FÁRŮV DŮM VE SLAVONICÍCH

Připravila Michaela Streit Kádnerová

Byl čtvrtek. To vím určitě. Jeden čtvrtek před sedmi lety, na který jen tak nezapomenu. Naposledy jsem se tehdy pohádala se svým přítelem. To ráno – muselo být kalné, už kvůli atmosféře – jsme udělali tečku za společnými devíti lety. Hned na to jsem s fotografem nastoupila do auta a vyrazila z Prahy směr Slavonice. Kolega přidal plyn a mne zaplavil slastný pocit vzdalování se. Mířili jsme tam, kde je řád, k někomu, kdo v sobě má uklizeno. K vrstevnici české beatnické generace, která už většinu své cesty proběhla a teď kráčí pomalu a vychutnává si výhled do krajiny. K Anně Fárové.

Fárův dům
Celý život žila uměním. Byla a stále je jeho součástí, vystudovala navíc jeho historii a teorii. Jejím manželem byl malíř Libor Fára, přáteli a častými společníky spořilovští surrealisté kolem Zbyňka Havlíčka, Mikuláš a Emila Medkovi, znala Jana Zrzavého, Karla Teigeho, jako dítě sedávala v Paříži na kolenou Josefu Šímovi… Jsou to oči Anny Fárové, které na nás hledí z Medkových obrazů; chladné a vlídné zároveň, dětsky bezbranné i odhodlané, oddané i volné jak ptáci. To ona byla Josefu Topolovi předlohou k zmučené Malvě ze hry SBOHEM, SOKRATE!. To ona nám představila Henriho Cartier-Bressona, to ona objevila „novou vlnu“ československé fotografie 90. let. Její zásluhou vznikly monografie Roberta Capy, Františka Drtikola a Jana Sudka – díky ní je jeho legendární ateliér znovu na svém místě. Jen dělala pořádek, jak říkávala.
Ten velký úklid začal Drtikolovou monografií, která vyšla v roce 1970, a skončil nedlouho před její smrtí v únoru tohoto roku. První dáma československé fotografie nikdy nefotografovala ani neměla fotoaparát. Neviděla svět černobíle, ale jak vzpomíná její nakladatel Viktor Stoilov, když se zabejčila, nikdo s ní nehnul. Přesto anebo právě proto fotografická barevnost ovlivnila podobu jejího domu ve Slavonicích.

Od rybízového keře
Brzy tomu bude patnáct let. V zarostlé zahradě v Maříži stáli u keře černého rybízu dva lidé a rozmlouvali. „Trhali jsme a povídali si o životě, o světě,“ vzpomíná architekt Roman Koucký na osudové setkání: „Už ani nevím, jak jsme se tam vzali. Na ten rozhovor ale nezapomenu.“ Uběhla řada měsíců a mohli v dialogu pokračovat. Tentokrát nad projektem rehabilitace renesančního domu v unikátní architektonické enklávě Slavonice.
Fárovi měli léta chalupu v nedalekém Klášteře. Od počátku devadesátých let navštěvovala s dcerami a vnoučaty jako letní host legendární slavonickou restauraci a hotel Besídka, v níž se každoročně v létě konají tvůrčí dílny. Jednou takhle zajela do Slavonic pro housky a mléko, a koupila dům. Jak říkala „z nějakého nadšení“ se sama ujala jeho oprav. Mnozí by si řekli, proč se na stará kolena do něčeho takového pouštět. Ne tak Anna Fárová. Chtěla uspořádat dílo svého manžela i svůj archiv a dokončit tak svůj „velký úklid“.
„Amatérismus, jakkoli je od slov mít cosi rád, nevede nikdy nikam. Je to cesta do pekel,“ říkala, a proto se rozhodla pro spolupráci s architektem. Nebyl jím nikdo jiný, než známý od keře černého rybízu – Roman Koucký. Snad za to mohl rozhovor, který spolu kdysi vedli, že to byl právě on, kdo dokázal výstižně odpovědět na její představy. Jejich zhmotněním se stal tzv. Fárův dům.
V roce 1996, kdy Anna Fárová dům koupila, představoval dva zcela odlišné světy: zvenku okázalá maloměstská renesance, uvnitř žitá realita posledních čtyřiceti let. V původně středověkém domě, vlastně dvoudomě přestavovaném od poloviny 16. století, který vznikl propojením dvou sousedních budov, bylo několik malých bytů. Zahrada za domem a dvůr byly posety rozpadajícími se kůlnami, kurníky, králíkárnami a garážemi. To vše bylo zapotřebí „uklidit“.
Anna Fárová měla jasno v tom, co od domu žádá a co mu hodlá ponechat. S citem pro památky, který si roky pěstovala studiem historie umění, chtěla zachovat původní charakter, aniž by však toužila po historických atrapách. Chtěla z něj vytvořit svůj životní prostor, ale i kulturní objekt.
Od architekta žádala „třípokoják“ s tím, že každá místnost bude mít jasnou funkci. Místnost s arkýřem do ulice bude patřit mimopracovním setkáním a posezení u krbu. Hlavní prostor bude pracovna, její dominanty budou tvořit knihovna a archiv děl Libora Fáry. Sem budou moci proniknout jen blízcí a vážní zájemci. Třetím prostorem by měla být ložnice, poskytující klid, důsledně oddělená od práce i společnosti jakýmsi filtrem v podobě chodby-tunelu. K tomu ještě kuchyně, kde by bylo možno podávat jídlo, skladovací pokojík a nezbytná koupelna. Od architekta očekávala, že dá této její podobě tvář a nabídne jí nový pohled na tento v podstatě jednoduchý byt.

 

Celý článek  si přečtete v tištěné Xantypě ......
 

XANTYPA 06/10 - výběr z článků

Malíř Marek Číhal a Ti druzí…

Malíř Marek Číhal a Ti druzí…

Cena sympatie? Pro herce, sportovce, zpěváka? Ne, pro malíře! Udělili ji fandové a fanynky? Ne! Především lidé od fochu. Teoretici výtvarného umění, kritici a umělci. Soutěž MALBA A JEJÍ PŘESAHY pořádalo už potřetí Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků a byla určena pro umělce do třiceti let. Cenu sympatií diváků získal Marek Číhal, student Fakulty výtvarných umění brněnského Vysokého učení technického, který je letos na stáži na pražské Akademii výtvarných umění.
 

KRÁL VÍN České republiky 2010

KRÁL VÍN České republiky 2010

Vinařská soutěž KRÁL VÍN České republiky se koná již po páté. V posledních letech se soutěže vždy účastnilo více než 1 000 českých a moravských vín. Stejné počty očekávají organizátoři i v letošním roce.

Praha s láskou

Praha s láskou

Praha s láskou Ondřeje Kavana
Praha, 3. června 2010
V Praze byla slavnostně zahájena výstava Praha s láskou Ondřeje Kavana. Šedesát
velkoformátových fotografií vystavených na Hradčanském náměstí v galerii pod širým nebem
nabízí návštěvníkům netradiční pohledy na místa, která denně míjíme mnohdy bez
povšimnutí. Výstava navazuje na monumentální fotografickou publikaci Praha vydanou
v prosinci 2009.

 

STRUNY PODZIMU

STRUNY PODZIMU

15. ročník mezinárodního hudebního festivalu
Praha, 19. září–21. listopadu 2010
 

Letní festival pro celou rodinu, který vás nezruinuje?

Letní festival pro celou rodinu, který vás nezruinuje?

Jmenuje se Open Air Festival a oblíbíte si ho nejen vy, ale i manžel a děti. Jde totiž o letní festival, který je určený pro celou rodinu. Poslechnete si na něm koncerty hvězd jako Faithless, Röyksopp, Kasabian, Richard Müller, Buty, Dan Bárta a Illustratosphere a desítky dalších. Vaše děti si užijí atrakce v dětské zóně, soutěže, hry, malování na obličej, klauny... Manžel určitě ocení sportovní a adrenalinovou zónu. Večer se pak společně vrátíte do hlídaného a odděleného stanového městečka, určeného speciálně pro rodiny s dětmi. A nejlepší na tom všem je, že nemusíte ani rušit plány na letní dovolenou nebo nepříjemně škrtit rodinný rozpočet. Pokud jste členy zákazníky O2 a jste členy O2 Extra, pak zaplatíte za dvě „dospělé“ vstupenky v předprodeji pouhých 880 korun (v rámci speciální akce 1+1 vstupenka zdarma). A vaše děti, pokud jim je do 12 let (včetně) vstupné na festival platit nemusí vůbec. Na co se tedy v Panenském Týnci (zhruba 30 minut jízdy od Prahy) vlastně můžete těšit?
 

POZVÁNKA NA KŘEST CD PSH

POZVÁNKA NA KŘEST CD PSH

Necelé dva týdny nás dělí od velkolepého křtu PSH v holešovickém klubu SaSaZu. Ten se koná již v pátek 4. června a kapela se rozhodla vám nedat jediný důvod proč tento fenomenální mejdan nenavštívit. Křtít se bude album EPILOG, v pořadí třetí deska této pražské legendy, které se ne náhodou stalo 4. nejprodávanějším titulem na českém trhu za minulý týden (hitparáda IFPI). EPILOG je totiž zábavným a pestrým mixem, z kterého si každý vybere to své.

ABECEDA 6/10

ABECEDA 6/10

Dvacet tři písmen, dvacet tři slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně abeceda života zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Červen 2010
Slunce vstupuje do znamení Blíženců 21. května v 05.35 SELČ a setrvá v něm do 21. června 13.29. Napětí a ideologické dusno vyvolané Saturnovou a Neptunovou otočkou na konci května ještě dva týdny působí, a sotva se zklidní, začne brzdit Uran, jenž si také dočasně zkouší pobyt v novém znamení. Nemějte nic za definitivní a pamatujte, že všechno je jinak. Zvýšené opatrnosti je třeba 4., 7. – 9. a 25. – 28. 6. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

TIPY ROCK & POP 6/10

Local Natives: Gorilla Manor
Po dlouhé době nadějeplná „svěženka“. Pětice hochů z kalifornského městysu Silver Lake na svém debutu vaří z mnoha přísad, ale vynalézavě, s citem a velmi chutně. Někdy rytmem připomenou první Talking Heads, lahodné vokály jako by se linuly z hrdel Crosby, Stills & Nash. Kdosi vtipně poznamenal, že jejich písničky zní, jako kdyby si post punkeři rozbili stan někde v africké buši. Dodávám, že si s sebou nejspíš vzali nějaká obluzovadla z éry sanfranciských hippies. Local Natives se tak zařadili po bok hudebně všežravých kapel, které slavily úspěchy v loňském roce: Fleet Foxes, Animal Collective či Grizzly Bear. Má-li tato osvěžující a v nejlepším slova smyslu „nadnárodní“ hudba předjímat nový trend v rocku a popu, jsem nadšen.
 

RSS - výběr z článků

Herec Keanu Reeves aneb Chladný větřík nad horami

Herec Keanu Reeves aneb Chladný větřík nad horami

Tvrdé rány osudu ho nikdy nešetřily. Ještě v mládí ztratil nejbližšího
kamaráda, který se předávkoval heroinem, později ho poznamenaly špatné vztahy s otcem, leukémie sestry, smrt ženy a dítěte. Není divu, že si získal přívlastek největšího podivína Hollywoodu a mnozí kolegové ho označují doslova jako největší chodící záhadu.

Plasy

Plasy

Plasy, sotva třítisícové městečko v půvabném údolí řeky Střely na severním Plzeňsku, bývaly kdysi centrem kultury a vzdělanosti nejen tohoto regionu. Žádný div. Zdejší cisterciácký klášter se řadil k nejvýznamnějším monastickým komplexům střední Evropy. Teď se naděje, že se podobným centrem znovu stanou, vrací. Ruiny lemující sakrální stavby, jež byly po zašlé slávě bývalého kláštera blízko zániku, totiž v posledních několika letech jako by vstaly z popela. A naplňují se jedinečným obsahem: Národní technické muzeum zde vybudovalo Centrum stavitelského dědictví.

Plavkyně Simona Baumrtová

Plavkyně Simona Baumrtová

Usměvavá skromná blondýnka Simona Baumrtová je tak trochu přírodní úkaz. Má fotografickou paměť, jen tak pro zábavu si dělá doktorát a ráda by se vrátila z letošní olympiády s co nejlepším výsledkem, protože za čtyři roky třeba bude mít rodinu a kariéru naší nejúspěšnější plavkyně jí kromě vzpomínek budou připomínat jen nádherné zážitky a pár cenných kovů.

Herečka Lenka Krobotová

Herečka Lenka Krobotová

Lenka Krobotová. Herečka spjatá s pražským Dejvickým divadlem poutem profesním, přátelským i rodinným. Působí v něm od roku 2000 a z plejády jejích současných rolí připomeňme aspoň Doru v KAFKOVI 24, Evelynu v UCPANÉM SYSTÉMU a dvojroli královny Hermiony a pastýřky Mopsy v ZIMNÍ POHÁDCE, na níž kritika ocenila především intenzivní herectví dejvického souboru. „Zdejší herečtí matadoři doslova září,“ napsal o poslední inscenaci Dejvického divadla na serveru „nadivadlo“ Vladimír Mikulka. Lenka Krobotová je bezpochyby silná osobnost, která má „pořádek“ a „jasno“ v životě i v tvorbě, ale zároveň i spontaneitu, třeba už jen rychlost, jakou mluví, ten proud slov, který není snadné zachytit.

Portrét Kevina Spaceyho

Portrét Kevina Spaceyho

Ve slavném americkém seriálu DŮM Z KARET, který letos pokračuje už čtvrtou řadou, hraje bezskrupulózního politického intrikána. Jeho sebestředný a machiavellisticky vychytralý Frank Underwood vystoupá z pozice vlivného senátora až do úřadu prezidenta USA. „Jde o jednu z nejúžasnějších postav, jaké jsem kdy mohl ztvárnit,“ tvrdí americký herec KEVIN SPACEY, který má pro odhalování temných stránek lidských duší talent od Boha. „Často se mi stane, že se z natáčení vracím do hotelu a přemýšlím, jestli jsme nezašli moc daleko. Ale pak si zapnu zprávy a dojde mi, že možná naopak nejsme dost tvrdí,“ dodává o sarkastickém vyprávění odhalujícím zákulisí vrcholné politiky.

Pražský hrad vzdává poctu Karlu IV.

Pražský hrad vzdává poctu Karlu IV.

U příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. připravil Pražský hrad pět výpravných výstav. Všechny mají v názvu slovo koruna a všechny jsou otevřeny denně od 10 do 18 hodin až do 28. září, svátku Karlova předchůdce, oblíbeného světce a patrona českého státu svatého Václava.

Muzikant Martin Valihora

Muzikant Martin Valihora

Kariérou uznávaného bubeníka proplouvá Martin Valihora velmi přirozeně. Už v šestnácti letech hrál v profesionálních hudebních seskupeních rozličných žánrů. Nezlomila ho ani závislost na drogách, s níž se musel poprat. Obhájil své umění i v Americe, kde studoval a účinkoval v klubu Blue Note se špičkovými jazzmany. V Bratislavě založil renomovaný Festival One Day Jazz.

Michaela Gübelová 6/16

Vážení a milí, Marihuana… zhulené mladé lidi jsem poprvé viděla kdysi dávno ve Formanově muzikálu Hair. Dnes je kouření marihuany rozšířené, chce se mi skoro říct běžné, především mezi mladými.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 06/10

XANTYPA Číslo 06/10

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2019

XANTYPA XANTYPA 078/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne