USÁMA, CHŘIPKA, SOPKA… CO BUDE PŘÍŠTĚ?

Připravil Adam B. Bartoš

Eyjafallajökull. Sopka, o jejíž existenci až dosud téměř nikdo nevěděl. Nedávno však zastavila letecký provoz nad celou Evropou. Možná je v tom ale nevinně.

Sopka

Kritickému myšlení naše západní civilizace vděčí za mnohé. V poslední době jako bychom ale na kritické uvažování rezignovali. Důvěřivě přejímáme to, co nám média předkládají, věrně konzumujeme takovou verzi událostí, kterou nám majitelé sdělovacích prostředků připravili. To, co vidíme v televizi nebo čteme v tisku či na internetu, bereme jako samozřejmost.
A tak když se islandská sopka Eyjafallajökull po dvou stech letech probudila ze spánku, začala chrlit drobné částečky popela a téměř celá Evropa dobrovolně uzavřela na několik dní svůj vzdušný prostor, možná jsme jen mírně zdvihli obočí. Nic víc.
Odborníci v médiích nám totiž hned zpočátku vysvětlili, že by popílek mohl poškodit letecké motory, takže jsme těch několik dní pokyvovali hlavou plni pochopení, že za takových podmínek se opravdu létat nedá. Ale přiznejme si – ještě dříve, než jsme ty odborníky slyšeli, v onen první moment, kdy jsme se dozvěděli o zákazu létání kvůli sopečnému mraku – nepřišlo nám to divné?
Co svět světem stojí, sopky soptí a produkují popel. A letadla létají, někdy dokonce i v blízkosti sopky (jak jinak by vznikly letecké záběry soptící Eyjafallajökull?). Přesto až v roce 2010 došlo k bezprecedentnímu uzavření vzdušného prostoru, největšímu od 11. září 2001. Tisíce letů bylo zrušeno, většina mezinárodních letišť v Evropě zastavila svůj provoz. Lidé nemohli vycestovat, v horším případě uvízli v cizině bez šance na rychlý návrat. Letecké společnosti zaznamenaly ohromné ztráty. Přitom ve stejném termínu probíhala nad celou Evropou vojenská letecká cvičení. Vedle velkého cvičení NATO, které se pod názvem Brilliant Ardent 2010 konalo od 12. do 22. dubna v Německu, a souběžného cvičení Brillinat Mariner 2010, probíhajícího v Německu a Dánsku, zažila Evropa ve stejném termínu i řadu dílčích cvičení v jednotlivých členských státech EU: ve Francii, Nizozemsku, Británii, Španělsku (název španělské letecké akce zněl „Nube Gris“ – „Šedý mrak“), Itálii a Polsku. Účastnila se jich i naše armáda se stíhačkami Jas-39 Gripen a bitevníky L-159.
Ještě nikdy od 11. září, kdy strach z teroristických útoků přiměl aerolinky nechat své stroje na zemi, nebylo nebe nad Evropou tak vyčištěné jako nyní. Ještě nikdy letecká doprava nezažila takový útlum jako v týdnu sopečné paniky. Vojenské stíhačky si nemohly přát lepší podmínky pro své cvičení.
Že se tyto stíhací manévry téměř přesně shodovaly s plošným zákazem letů kvůli islandské sopce, může být jen souhra okolností. Přesto se ale nabízí otázka, zda běsnící vulkán nebyl jen umně využitou záminkou. Sopečný mrak byl vykreslen jako extrémní nebezpečí, které vedlo k uzavření vzdušného moře, jaké není za běžných okolností myslitelné. K uzavření, které by si jinak vyžádalo spousty žalob o odškodnění – když se ale zdůvodní zásahem vyšší moci, nemůže si nikdo nárokovat ani halíř.
Celý mediální příběh o sopce totiž nápadně připomíná paniku z prasečí chřipky. Zjeví se zčistajasna, uvrhne svět do chaosu, stane se záminkou pro nezvyklá opatření. Ne že by Eyjafallajökull nesoptila. Soptila. Ale pouze lokálně. Média však učinila z jednoho lokálního běsnění sopky neuvěřitelný příběh, kterým paralyzovala celou Evropu. To je bezesporu už samo o sobě zvláštní. Už nyní se začínají ozývat hlasy, že taková opatření nebyla nutná. Dokonce ani nad Velkou Británií nebyl žádný mrak (Británie však uzavřela poprvé v historii svůj vzdušný prostor, což neučinila ani v září 2001). Myslím, že nikdo také žádný mrak popílku neviděl nad Českou republikou, a přesto bylo ruzyňské letiště mimo provoz a my každý den v televizi mohli sledovat počítačové simulace jak vystřižené z katastrofických filmů Jamese Camerona.
Proto až se zase příště objeví nějaká globální pohroma, která nám brání dělat to, co jsme předtím dělali úplně běžně, zamysleme se nad tím, zda nás média, respektive někdo skrze ně nevodí za nos. Zda sdělovací prostředky nevytvářejí falešné problémy a nemlčí naopak o tom, co by si naši pozornost skutečně zasloužilo.

Autor je redaktorem serveru Prvnizpravy
 

XANTYPA 06/10 - výběr z článků

Malíř Marek Číhal a Ti druzí…

Malíř Marek Číhal a Ti druzí…

Cena sympatie? Pro herce, sportovce, zpěváka? Ne, pro malíře! Udělili ji fandové a fanynky? Ne! Především lidé od fochu. Teoretici výtvarného umění, kritici a umělci. Soutěž MALBA A JEJÍ PŘESAHY pořádalo už potřetí Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků a byla určena pro umělce do třiceti let. Cenu sympatií diváků získal Marek Číhal, student Fakulty výtvarných umění brněnského Vysokého učení technického, který je letos na stáži na pražské Akademii výtvarných umění.
 

KRÁL VÍN České republiky 2010

KRÁL VÍN České republiky 2010

Vinařská soutěž KRÁL VÍN České republiky se koná již po páté. V posledních letech se soutěže vždy účastnilo více než 1 000 českých a moravských vín. Stejné počty očekávají organizátoři i v letošním roce.

Praha s láskou

Praha s láskou

Praha s láskou Ondřeje Kavana
Praha, 3. června 2010
V Praze byla slavnostně zahájena výstava Praha s láskou Ondřeje Kavana. Šedesát
velkoformátových fotografií vystavených na Hradčanském náměstí v galerii pod širým nebem
nabízí návštěvníkům netradiční pohledy na místa, která denně míjíme mnohdy bez
povšimnutí. Výstava navazuje na monumentální fotografickou publikaci Praha vydanou
v prosinci 2009.

 

STRUNY PODZIMU

STRUNY PODZIMU

15. ročník mezinárodního hudebního festivalu
Praha, 19. září–21. listopadu 2010
 

Letní festival pro celou rodinu, který vás nezruinuje?

Letní festival pro celou rodinu, který vás nezruinuje?

Jmenuje se Open Air Festival a oblíbíte si ho nejen vy, ale i manžel a děti. Jde totiž o letní festival, který je určený pro celou rodinu. Poslechnete si na něm koncerty hvězd jako Faithless, Röyksopp, Kasabian, Richard Müller, Buty, Dan Bárta a Illustratosphere a desítky dalších. Vaše děti si užijí atrakce v dětské zóně, soutěže, hry, malování na obličej, klauny... Manžel určitě ocení sportovní a adrenalinovou zónu. Večer se pak společně vrátíte do hlídaného a odděleného stanového městečka, určeného speciálně pro rodiny s dětmi. A nejlepší na tom všem je, že nemusíte ani rušit plány na letní dovolenou nebo nepříjemně škrtit rodinný rozpočet. Pokud jste členy zákazníky O2 a jste členy O2 Extra, pak zaplatíte za dvě „dospělé“ vstupenky v předprodeji pouhých 880 korun (v rámci speciální akce 1+1 vstupenka zdarma). A vaše děti, pokud jim je do 12 let (včetně) vstupné na festival platit nemusí vůbec. Na co se tedy v Panenském Týnci (zhruba 30 minut jízdy od Prahy) vlastně můžete těšit?
 

POZVÁNKA NA KŘEST CD PSH

POZVÁNKA NA KŘEST CD PSH

Necelé dva týdny nás dělí od velkolepého křtu PSH v holešovickém klubu SaSaZu. Ten se koná již v pátek 4. června a kapela se rozhodla vám nedat jediný důvod proč tento fenomenální mejdan nenavštívit. Křtít se bude album EPILOG, v pořadí třetí deska této pražské legendy, které se ne náhodou stalo 4. nejprodávanějším titulem na českém trhu za minulý týden (hitparáda IFPI). EPILOG je totiž zábavným a pestrým mixem, z kterého si každý vybere to své.

ABECEDA 6/10

ABECEDA 6/10

Dvacet tři písmen, dvacet tři slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně abeceda života zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Červen 2010
Slunce vstupuje do znamení Blíženců 21. května v 05.35 SELČ a setrvá v něm do 21. června 13.29. Napětí a ideologické dusno vyvolané Saturnovou a Neptunovou otočkou na konci května ještě dva týdny působí, a sotva se zklidní, začne brzdit Uran, jenž si také dočasně zkouší pobyt v novém znamení. Nemějte nic za definitivní a pamatujte, že všechno je jinak. Zvýšené opatrnosti je třeba 4., 7. – 9. a 25. – 28. 6. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

TIPY ROCK & POP 6/10

Local Natives: Gorilla Manor
Po dlouhé době nadějeplná „svěženka“. Pětice hochů z kalifornského městysu Silver Lake na svém debutu vaří z mnoha přísad, ale vynalézavě, s citem a velmi chutně. Někdy rytmem připomenou první Talking Heads, lahodné vokály jako by se linuly z hrdel Crosby, Stills & Nash. Kdosi vtipně poznamenal, že jejich písničky zní, jako kdyby si post punkeři rozbili stan někde v africké buši. Dodávám, že si s sebou nejspíš vzali nějaká obluzovadla z éry sanfranciských hippies. Local Natives se tak zařadili po bok hudebně všežravých kapel, které slavily úspěchy v loňském roce: Fleet Foxes, Animal Collective či Grizzly Bear. Má-li tato osvěžující a v nejlepším slova smyslu „nadnárodní“ hudba předjímat nový trend v rocku a popu, jsem nadšen.
 

Evropa - výběr z článků

Kdo není s námi, je proti nám

Vypadá to, že svět směřuje ke globálnímu totalitnímu režimu, ve kterém nebude místo pro jeho kritiky. Tytam budou chvíle, kdy se o zásadní politická rozhodnutí sváděly vášnivé ideologické bitvy. Napříště bude totiž povolen jen jeden možný politický názor a jeho odpůrci budou umlčováni. Jak jinak číst vzkazy, které mezi řádky (ale často i přímo v řádcích) vyslali do světa v rozmezí jen několika dnů prezident Spojených států amerických i prezident brzy už Spojených států evropských?

EVROPSKÁ UNIE JE JEN „ZAHŘÍVAČKA“. KLAUS VARUJE PŘED SVĚTOVLÁDOU

EVROPSKÁ UNIE JE JEN „ZAHŘÍVAČKA“. KLAUS VARUJE PŘED SVĚTOVLÁDOU

Kritizovat Evropskou unii už dnes není nic originálního. Navíc je jen předstupněm něčeho ještě obludnějšího. Prezident Václav Klaus se pouští do polemiky se zastánci tzv. Nového světového řádu. 

FRANCIE PROTI IMIGRANTŮM

FRANCIE PROTI IMIGRANTŮM

Čeho je moc, toho je příliš, řekl si francouzský prezident Nicolas Sarkozy a vytáhl do boje proti kriminalitě přistěhovalců i kočovných Romů. Se svými „ultrabezpečnostními“ opatřeními sklízí úspěch.
 

Islanďané nesměle klepou na dveře Bruselu

Islanďané nesměle klepou na dveře Bruselu

V posledních patnácti letech usilovaly o členství v Evropské unii převážně chudší země evropského východu či Středomoří, nikoli ty bohaté západoevropské. Loni v létě se situace změnila a jedna taková si žádost o vstup podala: Island. Proč? Především proto, že tahle malá ostrovní republika, situovaná v severním Atlantiku, donedávna bohatá byla, a už není

Popravčí národů v rouchu bankovního úředníka

Popravčí národů v rouchu bankovního úředníka

Britský poslanec Evropského parlamentu Nigel Farage si pustil pusu na špacír. Jako jeden z mála nahlas řekl, co si o novém evropském prezidentovi Hermanu Van Rompuyovi myslí. A byl to trochu drahý špás – v přepočtu ho vyjde na 80 tisíc korun. 

Silvio Berlusconi v pěvce lásky proměněný

„Láska vždy zvítězí nad nenávistí.“ – Který přední evropský politik si dal na plakát pod svou fotografii umístit tenhle slogan? Ne, neuhodli jste, není to český exprezident Václav Havel, nýbrž současný, nyní už trojnásobný italský premiér Silvio Berlusconi.Co obvykle nepříliš sentimentálního Berlusconiho motivovalo k takovému výlevu emocí? Byla to nehoda z prosincového mítinku před milánskou katedrálou, kdy po něm lehce duševně vyšinutý místní občan mrštil alabastrovým suvenýrem, představujícím touž katedrálu, a zasáhnuv ho do obličeje, vyrazil mu dva zuby a zlomil nos. Na reklamním plakátu je premiér vyobrazen bezprostředně po útoku, s poraněním na tváři a poškozeným chrupem.
 

Předsudky a stereotypy vládnou světu

Začnu tento text osobněji: Žiju ve Francii a zhruba každý druhý, kdo chce v hovoru se mnou zmínit zemi mého původu, řekne „Československo“. Nejpozoruhodnější na tom je, že se takhle pletou nejen starší ročníky, ale i Francouzi, kteří větší část školní docházky absolvovali po česko-slovenském rozdělení v roce 1993. Síla setrvačnosti s mezigeneračním účinkem.
 

Co se děje… ve Vídni

Noc hvězd – největší dobročinná akce všech dob  Pamela Anderson, Ivana Trump, Bill Clinton, Katy Perry – zkrátka pestrý mix VIP se sešel na již 17. tradičním plese Life Ball ve vídeňské radnici. Výtěžek putoval na konto organizací gayů. Velká charitativní událost zahájila čtyřletý cyklus, jehož vyvrcholením bude jubilejní 20. ples v roce 2012. Plesy jsou vždy tematicky inspirovány symboly života – elementy vody, země, vzduchu a ohně. Voda je počátek života a vývoje, země nás živí, vzduch nám umožňuje dýchat a objevení ohně znamenalo začátek veškeré civilizace.Téma vody dokumentovalo hlavní motto letošního plesu LET LOVE FLOW. Vídeňská radnice se při této příležitosti přeměnila na barokní vodní zámek, před kterým se objevil bazén se 2,5 miliony litrů vody. Za touto atraktivní scénou však vězela i vážná myšlenka, kterou ztělesňovala choreografie tanečního zahájení: 99 mladých chlapců a dívek stálo proti páru gayů: jako vykřičník pro ty, kteří AIDS stále ještě vidí jako nemoc homosexuálů. Dívky byly místo obvyklých bílých šatů oblečeny do rudých a na konci špalírů vytvořily gigantickou červenou stuhu, „red ribbon“, která měla všem připomenout, o co tento večer šlo.

Co se děje… v Berlíně

 Český rock zamířil do Evropy! Postarala se o to skupina Zrní, která zvítězila v soutěži Český rock do Evropy pořádané Českým rozhlasem spolu s časopisem Rock & Pop a Českým centrem Berlín.Zúčastnilo se jí 235 kapel, deset z nich poslala porota do finále. Zrní svojí hudbou nadchli posluchače rádia, kteří jim ve finále dali největší počet hlasů. Hudebníci dostali možnost si „zarockovat“ v berlínském uměleckém domě Kleisthaus u příležitosti českého předsednictví v EU. Německé publikum rozhodně nezklamali! Hráli spolu už na gymnáziu v Kladně, kde kapelu v roce 2001 založili. Mezitím komponovali hudbu, přičemž se nechtěli držet jen klasických postupů, ale zpracovávali a míchali nejrůznější melodie, tóny, komiksy a dokonce i zvuky rodného průmyslového města.www.zrni.cz

Co se děje…

S velkým očekáváním sledovala německá veřejnost nejenom v Berlíně premiéru nové divadelní hry Václava Havla ODCHÁZENÍ

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 06/10

XANTYPA Číslo 06/10

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 11/2019

XANTYPA XANTYPA 11/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne