Herec Kryštov Hádek

Jezdím po Praze na kole, je to rychlejší

Znám ho jako hodně malého. S jeho maminkou jsme pracovali ve Filmovém ústavu, a když jsem na vánočních nadílkách pro děti zaměstnanců dělal Mikuláše, patřil Kryštof mezi pár statečných, kteří se nebáli ani čerta. Dařilo se mi ho však vytočit, když jsem mu jakoby omylem říkal Kryšpíne. Po mnoha letech jsme se sešli v kavárně kvůli rozhovoru a já překvapeně zíral, jak je pořád mladý.
 

Kryštov Hádek

V pohádkách to nemá nejmladší ze tří synů vůbec lehké…
Já si naopak užíval. Od bráchů jsem měl vyšlapanou cestičku a rodiče už byli přece jenom unaveni výchovou starších sourozenců a na mě neměli tolik energie. Takže co si museli Ondra s Matějem tvrdě vydobýt v čase dospívání, třeba přenocování u kamarádů nebo výlet na celý víkend, to už já nemusel. I co se týká takových těch konfliktů, co mají dospívající děti s rodiči, tak já to měl jednodušší. Ovšem měl jsem povinnost pravidelně se hlásit. Navíc jsem měl štěstí, že se o mě oba bráchové vzorně starali. Mezi námi stále panují ty nejlepší vztahy.

Kdo z rodičů byl přísnější?
To nedokážu říct. Nemám je takhle rozdělené. Oba stejně? Když o tom přemýšlím, tak se mi zdá, že táta byl větší demokrat.

Zatímco maminka je známa díky dokumentární tvorbě a předchozí publikační činnosti, veřejnost by možná zajímalo, kdo je tatínek Hádek?
Prostě tatínek. Já nevím, jestli by stál o to, abych o něm mluvil. Asi ne. Každopádně je to… Řeknu jen tolik, že lepšího tátu jsem si nemohl přát.

On si také přál, aby se z jeho tří synů dva stali herci?
Přijal to jako fakt. Možná, že z nás chtěl mít někoho jiného, nevím, ale nebránil nám. Vždy respektoval všechno, co nás bavilo. Hlavně je to mámina vina. Dávala nás do „zájmových činností“, do „lidušek“, jak se říkalo lidovým školám umění, abychom se tam vyřádili a doma už byli klidní. Asi sama netušila, že u toho zůstaneme i profesionálně. Kromě Ondry, který je lékař internista, i když studoval hru na kytaru.

Už jsi ho někdy potřeboval?
No jasně. Pořád. Já jsem zdravý, ale potřeboval jsem ho, když někdo z blízkých onemocněl. Nebo se hodí, když se potřebuji na něco zeptat. To je velká výhoda mít lékaře v rodině.

Co říká bratr lékař, když tě vidí kouřit?
On taky dlouho kouřil. Nedávno přestal. Neříká mi nic nového, co bych nevěděl. Já vím sám moc dobře, že… Snad se mi podaří také s tím seknout.

Kdy se“ lámal“? tvůj dětský sen o herectví? Kdy se rozhodovalo o tvém dětském snu o herectví?
V patnácti letech. To už Matěj hrál divadlo, já to prostředí díky němu objevoval, všichni tam byli na mě hodní… Najednou to byla čistě pragmatická potřeba být také takový, dostat se mezi ně, kontaktovat se denně s těmi ušlechtilými a zábavnými lidmi. Na konzervatoři navíc nebyla matematika a další nenáviděné předměty ze základní školy. Já na učení moc nebyl.

Takže to byla výhoda pro adepta herectví, mít staršího bratra už profesionálním hercem?
Pořád mám výhodu, že když potřebuji něco řešit, co se týká branže, tak nemusím otravovat někoho cizího, ale můžu požádat o radu zkušenějšího bratra. Jeho tím snad neobtěžuji a zůstane to v rodině.

Hráli jste společně?
Jednou už jo, v televizním filmu ČERNÉ SLZY, který režíroval Milan Cieslar. Byl to příběh o lásce romské dívky k dospívajícímu bílému chlapci.

Jak ses připravoval na roli ve filmu TMAVOMODRÝ SVĚT?
Setkal jsem se s hrdiny veterány a vyptával se jich. Ne na historické události, ale na osobní věci; pro roli jsem chtěl vědět, jak velký měli strach, jestli si v kokpitu zapálili cigáro, zdali působila uniforma na ženské. Odpovídali, a myslím, že rádi.
A chodil jsem na základní vojenský výcvik na Duklu k vysloužilému plukovníkovi, kterému snad bylo devadesát a trénoval moderní pětiboj. Představ si, jak v tělocvičně šermují a střílejí pohledné závodnice a já kolem rázně pochoduji v teplácích. A dál: „Pane plukovníku, vojín Hádek. Přišel jsem na váš rozkaz.“ Zařval: „Neslyším.“ Já se znovu ohlásil. Plukovník vyndal z ucha naslouchadlo, položil ho na židli, párkrát do něj praštil bačkorou a zase ho vsunul zpět: „Ještě jednou, vojíne, a hlasitě!“

No jo, ty jsi nebyl na vojně…
Mohl jsem, ale nechtělo se mi. Znám kluky, kteří na vojnu vzpomínají rádi.

Jak reagovali na TMAVOMODRÝ SVĚT naši váleční letci?
Dobře. Jeden veterán mi řekl: „Líbilo se mi to, ale my jsme mezi sebou mluvili víc sprostě.“

Máš stálé divadelní angažmá?
Momentálně ne. Čtyři roky jsem byl v Městských divadlech pražských, ale když jsem věděl, že budu točit, dokonce i v zahraničí, nechtěl jsem filmové role odmítnout kvůli tomu. A byl ještě jeden důvod: mám kamarády, kteří pořád někam jezdí, a já jsem s nimi nemohl. Když máš patnáct představení v měsíci, tak každý druhý večer hraješ. Pokud mám možnost jako mladý cestovat, chci toho využít. Na stálé angažmá je času dost.

Splnil sis cestovatelské sny?
Úplně ne. Jestli se vůbec dají splnit…Byl jsem dvakrát v Asii, taky po Evropě, hodně jezdím u nás v Čechách na hory, které miluji. Doma je to lepší s domlouváním. Plánuji ještě pár delších cest, dokud jsem svobodný a bezdětný.

Jsi z harmonické rodiny, asi se nebudeš bránit mít víc potomků…
To ne. Rád bych. Ale je to makačka. Hlavně potom.

Brzy ses osamostatnil. Nebyl s tím problém?
Nebyl, jsem samostatný, a když třeba nežiju sám, partnerku nepotřebuji, aby mi vařila a zašívala. Když to ale chce dělat a dokonce ji to baví, nebráním se.

Jistě máš hodně ctitelek?
Nevím, co na to říct. To víš, že občas někdo projeví přízeň a obdiv, i holky. Já mám taky své oblíbené herce. Ale z party těch „starších“: Vladimíra Menšíka, Jana Libíčka, Rudolfa Hrušínského, Josefa Kemra, Josefa Somra…

 

Ještě se můžete podívat jak se fotil Kryštov Hádek v sekci fotografie...

 

Celý článek Pavla Taussiga si přečtete v tištěné Xantypě ......


XANTYPA 06/10 - výběr z článků

Malíř Marek Číhal a Ti druzí…

Malíř Marek Číhal a Ti druzí…

Cena sympatie? Pro herce, sportovce, zpěváka? Ne, pro malíře! Udělili ji fandové a fanynky? Ne! Především lidé od fochu. Teoretici výtvarného umění, kritici a umělci. Soutěž MALBA A JEJÍ PŘESAHY pořádalo už potřetí Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků a byla určena pro umělce do třiceti let. Cenu sympatií diváků získal Marek Číhal, student Fakulty výtvarných umění brněnského Vysokého učení technického, který je letos na stáži na pražské Akademii výtvarných umění.
 

KRÁL VÍN České republiky 2010

KRÁL VÍN České republiky 2010

Vinařská soutěž KRÁL VÍN České republiky se koná již po páté. V posledních letech se soutěže vždy účastnilo více než 1 000 českých a moravských vín. Stejné počty očekávají organizátoři i v letošním roce.

Praha s láskou

Praha s láskou

Praha s láskou Ondřeje Kavana
Praha, 3. června 2010
V Praze byla slavnostně zahájena výstava Praha s láskou Ondřeje Kavana. Šedesát
velkoformátových fotografií vystavených na Hradčanském náměstí v galerii pod širým nebem
nabízí návštěvníkům netradiční pohledy na místa, která denně míjíme mnohdy bez
povšimnutí. Výstava navazuje na monumentální fotografickou publikaci Praha vydanou
v prosinci 2009.

 

STRUNY PODZIMU

STRUNY PODZIMU

15. ročník mezinárodního hudebního festivalu
Praha, 19. září–21. listopadu 2010
 

Letní festival pro celou rodinu, který vás nezruinuje?

Letní festival pro celou rodinu, který vás nezruinuje?

Jmenuje se Open Air Festival a oblíbíte si ho nejen vy, ale i manžel a děti. Jde totiž o letní festival, který je určený pro celou rodinu. Poslechnete si na něm koncerty hvězd jako Faithless, Röyksopp, Kasabian, Richard Müller, Buty, Dan Bárta a Illustratosphere a desítky dalších. Vaše děti si užijí atrakce v dětské zóně, soutěže, hry, malování na obličej, klauny... Manžel určitě ocení sportovní a adrenalinovou zónu. Večer se pak společně vrátíte do hlídaného a odděleného stanového městečka, určeného speciálně pro rodiny s dětmi. A nejlepší na tom všem je, že nemusíte ani rušit plány na letní dovolenou nebo nepříjemně škrtit rodinný rozpočet. Pokud jste členy zákazníky O2 a jste členy O2 Extra, pak zaplatíte za dvě „dospělé“ vstupenky v předprodeji pouhých 880 korun (v rámci speciální akce 1+1 vstupenka zdarma). A vaše děti, pokud jim je do 12 let (včetně) vstupné na festival platit nemusí vůbec. Na co se tedy v Panenském Týnci (zhruba 30 minut jízdy od Prahy) vlastně můžete těšit?
 

POZVÁNKA NA KŘEST CD PSH

POZVÁNKA NA KŘEST CD PSH

Necelé dva týdny nás dělí od velkolepého křtu PSH v holešovickém klubu SaSaZu. Ten se koná již v pátek 4. června a kapela se rozhodla vám nedat jediný důvod proč tento fenomenální mejdan nenavštívit. Křtít se bude album EPILOG, v pořadí třetí deska této pražské legendy, které se ne náhodou stalo 4. nejprodávanějším titulem na českém trhu za minulý týden (hitparáda IFPI). EPILOG je totiž zábavným a pestrým mixem, z kterého si každý vybere to své.

ABECEDA 6/10

ABECEDA 6/10

Dvacet tři písmen, dvacet tři slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně abeceda života zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Červen 2010
Slunce vstupuje do znamení Blíženců 21. května v 05.35 SELČ a setrvá v něm do 21. června 13.29. Napětí a ideologické dusno vyvolané Saturnovou a Neptunovou otočkou na konci května ještě dva týdny působí, a sotva se zklidní, začne brzdit Uran, jenž si také dočasně zkouší pobyt v novém znamení. Nemějte nic za definitivní a pamatujte, že všechno je jinak. Zvýšené opatrnosti je třeba 4., 7. – 9. a 25. – 28. 6. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

TIPY ROCK & POP 6/10

Local Natives: Gorilla Manor
Po dlouhé době nadějeplná „svěženka“. Pětice hochů z kalifornského městysu Silver Lake na svém debutu vaří z mnoha přísad, ale vynalézavě, s citem a velmi chutně. Někdy rytmem připomenou první Talking Heads, lahodné vokály jako by se linuly z hrdel Crosby, Stills & Nash. Kdosi vtipně poznamenal, že jejich písničky zní, jako kdyby si post punkeři rozbili stan někde v africké buši. Dodávám, že si s sebou nejspíš vzali nějaká obluzovadla z éry sanfranciských hippies. Local Natives se tak zařadili po bok hudebně všežravých kapel, které slavily úspěchy v loňském roce: Fleet Foxes, Animal Collective či Grizzly Bear. Má-li tato osvěžující a v nejlepším slova smyslu „nadnárodní“ hudba předjímat nový trend v rocku a popu, jsem nadšen.
 

RSS - výběr z článků

Herec Keanu Reeves aneb Chladný větřík nad horami

Herec Keanu Reeves aneb Chladný větřík nad horami

Tvrdé rány osudu ho nikdy nešetřily. Ještě v mládí ztratil nejbližšího
kamaráda, který se předávkoval heroinem, později ho poznamenaly špatné vztahy s otcem, leukémie sestry, smrt ženy a dítěte. Není divu, že si získal přívlastek největšího podivína Hollywoodu a mnozí kolegové ho označují doslova jako největší chodící záhadu.

Plasy

Plasy

Plasy, sotva třítisícové městečko v půvabném údolí řeky Střely na severním Plzeňsku, bývaly kdysi centrem kultury a vzdělanosti nejen tohoto regionu. Žádný div. Zdejší cisterciácký klášter se řadil k nejvýznamnějším monastickým komplexům střední Evropy. Teď se naděje, že se podobným centrem znovu stanou, vrací. Ruiny lemující sakrální stavby, jež byly po zašlé slávě bývalého kláštera blízko zániku, totiž v posledních několika letech jako by vstaly z popela. A naplňují se jedinečným obsahem: Národní technické muzeum zde vybudovalo Centrum stavitelského dědictví.

Plavkyně Simona Baumrtová

Plavkyně Simona Baumrtová

Usměvavá skromná blondýnka Simona Baumrtová je tak trochu přírodní úkaz. Má fotografickou paměť, jen tak pro zábavu si dělá doktorát a ráda by se vrátila z letošní olympiády s co nejlepším výsledkem, protože za čtyři roky třeba bude mít rodinu a kariéru naší nejúspěšnější plavkyně jí kromě vzpomínek budou připomínat jen nádherné zážitky a pár cenných kovů.

Herečka Lenka Krobotová

Herečka Lenka Krobotová

Lenka Krobotová. Herečka spjatá s pražským Dejvickým divadlem poutem profesním, přátelským i rodinným. Působí v něm od roku 2000 a z plejády jejích současných rolí připomeňme aspoň Doru v KAFKOVI 24, Evelynu v UCPANÉM SYSTÉMU a dvojroli královny Hermiony a pastýřky Mopsy v ZIMNÍ POHÁDCE, na níž kritika ocenila především intenzivní herectví dejvického souboru. „Zdejší herečtí matadoři doslova září,“ napsal o poslední inscenaci Dejvického divadla na serveru „nadivadlo“ Vladimír Mikulka. Lenka Krobotová je bezpochyby silná osobnost, která má „pořádek“ a „jasno“ v životě i v tvorbě, ale zároveň i spontaneitu, třeba už jen rychlost, jakou mluví, ten proud slov, který není snadné zachytit.

Portrét Kevina Spaceyho

Portrét Kevina Spaceyho

Ve slavném americkém seriálu DŮM Z KARET, který letos pokračuje už čtvrtou řadou, hraje bezskrupulózního politického intrikána. Jeho sebestředný a machiavellisticky vychytralý Frank Underwood vystoupá z pozice vlivného senátora až do úřadu prezidenta USA. „Jde o jednu z nejúžasnějších postav, jaké jsem kdy mohl ztvárnit,“ tvrdí americký herec KEVIN SPACEY, který má pro odhalování temných stránek lidských duší talent od Boha. „Často se mi stane, že se z natáčení vracím do hotelu a přemýšlím, jestli jsme nezašli moc daleko. Ale pak si zapnu zprávy a dojde mi, že možná naopak nejsme dost tvrdí,“ dodává o sarkastickém vyprávění odhalujícím zákulisí vrcholné politiky.

Pražský hrad vzdává poctu Karlu IV.

Pražský hrad vzdává poctu Karlu IV.

U příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. připravil Pražský hrad pět výpravných výstav. Všechny mají v názvu slovo koruna a všechny jsou otevřeny denně od 10 do 18 hodin až do 28. září, svátku Karlova předchůdce, oblíbeného světce a patrona českého státu svatého Václava.

Muzikant Martin Valihora

Muzikant Martin Valihora

Kariérou uznávaného bubeníka proplouvá Martin Valihora velmi přirozeně. Už v šestnácti letech hrál v profesionálních hudebních seskupeních rozličných žánrů. Nezlomila ho ani závislost na drogách, s níž se musel poprat. Obhájil své umění i v Americe, kde studoval a účinkoval v klubu Blue Note se špičkovými jazzmany. V Bratislavě založil renomovaný Festival One Day Jazz.

Michaela Gübelová 6/16

Vážení a milí, Marihuana… zhulené mladé lidi jsem poprvé viděla kdysi dávno ve Formanově muzikálu Hair. Dnes je kouření marihuany rozšířené, chce se mi skoro říct běžné, především mezi mladými.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 06/10

XANTYPA Číslo 06/10

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2019

XANTYPA XANTYPA 078/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne