TIPY KNIHY 07-08/09

 

SLIB

JIŘÍ KRATOCHVIL
(Druhé město, Brno)
Už z podtitulu je jasno, kam se Kratochvil vrací: REKVIEM NA PADESÁTÁ LÉTA. Kam? Samozřejmě do Brna. S kým? Téměř očekávaně s architektem, ten je však tentokrát v jiné roli, než jakou známe z Avionu. S nástupem sorely je úspěšný tvůrce luxusních vil odsouzen k uniformním stavbám, a navíc ztrácí i ženu, jež se po zatčení pro údajnou protistátní činnost oběsila v cele. Slib znamená odplatu za její smrt, za celá nelidská padesátá léta. U Kratochvila samozřejmě odplata fantaskní: Architekt Modráček vyšetřovatele Lásku, jehož viní z ženiny smrti, potají uvězní do klece, klec umístí do sklepení, jež se ukáže být součástí rozsáhlého brněnského podzemí. Tam architekt nečekaně nachází novou seberealizaci: pomsta s nevyužitou imaginací a tvořivostí dává vzniknout svébytnému, tajnému labyrintu – podzemnímu městu, jež je postupně zaplňováno náhodnými, ale nepohodlnými svědky. Ti posléze vytvářejí společenství, strukturované podobně jako je tomu nahoře: architekt se stává věznitelem, jehož jedni ctí, druzí nenávidí. To je jen kostra, příběh je košatější, jak si už Kratochvil potrpí na barvité detaily, a viny nejsou rozhozeny tak jednoznačně, jak by se zprvu zdálo. Navíc něco je u Kratochvila nového: románotvorné literární odkazy, nejprve k Dürrenmattovi, jeho rekviem na detektivní román, a k Nabokovovi, s nímž se hrdinův otec znal a překládal ho (odtud i nápad na doživotní uvěznění estébáka, nikoli jako u Nabokova ve vaně, ale zde v kleci). K tomu reálné válečné ukrývání lidí a pokladů, i docela aktuální rafinované skrýše rakouských deviantů. Morálka příběhu je dosti pesimistická: „Národ potřebuje čas od času ten totalitní lis jak prase drbání, potřebuje své mučedníky a hrdiny, jinak se brzy zoufale rozplizne a rozblátí, jak to vidíme dnes, změní se v hromady sraček.“
 

 

ŽIVOT V ZÁVORCE

JAN SCHMID
(Knihy 555, Liberec)
Rafinovaně komponovaná kniha vyznání Jizerským horám a rázovitým lidem, s nimiž se Schmidt léta stýkal – jako by šlo o zašlé časy, velmi staré, vždyť výrazný, až provokativní podtitul knihy zní:PRVOBYTNĚ POSPOLNÁ MÍSTA V ČECHÁCH. A jde také o časy dobré, třebaže autor ve vzpomínce nesmlčel nic, čím musely Jizerky, zejména v poválečných letech, při osidlování po odsunu projít, ostatně ani Drahoňovští, Jihočeši, se roduvěrnými Jizeráky stali teprve tehdy – a navždy. Rafinovanost Schmidtova vyprávění spočívá v tom, že za příležitost si volí oslavu osmdesátin paní Drahoňovské, a ty narozeniny mu dávají příležitost na přeskáčku vzpomínat na dlouhá léta vzájemného setkávání s její rodinou, jež mu symbolizuje dějiny kraje, který i skrze ni miluje. Je pozoruhodné, jak rozbíhavé vyprávění drží pohromadě, jak, a snad i proto, je tak živé, že je čteme jako překvapivě přitažlivý, láskyplný a souvislý text, který čtenáře drží a nepustí.
 
VYBRANÉ OKRUHY Z MECHANIKY POHROM
MARISHA PESSLOVÁ
přeložila Petra Kůsová
(Argo, Praha)
Rozsáhlý román mladičké americké autorky, veleúspěšný pro její nevšední nadání (s mírným podezřením na její dívčí půvab), vypráví, jak jinak, o prostředí americké střední školy. Zajímavost mu zprvu dává nevšední vypravěčka, a neméně i podivínský, posléze tajemný otec: odmítá učit třeba na Harvardu, kam svým vzděláním a prací patří, ale pekelcuje každý semestr po jiné venkovské univerzitě. Milované dceři však nakonec umožní, aby před přijetím na Harvard poslední ročník prožila na prestižní škole ve vymyšleném americkém městě. Teprve tady se začíná zaplétat děj a proměňuje se v příběh téměř detektivní, když oblíbená profesorka, duše studentské společnosti skončí tajemnou smrtí a milovaný, všemi ženami obdivovaný hrdinčin otec náhle beze stop mizí. Marisha Pesslová zvolila pozoruhodný způsob vyprávění, originální, a přesně přiléhající školnímu prostředí: kapitola za kapitolou sleduje osnovu povinné školní četby a navíc: všechny citace z krásné i odborné literatury, a je jich v textu požehnaně, jsou v závorce náležitě opatřeny odkazem. Nepůsobí to však školometsky, ale spíše jako zdroj komiky výchovné komunikace mezi učeným otcem a mimořádně nadanou dcerou. Z nevysvětleného konce však až mrazí.
 
ŽÁDÁME TREST SMRTI
PAVLÍNA FORMÁNKOVÁ a PETR KOURA
(Ústav pro studium totalitních režimů, Praha)
Nikdy bych nevěřil, že rozměrná kniha dokumentů o propagandistické kampani, jež provázela proces s Miladou Horákovou, Závišem Kalandrou a dalšími, může být tak fascinující. (Ostatně zlo, jež překračuje míru, fascinuje odevždy.) Nejde totiž o kampaň, která proces jen provází, ale ona je přímo inscenována: jako jsou připravovány falešné procesy, tak je kampaň pečlivě do detailu nastudována jako nepochopitelné celospolečenské divadlo. Autoři mravenčí prací z dostupných dokumentů rekonstruovali režijní knihu tohoto zrůdného představení, se všemi jmény účastníků, aby se na onen dance macabre nedalo zapomenout. Ani na ty, kdo mu nepodlehli.

Vladimír Karfík

Letní XANTYPA 07-08/09 - výběr z článků

MAGDALENA DIETLOVÁ 07-08/09

Vážení a milí,dnešní letní a odlehčený editorial píšu paradoxně pod přímým dojmem loučení s WALDEMAREM MATUŠKOU. Chci jen říct, že pro mě je a navždy zůstane příkladem jedinečnosti ducha a charakteru. Kdekdo ho umí napodobit, originálu se ale nevyrovná nikdo… je dobře, že má syna.

Mirek Topolánek

Vítám v Xantypě – jak se vede bývalému českému premiérovi?Je to jako když jste v plném tréninku a vysadíte. Mám několik přátel, kteří po splnění náročného úkolu skončili na koronárce. Klasické abstinenční příznaky – chybí stres, chybí adrenalin, byl jsem zvyklý pracovat patnáct hodin denně. Ale člověk si musí naordinovat postupnou odvykací kůru, naráz to nejde. Přestal jsem kouřit ze dne na den. To šlo, tohle ale ne. Normálně pracuji, pracuji dost a snažím se umět odpočívat, což se mi zatím nedaří. Ale ten pocit, že musím neustále rozhodovat a jsem pořád pod tlakem, už mi přestal chybět. Už taky normálně spím.

Aňa Geislerová

Je za dvě minuty deset hodin, tedy dvě minuty zbývají do našeho setkání. Mám před sebou na malém mramorovém stolku kávu, černou, neslazenou, vodu bez bublin, diktafon – nezapnutý. Mám pečlivě ostříhané nehty, čistou košili a drahý nový svetr. Pokud se osmělím, mám v tašce pod stolem plechovou krabičku s čokoládovými bonbony. Čekám na ženu, slavnou herečku. Budu jí klást otázky, ona bude, doufám, odpovídat. Tramvaje mi křičí u ucha a já mám strach, protože ona to prý nedělá ráda. Ale když vidím, jak právě teď přichází, taková maličká, bledá za obrovskými slunečními brýlemi, vím, že i ona se asi bojí. Jsme na tom tedy stejně.

A pak tu nejsme a stejně svítá...

Zpěvák Karel Zich by 10. června letošního roku oslavil šedesátiny. A 13. července to bude již pět let, kdy nás zasáhla zpráva o jeho předčasném úmrtí ve vodách u korsických břehů. Pro jeho sestru Marii Bořek-Dohalskou, profesorku fonetiky na Univerzitě Karlově v Praze, to byla další rána osudu, která následovala tři týdny po náhlém skonu jejího manžela Václava, potomka hraběcího rodu Bořků-Dohalských z Dohalic. Právě s ní jsme se sešli, abychom zavzpomínali na muže, jehož hlas patřil k jednomu z nejpozoruhodnějších, které naše populární hudební scéna v uplynulém století poznala.

Tři dny, které otřásly světem

OuverturaMěsíce a dny před woodstockým festivalem jsou z historického hlediska možná stejně důležité jako akce sama. Události den po dni odhalují rodící se mechanismy rockového byznysu, ale také píli, statečnost a vytrvalost, vynalézavost i smysl pro improvizaci, které musely být vynaloženy, aby se dějinný zvrat udál. Napínavá předehra osciluje mezi naivní agitkou, spletitou tragikomedií a absurdním dramatem.

Šustovi

Společně se veřejnosti představili na jedné z prvních, ještě předrevolučních výstav dnes už legendární skupiny Atika. Otce a syna stejného jména Jaroslav Šusta totiž vždy spojoval i zájem o stejné výtvarné obory, mezi které vedle architektury a interiéru patří především design nábytku. Tím, co oba rozděluje, je vlastně jen jiný charakter doby jejich profesionální kariéry.

Chtěl jsem být kosmonautem, popelářem i Leninem

Rozhovor s Lukášem Pollertem jsem dělala přesně měsíc po narození svého syna a přísahala jsem si, že s ním nebudu mluvit o kojení, porodech, plínách a podobně. Jenže Lukáš má doma čtyři děti, přičemž nejmladšímu synkovi jsou dva a půl měsíce. A tak mě bývalý olympionik zahltil povídáním o dětech hned poté, co jsme si v areálu Vojenské nemocnice ve Střešovicích sedli do trávy. Sešli jsme se právě tady, protože Lukáš pracuje na střešovické pohotovosti. A občas mi z rozhovoru odběhl, aby někomu změřil vysoký tlak. Můj syn mezitím sladce spal. Křičet začal až ve chvíli, kdy jsem vzala do ruky fotoaparát. A důležité upozornění bojovníkům proti násilí na dětech v čele s Džamilou Stehlíkovou – právě následující pasáže o dětech nutno brát s rezervou. Pollert je totiž ve skutečnosti milující otec.

Valdes – ráj velryb

Dva zálivy poloostrova Valdes – San José a Nuevo –, ležící v argentinské části Patagonie, jsou asi největší porodnicí velryb na světě. Konkrétně velryba jižní, za kterou jsme sem cestovali přes půl zeměkoule, našla v klidných zálivech své sezonní útočiště. Ještě před několika lety lovci decimovaná velryba se tu společně s dalšími vzácnými druhy dostala pod ochranná křídla UNESCA a Valdes se v roce 1999 stal přísně chráněnou přírodní rezervací.

Jakub Nepraš: Iluzionista

Jakub Nepraš, osmadvacetiletý absolvent Akademie výtvarných umění, tvoří v Praze, svou věž, prorůstající korunami stromů, má nedaleko Prahy. A jen letos už vystavoval v Paříži, New Yorku a nejnověji v Portu. Dveře do světa mu povětšinou otevírá padovsko-pražská kreativní galerie Vernon galeristky Moniky Burian. Jakub říká: „Někdy ani nechci být na své vernisáži, chci, aby mé věci žily samy, beze mne.“ Takže teď na něj na chvíli zapomeňte, prohlédněte si fotografie jeho děl, a až se vynadíváte, vraťte se k nám, abychom nahlédli do „iluzionistovy maringotky“.

Severní Korea za ostnatým drátem

O severokorejských jaderných zkouškách toho mnoho nevíme. Citlivé japonské seizmografy napřed zaznamenají umělé zemské otřesy na korejském poloostrově; pár hodin nato pchjongjangská televizní hlasatelka pyšně odkuňká zprávu o úspěšném provedení jaderného pokusu. Přesně tak se to odehrálo letošního 25. května.

RSS - výběr z článků

Herec Keanu Reeves aneb Chladný větřík nad horami

Herec Keanu Reeves aneb Chladný větřík nad horami

Tvrdé rány osudu ho nikdy nešetřily. Ještě v mládí ztratil nejbližšího
kamaráda, který se předávkoval heroinem, později ho poznamenaly špatné vztahy s otcem, leukémie sestry, smrt ženy a dítěte. Není divu, že si získal přívlastek největšího podivína Hollywoodu a mnozí kolegové ho označují doslova jako největší chodící záhadu.

Plasy

Plasy

Plasy, sotva třítisícové městečko v půvabném údolí řeky Střely na severním Plzeňsku, bývaly kdysi centrem kultury a vzdělanosti nejen tohoto regionu. Žádný div. Zdejší cisterciácký klášter se řadil k nejvýznamnějším monastickým komplexům střední Evropy. Teď se naděje, že se podobným centrem znovu stanou, vrací. Ruiny lemující sakrální stavby, jež byly po zašlé slávě bývalého kláštera blízko zániku, totiž v posledních několika letech jako by vstaly z popela. A naplňují se jedinečným obsahem: Národní technické muzeum zde vybudovalo Centrum stavitelského dědictví.

Plavkyně Simona Baumrtová

Plavkyně Simona Baumrtová

Usměvavá skromná blondýnka Simona Baumrtová je tak trochu přírodní úkaz. Má fotografickou paměť, jen tak pro zábavu si dělá doktorát a ráda by se vrátila z letošní olympiády s co nejlepším výsledkem, protože za čtyři roky třeba bude mít rodinu a kariéru naší nejúspěšnější plavkyně jí kromě vzpomínek budou připomínat jen nádherné zážitky a pár cenných kovů.

Herečka Lenka Krobotová

Herečka Lenka Krobotová

Lenka Krobotová. Herečka spjatá s pražským Dejvickým divadlem poutem profesním, přátelským i rodinným. Působí v něm od roku 2000 a z plejády jejích současných rolí připomeňme aspoň Doru v KAFKOVI 24, Evelynu v UCPANÉM SYSTÉMU a dvojroli královny Hermiony a pastýřky Mopsy v ZIMNÍ POHÁDCE, na níž kritika ocenila především intenzivní herectví dejvického souboru. „Zdejší herečtí matadoři doslova září,“ napsal o poslední inscenaci Dejvického divadla na serveru „nadivadlo“ Vladimír Mikulka. Lenka Krobotová je bezpochyby silná osobnost, která má „pořádek“ a „jasno“ v životě i v tvorbě, ale zároveň i spontaneitu, třeba už jen rychlost, jakou mluví, ten proud slov, který není snadné zachytit.

Portrét Kevina Spaceyho

Portrét Kevina Spaceyho

Ve slavném americkém seriálu DŮM Z KARET, který letos pokračuje už čtvrtou řadou, hraje bezskrupulózního politického intrikána. Jeho sebestředný a machiavellisticky vychytralý Frank Underwood vystoupá z pozice vlivného senátora až do úřadu prezidenta USA. „Jde o jednu z nejúžasnějších postav, jaké jsem kdy mohl ztvárnit,“ tvrdí americký herec KEVIN SPACEY, který má pro odhalování temných stránek lidských duší talent od Boha. „Často se mi stane, že se z natáčení vracím do hotelu a přemýšlím, jestli jsme nezašli moc daleko. Ale pak si zapnu zprávy a dojde mi, že možná naopak nejsme dost tvrdí,“ dodává o sarkastickém vyprávění odhalujícím zákulisí vrcholné politiky.

Pražský hrad vzdává poctu Karlu IV.

Pražský hrad vzdává poctu Karlu IV.

U příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. připravil Pražský hrad pět výpravných výstav. Všechny mají v názvu slovo koruna a všechny jsou otevřeny denně od 10 do 18 hodin až do 28. září, svátku Karlova předchůdce, oblíbeného světce a patrona českého státu svatého Václava.

Muzikant Martin Valihora

Muzikant Martin Valihora

Kariérou uznávaného bubeníka proplouvá Martin Valihora velmi přirozeně. Už v šestnácti letech hrál v profesionálních hudebních seskupeních rozličných žánrů. Nezlomila ho ani závislost na drogách, s níž se musel poprat. Obhájil své umění i v Americe, kde studoval a účinkoval v klubu Blue Note se špičkovými jazzmany. V Bratislavě založil renomovaný Festival One Day Jazz.

Michaela Gübelová 6/16

Vážení a milí, Marihuana… zhulené mladé lidi jsem poprvé viděla kdysi dávno ve Formanově muzikálu Hair. Dnes je kouření marihuany rozšířené, chce se mi skoro říct běžné, především mezi mladými.

Článek najdete v tomto vydání
Letní XANTYPA 07-08/09

XANTYPA Letní číslo 07-08/09

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne