Výtvarník Jiří Skála

Držitelem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého, ocenění pro výtvarné umělce do pětatřiceti let, se může stát každý rok jen jeden umělec. Laureátem zatím posledního, jubilejního dvacátého ročníku je Jiří Skála. Cenu přijal v Centru pro současné umění DOX z rukou Václava Havla.
 

Jiří Skála
Procházeli jsme se s Jiřím Skálou na Žofíně a povídali si. Rodák z Klatov (nar. 1976), původně vyučený v místní továrně, se během dospívání rozhodl, že se stane výtvarným umělcem. Svému rozhodnutí dostál. Studoval od roku 1998 v ateliéru vizuální komunikace Jiřího Davida, od roku 2000 v malířském ateliéru II Vladimíra Skrepla na Akademii výtvarných umění v Praze. Soutěže o cenu Chalupeckého se zúčastnil třikrát. V posledních letech nechyběl na žádné z důležitých přehlídek současného českého umění. Jeho umělecké počiny lze nazvat „událostmi“, je radikální ve svém rozchodu s tradičními formami výtvarného umění. Pracuje s texty, natáčí videa, používá fotografii, instalaci. Pohybuje se na hraně mezi výtvarným a literárním sdělením. V roce 2004 založil pražskou galerii Etc, jejíž výstavní program je zaměřen od počátku na experiment s uměleckými médii a na silnou osobní výpověď.
Výtvarná teoretička Lenka Lindaurová se o něm vyjádřila slovy: „Sleduji tvorbu Jiřího Skály od začátku a považuji ho za výjimečný zjev na současné české scéně.“ Porota soutěže, která vybírala z pěti finalistů, ocenila u Jiřího Skály snahu o komunikaci, a to nejen s okolním světem, ale i se sebou.

Co pro tebe komunikace znamená?
Je pro mě přitakání galerijnímu prostoru, který je veřejný a určený k jistému druhu sdělování. Měl by být neutrální. Galerijní prostory na sebe nabalily všechny možné druhy médií, to se žádnému jinému druhu umění nepodařilo – možná divadlu. Takže dnes je vedle sebe performance, happening, akce, videa, malba, fotografie. Je to široké spektrum vyjadřovacích prostředků, které pokrývají velkou škálu možností, jak jednotlivec komunikuje se společností. Vždycky když mám vnitřní pnutí něco říct, tak uvažuji, jak to ve veřejném prostředí kvalitním způsobem vyjádřit. Vybral jsem si výtvarné umění jako způsob, jak hledat sám sebe a zpracovávat osobní výpověď. Je to moje vnitřní hledání, ale kdyby to bylo jenom nějaké autistické vyjádření, nemělo by to asi smysl. Proto provádím přísnou selekci a vybírám z toho všeho i zobecňující sdělení, kterými vybízím k dialogu.

Často jsi označován za konceptuálního umělce. Vnímáš se tak?
To slovo konceptuální trochu zavádí. Já se považuji za umělce a nepřidávám žádný přídavný jména. Chci se vyjadřovat jasnou formou a obsahově odpovídat a pojmenovávat jiným způsobem, než jsou schopné další obory. Ten odlišný úhel pohledu je pro mě zajímavý.

Je pro tebe zavazující, že jsi dostal Cenu Jindřicha Chalupeckého?
(Chvíli se rozmýšlí) Ani ne, protože tlak nároků na svoji osobu cítím už dlouho, takže se nic tak moc nezmění. Ale hlavním motivem pro mě bylo ukázat i tady, že moje tvorba má smysl.“

Postrádal jsi nějaké výraznější domácí reakce na svoji práci? Ohlasy v zahraničí již máš…
V zahraničí mám několik kamarádů, kterých si vážím. Pokaždé, když se s nimi setkám, poskytnou mi důležité poznámky k mé práci. Co se týká současných aktivit v cizině, nejzajímavější je vydání knihy JEDNA SKUPINA PŘEDMĚTŮ švýcarským nakladatelstvím JRP Ringier. Mám nabídku na publikování první verze projektu VÝMĚNA RUKOPISU jako faksimile pro novou Kunsthalle v Bruselu; ale to je zatím v začátcích.

A o čem je kniha JEDNA SKUPINA PŘEDMĚTŮ?
Vychází z práce, kterou jsem poprvé vystavil v Galerii Hunt a Kastner v Praze před dvěma lety. Jednalo se o relativně jednoduchý příběh: moji rodiče si koupili od fabriky, kde pracovali několik desítek let, soustruh. Bylo to v roce 2001. Z prostého důvodu – továrna pomalu tlumila svou činnost a bylo jasné, že do několika let zkrachuje. Otec se rozhodl odkoupit některý ze soustruhů, který podnik pravidelně odepisoval ze strojního fondu. Pokusili se s matkou živit tím, co uměli nejlépe – soustružením. Trvalo mi několik let, než jsem pochopil, že tenhle okamžik v jejich životě vypovídá o širším sociálním kontextu. Snad mi k tomu napomohla i okolnost, že k podobnému činu se odhodlalo i několik dalších zaměstnanců té továrny. Postupně jsem je všechny navštívil a požádal je, aby mi každý tu svou mašinu sám vyfotil. Zajímalo mě, jak své výrobní prostředky vnímají, jaký k nim mají vztah. Takto pojímaný fotografický dokument byl tím optimálním médiem, protože vytvořil, podle mého názoru, novodobý rituál, který pomohl odbourávat předsudky. Prostřednictvím fotografie začali být schopni mluvit o sobě s někým cizím. Toho jsem využil nejen k realizaci souboru, ve kterém je víc než tucet fotografií, ale i následně k sepsání knihy. Ta se mnohem více zaměřuje na sociální kontext, na to, jak byla část naší společnosti nucena se radikálně transformovat, a jaké jsou následky této změny.

 

Celý rozhovor si přečtete v tištěné Xantypě .....
 

XANTYPA 06/10 - výběr z článků

Malíř Marek Číhal a Ti druzí…

Malíř Marek Číhal a Ti druzí…

Cena sympatie? Pro herce, sportovce, zpěváka? Ne, pro malíře! Udělili ji fandové a fanynky? Ne! Především lidé od fochu. Teoretici výtvarného umění, kritici a umělci. Soutěž MALBA A JEJÍ PŘESAHY pořádalo už potřetí Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků a byla určena pro umělce do třiceti let. Cenu sympatií diváků získal Marek Číhal, student Fakulty výtvarných umění brněnského Vysokého učení technického, který je letos na stáži na pražské Akademii výtvarných umění.
 

KRÁL VÍN České republiky 2010

KRÁL VÍN České republiky 2010

Vinařská soutěž KRÁL VÍN České republiky se koná již po páté. V posledních letech se soutěže vždy účastnilo více než 1 000 českých a moravských vín. Stejné počty očekávají organizátoři i v letošním roce.

Praha s láskou

Praha s láskou

Praha s láskou Ondřeje Kavana
Praha, 3. června 2010
V Praze byla slavnostně zahájena výstava Praha s láskou Ondřeje Kavana. Šedesát
velkoformátových fotografií vystavených na Hradčanském náměstí v galerii pod širým nebem
nabízí návštěvníkům netradiční pohledy na místa, která denně míjíme mnohdy bez
povšimnutí. Výstava navazuje na monumentální fotografickou publikaci Praha vydanou
v prosinci 2009.

 

STRUNY PODZIMU

STRUNY PODZIMU

15. ročník mezinárodního hudebního festivalu
Praha, 19. září–21. listopadu 2010
 

Letní festival pro celou rodinu, který vás nezruinuje?

Letní festival pro celou rodinu, který vás nezruinuje?

Jmenuje se Open Air Festival a oblíbíte si ho nejen vy, ale i manžel a děti. Jde totiž o letní festival, který je určený pro celou rodinu. Poslechnete si na něm koncerty hvězd jako Faithless, Röyksopp, Kasabian, Richard Müller, Buty, Dan Bárta a Illustratosphere a desítky dalších. Vaše děti si užijí atrakce v dětské zóně, soutěže, hry, malování na obličej, klauny... Manžel určitě ocení sportovní a adrenalinovou zónu. Večer se pak společně vrátíte do hlídaného a odděleného stanového městečka, určeného speciálně pro rodiny s dětmi. A nejlepší na tom všem je, že nemusíte ani rušit plány na letní dovolenou nebo nepříjemně škrtit rodinný rozpočet. Pokud jste členy zákazníky O2 a jste členy O2 Extra, pak zaplatíte za dvě „dospělé“ vstupenky v předprodeji pouhých 880 korun (v rámci speciální akce 1+1 vstupenka zdarma). A vaše děti, pokud jim je do 12 let (včetně) vstupné na festival platit nemusí vůbec. Na co se tedy v Panenském Týnci (zhruba 30 minut jízdy od Prahy) vlastně můžete těšit?
 

POZVÁNKA NA KŘEST CD PSH

POZVÁNKA NA KŘEST CD PSH

Necelé dva týdny nás dělí od velkolepého křtu PSH v holešovickém klubu SaSaZu. Ten se koná již v pátek 4. června a kapela se rozhodla vám nedat jediný důvod proč tento fenomenální mejdan nenavštívit. Křtít se bude album EPILOG, v pořadí třetí deska této pražské legendy, které se ne náhodou stalo 4. nejprodávanějším titulem na českém trhu za minulý týden (hitparáda IFPI). EPILOG je totiž zábavným a pestrým mixem, z kterého si každý vybere to své.

ABECEDA 6/10

ABECEDA 6/10

Dvacet tři písmen, dvacet tři slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně abeceda života zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Červen 2010
Slunce vstupuje do znamení Blíženců 21. května v 05.35 SELČ a setrvá v něm do 21. června 13.29. Napětí a ideologické dusno vyvolané Saturnovou a Neptunovou otočkou na konci května ještě dva týdny působí, a sotva se zklidní, začne brzdit Uran, jenž si také dočasně zkouší pobyt v novém znamení. Nemějte nic za definitivní a pamatujte, že všechno je jinak. Zvýšené opatrnosti je třeba 4., 7. – 9. a 25. – 28. 6. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

TIPY ROCK & POP 6/10

Local Natives: Gorilla Manor
Po dlouhé době nadějeplná „svěženka“. Pětice hochů z kalifornského městysu Silver Lake na svém debutu vaří z mnoha přísad, ale vynalézavě, s citem a velmi chutně. Někdy rytmem připomenou první Talking Heads, lahodné vokály jako by se linuly z hrdel Crosby, Stills & Nash. Kdosi vtipně poznamenal, že jejich písničky zní, jako kdyby si post punkeři rozbili stan někde v africké buši. Dodávám, že si s sebou nejspíš vzali nějaká obluzovadla z éry sanfranciských hippies. Local Natives se tak zařadili po bok hudebně všežravých kapel, které slavily úspěchy v loňském roce: Fleet Foxes, Animal Collective či Grizzly Bear. Má-li tato osvěžující a v nejlepším slova smyslu „nadnárodní“ hudba předjímat nový trend v rocku a popu, jsem nadšen.
 

Osobnosti - výběr z článků

Dorothea Tanning

Dorothea Tanning

Neobyčejná americká malířka Dorothea Tanning uchvátila slavného německého malíře Maxe Ernsta natolik, že opustil pohodlný život s bohatou a vlivnou manželkou, mecenáškou umění Peggy Guggenheimovou. Dorothea Tanning se poté za Maxe Ernsta provdala.

Jan Dušek

Jan Dušek

Prof. Jan Dušek je jednou z nejvýraznějších osobností české scénografie a kostýmního výtvarnictví 20. a 21. stol. Jeho jméno je trvale spojováno s tvorbou režiséra Evalda Schorma, s nímž spolupracoval v letech 1976–1988 na inscenacích KRÁL JELENEM, TRAGICKÝ PŘÍBĚH HAMLETA, BRATŘI KARAMAZOVI, MACBETH, MARATÓN, HLUČNÁ SAMOTA a dalších.

Martin Donutil

Martin Donutil

Výkonů herce Martina Donutila (ročník 1991) jsem si začal všímat v inscenacích brněnské Husy na provázku, což bylo jeho první angažmá. Působil tam donedávna a nezapomenutelná je například jeho kreace v titulní roli Shafferova Amadea v režii Vladimíra Morávka. Tam exceloval spolu se svým otcem Miroslavem (ten ztvárnil Salieriho). Martinovi potom nabídlo angažmá nové vedení Městských divadel pražských, kde v herecky nadprůměrné inscenaci ANDĚLÉ V AMERICE režiséra Michala Dočekala podává v náročné roli emocionálně rozpolceného intelektuála mimořádný výkon.

Studna, sekera, archiv

Studna, sekera, archiv

Rád seká dříví, nerad nosí vodu ze studně a nejradši listuje zaprášenými dokumenty v archivech. „I když nacisti spálili tisíce papírů a estébáci za sebou zahlazovali stopy jak lišky, válí se tam kvanta příběhů, co čekají, až je někdo zvedne,“ říká Miloš Doležal, toho času propuštěný z rozhlasu. Na oceňovanou knihu o číhošťském páterovi Josefu Toufarovi, kterého v roce 1950 umlátili příslušníci Státní bezpečnosti, nyní navázal povídkovou knihou ČURDA Z HLÍNY zasazenou do období protektorátu. Sešli jsme se v pražských Vršovicích.

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent

„Návrh je základ všeho,“ tvrdil Alberto Giacometti. Pro tvorbu Yvese Saint Laurenta to platí dvojnásob.

Jana Stryková

Jana Stryková

Jana Stryková patří k herečkám, o nichž platí, že je na ně radost pohledět. K atraktivnímu exteriéru přidává na jevišti i vnitřní opravdovost, také přirozenou, a přesto zřetelnou dikci (jev v českých divadlech ne vždy samozřejmý). Energická a přímá je i v osobním kontaktu, nic nepředstírá, rozhovor občas proloží nakažlivým zvonivým smíchem.

Ondřej Kundra

Ondřej Kundra

Mezi vyznamenané prestižní Cenou Ferdinanda Peroutky patří od letošního února také redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra. Teprve osmatřicetiletý novinář se věnoval už dlouhé řadě silných témat, včetně investigativních. Týkají se korupce, zneužívání politické moci, poměrů v justici, šíření lží a dezinformací, nepřátelských cizích vlivů.

Rozhovor s historikem umění Jiřím Šetlíkem

Rozhovor s historikem umění Jiřím Šetlíkem

Je velice těžké rozprávět s někým, koho opravdu dobře znáte. Celoživotní pevné přátelství, které mě pojí s mým otcem, je snad výjimečné. Vždycky jsme si byli velmi blízcí. Byl mi tátou od útlého dětství přes mou divokou pubertu až do dnešních dní. Nebyl však jen člověkem plným lásky a pochopení, ale v průběhu let jsem se od něj dovídala tolik cenných informací, že bych to bez přehánění mohla pokládat za domácí univerzitu. Kdyby se mě někdo zeptal, jestli bych si jako otce dovedla představit někoho jiného, dostalo by se mu jen hlasité negativní odpovědi. Letos 2. dubna slaví devadesáté narozeniny.

Jaroslav Dušek

Jaroslav Dušek

Výrazný herec a propagátor netradičního přístupu k životu Jaroslav Dušek (ročník 1961) uvedl nedávno v Divadle Na Jezerce projekt SLÁVA STROJŮ A MĚST. Tato nadmíru inspirativní inscenace vychází z téměř neznámého textu Jaromíra Rašína. S režisérem i interpretem v jedné osobě jsme si povídali v příšeří zadního traktu restaurace zmíněného divadla, kde mu za dvě hodiny začínalo představení, v němž formou „jevištního čtení“ ztvárňuje všechny role.

Sama s Kunderou

Sama s Kunderou

Stalo se to před více než půl stoletím, v roce 1964. Tehdy bylo českému, později francouzskému spisovateli třicet pět let, ještě nebyl světoznámý a ještě si nehlídal svůj oficiální obraz tak úzkostlivě jako později. Letos 1. dubna oslaví Milan Kundera devadesátiny.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 06/10

XANTYPA Číslo 06/10

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2019

XANTYPA XANTYPA 078/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne