Co se děje v Paříži: Louis Vuitton muzeum

Foundation Louis Vuitton otevřela své muzeum, jehož jedinečnou budovu navrhl Frank Gehry, před dvěma lety.

flv_daniel_buren_9177_10510jpg.jpgOd té doby se tento prostor současného umění v Boloňském lesíku etabloval v rámci pařížského uměleckého světa. Nyní je tato efemérní stavba pokryta tisíci šachovnicově rozmístěnými čtverci ve třinácti barvách. Autorem originálního návrhu, který pracuje se světlem, odrazy a průhledy v rámci samotné budovy, je francouzský umělec Daniel Buren (známý lehce kontroverzní instalací černo-bílých sloupků na nádvoří Královského paláce). Instalaci pod názvem POZOROVATELNA SVĚTLA je nejvhodnější navštívit za slunečních dní, kdy je efekt hry světel a stínů nejvýraznější.

Víno, ženy, zpěv. Tak takové jsou slavnosti vinobraní na Montmartru, letos konané již po třiaosmdesáté. Napjatě se očekává, zda bude překonána rekordní návštěvnost z minulého ročníku, kdy na kopec nad Paříží zavítalo více než 500 tisíc lidí. Vinaři se letos se svými nejlepšími víny budou prezentovat od 5. do 9. října, k poslechu opět zahrají folklorní skupiny. Slavnosti vyvrcholí velkým průvodem k uctění Dionýsa, boha vína a veselí. Doprovodný program je nabitý komentovanými procházkami po Montmartru, gastronomickými lokálními specialitami i filmovými projekcemi.

vendanges_de_montmartrejpg.jpg

Zpřístupnit umění, co největšímu počtu lidí. To byl důvod, proč v roce 2002 vznikla v Paříži NUIT BLANCHE, Bílá noc (doslovně „probdělá noc“). Koná se jednou ročně a nejrůznější muzea, kulturní instituce i místa během roku zavřená či nepřístupná se otevřou návštěvníkům. Letošní BÍLÁ NOC proběhne v noci ze soboty na neděli 1. října; zdejší radnice oslovila desítky umělců, kteří připraví pro tuto událost rozmanité instalace, performance, videoprojekce.

nuit-blanchejpg1.jpg

magrittejpg.jpg

Centre Pompidou vystavuje díla nejslavnějšího belgického malíře 20. století. Expozice MAGRITTE. ZRÁDNÉ OBRAZY zachycuje zejména umělcův zájem o filozofii, který vyvrcholil v roce 1973 jeho nejslavnějším obrazem TOTO NENÍ DÝMKA. K vidění až do 23. ledna 2017.

 orozco-fete-instrumentsjpg.jpg

Mexické umění je prodchnuté nespoutanou živočišnosti, barevnou expresí i politickým kontextem, neboť mnozí umělci byli v první polovině minulého století sympatizanty idejí komunismu. Za všechny jmenujme zejména Diega Riveru a Fridu Kahlo, ovšem na výstavě s lakonickým názvem MEXIKO (1900–1950) jsou zastoupeni i další významní představitelé mexického výtvarného světa (Rufino Tamayo aj.). Do 23. ledna 2017 v Grand Palais.

Autor članku: Tereza Moravcová

xantypa-486x90_audio-1jpg6.jpg

XANTYPA 10/16 - výběr z článků

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Na rozhovor s nejznámějším českým hereckým párem Vilhelmová – Dyk jsem si připravila několik stran otázek, nakonec jsme si ale povídali o mnoha jiných věcech. Můj dojem? Táňa i Vojta jsou nejen po čertech pohlední, ale také inteligentní, přemýšliví a zábavní. Neustále se špičkují a každou vtipnou poznámku vzájemně oceňují uznalým smíchem. Je s nimi zkrátka dobře a já bych měla velkou radost, kdyby i na vás dýchla atmosféra onoho příjemného odpoledne, které jsem s Táňou a Vojtou strávila v jedné vinohradské kavárně.

Herec Robert Redford

Herec Robert Redford

Existují výročí, kterým se nechce věřit. Jedním z takových je i kulaté jubileum Roberta Redforda, filmařského veterána s vizáží rozpustilého kluka, jenž letos v srpnu oslavil osmdesátiny.

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačce Ewě Farně je teprve třiadvacet let. Přesto už se chystá oslavit deset let na pódiu. Nejdůležitější koncert v jejím životě (alespoň podle jejích slov) se připravuje na jedenáctého listopadu do pražského Fóra Karlín.

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Sochař a všestranný umělec, profesor Kurt Gebauer oslavil 18. srpna 75. narozeniny. Do všeobecného povědomí se dostali jeho TRPASLÍCI a ČESKÝ RYBNÍK. Socha W. A. Mozarta se stala jedním ze symbolů Brna. Velkého uznání se mu dostalo za hřiště pro děti i dospělé, MINIKRAJINU, kterou vytvořil na ostravském sídlišti Fifejdy. S jeho tvorbou se můžete setkat v prestižních galeriích a na exponovaných veřejných místech. Nebylo tomu tak vždy.

Jeden den na Rotterdam nestačí

Jeden den na Rotterdam nestačí

V Rotterdamu jsme se zastavili na jednu noc, cestou do města ’s-Hertogenbosch, rodiště slavného Hieronyma Bosche, kde byla pořádána výstava k 500. výročí umělcovy smrti. Patřím mezi lidi, pro které vše starobylé je krásné, oplývající křehkou, i když nezachytitelnou duší. Moderní Rotterdam mě však nečekaně okouzlil. Město vzdušné, stříbřitě bílé, sem tam s nějakou barevnou skvrnou.

Dokumentaristka Alena Činčerová

Dokumentaristka Alena Činčerová

V každém snímku je ukryta její životní zkušenost, její názor, její styl. Alena Činčerová rozhodně není tuctová filmařka, ale ani ženská. Nepochybně i proto, že její cesta do klidnějších vod středního věku nejednou hodně zabolela.

Juliana Jirousová

Juliana Jirousová

Chceme-li se pokusit slovy charakterizovat nejen výtvarné vyjádření, ale i životní postoje Juliany Jirousové, společnými jmenovateli by mohly být osobitost, originalita, odvaha, trpělivost a odhodlání. Anebo jen: neustálá snaha jít po Božích stezkách. Ty pro Julianu většinu času skutečně neběžely dlážděnými cestami, ale spíš trním (nebo se úplně ztrácely z dohledu), ovšem trvale a vždy znovu je bez ohledu na vnější skutečnosti a dobové i rodinné zvyky volila jako jediné, které mohou dovést až k cíli.

Slade bez pozlátka

Slade bez pozlátka

Těm, kteří v sedmdesátých letech minulého století podlehli kouzlu skupiny Slade a jejímu přímočarému a průraznému rocku, hranému s drajvem a syrově, s nepřeslechnutelně nezničitelným hlasem zpěváka Noddyho Holdera, se to možná bude zdát neuvěřitelné: letos uplynulo už padesát let od doby, kdy se zformovala její sestava!

Aktuálně - výběr z článků

Založte květnatou louku

Založte květnatou louku

Kvůli úbytku kdysi tradičních luk plných květin mizí z naší krajiny a přírody motýli, včely, hmyz a další opylovači i celé luční ekosystémy. Krajina postrádá pestrost a rozmanitost což následně narušuje přirozený potravní řetězec i pro další živočichy jako jsou ptáci, drobní savci, hlodavci, plazi a obojživelníci, kterých z naší přírody také rapidně ubývá.

RIP Hana Preinhaelterová

RIP Hana Preinhaelterová

RIP. 24. června 2018 zemřela Hana Preinhaelterová, autorka báječné knížky Moje bengálské přítelkyně, vynikající indoložka a překladatelka z bengálštiny a skvělá vysokoškolská učitelka. Odemkli jsme rozhovor s ní z roku 2009.

Říjen ve znamení fotografie

Říjen ve znamení fotografie

Provětrejte fotoaparáty a přijďte si zafotit, objevit aktuální trendy, rozšířit si obzory, získat nové kontakty či se pobavit na šestý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie FOTOEXPO 2018, který se uskuteční dne 20. 10. 2018 již tradičně v prostorách Národního domu na Vinohradech v Praze!

Cesta Ferdyše Pištory do 21. století

Cesta Ferdyše Pištory do 21. století

Český premiér v demisi jako klíč k otázce postfaktismu?

FOTOTALENT 2018 odstartován!

FOTOTALENT 2018 odstartován!

Veletrh a festival současné fotografie FOTOEXPO 2018 vyhlašuje ve spolupráci s odbornými médii a partnery fotografickou soutěž FOTOTALENT 2018.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 10/16

XANTYPA Číslo 10/16

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2018

XANTYPA XANTYPA 078/2018

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne