Hidžáb a burkini: nejnovější trendy muslimské módy

Každý z vás si nejspíš vybaví scénu z filmu Četník ze Saint-Tropez, v níž hlouček francouzských strážců zákona pod vedením legendárního Louise de Funèse slídí s dalekohledem po ženách opalujících se na pláži bez podprsenky, aby na ně vyskočili a pokutovali je. Zhruba po půlstoletí se situace opakuje, byť v opačném gardu: po plážích Francouzské riviéry slídí muži zákona po ženách příliš oblečených.

Proč? Zejména po červencovém atentátu z Nice vyvolávají burkini, muslimské plavky zahalující celé tělo, obecnou averzi, a tak je řada zastupitelstev v jižní Francii vyhláškou zakázala.

ad_216864091jpg.jpg
Francouzská policie „svléká“ muslimku.

Policisté svlékají muslimky

Tím ovšem nenastal kýžený klid na opalování. Série snímků, na nichž francouzští policisté ženu v burkini přinutí k tomu, aby se vysvlékla, obletěla svět. Média i lidé na sociálních sítích se posměšně ptají: Kam až to dopracovala kolébka lidských práv Francie? Je vskutku legitimní položit si otázku, zda policista bloumající mezi dekami na mořské pláži smí některou z ležících žen vyzvat, aby odhalila ramena, břicho a stehna; v případě, že odpověď zní ano, nemá ona morální právo požadovat po něm to samé? Touhle otázkou za sto bodů se mimochodem zabývala i Státní rada, francouzská obdoba našeho Nejvyššího správního soudu, a 26. srpna zrušila vyhlášku zakazující burkini ve městečku Villeneuve-Loubet s odůvodněním, že „dotčený plavecký úbor, jejž nosí některé ženy, neobnáší žádné riziko ohrožení veřejného pořádku“.  Francouzská Státní rada ovšem zrušila pouze vyhlášku na území jedné obce, a ne třiceti dalších (mimo jiné ve městě Nice), kde platí nachlup stejná. V reakci na soudní rozhodnutí ostatně nejedno obecní zastupitelstvo vyhlásilo, že svůj zákaz burkini nemíní odvolat. Představitelé radnic se cítí posíleni postojem premiéra Manuela Vallse, který je – na rozdíl od prezidenta Françoise Hollanda upřednostňujícího princip svobody – zapřísáhlým odpůrcem burkini.

xantypa-486x90jpg13.jpg

Íránští muži exhibují na Facebooku v závoji

Ruku na srdce: není celá aféra kolem zákazu burkini na pár francouzských plážích pouhou prkotinou ve srovnání s nuceným zahalováním se žen v některých muslimských zemích? Po tzv. islámské revoluci v roce 1979 zavedl Írán povinný hidžáb pro všechny ženy nalézající se na jeho území včetně zahraničních turistek. Na protest proti tomu Masih Alinežádová, íránská opoziční novinářka žijící dnes v New Yorku, založila před dvěma lety hnutí My Stealthy Freedom (Má tajná svoboda), v jehož rámci mladé Íránky – přes hrozbu sankcí – zveřejňují na sociálních sítích své prostovlasé fotografie. Když letos v létě na dotaz jedné francouzské senátorky, jenž se týkal povinnosti nosit hidžáb, íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf odsekl, že „zahraniční turistky nemají nejmenší problém s nošením povinného závoje“, namíchlo to Alinežádovou natolik, že umístila na web fotomontáž zobrazující ministra zahaleného v hidžábu. Krátce nato přišla s výzvou Men in hijab (Muži v hidžábu) určenou Íráncům mužského pohlaví, již nesouhlasí s povinným hidžábem pro ženy. Od té doby se Facebook plní snímky mladých i starších Íránců v hidžábu, mužů, kteří nemají problém se svou sexuální identitou, ale žádají pouze svobodu volby pro ženy v jejich vlastní zemi.

louis-de-funes_max1024x768jpg.jpg
Filmový četník Louis de Funès sleduje nudisty.

Tajemství nošení hidžábu odhaleno

Vedle Íránu musejí nosit hidžáb ženy v Saúdské Arábii; jiné muslimské země na druhou stranu jeho nošení zákonem omezují, zejména ve školství. V mnoha severoafrických zemích nevychází hidžáb z místních tradic a ženy si jej začaly masově oblékat až v 80. letech 20. století v souvislosti s vlnou islámského konzervativismu, jež se zvedla v muslimském světě po íránské islámské revoluci. Například v Maroku lze vidět ženy oděné v hidžábu hlavně na venkově, ve městech však převládá velmi pestrá skladba ženského oblečení. Platí pravidlo, že k čím vyšší sociální vrstvě žena náleží, tím je pravděpodobnější, že se bude oblékat „západním“ způsobem a používat make-up. Na otázku francouzské bloggerky k nošení hidžábu odhalila jedna Maročanka pravou motivaci žen ve své zemi: „Myslím si, že některé ženy nosí hidžáb jen proto, aby schovaly své vlasy, které se podobají štětinám v tvrdém kartáči… Dělám si legraci, ale v podstatě je to pravda.“ Ženy, chtěly byste u šetřit peníze za nákladnou péči o vlasy? Zde máte spásné řešení: noste hidžáb, jejž v létě na pláži vystřídáte plavkami burkini; hleďte se jen vyvarovat několika plážím Francouzské riviéry, kde by na vás mohl vyskočit z křoví jeden z horlivých následníků Louise de Funèse, četníka ze Saint-Tropez…

Autor článku: Martin Daneš (www.martindanes.com).

XANTYPA audio

 

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

XANTYPA 10/16 - výběr z článků

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Na rozhovor s nejznámějším českým hereckým párem Vilhelmová – Dyk jsem si připravila několik stran otázek, nakonec jsme si ale povídali o mnoha jiných věcech. Můj dojem? Táňa i Vojta jsou nejen po čertech pohlední, ale také inteligentní, přemýšliví a zábavní. Neustále se špičkují a každou vtipnou poznámku vzájemně oceňují uznalým smíchem. Je s nimi zkrátka dobře a já bych měla velkou radost, kdyby i na vás dýchla atmosféra onoho příjemného odpoledne, které jsem s Táňou a Vojtou strávila v jedné vinohradské kavárně.

Herec Robert Redford

Herec Robert Redford

Existují výročí, kterým se nechce věřit. Jedním z takových je i kulaté jubileum Roberta Redforda, filmařského veterána s vizáží rozpustilého kluka, jenž letos v srpnu oslavil osmdesátiny.

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačce Ewě Farně je teprve třiadvacet let. Přesto už se chystá oslavit deset let na pódiu. Nejdůležitější koncert v jejím životě (alespoň podle jejích slov) se připravuje na jedenáctého listopadu do pražského Fóra Karlín.

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Sochař a všestranný umělec, profesor Kurt Gebauer oslavil 18. srpna 75. narozeniny. Do všeobecného povědomí se dostali jeho TRPASLÍCI a ČESKÝ RYBNÍK. Socha W. A. Mozarta se stala jedním ze symbolů Brna. Velkého uznání se mu dostalo za hřiště pro děti i dospělé, MINIKRAJINU, kterou vytvořil na ostravském sídlišti Fifejdy. S jeho tvorbou se můžete setkat v prestižních galeriích a na exponovaných veřejných místech. Nebylo tomu tak vždy.

Jeden den na Rotterdam nestačí

Jeden den na Rotterdam nestačí

V Rotterdamu jsme se zastavili na jednu noc, cestou do města ’s-Hertogenbosch, rodiště slavného Hieronyma Bosche, kde byla pořádána výstava k 500. výročí umělcovy smrti. Patřím mezi lidi, pro které vše starobylé je krásné, oplývající křehkou, i když nezachytitelnou duší. Moderní Rotterdam mě však nečekaně okouzlil. Město vzdušné, stříbřitě bílé, sem tam s nějakou barevnou skvrnou.

Dokumentaristka Alena Činčerová

Dokumentaristka Alena Činčerová

V každém snímku je ukryta její životní zkušenost, její názor, její styl. Alena Činčerová rozhodně není tuctová filmařka, ale ani ženská. Nepochybně i proto, že její cesta do klidnějších vod středního věku nejednou hodně zabolela.

Juliana Jirousová

Juliana Jirousová

Chceme-li se pokusit slovy charakterizovat nejen výtvarné vyjádření, ale i životní postoje Juliany Jirousové, společnými jmenovateli by mohly být osobitost, originalita, odvaha, trpělivost a odhodlání. Anebo jen: neustálá snaha jít po Božích stezkách. Ty pro Julianu většinu času skutečně neběžely dlážděnými cestami, ale spíš trním (nebo se úplně ztrácely z dohledu), ovšem trvale a vždy znovu je bez ohledu na vnější skutečnosti a dobové i rodinné zvyky volila jako jediné, které mohou dovést až k cíli.

Slade bez pozlátka

Slade bez pozlátka

Těm, kteří v sedmdesátých letech minulého století podlehli kouzlu skupiny Slade a jejímu přímočarému a průraznému rocku, hranému s drajvem a syrově, s nepřeslechnutelně nezničitelným hlasem zpěváka Noddyho Holdera, se to možná bude zdát neuvěřitelné: letos uplynulo už padesát let od doby, kdy se zformovala její sestava!

Aktuálně - výběr z článků

Založte květnatou louku

Založte květnatou louku

Kvůli úbytku kdysi tradičních luk plných květin mizí z naší krajiny a přírody motýli, včely, hmyz a další opylovači i celé luční ekosystémy. Krajina postrádá pestrost a rozmanitost což následně narušuje přirozený potravní řetězec i pro další živočichy jako jsou ptáci, drobní savci, hlodavci, plazi a obojživelníci, kterých z naší přírody také rapidně ubývá.

RIP Hana Preinhaelterová

RIP Hana Preinhaelterová

RIP. 24. června 2018 zemřela Hana Preinhaelterová, autorka báječné knížky Moje bengálské přítelkyně, vynikající indoložka a překladatelka z bengálštiny a skvělá vysokoškolská učitelka. Odemkli jsme rozhovor s ní z roku 2009.

Říjen ve znamení fotografie

Říjen ve znamení fotografie

Provětrejte fotoaparáty a přijďte si zafotit, objevit aktuální trendy, rozšířit si obzory, získat nové kontakty či se pobavit na šestý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie FOTOEXPO 2018, který se uskuteční dne 20. 10. 2018 již tradičně v prostorách Národního domu na Vinohradech v Praze!

Cesta Ferdyše Pištory do 21. století

Cesta Ferdyše Pištory do 21. století

Český premiér v demisi jako klíč k otázce postfaktismu?

FOTOTALENT 2018 odstartován!

FOTOTALENT 2018 odstartován!

Veletrh a festival současné fotografie FOTOEXPO 2018 vyhlašuje ve spolupráci s odbornými médii a partnery fotografickou soutěž FOTOTALENT 2018.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 10/16

XANTYPA Číslo 10/16

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2018

XANTYPA XANTYPA 078/2018

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne