XANTYPA 7-8/14

Malíř ANDREJ AUGUSTÍN

Malíř ANDREJ AUGUSTÍN

Vitální snění

Neobvyklá přání nebo sny, které skrýváme sami před sebou, akademický malíř Andrej Augustín poeticky obnažuje ve svých malbách. Objevují se jako útržkovité fragmenty i v jeho ilustracích, pastelech, grafikách, tapisériích, keramice…

Scenárista, spisovatel  Jindřich Mann

Scenárista, spisovatel Jindřich Mann

Posílám svým rodičům poste restante

Vzpomínky se dají psát různě. Nejčastěji bývají faktografické. Ty, které stvořil Jindřich Mann, vnuk spisovatele Heinricha Manna a syn básníka a spisovatele Ludvíka Aškenazyho, jsou beletristické. Dokonce spíš snivé a citové. Jmenují se POSTE RESTANTE. V poštovní terminologii to znamená, že zásilka nebude doručena adresátovi, ale zůstane na poště, kde čeká, až si ji dotyčný vyzvedne.

Spisovatelka a kunsthistorička  Kateřina Tučková

Spisovatelka a kunsthistorička Kateřina Tučková

Gerta, Bohyně a kunsthistorie

S mladou spisovatelkou Kateřinou Tučkovou jsem se poprvé viděl na Žítkové, v obci ve východní části Bílých Karpat, na moravsko-slovenském pomezí. V kraji, kterému se také říká Kopanice a kde od nepaměti žily z dnešního pohledu podivné vědmy, kořenářky a čarodějnice. Polozapomenutý kraj, polozapomenuté rituály. To se změnilo s vydáním mimořádně úspěšné knihy ŽÍTKOVSKÉ BOHYNĚ. Autorce přinesla věhlas, kraji nečekanou a možná i nechtěnou pozornost čtenářské obce celé republiky. Teď však sedíme v pražské kavárně poblíž Klementina, odkud Kateřina přiběhla a nejspíš se tam po našem povídání zase vrátí.

Auguste Renoir a jeho dům v Cagnes-sur-Mer

Auguste Renoir a jeho dům v Cagnes-sur-Mer

Do Cagnes-sur-Mer se dostanete z Nice po přibližně patnácti kilometrech, směrovky s názvem Musée Renoir vás spolehlivě dovedou na úpatí staré zahrady, odkud cesta stoupá k domu s krásným výhledem na vzdálené moře. Tady strávil Auguste Renoir posledních dvanáct let svého života. A koncem července minulého roku tu bylo po osmnáctiměsíční rekonstrukci znovu otevřeno jeho muzeum.

Režisér + scenárista  Hynek Bočan + Jiří Stránský

Režisér + scenárista Hynek Bočan + Jiří Stránský

NEBÝT JEDNÉ LAVIČKY NA ŽOFÍNĚ…

V tomhle roce se roztrhl pytel s výročími a vlastně z něj nějaká pořád vypadávají. Patřičně kulatá jsou však jenom tři: Vyhlášení první světové války 1914 (červenec), vylodění Spojenců v Normandii neboli Den D 1944 (červen) a setkání jednoho Bočana a jednoho Stránského na jedné žofínské lavičce 1964 (květen).

Výtvarnice a režisérka  Michaela Pavlátová

Výtvarnice a režisérka Michaela Pavlátová

Nejdůležitější u mužů je zápal

Výtvarnice a animátorka, ale také režisérka hraných filmů a příležitostná herečka Michaela Pavlátová (nar. 1961) je veselá, vstřícná duchaplná a inspirativní. Sympatická černovláska otevřeně vypráví o svých pracovních i partnerských zkušenostech, jež s mravenčí pílí přetavuje do kreslených mikropříběhů o lidských vášních a slabostech.

Divokým Hlu-hlu-we

Divokým Hlu-hlu-we

Polštářky mohutných tlap s lehkostí dopadaly na asfaltový koberec rozbité cesty. Po chvíli se lvice zastavila a pohlédla do mého objektivu. Každý, kdo v dětství viděl slavnou lvici Elsu, si ji takhle musel zapamatovat. Nádherná, štíhlá a elegantní kočka s tajemnem ve žlutých, lesklých očích. Když lvice Elsa umírala, brečel jsem jako malý kluk a měl jsem tenkrát na to právo, protože jsem malý kluk byl. Zamilovaný do africké přírody snil jsem o tom, že budu pozorovat slony, žirafy a smečky lvů. Tehdy jsem netušil, že se mi sen splní, že jednou budu sedět za volantem svého džípu a pozorovat divokou a svobodnou lvici dva metry od sebe.

Tanečník  Ondřej Vinklát

Tanečník Ondřej Vinklát

Strhující posedlost tancem

Ve hře světel, stínů a hudby víří na scéně mladý muž v plynulých křivkách rukou, pohybů těla a roztančených nohou. Ve skupině dalších mladíků je něčím výjimečný. Ondřej Vinklát prokazuje na scéně pražského Národního divadla, že mu právem patří letošní Cena Thálie. Vydobyl si ji za ztvárnění role Romea v Prokofjevově baletu ROMEO A JULIE.

Tři mladé herečky Patricie Soukupová, Kristýna Hrušínská a Tereza Gübelová

Tři mladé herečky Patricie Soukupová, Kristýna Hrušínská a Tereza Gübelová

Holky jsou spíš po tátovi

Vzpomínám si, jak mě štvalo babiččino rčení: „Mládí zdobí samo.“ Nahlas jsem si protestovat netroufla, ale v duchu jsem ho prohlašovala za totální blábol. Když jsem v posledních týdnech postupně usedla v hledišti tří pražských divadel, abych se pak následně setkala s Patricií, Kristýnou a Terezou, vždycky se mi vybavilo. Najednou jsem ho vnímala jako hlubokou moudrost. Každá z nich je jiná – zjevem i zkušenostmi. Ale všechny tři jsou krásné, protože je kromě mládí zdobí i nepřehlédnutelný herecký talent. Do jisté míry jim spadl do klína, protože jejich otcové (a holky jsou spíš po tátovi) zřejmě zařídili, aby si paní Thálie udělala čas a postála u jejich kolébek. Vyhověla. Vždyť to byli spolužáci na DAMU.

Klan Le Penů si podmaňuje Francii

K největším překvapením květnových voleb do Evropského parlamentu patřilo vítězství Národní fronty ve Francii. Strana vedená Marine Le Penovou získala takřka pětadvacet procent hlasů a s uctivým odstupem za ní zůstali oba tradiční rivalové na pravici a levici: UMP (Svaz pro lidové hnutí) s bezmála jednadvaceti procenty a Socialistická strana prezidenta Françoise Hollanda s necelými čtrnácti procenty hlasů.

Eurovolby: Češi nechápou, kam patří, kde jsou v bezpečí

Babiš dostal výstrahu, Sobotka oslabil, TOP 09 převálcovala modrou ODS

Konaly se eurovolby. Podivuhodná akce. Celé evropské mraveniště si vybírá poslance, potažmo novou evropskou vládu. Česká republika taky, za mizivého zájmu občanů. Ti, jako by stále nechápali, kam patří, kde se mohou cítit bezpečně. Účast pouhých 18 procent voličů ve volbách do Evropského parlamentu je zarážející a ilustrativní. Ten nezájem 82 procent voličů nás zobrazuje jako dokonale rovné zrcadlo.

Co se děje… v New Yorku

Za řekou, která je ještě trochu zálivem a jejíž proud se otáčí s přílivem a odlivem, naproti Manhattanu, se nachází Long Island City, kde si v Sochařském parku Sokrates můžete do 3. srpna prohlédnout, ale i navštívit sochu polského výtvarníka Pawela Althamera MATKA KRÁLOVNA REALITY. Skulptura vzdává hold bývalé jeptišce Deloise Blakelyové, která se během posledních padesáti let v chudších čtvrtích města zasazovala za práva žen a dětí, starala se o přístřeší pro chudé a stala se výraznou postavou hnutí „occupy“. Legendární postava se zároveň soudí se společností Disney, protože sérii filmů SESTRA V AKCI považuje za plagiát své autobiografie. Nadživotní postavě, vytvořené z předmětů, které vyplavilo moře, lze vejít do břišního otvoru a posedět tam na křeslech z kabiny letadla. Lze jí pohlédnout i do tváře, kterou tvoří její fotografie.

Co se děje… v Londýně

Z květnové divadelní nabídky jsem stihl adaptaci Orwellova slavného románu 1984 a báječnou Kathleen Turnerovou (HONBA ZA DIAMANTY, VÁLKA ROSEOVÝCH) v americké komedii BALESFIELDSKÁ MLHA. Hollywoodská hvězda nastoupila v předpremiéře na londýnské jeviště s takovou dávkou trémy v prvních minutách, že jsem měl nutkání jí z první řady na balkoně posunkem naznačit, ať nemá strach. Že nějaké to přebreptnutí sneseme a že i ve svých skoro šedesáti vypadá stále dobře.

Co se děje… v Paříži

Během léta se v Paříži koná bezpočet festivalů, zejména hudebních, divadelních a filmových. Vzhledem k příjemné venkovní teplotě jsou velmi oblíbená promítání pod širým nebem (Films sous les étoiles a Cinéma en plein air). Tyto projekce budou rovněž součástí oblíbeného Festival Paris Cinéma, který se bude konat od 5. do 12. července na různých místech Paříže. Během jednoho týdne se filmoví nadšenci mohou těšit z bohatého programu (soutěžní sekce, předpremiéry, sekce francouzského filmu či filmové klasiky), letos jej doplní jedna novinka. Na nábřeží Seiny se bude konat každý večer akce, která propojí hudbu a film. Nejen amatérští zpěváci si dozajista užijí mnoho zábavy se Ciné-Karaoké. Letošní dvanáctý ročník pařížského filmového festivalu očekává nárůst počtu návštěvníků (loni jich bylo 60 tisíc).

Co se děje… ve Vídni

Letní tipy

Vídeňské léto má být podle meteorologů horké, takže mnozí Vídeňané i turisté jistě zamíří na městský ostrov k Dunaji, a to nejlépe na kole. Rakouská metropole toho ale o prázdninách nabízí mnohem víc. Nechte se inspirovat!

Co se děje… na Slovensku

Během letních měsíců je možné ve Slovenské národní galerii zhlédnout výstavu nazvanou DVĚ KRAJINY. OBRAZ SLOVENSKA: 19. STOLETÍ × SOUČASNOST, která přibližuje proměny žánru slovenské krajiny v umění 19. století a zároveň ukazuje, jak se tohoto tématu zhostilo současné umění (zhruba od 70. let 20. století). Výstavu tvoří kresby, grafiky, fotografie, malby, sochy, instalace, videa i performance, které dokazují šířku a rozmanitost zobrazení slovenské krajiny jak minulými, tak současnými tvůrci.

O čem se mluví… na Moravě

Úchvatný industriální areál Dolních Vítkovic bude hostit FESTIVAL COLOURS OF OSTRAVA. Představí se tu kapely pocházející z Jamajky, Turecka, Švédska, Francie, USA, Německa, Itálie, Velké Británie i afrického Konga a Beninu. Bohatě budou zastoupeny také české a slovenské skupiny. Od 17. do 20. července.

O čem se mluví… v Čechách

Zdeněk Svěrák, výtečný scenárista (také oscararového KOLJI), oblíbený herec a zakladatel legendárního divadla Járy da Cimrmana, bude oceněn na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech za celoživotní umění Cenou prezidenta (Jiřího Bartošky). Xantypa gratuluje! MFF KV také navštíví bývalý polský prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Lech Walesa. Osobně uvede film Andrzeje Wajdy WALESA: ČLOVĚK NADĚJE. (MFF Karlovy Vary 4. – 12. července)

Michaela Gübelová 7- 8/14

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
kdy jindy zavzpomínat na Olgu Havlovou, disidentku a později porevoluční první dámu, než v měsíci, v němž by slavila narozeniny. Letos jedenáctého července by se dožila jednaosmdesáti let. V ten den se vždy oslavovalo na Hrádečku, kde Olga a přátelé z undergroundu vytvářeli živé obrazy, každý rok na jiné téma.

Vzpomínání Anny Freimanové na Olgu Havlovou

Vzpomínání Anny Freimanové na Olgu Havlovou

„Zpráva o sledování objekta, který odmítal vypovídat a dělal si, co chtěl“, tak zní podtitul filmu nového celovečerního dokumentárního filmu OLGA, který měl premiéru na festivalu Jeden svět a právě nedávno se dostal do kin. Mimochodem tato citace ze svazků StB, kouzlem nechtěného, dost možná charakterizuje osobnost Olgy Havlové nejlépe.
A jaká byla doopravdy? O své vzpomínky na paní Olgu se s námi podělila Anna Freimanová, dáma více než povolaná, protože byla přítelkyní Olgy Havlové i její sousedkou na Hrádečku a dala podnět ke vzniku tohoto filmu a poskytla námět.

XANTYPA 7-8/14

XANTYPA Číslo 7-8/14

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
3/2020

XANTYPA 3/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne