Norbert Kinský

Okupace vytříbila českou šlechtu

Dvacátého února 1948 odcestoval do Itálie. Neutíkal, protože ho ani nenapadlo, že za pár dní se dostanou k moci komunisté; jel se ženit. Ale pak se ho kamarádi, co s ním sloužili v armádě, telefonicky ptali – jaké tam máš počasí? Odpověděl, že krásné. Tak si ho koukej užít! Hrabě Kinský z toho vyrozuměl, že už po něm jdou. V Itálii se nejen oženil, ale i vystudoval. Do Čech se vrátil na den přesně po dvaačtyřiceti letech. Podle starých rodinných pravidel zdědil po svém otci zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou a pozemky v jeho okolí, zatímco o čtyři roky mladší bratr Radslav po matce bývalé panství ve Žďáru nad Sázavou. Teď se Norbert Kinský pro změnu tu a tam vrací do Itálie, ale doma je v Čechách.

 kinsky1jpg.jpg

Do emigrace Norbert Kinský musel. Angažoval se jako důstojník československé armády, jeho kmenovým tělesem byla brigáda vzniklá za války v Anglii, která byla o moc usilujícím komunistům trnem v oku. V milovickém tankovém učilišti spal ve světnici, jejímž velitelem byl slavný běžec Emil Zátopek. Pak ho přemístili do Pardubic, kde působila poslední jezdecká brigáda. Její velitel se dost divil, když mu poslali vojáka z tankového učiliště; co s ním prý bude dělat? Netušil, že Kinští jsou známou jezdeckou rodinou, že koňařství mají v krvi. Ostatně i dnes je expozice na chlumeckém zámku plná pozoruhodných obrazů i grafik z prostředí dostihů a koňských stájí i olejomalby dávných šampiónů.

Ještě před únorem začal Norbert Kinský dálkově studovat vysokou školu, což mu pak v Itálii ušetřilo dva roky studia, i když právnické zkoušky musel opakovat. O to dřív mohl začít pracovat. Rodina žila v Pise, kde jí dodnes patří vila se zahradou, několik činžáků a zemědělská půda, ovšem zdaleka jí není tolik jako v Čechách. Norbert Kinský pracoval pro různé společnosti, naposled měl na starosti dovoz a vývoz výrobků u největší italské distribuční firmy.

 

x0103kinsky02jpg.jpg
S ročním synem Janem a manželkou

 

Dal Borgo je po mé manželce

Snoubenka Norberta Kinského ze staré italské rodiny dal Borgo byla poslední majitelkou hradu Kost i části okolních lesů a polí – také tenhle majetek se rodině vrátil. Odmalička dojížděla se svými rodiči na Jičínsko. Jako jediná holčička vyrůstala s dcerkami hajných a sedláků a naučila se perfektně česky. Protože byla poslední svého jména, její rodina naléhala na hraběte Kinského, aby k rodovému příjmení připojil svým synům přídomek dal Borgo, což udělal. Koneckonců v zemi Bořků-Dohalských, Thurn-Taxisů či Gutha-Jarkovského to zase není tak neobvyklé. „S manželkou jsem mluvil česky. Bohužel se návratu nedožila, zemřela v roce 1980. Oba synové – Giovanni a Pio – vyrostli v Itálii a česky se na rozdíl od synů mého bratra Radslava neučili. Ale myslím, že to dokázali dohnat. Museli, protože zděděný majetek jsem přepsal na ně. Radí se se mnou jen v zásadních věcech. To se týká například styku s veřejným míněním. Jinak moje rady nepotřebují, mají odbornou výchovu, zkušenosti i schopné spolupracovníky. Já tady dělám důchodce. Majetek si rozdělili napůl, ale ještě mají svá zaměstnání v Itálii. Střídají se tu, protože z toho, co jim dává zdejší podnik, by neuživili své rodiny, děti na studiích. Mám pět vnoučat, což na starého mnicha není špatné,“ usmívá se Norbert Kinský. A na vysvětlenou dodává, že jako vdovec se stal řeholníkem v maltézském řádu. Vlastně udělal ještě jednu životní kariéru – nejprve v Římě a pak na Maltě, kde byl velvyslancem řádu u Maltské republiky. Nyní je velkopřevorem českých maltézských rytířů. V rodině Kinských to není nic neobvyklého. K maltézkým rytířům se vstupovalo jako do svého „klubu“. Podobně jako sedláci kdysi vstupovali do Selské jízdy.

 

Speciál objednáte zde, nebo telefonicky na 257 312 206

 

Boris Dočekal, foto Lubomír Fuxa

Česká šlechta žije! - výběr z článků

Kníže pán

Kníže pán

Schwarzenbergové se usadili v Čechách v roce 1660. Do našich dějin se zapsali jako jeden z nejvýznamnějších šlechtických rodů, pro nějž vlastenectví a slušnost nebyla nikdy jen prázdná slova. Když se stal Karel Schwarzenberg v roce 2004 senátorem, řada lidí k němu vzhlížela s nadějemi. Od letošního roku je také ministrem zahraničních věcí. V obou funkcích si vede velmi dobře, což konstatují i jeho političtí odpůrci. Pro občany je Karel Schwarzenberg jedním z našich nejpopulárnějších politiků.

Josef Marian Bartoň- Dobenín

Josef Marian Bartoň- Dobenín

Na zámek v Novém Městě nad Metují jsem za rodinou Bartoňových přijela v předvánočním čase. Mrzlo jen praštělo a všude bylo plno shonu. Na odpoledne byla naplánována vernisáž tradiční Vánoční výstavy a bazaru, další den následoval Benefiční vánoční koncert a do toho začínal na nádvoří prodej vánočních stromků z polesí majitele.

Inzerce
banner_predplatne