XANTYPA 11/14

Herečka Naomi Wattsová

Útrapy a triumfy inteligentní plavovlásky

Jedna z nejerotičtějších scén v dějinách kinematografie se odehrává v Lynchově přízračném mystériu MULHOLLAND DRIVE (2001). Neprobíhá v posteli, ale během filmového konkursu. Z blondýnky Betty, jež se ve skutečnosti jmenuje Diane, v ní při svádění postaršího partnera sálá koncentrovaná smyslnost. NAOMI WATTSOVÁ, která dnes patří k nejuznávanějším hollywoodským hvězdám, zahrála hrdinku tohoto spletitě zašifrovaného dramatu naprosto jedinečně. Možná i proto, že osud naivky, která sní o kariéře filmové star, se vzdáleně podobal osudu jí samotné.

Milovník zvířat Václav Chaloupek

Milovník zvířat Václav Chaloupek

Nepřeskočí, nepodleze, chlupáč si poradí jinak

Možná by se poněkud nadneseně dalo říci, že práci Václava Chaloupka ovlivnil případ jeho otce odsouzeného za protistátní činnost nejprve k trestu smrti, později „jen“ na doživotí. Zbytek rodiny, prarodiče a tehdy teprve těhotnou maminku pozdějšího autora oblíbených pořadů o přírodě, vystěhovali z města na samotu v přírodě, kde nebyly žádné děti, zato bylo možné pozorovat z okna srnky, lišky nebo divočáky. Kdyby Václav vyrůstal ve městě a v rodině nepoznamenané komunistickým režimem, byl by z něj možná lékař, hajný, učitel nebo malíř. Třem posledně jmenovaným profesím se dnes stejně věnuje – ačkoliv je má jako koníčka.

Underground

Underground

HLAVNĚ ABY NEZMIZELA RADOST!

Český underground patří ke kulturním fenoménům, které bychom v jiné zemi našli těžko. Měl své kapely, které se rozhodly hrát hudbu, jež se nevešla do žádných cenzorských škatulek a rozhodně se vymykala všem rozměrům socialistického estetiky. Za všechny jmenujme The Plastic People of the Universe, o níž se traduje že „kytarami porazila komunismus“, nebo Dg 307, jejichž hudba překračovala hranice nejen rockové, ale i soudobé vážné hudby s důrazem na poezii Pavla Zajíčka.

Tiskař a litograf  Martin Bouda

Tiskař a litograf Martin Bouda

S dědečkem jsem už tisknout nestihl

Pokud byste hledali místo v Praze, kde se snoubí tradice výtvarného rodu s tradicí jedné, osmdesát let nepřetržitě fungující dílny, vezměte za kliku v Říční ulici číslo 11. Kdysi tu za ni bral nejslavnější obyvatel domu – Karel Čapek.

Vzpomínka NYDRLE a Petr Nýdrle

Vzpomínka NYDRLE a Petr Nýdrle

Režisér, kameraman, fotograf a producent Petr Nýdrle jako málokterý český exulant uspěl i v mimořádné konkurenci v USA. Po revoluci pomáhal českým přátelům, především filmařům, a při jejich návštěvách Los Angeles jim poskytoval svůj dům v Beverlly Hills. Myslím, že žádný jiný z českých emigrantů nevpustil do svého soukromí tolik návštěv. A Petr je zahrnoval velkorysou pohostinností, svou laskavou společností i specifickým humorem. Pátého července však v Los Angeles podlehl zákeřné nemoci. S některými jeho přáteli jsme si na Petra zavzpomínali… Šestnáctého listopadu by totiž oslavil šedesátku.

Kameraman  Miroslav Ondříček

Kameraman Miroslav Ondříček

Život je vesta, kterou vám jednou svléknou

Jaký je a jaký byl nejslavnější český kameraman minulých desetiletí Miroslav Ondříček? To, že byl spolupracovníkem Miloše Formana, Ivana Passera anebo Linsaye Andersona a že natočil snímky jako INTIMNÍ OSVĚTLENÍ, LÁSKY JEDNÉ PLAVOVLÁSKY, HOŘÍ, MÁ PANENKO, JATKA Č. 5, VLASY, BOŽSKÁ EMA, RAGTIME, SVĚT PODLE GARPA, AMADEUS anebo VALMONT, to ví každý. Jaký ale byl jako člověk? Jak prožíval svůj na výrazné události bohatý život? A nakolik se na něm, jeho blízkých a jeho tvorbě podepsala někdejší komunistická moc?

Petr Horký

Petr Horký

Století Miroslava Zikmunda

„Všichni znají dvojici slavných cestovatelů – Hanzelku a Zikmunda. Všichni znají jejich expedice a knihy. Nikdo ale neví, jaký žili život,“ řekl si Petr Horký a rozhodl se právě o tom natočit film STOLETÍ MIROSLAVA ZIKMUNDA. Pracoval na něm tři a půl roku a podařilo se mu vytvořit jeden z nejsilnějších dokumentů, jaké jsme mohli v posledních letech vidět.

EMMA AUGIER DE MOUSSAC

EMMA AUGIER DE MOUSSAC

KONĚ, MOJE VĚČNÁ VÁŠEŇ

Čtyřiadvacetiletá parkurová jezdkyně Emma Augier de Moussac má na svém kontě mimo jiné dvojnásobné vítězství na Toscana Tour 2014 v Arezzu, kde ono druhé první místo vybojovala přímo ve finálové neděli na Grand Prix Silver Tour. A počátkem července 2014 si s klisnou Danthe odvezly z Poháru národů v Budapešti rovněž první cenu. V pouhých sedmnácti letech se v sedle Gibsona umístila na devátém místě Světového poháru v parkurovém skákání 2007 v Lipsku. Ve své kategorii byla jedinou jezdkyní, která závodila na tak obtížném kolbišti, kde za soupeře měla nejlepší jezdce z celého světa.

Skotové si spočítali, že bude výhodnější zůstat Brity

Britský premiér David Cameron si to při návštěvě New Yorku zavařil. Při neformálním rozhovoru s tamním exstarostou Michaelem Bloombergem se pochlubil, že když královně telefonicky oznamoval výsledek skotského referenda o nezávislosti, spokojeně „předla“. Bohužel pro něho výrok zachytily citlivé mikrofony a za faux pas (o počínání britské panovnice se nehovoří, natož aby ji někdo srovnával s kočkou!) se premiér musel Alžbětě II. omluvit.

Republika Babiš. Češi chtějí ANO

Kampaň? Lísat se, lísat se, lísat se. Ještě jednou se lísat. Až se vám vlísají pod kůži

Máme za sebou komunální volby a první kolo voleb do Senátu. Andrej Babiš jede, valí se jak povodeň. Jeho hnutí je stále voleno. Trend z loňského roku pokračuje i v komunálních volbách. Babiš slušně uspěl také v prvním kole voleb do třetiny Senátu. Shrnuto volebním heslem: Češi chtějí Babiše. Konat se v dohledné době přímá volba prezidenta, Miloš Zeman by nejspíš neměl šanci.

Co se děje… v New Yorku

Metropolitní opera připravila pro podzimní sezonu představení KLINGHOFFEROVA SMRT, čímž vyvolala vášnivé reakce, které přivedly před operní budovu protestující skupinky dožadující se vyřazení díla z programu. Důvodem je, že pojednává o skutečné události, kdy v roce 1985 palestinští ozbrojenci unesli výletní loď a zabili invalidního židovského Američana Leona Klinghoffera. Rozjitřená politická atmosféra a téma, které je nejen v Americe vnímáno se zvýšenou citlivostí, přimělo k protestům i ty, již operu, zkomponovanou v roce 1991 Johnem Adamsem, neviděli, ani jinak blíže nepoznali, ale nabyli dojmu, že už o ní slyšeli dost na to, aby mohli pozvednout hlas. Režisér představení Tom Morris oproti tomu konstatuje, že opera sice pojednává o terorismu, ale dle jeho mínění nenavádí k zabíjení o nic víc, než uvádění OTHELLA vybízí k vraždění manželek.

Co se děje… ve Vídni

MAK slaví 150 let!

Rakouské Muzeum užitého umění v historickém centru Vídně slaví sto padesát let své existence. Návštěvníky láká především na design.

Co se děje… na Slovensku

Od roku 2006 probíhá v Bratislavě Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla NU DANCE FEST, jehož letošní devátý ročník se uskuteční ve dnech 4. – 9. listopadu. Festival se zaměřuje především na tvorbu slovenských choreografů a jeho cílem je představovat nejnovější trendy v současném tanci a pohybovém divadle. Jeho dramaturgové se tak každoročně snaží prezentovat co největší počet premiér a děl, která byla vytvořena slovenskými tvůrci v posledních dvanácti měsících. Letos na tuto přehlídku naváže první ročník festivalu tanečního filmu NU VIDEO – DANCE, na němž budou uvedeny filmy slovenských a českých filmařů (9. listopadu).

O čem se mluví… na Moravě

Janáček, Brno 2014. Čtvrtý ročník mezinárodního divadelního a hudebního festivalu otevře nová inscenace opery VĚC MAKROPULOS v režii Davida Radoka a nastudování Národního divadla Brno. Světoznámý soubor Kronos quartet, držitel cen Grammy, představí hudbu soudobých skladatelů, která se váže k odkazu díla Leoše Janáčka. K vrcholům bude patřit inscenace JEJÍ PASTORKYŇA v režii Petera Konwitschného a nastudování opery z Grazu. Toto dílo uvede také operní soubor ze Zagrebu v režii Ozrena Prohiče. Pražské Národní divadlo obohatí program inscenací PŘÍHODY LIŠKY BYSTROUŠKY v režii Ondřeje Havelky. Od 21. do 29.listopadu.

O čem se mluví… v Čechách

Básník a guru undergroundu Ivan Magor Jirous by se letos dožil sedmdesátky. Před třemi lety, 9. listopadu, ale navždy odešel. Guerilla Records pořádá MAGOROVO VYDŘÍ V ARŠE, vzpomínkový koncert, na němž zahrají DG 307, Sváťa Karásek, Dáša Vokatá s Oldřichem Kaiserem a spousta dalších muzikantů. Na Magorovu počest tam zároveň svá díla vystaví Libor Krejcar, David Bartoň, Vladimír Sabo, Miroslav Vránek a další výtvarníci. Pražské divadlo Archa, 8. listopadu.

Michaela Gübelová 11/14

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
před pár lety si v rozhovoru pro Xantypu Pavel Landovský povzdechl: „Člověk si žije, žije, a najednou kouká, a je z toho taková blbost, až oči přecházejí.“ V ten smutný den, kdy jsme se dozvěděli, že Lanďák zemřel, si na tu větu v redakci vzpomněl kolega Ludvík. Vybavily se mi různé humorné situace, které jsem s Pavlem Landovským zažila a nebo u kterých jsem se ocitla. Jako vzpomínku na něj jsem vybrala jednu fotografii, kterou pořídil Vojtěch Vlk v pauze mezi focením Pavla do Xantypy. Je veselá, tenkrát se mu moc líbila. Zároveň si uvědomuju, že jsem se s ním v životě mohla setkat jen díky listopadu 89, protože teprve po revoluci se mohl herec, dramatik, disident a signatář Charty 77 vrátit do Čech z emigrace ve Vídni, kam ho StB vyhnala svou „očistnou“ Asanací.

Milan Kňažko

Milan Kňažko

Nelituji ničeho, co jsem udělal

Je hercem i politikem. V politice však nehraje a v divadle nepolitikaří. Milan Kňažko stál na tribunách v listopadu 1989, s Vladimírem Mečiarem rozděloval Československo, zakládal politické strany, šéfoval komerční televizi, kandidoval na prezidenta a dnes slibuje Bratislavě lepší ulice.

XANTYPA 11/14

XANTYPA Číslo 11/14

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
3/2020

XANTYPA 3/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne