Anketa 4. část Český prezident

Jak si představujete svého prezidenta? A můžete být konkrétní, kdo by to měl být?

V minulých třech vydáních Xantypy proběhla anketa, kdo by měl být příštím prezidentem České
republiky, jehož bychom si vážili, mohli na něho být dokonce hrdí a v žádném případě bychom se
za něj nestyděli. Oslovili jsme vážené osobnosti, abychom se dozvěděli, jak si svého prezidenta
představují. Kromě charakteristik, jaký by měl být, a mnoha zvučných jmen, která v odpovědích
na naše otázky zazněla, respondenti zároveň upozornili na negativní projevy jednání prvního prezidenta
zvoleného přímou volbou. A protože se nám sešlo mnoho příspěvků, anketa pokračuje.

10_anketa_4jpg.jpg

Navrhovaní „prezidenti” z prvního a druhého kola ankety: zleva shora Cyril Höschl, Hana Marvanová, Eliška Wagnerová, Tomáš Halík, Jaromír Jágr, Michal
Horáček, Lenka Bradáčová, Marek Eben, Eva Eisler, Tomáš Bek, Jiřina Šiklová, Dolores Baťová, Václav Malý, Zdeněk Svěrák, Petr Pavel, Jan Švejnar, Zuzana Roithová,
Miroslava Němcová, Michael Žantovský, Šimon Pánek, Petr Kolář, Pavel Pafk o, Michael Kocáb, Jan Sokol, Dana Drábová, Jiří Drahoš, Martin Fendrych, Daniel
Herman, Jiří Hlaváč, Jiří Bartoška, Robert Kopecký, Vladimír Dlouhý, Ladislav Špaček, Petr Pithart, Petra Procházková, Tomáš Sedláček a Jan Ruml.

xantypa-486x90jpg9.jpg

brandejs-cb-lowjpg.jpg


Tomáš Brandejs, nakladatel

Ideálně jako státníka světového formátu se zdravým základem, na kterého bych byl hrdý. Nejblíž tomu byl Václav Havel. Za jeho časů mi třeba řekla jedna Polka: „Vy máte skvělýho prezidenta.“ Jen jsem s úsměvem přikývl. Michal Horáček, Zuzana Roithová, Tomáš Sedláček, Petr Kolář nebo Tomáš Halík.

alena-Cincerova-xantypa-02jpg.jpg

Alena Činčerová, dokumentaristka

Jako člověka, kterého obdivuji a nikdy si ho nepřestanu vážit. Natáčím teď dokumentární cyklus o historii a současnosti české šlechty. Nejsem monarchista, ale mezi aristokraty by se našlo hned několik kandidátů. Jenže to už při minulé prezidentské volbě neprošlo. Anebo by prezidentem podle mého gusta mohl být profesor Höschl. Ten má ještě bonus navíc. Tahle země je plná bláznů a on si s nimi umí poradit.

portret-sibikjpg.jpg

Jan Šibík, fotograf

Úplný opak současného. Přál bych si prezidenta, který mluví slušně, je elegantní a sympatický. Prezidenta, který si váží západních hodnot a neotáčí směrování České republiky na východ. Pro mě je to Michal Horáček.

helena-illnerovajpg.jpg

Helena Illnerová, fyzioložka a biochemička, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR

Můj prezident by měl být především charakterní člověk s morálním kreditem, demokrat, který by věděl, že historicky a plně v duchu dnes slaveného Karla IV. jsme nejen Češi, ale též Evropané a měli bychom patřit spíše k zemím na západ a ne na východ od nás. Měl by také mít rád lidi, vážit si jich a spojovat, nikoliv rozdělovat občany naší země. Napadá mě více možných kandidátů, ale zvažuji-li jejich volitelnost, vidím generála Petra Pavla, ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka či předsedu AV ČR Jiřího Drahoše.

Celou aketu si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 27. 9. 2016

 XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a propředplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

XANTYPA 10/16 - výběr z článků

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Na rozhovor s nejznámějším českým hereckým párem Vilhelmová – Dyk jsem si připravila několik stran otázek, nakonec jsme si ale povídali o mnoha jiných věcech. Můj dojem? Táňa i Vojta jsou nejen po čertech pohlední, ale také inteligentní, přemýšliví a zábavní. Neustále se špičkují a každou vtipnou poznámku vzájemně oceňují uznalým smíchem. Je s nimi zkrátka dobře a já bych měla velkou radost, kdyby i na vás dýchla atmosféra onoho příjemného odpoledne, které jsem s Táňou a Vojtou strávila v jedné vinohradské kavárně.

Herec Robert Redford

Herec Robert Redford

Existují výročí, kterým se nechce věřit. Jedním z takových je i kulaté jubileum Roberta Redforda, filmařského veterána s vizáží rozpustilého kluka, jenž letos v srpnu oslavil osmdesátiny.

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačce Ewě Farně je teprve třiadvacet let. Přesto už se chystá oslavit deset let na pódiu. Nejdůležitější koncert v jejím životě (alespoň podle jejích slov) se připravuje na jedenáctého listopadu do pražského Fóra Karlín.

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Sochař a všestranný umělec, profesor Kurt Gebauer oslavil 18. srpna 75. narozeniny. Do všeobecného povědomí se dostali jeho TRPASLÍCI a ČESKÝ RYBNÍK. Socha W. A. Mozarta se stala jedním ze symbolů Brna. Velkého uznání se mu dostalo za hřiště pro děti i dospělé, MINIKRAJINU, kterou vytvořil na ostravském sídlišti Fifejdy. S jeho tvorbou se můžete setkat v prestižních galeriích a na exponovaných veřejných místech. Nebylo tomu tak vždy.

Jeden den na Rotterdam nestačí

Jeden den na Rotterdam nestačí

V Rotterdamu jsme se zastavili na jednu noc, cestou do města ’s-Hertogenbosch, rodiště slavného Hieronyma Bosche, kde byla pořádána výstava k 500. výročí umělcovy smrti. Patřím mezi lidi, pro které vše starobylé je krásné, oplývající křehkou, i když nezachytitelnou duší. Moderní Rotterdam mě však nečekaně okouzlil. Město vzdušné, stříbřitě bílé, sem tam s nějakou barevnou skvrnou.

Dokumentaristka Alena Činčerová

Dokumentaristka Alena Činčerová

V každém snímku je ukryta její životní zkušenost, její názor, její styl. Alena Činčerová rozhodně není tuctová filmařka, ale ani ženská. Nepochybně i proto, že její cesta do klidnějších vod středního věku nejednou hodně zabolela.

Juliana Jirousová

Juliana Jirousová

Chceme-li se pokusit slovy charakterizovat nejen výtvarné vyjádření, ale i životní postoje Juliany Jirousové, společnými jmenovateli by mohly být osobitost, originalita, odvaha, trpělivost a odhodlání. Anebo jen: neustálá snaha jít po Božích stezkách. Ty pro Julianu většinu času skutečně neběžely dlážděnými cestami, ale spíš trním (nebo se úplně ztrácely z dohledu), ovšem trvale a vždy znovu je bez ohledu na vnější skutečnosti a dobové i rodinné zvyky volila jako jediné, které mohou dovést až k cíli.

Slade bez pozlátka

Slade bez pozlátka

Těm, kteří v sedmdesátých letech minulého století podlehli kouzlu skupiny Slade a jejímu přímočarému a průraznému rocku, hranému s drajvem a syrově, s nepřeslechnutelně nezničitelným hlasem zpěváka Noddyho Holdera, se to možná bude zdát neuvěřitelné: letos uplynulo už padesát let od doby, kdy se zformovala její sestava!

Záchranářka Adéla Černá

Záchranářka Adéla Černá

V devadesátých letech znal celý svět populární americký seriál POBŘEŽNÍ HLÍDKA. Na vnadnou Pamelu Andersonovou a sympatického Davida Hasselhofa diváci nezapomněli dodnes. Také hladinu přehrady Lipno celé léto sledují vodní záchranáři. „Lidé nás i teď po tak dlouhé době stále srovnávají. Realita je však jiná. Případy, ke kterým vyjíždíme, jsou jiné a i vybavení, jež používáme, se trochu liší. Cíl máme opravdu stejný, pomoci všem, kteří to potřebují. Jen v plavkách by nám ale tady na Lipně byla určitě zima,“ usmívá se vodní záchranářka z lipenského jezera Adéla Černá.

Aktuálně - výběr z článků

Založte květnatou louku

Založte květnatou louku

Kvůli úbytku kdysi tradičních luk plných květin mizí z naší krajiny a přírody motýli, včely, hmyz a další opylovači i celé luční ekosystémy. Krajina postrádá pestrost a rozmanitost což následně narušuje přirozený potravní řetězec i pro další živočichy jako jsou ptáci, drobní savci, hlodavci, plazi a obojživelníci, kterých z naší přírody také rapidně ubývá.

RIP Hana Preinhaelterová

RIP Hana Preinhaelterová

RIP. 24. června 2018 zemřela Hana Preinhaelterová, autorka báječné knížky Moje bengálské přítelkyně, vynikající indoložka a překladatelka z bengálštiny a skvělá vysokoškolská učitelka. Odemkli jsme rozhovor s ní z roku 2009.

Říjen ve znamení fotografie

Říjen ve znamení fotografie

Provětrejte fotoaparáty a přijďte si zafotit, objevit aktuální trendy, rozšířit si obzory, získat nové kontakty či se pobavit na šestý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie FOTOEXPO 2018, který se uskuteční dne 20. 10. 2018 již tradičně v prostorách Národního domu na Vinohradech v Praze!

Cesta Ferdyše Pištory do 21. století

Cesta Ferdyše Pištory do 21. století

Český premiér v demisi jako klíč k otázce postfaktismu?

FOTOTALENT 2018 odstartován!

FOTOTALENT 2018 odstartován!

Veletrh a festival současné fotografie FOTOEXPO 2018 vyhlašuje ve spolupráci s odbornými médii a partnery fotografickou soutěž FOTOTALENT 2018.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 10/16

XANTYPA Číslo 10/16

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2018

XANTYPA XANTYPA 078/2018

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne