Majitel cestovky Martin Šimek: „Je to nejvíc turbulentní podnikání“

V cestovním ruchu se Martin Šimek pohybuje 14 let a osahal si ho od píky. Nyní šéfuje kanceláři Radynacestu.cz a jeho ambice nejsou nízké, rozhodl se zákazníkům plnit cestovatelské sny. Jak v rozhovoru říká, není příznivcem pobytů all inclusive, ale preferuje poznávání nových zemí. Odrazily se na jeho podnikání teroristické útoky? Jak se u Čechů změnil trend v cestování? A jakou destinaci doporučuje rodinám s dětmi?

fotojpg.jpg

 Čím jste chtěl být jako malý kluk?

To se měnilo každou chvíli. Ale práce spojená s cestováním mě vždy lákala. Malý globus byl jeden z dárků, na který si dodnes pamatuji.

První vlaštovka k provozování cestovní kanceláře…

V době mého totalitního dětství bylo ke snům o provozování čehokoli ještě hodně daleko. Ale přitahovalo mě to. Ne ta práce za stolem, ale s turisty přímo na místě. Vše jsem si tehdy představoval hodně idealisticky. Ale potom jsem jednoho dne před těmi turisty skutečně stál a bylo na mně, s jakými zážitky se vrátí domů. Byl to velký adrenalin.

Prozraďte, jakým „průvodcovským“ chybám se má průvodce vyvarovat? Chci si poznávací výlet užít, ale občas se vrátím zmordovaná jako kůň a abych si brala po dovolené další volno na vzpamatování.

Každý průvodce si musí dávat pozor na chyby, které na první pohled nevypadají jako chyby a vycházejí z přemíry snahy. Je to třeba příliš velké tempo prohlídky. Méně je většinou více, pokud neprovádíte skupinu maratónských běžců. Není rozhodující počet navštívených památek a monumentů. Průvodce by měl zavést klienty třeba na méně známá místa, o kterých se v tištěných průvodcích jen tak nedočtou. Není důležité vidět co nejvíce památek, ale pobyt si opravdu užít. Skoro tak autenticky, jako byste byli místní.

 xantypa-486x90jpg7.jpg

Jak se podepsaly teroristické útoky v Evropě na vašem podnikání?

Cestovní ruch je asi nejvíce turbulentním druhem podnikání. Pokud v jiných oborech existují celkem pravidelné křivky poptávky, tak v cestovním ruchu to jsou výrazně větší výkyvy v oblíbenosti destinací. Netýká se to ale jen problémů spojených s terorismem, ale jakýchkoli událostí spojených s politikou nebo přírodními silami. Do toho se ještě promítá zkreslení způsobné médii. Chuť cestovat je přirozená lidská vlastnost, nevěřím, že si ji necháme někým vzít. Letecká doprava má stále vzrůstající tendenci. Je možné navštívit velice jednoduše neuvěřitelné množství krásných míst. I těch méně obvyklých, o kterých plno lidí ještě ani neslyšelo.

A cestují Češi do zahraničí méně?

Dlouhodobý trend je cestovat častěji, ale na kratší dobu. V součtu se potom cestuje více. Jedním z trendů může být individuální cestování. Bez cestovky. Skutečně někdo cestuje raději sám. S představou, že si tak cizinu užije lépe. Často se ale ocitne na neznámém místě a trvá velmi dlouho, než se zorientuje, než se dostane z letiště na hotel, než zjistí, jak funguje doprava. Individuální cestování taky vyžaduje velkou domácí přípravu. Ne každý na to má čas a chuť.

Pak je pohodlnější se svěřit do rukou cestovní kanceláři. Jaké destinace si letos Češi odpustili a které země naopak vedou?

U nás pozorujeme odklon od zájezdů zaměřených na historii a monumenty. A vyhledávání destinací, které jsou zaměřené více na pohodu nebo zážitky. Atraktivní jsou vyspělé, ale vzdálené země. Třeba Kanada nebo Japonsko.

A ve kterém ročním období "máte sezónu" pro cestování za novými zážitky?

Nejoblíbenější jsou jaro a podzim. Na prvním místě je určitě květen, díky několika svátkům a rozkvetlým zahradám. Ale moc pozadu nezůstává ani září. Léto je obdobím rodinného cestování.

_mg_3073jpg.jpg
Martin Šimek s rodinou

 

Když jsme u té rodiny, ta vaše se zdárně rozrůstá (pozn. red.: k 4letému synovi přibyl před 3 měsíci sourozenec), stíháte cestovat?

Děti jsou ve věku, že jakékoli cestování je pro všechny krásným společným zážitkem. Pro děti navíc cestou do neznáma. Takže se snažím, abychom jezdili co nejvíce společně a jak jen to jde. Je to investice do vzpomínek.

Kterou destinaci byste doporučil rodině s dětmi?

V létě nedám dopustit na řecké ostrovy. Pro děti je dobrodružný už samotný fakt, že jsou na ostrově. A je tam fantastická gastronomie. Nejsem příznivcem all inclusive komplexů.

A pokud jde o poznání?

To se odvíjí od individuálních zájmů. Někdo miluje květiny, někdo sport nebo třeba filmy. Nejde o to odškrtnout si další zemi v seznamu, ale propojit cestovatelské zážitky se svým životem a dát tak svým zájmům nový rozměr. Oblíbená je návštěva studií Harryho Pottera v Londýně. Pokud máte rádi hudební festivaly, doporučuji Glastonbury. Malé fotbalisty může zajímat stadion Barcelony nebo Wembley. A my chceme plnit právě tyto cestovatelské sny.

 xantypa-486x90_audiojpg3.jpg

Medailonek
Martin Šimek se narodil se v roce 1972. Je ženatý a má dvě děti. Má rád dobrou kávu a lyžování, kterému se věnoval i profesionálně. V cestovním ruchu se pohybuje od roku 2002, nejdříve jako průvodce poznávacích zájezdů do Afriky a na Blízký východ, poté založil cestovní agenturu a nakonec cestovní kancelář Radynacestu.cz. Ta se specializuje na zájezdy pro cestovatele, kteří mají rádi poznávání a objevování nových míst. Létá do 25 zemí. Součástí programu je autentická atmosféra a tematické zážitky.

 

Autor článku:  Markéta Smílková

Foto archiv Martina Šimka

XANTYPA 10/16 - výběr z článků

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Na rozhovor s nejznámějším českým hereckým párem Vilhelmová – Dyk jsem si připravila několik stran otázek, nakonec jsme si ale povídali o mnoha jiných věcech. Můj dojem? Táňa i Vojta jsou nejen po čertech pohlední, ale také inteligentní, přemýšliví a zábavní. Neustále se špičkují a každou vtipnou poznámku vzájemně oceňují uznalým smíchem. Je s nimi zkrátka dobře a já bych měla velkou radost, kdyby i na vás dýchla atmosféra onoho příjemného odpoledne, které jsem s Táňou a Vojtou strávila v jedné vinohradské kavárně.

Herec Robert Redford

Herec Robert Redford

Existují výročí, kterým se nechce věřit. Jedním z takových je i kulaté jubileum Roberta Redforda, filmařského veterána s vizáží rozpustilého kluka, jenž letos v srpnu oslavil osmdesátiny.

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačce Ewě Farně je teprve třiadvacet let. Přesto už se chystá oslavit deset let na pódiu. Nejdůležitější koncert v jejím životě (alespoň podle jejích slov) se připravuje na jedenáctého listopadu do pražského Fóra Karlín.

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Sochař a všestranný umělec, profesor Kurt Gebauer oslavil 18. srpna 75. narozeniny. Do všeobecného povědomí se dostali jeho TRPASLÍCI a ČESKÝ RYBNÍK. Socha W. A. Mozarta se stala jedním ze symbolů Brna. Velkého uznání se mu dostalo za hřiště pro děti i dospělé, MINIKRAJINU, kterou vytvořil na ostravském sídlišti Fifejdy. S jeho tvorbou se můžete setkat v prestižních galeriích a na exponovaných veřejných místech. Nebylo tomu tak vždy.

Vzpomínání na Václava Havla

Vzpomínání na Václava Havla

Pátého října by bylo prezidentu Václavu Havlovi osmdesát let. Bohužel nás opustil již před pěti lety. Jeho vzor statečného jednání v období komunismu a celoživotní morální postoj od té doby české společnosti chybí. Velká část občanů si ale čím dál silněji uvědomuje odkaz Václava Havla.

Anketa 4. část  Český prezident

Anketa 4. část Český prezident

Jak si představujete svého prezidenta? A můžete být konkrétní, kdo by to měl být?

Jeden den na Rotterdam nestačí

Jeden den na Rotterdam nestačí

V Rotterdamu jsme se zastavili na jednu noc, cestou do města ’s-Hertogenbosch, rodiště slavného Hieronyma Bosche, kde byla pořádána výstava k 500. výročí umělcovy smrti. Patřím mezi lidi, pro které vše starobylé je krásné, oplývající křehkou, i když nezachytitelnou duší. Moderní Rotterdam mě však nečekaně okouzlil. Město vzdušné, stříbřitě bílé, sem tam s nějakou barevnou skvrnou.

Dokumentaristka Alena Činčerová

Dokumentaristka Alena Činčerová

V každém snímku je ukryta její životní zkušenost, její názor, její styl. Alena Činčerová rozhodně není tuctová filmařka, ale ani ženská. Nepochybně i proto, že její cesta do klidnějších vod středního věku nejednou hodně zabolela.

Juliana Jirousová

Juliana Jirousová

Chceme-li se pokusit slovy charakterizovat nejen výtvarné vyjádření, ale i životní postoje Juliany Jirousové, společnými jmenovateli by mohly být osobitost, originalita, odvaha, trpělivost a odhodlání. Anebo jen: neustálá snaha jít po Božích stezkách. Ty pro Julianu většinu času skutečně neběžely dlážděnými cestami, ale spíš trním (nebo se úplně ztrácely z dohledu), ovšem trvale a vždy znovu je bez ohledu na vnější skutečnosti a dobové i rodinné zvyky volila jako jediné, které mohou dovést až k cíli.

Slade bez pozlátka

Slade bez pozlátka

Těm, kteří v sedmdesátých letech minulého století podlehli kouzlu skupiny Slade a jejímu přímočarému a průraznému rocku, hranému s drajvem a syrově, s nepřeslechnutelně nezničitelným hlasem zpěváka Noddyho Holdera, se to možná bude zdát neuvěřitelné: letos uplynulo už padesát let od doby, kdy se zformovala její sestava!

Aktuálně - výběr z článků

Xantypa je mediálním partnerem filmu Archa světel a stínů

V pátek se seznámili, v neděli měli svatbu. Před hněvem rodičů museli utéct z domova, a tak se na líbánky vydali raději k lidožroutům. Ti je připravili o iluze, o kameru a málem i o život. Tam, kde by se jiní vzdali, nasadili američtí filmaři Martin a Osa Johnsonovi život, aby odvyprávěli svědectví o mizející divočině. Jejich příběh je autentickým otiskem doby, kdy samotné filmování v Africe bylo nebezpečnější než šelmy a malárie a kdy fotografovat znamenalo riskovat. V lepším případě neúspěch, v horším svůj život. Jejich práce fascinovala nejen širokou veřejnost, ale i osobnosti jako byli Ernest Hemingway, Charlie Chaplin nebo britská královská rodina.

Věk hovadin se rozlil nad Čechami – Jan Urban

Věk hovadin se rozlil nad Čechami – Jan Urban

V přežívajících liberálních či konzervativních částech západních společností zavládla v posledních letech tak trochu panika. V Čechách tradiční nářek nad světem, který se zbláznil, se tak stal téměř globální módou a začal být vysvětlován nejprve módními floskulemi o tom, že „elity se vzdálily občanům a jejich starostem“, a zatím naposledy i tím, že celý dnešní „svět postpravdy“ vstoupil do „doby post-faktické“. Žijeme prý už dokonce ve „Věku hovadin“ (Age of Bullshit) a pokolikáté od začátku dvacátého století se mluví i o „krizi idejí“. Fakta přitom nikam nezmizela a způsoby jejich poctivé interpretace také zůstaly stejné. Tak co se to děje?

Prohlídka pražské Novoměstské radnice v lednu s překvapením

Prohlídka pražské Novoměstské radnice v lednu s překvapením

Zajímá vás, jakou funkci plnila věž od 15. století? Víte, co je to etalon? Tušíte, co je to palindrom a kde je vytesán? Kam byl zasazen český loket a kde ho můžete i dnes vidět? Víte, k čemu též dříve sloužila kaple? Kdo byl na radnici souzen? Že vyhořela a kdy byla zasáhnuta bleskem? Jak je spojeno s radnicí jméno Jana Sladkého - Koziny, legendárního loupežníka Václava Babinského, Aloise Rašína či Milady Horákové? Co zahlédli někteří lidé v prostoru radnice po půlnoci, až se jim tajil dech? To vše a ještě mnohem více se dozvíte během hodinové prohlídky poutavého vyprávění o životě této památky, jejíž základy oslavují 670 let právě v roce 2018. Všechna dějinná období radnice zde totiž zůstala navždy otištěná.

Paganini kontrabasu

Paganini kontrabasu

Připravila Markéta Smílková, foto PKF - Prague PhilharmoniaProč se Giovannimu Bottesinimu přezdívá „Paganini kontrabasu“, to se dozvíte díky donátorské koncertní řadě PKF - LOBKOWICZ abonmá 2017. V úterý 17. října vstoupí donátorská řada v Lobkowiczkém paláci v sedm večer do své podzimní části a bude to opravdu zajímavý večer.

První Češka přeplavala Severní kanál

První Češka přeplavala Severní kanál

Ledovější voda než v La Manchi a extrémně žahavé medúzy talířovky. Ani zima a ani bolestivá žahnutí nezastavily Abhejali Bernardovou (40). Stala první Češkou, která přeplavala Severní kanál. Trasu mezi Irskem a Skotskem, dlouhou stejně jako La Manche (34 kilometrů), urazila ve výborném čase 10 hodin 23 minut a 38 vteřin.

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš

Profesor Jiří Drahoš přestoupil z vyhraněně vědeckého světa do celospolečenského dění velmi rázně, s ambicí stát se prezidentem. Kdo jej léta důvěrně zná, jeho rozhodnutí rozumí. My z řad příznivců mu za ně děkujeme.

Nahlédněte Řekům pod pokličku

Nahlédněte Řekům pod pokličku

Doba dovolených je v plném proudu, ale věděli jste, že ať už jedete do kterékoli země, určitě místní potěšíte, když je pozdravíte jejich řečí? A že nejlépe zemi poznáte, když se vydáte mimo trasy brožurek pro turisty? I letos je jednou z oblíbených destinací Řecko, a tak jsme se zaměřili na tuto zemi ležící na jihu Balkánského poloostrova a přinášíme pár rad a triků, kterak se dostat Řekům pod kůži.

Strašidlo doktorátu

Strašidlo doktorátu

Všichni víme, že se někde berou noví doktoři, docenti a profesoři, že odněkud vzešly všechny velké postavy moderní vědy. Všichni chápeme, že odněkud musejí přijít také manažeři, auditoři, právníci, lékaři, zkrátka všichni ti, u jejichž jména lze číst zkratku D. nebo Dr. Představy o tomto „někde“ jsou však obecně velmi mlhavé a málokdo tuší, jaký je život mezi ukončením běžného vysokoškolského studia a získáním titulu doktora.

Léto na zámku Loučeň

Léto na zámku Loučeň

Rumcajsovo výročí si připomenou i na zámku Loučeň. Na srpen zde připravují zážitkový program ČESKÉ POHÁDKOVÉ LÉTO, v němž budou hrát Rumcajs, Manka a Cipísek hlavní roli. „Loučeň je častým výletním cílem naší rodiny, děti to tam milují a člověk se tam nenudí celý den, proto mě o to víc těší, že se mi podařilo navázat spolupráci. Veškeré doprovodné akce tam připravují s maximální péčí, takže jsem věděla, že i tátovy figurky zde budou v nejlepších rukou. Nyní se přípravy dokončují a těším se na finále,“ říká Marina Odvárková, dcera Radka Pilaře.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 10/16

XANTYPA Číslo 10/16

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 03/18

XANTYPA XANTYPA 03/18

Obsah vydání

Inzerce
predplatne