Herec JUDE LAW

Na letošní karlovarské přehlídce, kterou ozdobí svou návštěvou, převezme od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu. V prosinci mu bude osmatřicet a jeho exteriér a temperament obdivují i ostřílené hollywoodské hvězdy. „Má kouzelnou tvář a je nesmírně sexy,“ prohlásila Gwyneth Paltrow. „Když ho ráno potkáte a vidíte, jak z něj sálá energie, nepotřebujte už ani kafe,“ dodal jeho kolega Matt Damon. S Judem Lawem se sešli na plátně v dobové krimi TALENTOVANÝ PAN RIPLEY, která bude ve Varech prezentována jako jeden z klíčových titulů jeho kariéry.

Jude LawDřív než ve filmech, o nichž ještě bude řeč, si získal obdivuhodné renomé na divadle. Dokladá to i loňská londýnská inscenace Shakespearovy tragédie HAMLET, kde hrál titulní roli. Inscenace se posléze uváděla i Broadwayi a Law získal několik prestižních cen.

Hey Jude a Sexy Sadie
David Jude Heyworth Law se narodil v Londýně (29. prosince 1972) a legenda praví, že své křestní jméno získal podle songu HEY JUDE od Beatles, který milovali jeho rodiče. Podle jiného výkladu však souvisí spíš s románem NEBLAHÝ JUDA od Thomase Hardyho, což byla oblíbená kniha jeho matky. Jisté je, že Peter a Maggie Lawovi byli učitelé a věnovali se ochotnickému divadlu. „Byli to bohémové a náš dům byl pořád plný přátel. Milovali divadlo, kino, knihy i muziku. Uměl jsem snad všechny písničky od Beatles, které mi s oblibou zpívávali,“ zavzpomínal Jude v dávném rozhovoru.
Po herectví prý zatoužil už jako dítě, kdy účinkoval ve školním představení SVATÝ JIŘÍ A DRAK. „Dělalo mi radost vystupovat před lidmi,“ přiznal později. Ve třinácti uspěl v konkursu do londýnského souboru National Youth Music Theatre. „Člověk, který Juda zapisoval, si podle vzhledu myslel, že je to holka. A tak ho dali do ložnice se šesti dívkami. Nijak neprotestoval a očividně si to mezi nimi užíval. Přišel jsem na to až před večerkou,“ tvrdí zakladatel souboru, v němž Law sbíral zkušenosti.
V sedmnácti získal angažmá v televizní „soap-opeře“ FAMILIES, o pár let později už působil v Královské shakespearovské společnosti a na jevišti londýnského Národního divadla. Za roli v Cocteauově hře HROZNÍ RODIČE byl nominován na prestižní Cenu Laurence Oliviera pro nejslibnější mladý talent. V broadwayské verzi téže inscenace se na jevišti sešel se slavnou Kathleen Turner.
Při natáčení nezávislého snímku SHOPPING (1993) se poznal s herečkou Sadie Frost, starší o sedm a půl roku. Jejich vztah, posvěcený v září 1997 sňatkem, se zdál dlouho ideální. Jude se sblížil s hereččiným synem Finlayem, pocházejícím z jejího prvního manželství, a stal se otcem tří vlastních dětí – syna Raffertyho (nar. 1996), dcery Iris (nar. 2000) a syna Rudyho (nar. 2002). „Splnilo se mi to, nač jsem se dlouho těšil. Každé ráno odvedu Raffertyho do školy, koupím si noviny a jdu na procházku s maličkou Iris,“ tvrdil v době, kdy měl za sebou práci se Stevenem Spielbergem a Samem Mendesem a dopřával si pauzu ve filmování. Jako výraz někdejší zamilovanosti si nechal na levé rameno vytetovat nápis „Sexy Sadie“ podle jiného hitu od Beatles.

Playboy s londýnským šarmem
Roznětkou krachu zdánlivě stabilního vztahu se staly jeho údajné pletky s Nicole Kidman, s níž se poznal při natáčení dobového dramatu NÁVRAT DO COLD MOUNTAIN (2003). Podle jiných dohadů přispěly k rozchodu deprese Sadie po porodu jejich třetího dítěte, kdy měla navíc zanedbávat péči o dceru. Ta prý při jednom večírku v nestřeženém okamžiku snědla pilulky extáze, jež objevila na podlaze, a musela podstoupit vypumpování žaludku. Po vleklých soudních tahanicích bylo manželství rozvedeno v říjnu 2003. „Dospělo to do okamžiku, kdy bylo logičtější, aby si každý z nás šel svou vlastní cestou,“ shrnul Law. „Loni jsem se rozvedl a teď nemám ani vindru,“ naznačil v jiném rozhovoru.
Jude ovšem není žádný svatoušek, o čemž svědčí jeho milostný život po rozvodu se Sadie. Vztah s herečkou Siennou Miller, s níž hrál v komedii ZLATÍČKO (2004) a kterou si má letos v létě brát, poznamenala údajná nevěra s jejich chůvou. Matkou jeho čtvrtého potomka – dcery Sophie – je modelka Samantha Burke. Dítě, jež přišlo na svět loni v září, Law uznal za vlastní až poté, co jeho otcovství prokázaly testy DNA.
Bez ohledu na vyfabulované či skutečné pletky s Nicole Kidman (na veřejnosti je oba vehementně popřeli) patří film NÁVRAT DO COLD MOUNTAIN k tomu nejlepšímu, co Law dosud natočil. Jeho dezertér Inman, který se během války Severu proti Jihu vrací ke své milé, prochází peklem rozvráceného zázemí. V závěru se hrdina (Law za jeho ztvárnění získal svou druhou oscarovou nominaci) střetne se surovci z domobrany, jež terorizují bezbranné a nápadně připomínají zvlčilé revoluční gardisty v poválečném Československu.
Autor této nadčasové studie osudové lásky i nelidských krutostí, režisér Anthony Minghella s Lawem spolupracoval už na zmíněném thrilleru TALENTOVANÝ PAN RIPLEY (1999), situovaném do Itálie padesátých let. Pohledný herec v něm ztvárnil bohatého playboye, kterého zákeřně zabije bezskrupulózní kamarád a začne se za něj vydávat. Law byl za kreaci dekadentního hejska, který doplatí na svou důvěřivost, poprvé nominován na Oscara.
Potřetí se s Minghellou sešli při natáčení filmu DVEŘE DOKOŘÁN (2006). Law zosobnil zámožného londýnského urbanistu, jenž se sblíží s bosenskou imigrantkou. „Londýn má duši. Točím v něm ohromně rád, zejména příběhy ze současnosti. Ono to totiž mnohé usnadňuje. Nemusíte scénu nijak připravovat, můžete namířit kameru skoro kamkoli. S Juliette Binoche, s níž se v tom filmu zapletu, jsme si jednou sedli do taxíku, projížděli jsme Londýnem a celou dobu byla s námi kamera. Mohli jsme úplně v klidu a nádherně improvizovat,“ prozradil herec.

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě .....
 

Připravil Jan Foll

XANTYPA 7-8/10 - výběr z článků

VIETNAM V PRAZE

VIETNAM V PRAZE

Výstava bude probíhat
v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy,
Na Poříčí 52, Praha 8
od 31. března do 12. září 2010
Pro Českou republiku, především pak pro hlavní město, představuje vietnamská přítomnost kulturní „most do Asie“. Vzhledem k tomu, že Vietnam vstřebal mnoho čínských zvyků, které jsou společné pro velkou část Dálného východu, je u nás početná vietnamská komunita zprostředkovatelem nejen vlastní kultury, ale i celkově přibližuje dálněvýchodní tradice: od formy prodeje a stolování přes náboženské nauky až po estetické vnímání.
 

SOUTĚŽ o knihu Amelia Earhartová

SOUTĚŽ o knihu Amelia Earhartová

Statečná, krásná a cílevědomá… Amelia Earhartová byla první ženou, která přeletěla Atlantický oceán.

Nová generace české animace

Nová generace české animace

Těžko se u nás najde někdo, kdo by důvěrně neznal příběhy Rumcajse, Manky a Cipíska, Maxipsa Fíka, Boba a Bobka, Křemílka a Vochomůrky, Makové panenky a motýla Emanuela, Macha a Šebestové nebo medvídků, co se potkali u Kolína. Český animovaný film šedesátých až osmdesátých let se stal pojmem i daleko za hranicemi. Ale vybaví se nám nějaká výraznější domácí animovaná postavička z posledních let?

 

Soubor lidových staveb Vysočina

Soubor lidových staveb Vysočina

Soubor lidových staveb Vysočina nedaleko Hlinska v Čechách začal vznikat začátkem sedmdesátých let minulého století především díky péči a zájmu nadšenců, kteří mu zdarma věnovali stovky hodin práce.

Herečka Dana Medřická

Herečka Dana Medřická

Dne 7. února roku 1974 v 19 hodin došlo v Praze k historické události. V Tylově, nyní znovu Stavovském divadle se konala premiéra inscenace maďarského autora Istvána Örkényho KOČIČÍ HRA. O její fenomenální úspěch se přičinila především Dana Medřická, která hrála hlavní roli – Erži Orbánovou. Během osmi let se uskutečnilo 403 představení, což je historický rekord Národního divadla. A počet repríz mohl být ještě větší, kdyby Dana Medřická tak náhle a neočekávaně nezemřela.
 

Herečka Apolena Veldová

Herečka Apolena Veldová

Apolena Veldová působí v pražském Švandově divadle. Poprvé jsem ji zaznamenala, když byla v roce 1995 nominována na Cenu Thálie za roli Emílie Marty v ostravském nastudování Čapkovy VĚCI MAKROPULOS. Po letech jsem ocenila, jakým způsobem četla v rozhlase fejetony Mileny Jesenské. Za svou poněkud nepřístupnou maskou skrývá přemýšlivou a optimisticky naladěnou bytost se smyslem pro humor.
 

NEJSTARŠÍ MĚSTSKÁ ELEKTRÁRNA

NEJSTARŠÍ MĚSTSKÁ ELEKTRÁRNA

Dům, v němž je dodnes umístěna první městská elektrárna v českých zemích, zmiňuje ve své kronice písecký archivář August Sedláček. Píše o daru krále Vladislava Jagellonského, který v roce 1511 tehdejší mlýn i valchovnu věnoval městu. Podskalský mlýn, ležící na řece Otavě v Písku, král koupil zřejmě proto, aby tudy mohla být vedena voda do města a do hradu. Jelikož hrad i písecké panství Písečtí od krále koupili už v roce 1509, bylo darování mlýna jen velkorysým gestem.

Vítejte v Riu

Vítejte v Riu

Karnevalový týden je v Brazílii nejdůležitějším svátkem v roce. Praví, nefalšovaní Brazilci, jejichž srdce bije rytmem samby, vyrážejí do měst, která několik dní žijí hudbou a tancem. Rio je rozhodně jedním z nich. 

FILMOVÝ ENCYKLOPEDISTA  MILOŠ FIKEJZ

FILMOVÝ ENCYKLOPEDISTA MILOŠ FIKEJZ

Na pultech našich knihkupectví je momentálně možné najít jedinečný počin – třídílný slovník českých filmových herců a hereček. Bez něj se neobejde žádný český filmový novinář či historik, ale ocení jej i každý filmový fanoušek. Autorem monumentálního díla, čítajícího více než dva tisíce stran, je dlouholetý pracovník Národního filmového archivu Miloš Fikejz, který se vedle životopisů českých filmových tvůrců věnuje i jejich fotografickému portrétování.

Surfařský ráj Rote

Surfařský ráj Rote

Jednoho rána, za rozbřesku vrhám se do vln Tasmanova moře na východním pobřeží Austrálie a snažím se najít tu nejperfektnější vlnu. Jsem tu brzy, a přece pozdě. Deset surfařů se tu již snaží chytit svůj první skluz. Nebude lehké se mezi nimi prosadit. Všichni jsou dobří a několik z nich již prořezává vlny a projíždí vodním živlem. Mezi nimi i Jonathan, který se se mnou podělil o zážitky ze surfování v Indonésii a pověděl mi o ostrově Roti u Západního Timoru.

Společnost - výběr z článků

Dva kohouti na venezuelském smetišti

Dva kohouti na venezuelském smetišti

Stát se dvěma prezidenty je odchylka připomínající dvouhlavé tele. Avšak zatímco vycpané tele ve vitríně předvádíme za mírný poplatek návštěvníkům zábavních parků, z existence dvou prezidentů nemá v zemi zmítané politickým chaosem profit nikdo. Poté, co tamní parlament odmítl uznat druhý mandát prezidenta Nicoláse Madura a jeho předseda Juan Guaidó sám sebe prohlásil prezidentem prozatímním, se v téhle situaci nachází i jihoamerická Venezuela.

Studentka ve vzpouře

Studentka ve vzpouře

Právě před padesáti lety, v listopadu 1968, se uskutečnila okupační stávka českých studentů. Na protest proti posrpnovému vývoji společnosti do ní vstoupilo šedesát tisíc vysokoškoláků.

První den první republiky

První den první republiky

Je 28. října 1918. Ústav pro výkonnou meteorologii předpovídá polojasné, zvolna se vyjasňující počasí, teplota ve dne mírná, v noci velmi chladný, slabý vítr. První světová válka ještě neskončila. Stále čekají matky a ženy na dopis z fronty, stále docházejí strohá úřední oznámení znamenající dotek smrti. Lidé už dobře znají opakující se fráze pod titulem Válečné zprávy c. k. telegrafní korespondenční kanceláře. Toho dne přinášejí noviny navíc armádní a lodní rozkaz císaře Karla, který se dovolává kázně, věrnosti a poslušnosti. „V branné moci,“ čteme, „nacházeli odedávna všichni národové monarchie stejně svoji vlast, proto mohla vykonati tak velké věci. Doba jest plna vážných zmatků. Ty nesmějí vniknouti do vojska a loďstva.“ Proč to císař Karel připomíná právě nyní? Bojí se snad o osud Rakouska-Uherska?

Sovětská invaze 21. srpna 1968

Sovětská invaze 21. srpna 1968

Československo roku 1968. Bě­hem prvních měsíců se započal nadšený obrodný proces, jenž měl za cíl takzvaný „socialismus s lidskou tváří“, jak ho nazval Alexander Dubček, nový první tajemník ÚV KSČ. Vycházel z těžko splnitelné představy, že je možné režim, nastolený a udržovaný brutálními metodami, postupně změnit umírněnými reformami, demokratizovat a humanizovat. Optimistickou ideou byla ztráta mocenské pozice jediné strany – komunistické, nabytí politické suverenity Československa a rozpad sovětského bloku.

Debashish Chaudhuri - Ind žijící v Česku

Debashish Chaudhuri - Ind žijící v Česku

Když vešel Debashish Chaudhuri se svou ženou do jedné ze smíchovských kaváren, jako by se vše zalilo sluncem. Už dlouho jsem nepocítila takovou radost ze setkání, radost ze života, takový příval pozitivní energie… To vše je přidaná hodnota obrovské dávky talentu, umu a hlavně píle. Jen nerada jsem po hodině opouštěla tuto oázu klidu, ale zůstal mi důležitý pocit: být šťastný možná není zase taková věda…

Děti z Vesny

Děti z Vesny

Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních v Krkonoších je jedním z největších léčebných a rehabilitačních zařízení v České republice, kde používají tzv. Vojtovu metodu při péči o děti s dětskou mozkovou obrnou a pohybovým onemocněním. Lékaři a fyzioterapeuti jsou zde přímými pokračovateli odkazu profesora Václava Vojty a rodiče zde léčených dětí si jeho metodu chválí.

Ženy v disentu

Ženy v disentu

Ačkoliv od sametové revoluce uplynula bezmála tři desetiletí, zůstávají české disidentky ve stínu mužů. Ve skutečnosti však tvořily třicet procent signatářů a staly se také klíčovými mluvčími Charty 77. „Je čas, abychom zaplnily bílá místa naší historie. Nemůžeme dál propagovat mýtus, že muži byli hybatelé pokroku směrem k revoluci, musíme si přiznat, že součástí toho byly i ženy,“ těmito slovy uvedla vedoucí projektu ŽENY V DISENTU Marcela Linková knihu BYTOVÁ REVOLTA. JAK ŽENY DĚLALY DISENT, na níž pracovala společně s Naďou Strakovou.

Psi významných osobností

Psi významných osobností

Měl skvělý původ, vynikající vzdělání, šťastnou ruku při výběru svých spolupracovníků, jedenáct bývalých prezidentů v příbuzenstvu a neteř jednoho z nich za manželku. Jestli byl někdo někdy předurčen stát se americkým prezidentem, tak to byl Franklin Delano Roosevelt. A jestli kdy některý z amerických prezidentů potřeboval onu bezpodmínečnou důvěru, oporu a něhu, kterou v mezních situacích poskytne člověku jeho pes, tak to byl on. Neboť právě tento muž musel svou zem provést hospodářskou krizí dosud nevídaných rozměrů a druhou světovou válkou. A to z invalidního vozíku. Liberály byl uctíván, konzervativci odmítán, ale všemi považován za výjimečnou osobnost.

Slasti a strasti letních bytů za první republiky

Slasti a strasti letních bytů za první republiky

Nádherná krajina, zdravý vzduch a ničím nerušený odpočinek v idylickém prostředí venkova – to byla za první republiky synonyma, která si lidé z města často spojovali s dovolenou na letních bytech. Každé léto se mnoho městských rodin vydávalo na vysněný pobyt do některého z letních letovisek. Ta jako houby po dešti rostla v okolí velkých měst. Pro rodinu to znamenalo na několik týdnů kompletně přestěhovat svou domácnost na letní byt a přizpůsobit se životu mimo město. Letním bytům v období první republiky a různým aspektům života s tím spojeným se ve své knize SLASTI A STRASTI LETNÍCH BYTŮ věnuje mladý historik Jiří Šoukal.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 7-8/10

XANTYPA Číslo 7-8/10

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne