Zamilovaná dvojice mladých lidí se prochází zasněně ve svitu zapadajícího slunce romantickými uličkami lemovanými starými barevnými domy. Mladík něžně hladí dívku po vlasech, v dáli šumí moře a oba se cítí nádherně. Jsou totiž na nejromantičtějším místě světa, v Cinque Terre.
V pražském kině Lucerna měl premiéru dokumentární film MŮJ OTEC GEORGE VOSKOVEC o životě Jiřího Voskovce v Americe od roku 1950 až do jeho smrti v roce 1981. Při této příležitosti vznikl tento rozhovor s adoptivními dcerami Jiřího Voskovce Gigi a Vicki, které na premiéru přijely i se svými rodinami.
Pan Brouček (ten, co ho vymyslel Svatopluk Čech), se nečekaně dne osmnáctého října ve čtrnáct hodin osmnáct minut letošního roku ocitl na kraji výpadovky z Prahy směr Brno. Kupodivu nepadl za hodinu k zemi přiotráven výfukovými plyny, zato mu vytanula řada otázek. Co to je za podivné krabice, které sviští podél něho?
Štěpána PÁCLA vídám často, ale poprvé jsem ho vzala opravdu na vědomí jako asistenta režie při inscenaci Havlova ODCHÁZENÍ v režii Davida Radoka. Dvakrát za sebou získal Cenu Alfréda Radoka jako Talent roku 2008 a 2010.
Před 20 lety, 24. listopadu 1991, zemřel v Londýně zpěvák legendární skupiny Queen Freddie Mercury. Podlehl zápalu plic v důsledku oslabené imunity způsobené virem HIV. V hudební branži zůstává dodnes nejslavnější a pro vyznavače božích bičů asi i „nejsprávnější“ obětí AIDS. Nebyl jen slavný a bohatý. Byl gay a holdoval prostopášnému životu.
Koncem října byla Cristina Fernández de Kirchner triumfálně znovuzvolena argentinskou prezidentkou, hned v prvním kole poměrem takřka 54 procent hlasů. Původ jejího úspěchu může zaskočit obyvatele kontinentu, kde dnes určují tón mezinárodní banky a ratingové agentury. Cristina Kirchner a již před ní její muž Néstor – prezident v letech 2003 až 2007 – se pustili do něčeho, co nás v příštích dekádách možná rovněž čeká: postupná demontáž neoliberálního hospodářsko-sociálního modelu.
Vždycky znovu jde o to, nakolik je společnost svobodná. Nakolik je země, v níž žijeme, zemí práva. O další věci jde až potom. Ke svobodné společnosti patří taky zásada, že dodržuje závazky. Na nevolebním kongresu ODS předseda „modrých“ Petr Nečas prosadil, že o případném přijetí eura u nás musí proběhnout referendum.
Držitel Pulitzerovy ceny Paul Conrad vytvořil v roce 1991 sochu představující atomový hřib. Ta je trnem v oku mozkovému trustu RAND (je jedním z center, kde se řeší světová politika) v Santa Monice, protože je umístěna před jeho budovou. Možná i proto si úřednice na radnici povšimla, že se hřib naklání a doporučuje jeho likvidaci.
Do více než pěti set newyorských galerií se lze ponořit, týdny jimi proplouvat a jen příležitostně se zorientovat vynořením na hladinu. Ačkoliv se i ta nejzapadlejší zákoutí města, která svými levnými prostory dosud přála umění, postupně proměňují na nové nablýskané a reklamními tabulemi nasvícené čtvrti, kde galerie nahrazují obchody a restaurace, ještě stále lze zajít do Gallery District, vzít si průvodce a jít od jedné výstavy k druhé. V Lesley Heller Workspace představil Tom Kotík díla, která stejně jako jeho život kombinují výtvarné umění s působením v rockové kapele.
Hned tři události z rozhraní října a listopadu naznačují, že letní olympijské hry v Londýně jsou zase už o měsíc blíž – až budete mít před sebou prosincové číslo Xantypy bude zbývat do zahájení nějakých 270 dní.
Světoznámé berlínské Pergamonské muzeum se rozhodlo vystavit své skryté poklady a dopřát jejich obdivovatelům nevšední zážitek – prožít den v antickém městě. Ojedinělý projekt „Pergamon – panorama antické metropole“ je pro veřejnost přístupný až do konce září 2012.
Reprezentativní výběr z díla slovenských malířů první poloviny 20. století si mohou milovníci umění prohlédnout na výstavě SLOVENSKÁ MODERNA. Výstava umístěná v Zoya Museum v Modre vznikla ve spolupráci se Slovenskou národní galerií, která vzhledem k omezeným výstavním prostorům využila soukromou galerii k prezentaci vlastních početných sbírek. Mezi vystavenými obrazy jsou vrcholná díla předních slovenských modernistů, jakými byli např. Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda či Ernest Zmeták.
V Moravské galerii v Brně v Pražákově paláci je až do 5. února k vidění kolekce asi 200 snímků nazvaná Fotografie 1900 – 1950 ze sbírky Moravské galerie v Brně. Z autorů uveďme alespoň F. Drtikola, V. J. Bufka, K. Funkeho a další.
S počátkem adventu začala v pražské Betlémské kapli výstava s názvem MALOVANÉ VÁNOCE. Hlavním tématem je malba vytvořená nejrůznějšími technikami na nejrozmanitějších podkladech. Výstava je přehlídkou umění našich předků i současníků. Určitě překvapí malovaný betlém malíře Zdeňka Milera či skautský betlém z roku 1945.
Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, chtěla jsem začít jemně a mírumilovně v čase adventu, jenže problémy v Řecku a ještě větší v Itálii vzbuzují obavy o budoucnost Evropy – a domácí politická scéna už vůbec nenechává člověka v klidu.
V létě oslavil dvaašedesátiny a jako dárek si nadělil nejen dobudování své farmy v Olšanech u Vyškova, ale také nové divadlo U 22 v Praze-Uhříněvsi. Svému divadlu, jež má od roku 1993 v Brně, tím prý pořídil bratrance.