Majitel cestovky Martin Šimek: „Je to nejvíc turbulentní podnikání“

V cestovním ruchu se Martin Šimek pohybuje 14 let a osahal si ho od píky. Nyní šéfuje kanceláři Radynacestu.cz a jeho ambice nejsou nízké, rozhodl se zákazníkům plnit cestovatelské sny. Jak v rozhovoru říká, není příznivcem pobytů all inclusive, ale preferuje poznávání nových zemí. Odrazily se na jeho podnikání teroristické útoky? Jak se u Čechů změnil trend v cestování? A jakou destinaci doporučuje rodinám s dětmi?

fotojpg.jpg

 Čím jste chtěl být jako malý kluk?

To se měnilo každou chvíli. Ale práce spojená s cestováním mě vždy lákala. Malý globus byl jeden z dárků, na který si dodnes pamatuji.

První vlaštovka k provozování cestovní kanceláře…

V době mého totalitního dětství bylo ke snům o provozování čehokoli ještě hodně daleko. Ale přitahovalo mě to. Ne ta práce za stolem, ale s turisty přímo na místě. Vše jsem si tehdy představoval hodně idealisticky. Ale potom jsem jednoho dne před těmi turisty skutečně stál a bylo na mně, s jakými zážitky se vrátí domů. Byl to velký adrenalin.

Prozraďte, jakým „průvodcovským“ chybám se má průvodce vyvarovat? Chci si poznávací výlet užít, ale občas se vrátím zmordovaná jako kůň a abych si brala po dovolené další volno na vzpamatování.

Každý průvodce si musí dávat pozor na chyby, které na první pohled nevypadají jako chyby a vycházejí z přemíry snahy. Je to třeba příliš velké tempo prohlídky. Méně je většinou více, pokud neprovádíte skupinu maratónských běžců. Není rozhodující počet navštívených památek a monumentů. Průvodce by měl zavést klienty třeba na méně známá místa, o kterých se v tištěných průvodcích jen tak nedočtou. Není důležité vidět co nejvíce památek, ale pobyt si opravdu užít. Skoro tak autenticky, jako byste byli místní.

 xantypa-486x90jpg7.jpg

Jak se podepsaly teroristické útoky v Evropě na vašem podnikání?

Cestovní ruch je asi nejvíce turbulentním druhem podnikání. Pokud v jiných oborech existují celkem pravidelné křivky poptávky, tak v cestovním ruchu to jsou výrazně větší výkyvy v oblíbenosti destinací. Netýká se to ale jen problémů spojených s terorismem, ale jakýchkoli událostí spojených s politikou nebo přírodními silami. Do toho se ještě promítá zkreslení způsobné médii. Chuť cestovat je přirozená lidská vlastnost, nevěřím, že si ji necháme někým vzít. Letecká doprava má stále vzrůstající tendenci. Je možné navštívit velice jednoduše neuvěřitelné množství krásných míst. I těch méně obvyklých, o kterých plno lidí ještě ani neslyšelo.

A cestují Češi do zahraničí méně?

Dlouhodobý trend je cestovat častěji, ale na kratší dobu. V součtu se potom cestuje více. Jedním z trendů může být individuální cestování. Bez cestovky. Skutečně někdo cestuje raději sám. S představou, že si tak cizinu užije lépe. Často se ale ocitne na neznámém místě a trvá velmi dlouho, než se zorientuje, než se dostane z letiště na hotel, než zjistí, jak funguje doprava. Individuální cestování taky vyžaduje velkou domácí přípravu. Ne každý na to má čas a chuť.

Pak je pohodlnější se svěřit do rukou cestovní kanceláři. Jaké destinace si letos Češi odpustili a které země naopak vedou?

U nás pozorujeme odklon od zájezdů zaměřených na historii a monumenty. A vyhledávání destinací, které jsou zaměřené více na pohodu nebo zážitky. Atraktivní jsou vyspělé, ale vzdálené země. Třeba Kanada nebo Japonsko.

A ve kterém ročním období "máte sezónu" pro cestování za novými zážitky?

Nejoblíbenější jsou jaro a podzim. Na prvním místě je určitě květen, díky několika svátkům a rozkvetlým zahradám. Ale moc pozadu nezůstává ani září. Léto je obdobím rodinného cestování.

_mg_3073jpg.jpg
Martin Šimek s rodinou

 

Když jsme u té rodiny, ta vaše se zdárně rozrůstá (pozn. red.: k 4letému synovi přibyl před 3 měsíci sourozenec), stíháte cestovat?

Děti jsou ve věku, že jakékoli cestování je pro všechny krásným společným zážitkem. Pro děti navíc cestou do neznáma. Takže se snažím, abychom jezdili co nejvíce společně a jak jen to jde. Je to investice do vzpomínek.

Kterou destinaci byste doporučil rodině s dětmi?

V létě nedám dopustit na řecké ostrovy. Pro děti je dobrodružný už samotný fakt, že jsou na ostrově. A je tam fantastická gastronomie. Nejsem příznivcem all inclusive komplexů.

A pokud jde o poznání?

To se odvíjí od individuálních zájmů. Někdo miluje květiny, někdo sport nebo třeba filmy. Nejde o to odškrtnout si další zemi v seznamu, ale propojit cestovatelské zážitky se svým životem a dát tak svým zájmům nový rozměr. Oblíbená je návštěva studií Harryho Pottera v Londýně. Pokud máte rádi hudební festivaly, doporučuji Glastonbury. Malé fotbalisty může zajímat stadion Barcelony nebo Wembley. A my chceme plnit právě tyto cestovatelské sny.

 xantypa-486x90_audiojpg3.jpg

Medailonek
Martin Šimek se narodil se v roce 1972. Je ženatý a má dvě děti. Má rád dobrou kávu a lyžování, kterému se věnoval i profesionálně. V cestovním ruchu se pohybuje od roku 2002, nejdříve jako průvodce poznávacích zájezdů do Afriky a na Blízký východ, poté založil cestovní agenturu a nakonec cestovní kancelář Radynacestu.cz. Ta se specializuje na zájezdy pro cestovatele, kteří mají rádi poznávání a objevování nových míst. Létá do 25 zemí. Součástí programu je autentická atmosféra a tematické zážitky.

 

Autor článku:  Markéta Smílková

Foto archiv Martina Šimka

XANTYPA 10/16 - výběr z článků

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Na rozhovor s nejznámějším českým hereckým párem Vilhelmová – Dyk jsem si připravila několik stran otázek, nakonec jsme si ale povídali o mnoha jiných věcech. Můj dojem? Táňa i Vojta jsou nejen po čertech pohlední, ale také inteligentní, přemýšliví a zábavní. Neustále se špičkují a každou vtipnou poznámku vzájemně oceňují uznalým smíchem. Je s nimi zkrátka dobře a já bych měla velkou radost, kdyby i na vás dýchla atmosféra onoho příjemného odpoledne, které jsem s Táňou a Vojtou strávila v jedné vinohradské kavárně.

Herec Robert Redford

Herec Robert Redford

Existují výročí, kterým se nechce věřit. Jedním z takových je i kulaté jubileum Roberta Redforda, filmařského veterána s vizáží rozpustilého kluka, jenž letos v srpnu oslavil osmdesátiny.

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačce Ewě Farně je teprve třiadvacet let. Přesto už se chystá oslavit deset let na pódiu. Nejdůležitější koncert v jejím životě (alespoň podle jejích slov) se připravuje na jedenáctého listopadu do pražského Fóra Karlín.

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Sochař a všestranný umělec, profesor Kurt Gebauer oslavil 18. srpna 75. narozeniny. Do všeobecného povědomí se dostali jeho TRPASLÍCI a ČESKÝ RYBNÍK. Socha W. A. Mozarta se stala jedním ze symbolů Brna. Velkého uznání se mu dostalo za hřiště pro děti i dospělé, MINIKRAJINU, kterou vytvořil na ostravském sídlišti Fifejdy. S jeho tvorbou se můžete setkat v prestižních galeriích a na exponovaných veřejných místech. Nebylo tomu tak vždy.

Jeden den na Rotterdam nestačí

Jeden den na Rotterdam nestačí

V Rotterdamu jsme se zastavili na jednu noc, cestou do města ’s-Hertogenbosch, rodiště slavného Hieronyma Bosche, kde byla pořádána výstava k 500. výročí umělcovy smrti. Patřím mezi lidi, pro které vše starobylé je krásné, oplývající křehkou, i když nezachytitelnou duší. Moderní Rotterdam mě však nečekaně okouzlil. Město vzdušné, stříbřitě bílé, sem tam s nějakou barevnou skvrnou.

Dokumentaristka Alena Činčerová

Dokumentaristka Alena Činčerová

V každém snímku je ukryta její životní zkušenost, její názor, její styl. Alena Činčerová rozhodně není tuctová filmařka, ale ani ženská. Nepochybně i proto, že její cesta do klidnějších vod středního věku nejednou hodně zabolela.

Juliana Jirousová

Juliana Jirousová

Chceme-li se pokusit slovy charakterizovat nejen výtvarné vyjádření, ale i životní postoje Juliany Jirousové, společnými jmenovateli by mohly být osobitost, originalita, odvaha, trpělivost a odhodlání. Anebo jen: neustálá snaha jít po Božích stezkách. Ty pro Julianu většinu času skutečně neběžely dlážděnými cestami, ale spíš trním (nebo se úplně ztrácely z dohledu), ovšem trvale a vždy znovu je bez ohledu na vnější skutečnosti a dobové i rodinné zvyky volila jako jediné, které mohou dovést až k cíli.

Slade bez pozlátka

Slade bez pozlátka

Těm, kteří v sedmdesátých letech minulého století podlehli kouzlu skupiny Slade a jejímu přímočarému a průraznému rocku, hranému s drajvem a syrově, s nepřeslechnutelně nezničitelným hlasem zpěváka Noddyho Holdera, se to možná bude zdát neuvěřitelné: letos uplynulo už padesát let od doby, kdy se zformovala její sestava!

Aktuálně - výběr z článků

Založte květnatou louku

Založte květnatou louku

Kvůli úbytku kdysi tradičních luk plných květin mizí z naší krajiny a přírody motýli, včely, hmyz a další opylovači i celé luční ekosystémy. Krajina postrádá pestrost a rozmanitost což následně narušuje přirozený potravní řetězec i pro další živočichy jako jsou ptáci, drobní savci, hlodavci, plazi a obojživelníci, kterých z naší přírody také rapidně ubývá.

RIP Hana Preinhaelterová

RIP Hana Preinhaelterová

RIP. 24. června 2018 zemřela Hana Preinhaelterová, autorka báječné knížky Moje bengálské přítelkyně, vynikající indoložka a překladatelka z bengálštiny a skvělá vysokoškolská učitelka. Odemkli jsme rozhovor s ní z roku 2009.

Říjen ve znamení fotografie

Říjen ve znamení fotografie

Provětrejte fotoaparáty a přijďte si zafotit, objevit aktuální trendy, rozšířit si obzory, získat nové kontakty či se pobavit na šestý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie FOTOEXPO 2018, který se uskuteční dne 20. 10. 2018 již tradičně v prostorách Národního domu na Vinohradech v Praze!

Cesta Ferdyše Pištory do 21. století

Cesta Ferdyše Pištory do 21. století

Český premiér v demisi jako klíč k otázce postfaktismu?

FOTOTALENT 2018 odstartován!

FOTOTALENT 2018 odstartován!

Veletrh a festival současné fotografie FOTOEXPO 2018 vyhlašuje ve spolupráci s odbornými médii a partnery fotografickou soutěž FOTOTALENT 2018.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 10/16

XANTYPA Číslo 10/16

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2018

XANTYPA XANTYPA 078/2018

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne