám a budu mít děti, tohle nikdy nedopustím.“
S tátou se odcizili, i když ji maminka prosila, aby se s otcem stýkala. Přestože jeho odchodem trpěla až do své smrti a cítila se poškozená i před zraky celého městečka, ve kterém byl její bývalý manžel stále ten oblíbený, úžasný pan doktor. Maminka po celý život žila pro své děti, bojovala o ně, nic si neulehčovala, takže Marta nikdy nemusela v rodině přijímat žádného nového taťku nebo strýčka. Její cesty s otcem se však definitivně rozešly. A když se ze slavné pěvecké hvězdy a zlaté slavice stala nežádoucí osoba, měla dokonce pocit, že je nevhodné, aby svou existencí ohrožovala otcovu kariéru a jeho život s novou ženou.Bizarní bylo, že ji vydědil, protože mu neukázala dceru. Neměla v té době ani auto, navíc by bylo asi pikantní dorazit k němu s konvojem Státní bezpečnosti v zádech. A on nepřijel. Všechno odpustila.
Když se poprvé vdávala, manžel jí řekl: „Jakmile si mne vezmeš, přestanu dělat své excesy.“ Což například bylo, že vystřílel její monogram pod okny. Uvěřila mu. A skutečně první měsíce byly nádherné. Uvízli někde s autobusem s Golden Kids a její choť přijel jako princ na bílém koni a rozvezl je domů. Pomáhal jí, jak mohl. Stahovaly se nad ní mraky, ale ještě stále mohla zpívat. On už věděl, že s jeho prací je konec. Na jedné lodi se ocitli v lednu roku 1970, kdy jí strana a vláda definitivně zakázaly vstup na jeviště. Dlouho tomu nemohla uvěřit, byla přesvědčená, že při její popularitě si to nedovolí. Mýlila se, ze dne na den byly smlouvy rozvázané. Naštěstí měla po boku maminku a neměla dluhy. Co bude dál, nevěděla. Až přijel Günter Grass, který psal do Sternu. Zeptal se jí: „Přemýšlela jste o rodině?“ „No vidíte,“ odpověděla, „to je nápad, budeme mít dítě.“ Skutečně miminko čekala, ale nepovila ho. Zato přežila dvě klinické smrti. Jednu přímo na sále, u druhé byla dokonce maminka a všechno viděla. Nemá z toho žádný pocit. Když se probrala asi za 36 hodin, pokračovala v hovoru přesně tam, kde předtím skončila. Chtěla podat pití, které měla za oknem. Doktor nevěřícně kroutil hlavou: „Víte, že jste slezla hrobníkovi z lopaty?“ „Ale prosím vás,“ říkala mu. Vůbec netušila, že už nemá dítě. Vždyť překročila sedmý měsíc. Vysvětlili jí, že děťátko už v ní týden nežilo, že prodělala totální sepsi a je zázrak, že přežila. Ta zpráva po ní nejdříve zvláštním způsobem stekla. Pak jí začalo docházet, co se stalo. Začala plakat a kňučet, ale stále opakovala: „Tak mi podejte to pití, co mám za oknem.“ Zůstal jí život. Zpívat nemohla, dítě neměla a manželství se rozpadlo. Muž chtěl emigrovat, ona stále tvrdila, že za pár měsíců vojska odtáhnou a ještě se omluví. Sehnala si domácí práci, lepila sáčky na hračky. Po patnácti měsících dostal personalista telefon, že pro Martu Kubišovou už práce není.
Nejvíc ze všeho ji ale trápil pocit, že její tělo selhalo, že ji zradilo a obelhalo. Potkala muže stejně starého, oba už jedno manželství prodělali, měla pocit, že si bude vážit ženy, která se chce věnovat rodině. „Budu jako maminka ženou v domácnosti,“ řekla si. Takže každé tři neděle vylezla na okna a prala záclony, muž na ni koukal jako blázen. A stala se stavbyvedoucí a kuchařkou na stoleté chalupě na Vysočině. Truhlář ji naučil, jak se lakují okna, nalakovala jich všech šestnáct. Místní chlapi pak říkali doma svým ženám: „Když to může dělat ta zpěvačka, tak ty bys mohla taky.“ Po čtyřech letech čekali dítě. Lékař byl z jejího prvního nešťastného těhotenství tak ztrémovaný, že tomu do poslední chvíle nemohl uvěřit. Vždycky ráno se koukla na louku v sadu a říkala si: „Dnes je krásně bleděmodrá, to bude kluk.“ Druhý den byla růžová, ale jí to bylo jedno. Vždyť už sama nedoufala, že dokáže mít miminko. Oznámili jí, že dítě půjde nožičkami napřed, takže císařský řez. Plakala tak srdceryvně, až si dítě duplo, že chce ven. Maminka byla v práci, muž na Vysočině, musela k řezníkovi, aby zavolal do nemocnice, protože jako chartisté měli telefony vypnuté. Během deseti minut tak celá čtvrť věděla, že paní Kubišová rodí.

 

Celý článek Zuzany Maléřové si přečtete v tištěné Xantypě .....


 

XANTYPA 06/10 - výběr z článků

Malíř Marek Číhal a Ti druzí…

Malíř Marek Číhal a Ti druzí…

Cena sympatie? Pro herce, sportovce, zpěváka? Ne, pro malíře! Udělili ji fandové a fanynky? Ne! Především lidé od fochu. Teoretici výtvarného umění, kritici a umělci. Soutěž MALBA A JEJÍ PŘESAHY pořádalo už potřetí Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků a byla určena pro umělce do třiceti let. Cenu sympatií diváků získal Marek Číhal, student Fakulty výtvarných umění brněnského Vysokého učení technického, který je letos na stáži na pražské Akademii výtvarných umění.
 

KRÁL VÍN České republiky 2010

KRÁL VÍN České republiky 2010

Vinařská soutěž KRÁL VÍN České republiky se koná již po páté. V posledních letech se soutěže vždy účastnilo více než 1 000 českých a moravských vín. Stejné počty očekávají organizátoři i v letošním roce.

Praha s láskou

Praha s láskou

Praha s láskou Ondřeje Kavana
Praha, 3. června 2010
V Praze byla slavnostně zahájena výstava Praha s láskou Ondřeje Kavana. Šedesát
velkoformátových fotografií vystavených na Hradčanském náměstí v galerii pod širým nebem
nabízí návštěvníkům netradiční pohledy na místa, která denně míjíme mnohdy bez
povšimnutí. Výstava navazuje na monumentální fotografickou publikaci Praha vydanou
v prosinci 2009.

 

STRUNY PODZIMU

STRUNY PODZIMU

15. ročník mezinárodního hudebního festivalu
Praha, 19. září–21. listopadu 2010
 

Letní festival pro celou rodinu, který vás nezruinuje?

Letní festival pro celou rodinu, který vás nezruinuje?

Jmenuje se Open Air Festival a oblíbíte si ho nejen vy, ale i manžel a děti. Jde totiž o letní festival, který je určený pro celou rodinu. Poslechnete si na něm koncerty hvězd jako Faithless, Röyksopp, Kasabian, Richard Müller, Buty, Dan Bárta a Illustratosphere a desítky dalších. Vaše děti si užijí atrakce v dětské zóně, soutěže, hry, malování na obličej, klauny... Manžel určitě ocení sportovní a adrenalinovou zónu. Večer se pak společně vrátíte do hlídaného a odděleného stanového městečka, určeného speciálně pro rodiny s dětmi. A nejlepší na tom všem je, že nemusíte ani rušit plány na letní dovolenou nebo nepříjemně škrtit rodinný rozpočet. Pokud jste členy zákazníky O2 a jste členy O2 Extra, pak zaplatíte za dvě „dospělé“ vstupenky v předprodeji pouhých 880 korun (v rámci speciální akce 1+1 vstupenka zdarma). A vaše děti, pokud jim je do 12 let (včetně) vstupné na festival platit nemusí vůbec. Na co se tedy v Panenském Týnci (zhruba 30 minut jízdy od Prahy) vlastně můžete těšit?
 

POZVÁNKA NA KŘEST CD PSH

POZVÁNKA NA KŘEST CD PSH

Necelé dva týdny nás dělí od velkolepého křtu PSH v holešovickém klubu SaSaZu. Ten se koná již v pátek 4. června a kapela se rozhodla vám nedat jediný důvod proč tento fenomenální mejdan nenavštívit. Křtít se bude album EPILOG, v pořadí třetí deska této pražské legendy, které se ne náhodou stalo 4. nejprodávanějším titulem na českém trhu za minulý týden (hitparáda IFPI). EPILOG je totiž zábavným a pestrým mixem, z kterého si každý vybere to své.

ABECEDA 6/10

ABECEDA 6/10

Dvacet tři písmen, dvacet tři slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně abeceda života zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Červen 2010
Slunce vstupuje do znamení Blíženců 21. května v 05.35 SELČ a setrvá v něm do 21. června 13.29. Napětí a ideologické dusno vyvolané Saturnovou a Neptunovou otočkou na konci května ještě dva týdny působí, a sotva se zklidní, začne brzdit Uran, jenž si také dočasně zkouší pobyt v novém znamení. Nemějte nic za definitivní a pamatujte, že všechno je jinak. Zvýšené opatrnosti je třeba 4., 7. – 9. a 25. – 28. 6. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

TIPY ROCK & POP 6/10

Local Natives: Gorilla Manor
Po dlouhé době nadějeplná „svěženka“. Pětice hochů z kalifornského městysu Silver Lake na svém debutu vaří z mnoha přísad, ale vynalézavě, s citem a velmi chutně. Někdy rytmem připomenou první Talking Heads, lahodné vokály jako by se linuly z hrdel Crosby, Stills & Nash. Kdosi vtipně poznamenal, že jejich písničky zní, jako kdyby si post punkeři rozbili stan někde v africké buši. Dodávám, že si s sebou nejspíš vzali nějaká obluzovadla z éry sanfranciských hippies. Local Natives se tak zařadili po bok hudebně všežravých kapel, které slavily úspěchy v loňském roce: Fleet Foxes, Animal Collective či Grizzly Bear. Má-li tato osvěžující a v nejlepším slova smyslu „nadnárodní“ hudba předjímat nový trend v rocku a popu, jsem nadšen.
 

Společnost - výběr z článků

Dva kohouti na venezuelském smetišti

Dva kohouti na venezuelském smetišti

Stát se dvěma prezidenty je odchylka připomínající dvouhlavé tele. Avšak zatímco vycpané tele ve vitríně předvádíme za mírný poplatek návštěvníkům zábavních parků, z existence dvou prezidentů nemá v zemi zmítané politickým chaosem profit nikdo. Poté, co tamní parlament odmítl uznat druhý mandát prezidenta Nicoláse Madura a jeho předseda Juan Guaidó sám sebe prohlásil prezidentem prozatímním, se v téhle situaci nachází i jihoamerická Venezuela.

Studentka ve vzpouře

Studentka ve vzpouře

Právě před padesáti lety, v listopadu 1968, se uskutečnila okupační stávka českých studentů. Na protest proti posrpnovému vývoji společnosti do ní vstoupilo šedesát tisíc vysokoškoláků.

První den první republiky

První den první republiky

Je 28. října 1918. Ústav pro výkonnou meteorologii předpovídá polojasné, zvolna se vyjasňující počasí, teplota ve dne mírná, v noci velmi chladný, slabý vítr. První světová válka ještě neskončila. Stále čekají matky a ženy na dopis z fronty, stále docházejí strohá úřední oznámení znamenající dotek smrti. Lidé už dobře znají opakující se fráze pod titulem Válečné zprávy c. k. telegrafní korespondenční kanceláře. Toho dne přinášejí noviny navíc armádní a lodní rozkaz císaře Karla, který se dovolává kázně, věrnosti a poslušnosti. „V branné moci,“ čteme, „nacházeli odedávna všichni národové monarchie stejně svoji vlast, proto mohla vykonati tak velké věci. Doba jest plna vážných zmatků. Ty nesmějí vniknouti do vojska a loďstva.“ Proč to císař Karel připomíná právě nyní? Bojí se snad o osud Rakouska-Uherska?

Sovětská invaze 21. srpna 1968

Sovětská invaze 21. srpna 1968

Československo roku 1968. Bě­hem prvních měsíců se započal nadšený obrodný proces, jenž měl za cíl takzvaný „socialismus s lidskou tváří“, jak ho nazval Alexander Dubček, nový první tajemník ÚV KSČ. Vycházel z těžko splnitelné představy, že je možné režim, nastolený a udržovaný brutálními metodami, postupně změnit umírněnými reformami, demokratizovat a humanizovat. Optimistickou ideou byla ztráta mocenské pozice jediné strany – komunistické, nabytí politické suverenity Československa a rozpad sovětského bloku.

Debashish Chaudhuri - Ind žijící v Česku

Debashish Chaudhuri - Ind žijící v Česku

Když vešel Debashish Chaudhuri se svou ženou do jedné ze smíchovských kaváren, jako by se vše zalilo sluncem. Už dlouho jsem nepocítila takovou radost ze setkání, radost ze života, takový příval pozitivní energie… To vše je přidaná hodnota obrovské dávky talentu, umu a hlavně píle. Jen nerada jsem po hodině opouštěla tuto oázu klidu, ale zůstal mi důležitý pocit: být šťastný možná není zase taková věda…

Děti z Vesny

Děti z Vesny

Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních v Krkonoších je jedním z největších léčebných a rehabilitačních zařízení v České republice, kde používají tzv. Vojtovu metodu při péči o děti s dětskou mozkovou obrnou a pohybovým onemocněním. Lékaři a fyzioterapeuti jsou zde přímými pokračovateli odkazu profesora Václava Vojty a rodiče zde léčených dětí si jeho metodu chválí.

Ženy v disentu

Ženy v disentu

Ačkoliv od sametové revoluce uplynula bezmála tři desetiletí, zůstávají české disidentky ve stínu mužů. Ve skutečnosti však tvořily třicet procent signatářů a staly se také klíčovými mluvčími Charty 77. „Je čas, abychom zaplnily bílá místa naší historie. Nemůžeme dál propagovat mýtus, že muži byli hybatelé pokroku směrem k revoluci, musíme si přiznat, že součástí toho byly i ženy,“ těmito slovy uvedla vedoucí projektu ŽENY V DISENTU Marcela Linková knihu BYTOVÁ REVOLTA. JAK ŽENY DĚLALY DISENT, na níž pracovala společně s Naďou Strakovou.

Psi významných osobností

Psi významných osobností

Měl skvělý původ, vynikající vzdělání, šťastnou ruku při výběru svých spolupracovníků, jedenáct bývalých prezidentů v příbuzenstvu a neteř jednoho z nich za manželku. Jestli byl někdo někdy předurčen stát se americkým prezidentem, tak to byl Franklin Delano Roosevelt. A jestli kdy některý z amerických prezidentů potřeboval onu bezpodmínečnou důvěru, oporu a něhu, kterou v mezních situacích poskytne člověku jeho pes, tak to byl on. Neboť právě tento muž musel svou zem provést hospodářskou krizí dosud nevídaných rozměrů a druhou světovou válkou. A to z invalidního vozíku. Liberály byl uctíván, konzervativci odmítán, ale všemi považován za výjimečnou osobnost.

Slasti a strasti letních bytů za první republiky

Slasti a strasti letních bytů za první republiky

Nádherná krajina, zdravý vzduch a ničím nerušený odpočinek v idylickém prostředí venkova – to byla za první republiky synonyma, která si lidé z města často spojovali s dovolenou na letních bytech. Každé léto se mnoho městských rodin vydávalo na vysněný pobyt do některého z letních letovisek. Ta jako houby po dešti rostla v okolí velkých měst. Pro rodinu to znamenalo na několik týdnů kompletně přestěhovat svou domácnost na letní byt a přizpůsobit se životu mimo město. Letním bytům v období první republiky a různým aspektům života s tím spojeným se ve své knize SLASTI A STRASTI LETNÍCH BYTŮ věnuje mladý historik Jiří Šoukal.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 06/10

XANTYPA Číslo 06/10

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2019

XANTYPA XANTYPA 078/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne