Tóny Dolomit

Putování za hudbou a horami

Vysokohorský hudební festival I SUONI DELLE DOLOMITI je zážitek, na který nikdy nezapomenete. Hudba, jež sahá až k nejvyšším štítům Dolomit, se bezpochyby dotkne i vašeho srdce.

30306jpg.jpg
Společná láska k přírodě a k muzice žene hudebníky a posluchače na túry za nezapomenutelnými zážitky.

 

Ve světě zcela ojedinělá akce, jež se každý rok koná v severoitalské provincii Trentino (v lokalitách Val di Fassa, Val di Fiemme, Val di Non, Val Rendena), vyživuje duši i tělo. Žádná jiná představení vám nenabídnou výhledy na rozeklané hřebeny, pryskyřičnou vůni jehličnanů nebo rozvernou společnost kamzíků.

27082jpg.jpg
Návštěvníci si na hudebním svátku mohou vybrat koncerty vážné, moderní, etnické i jazzové hudby.

 xantypa-486x90jpg11.jpg

„Myšlenka festivalu vznikla před dvaadvaceti lety jako projekt spojující dohromady kulturu a cestovní ruch s ohledem na životní prostředí,“ vzpomíná na počátky hudebního svátku jedna z organizátorek Laura Tabarelli. „Zpočátku jsme pořádali jen několik málo koncertů. Postupem času však naše akce nabírala stále více na popularitě, pestrosti repertoáru i na počtu diváků a účinkujících. Dnes už máme na programu dvacítku koncertů s umělci různých národností – od Italů, Lotyšů, Laponců přes Srby, Španěly, Francouze až po Malijce. Tímto výběrem chceme prezentovat zcela odlišné hudební žánry a publiku poskytnout zajímavé zážitky,“ dodává energická Italka.Červené pouzdro na cello Maria Brunella

27450jpg.jpg
Červené pouzdro na cello Maria Brunella je pomyslným symbolem celého festivalu.

 

Společná láska k přírodě a k muzice, to jsou dva aspekty, které celému festivalu vlévají krev do žil. Mezinárodně uznávaní hudebníci vezmou své nástroje na záda a společně s milovníky hudby i hor se vydají na jedno- či vícedenní túru do Dolomit. Úchvatná krajina Italských Východních Alp vytváří jedinečné přírodní jeviště pro každý koncert. Hudebníci hrají na voňavé pasece, na břehu průzračného jezera, u strmých útesů a publikum sedí na zemi kolem nich. Vážná, moderní, etnická hudba, jazz a zpěv pak zvučí ve stěnách hor. Znějí společně s větrem, se zvuky zvířat, zurčením vody. Rezonují v kamenných věžích či s vnitřním tichem každého posluchače.

27085jpg.jpg
Jedinečná místa, jedinečné zvuky – na koncertech panuje posvátná atmosféra.

 

Na výletě věnovaném barokní hudbě společně s námi stoupá i největší hvězda TÓNŮ DOLOMIT violoncellista Mario Brunello – vítěz Mezinárodní hudební soutěže Petra Iljiče Čajkovského. Nevynechal jediný ročník a jeho červené pouzdro na cello je pomyslným symbolem celého festivalu. Během tří dnů šplháme skalami, překonáváme ferraty, proklouzáváme průsmyky, až konečně dosahujeme našeho cíle. Stojíme ve výšce bezmála dva tisíce pět set metrů nad mořem a ledovcové jezero Antermoia se pro nás stává koncertní halou pod širým nebem. Mario společně se svými kolegy – houslistou Giulianem Carmignolou a loutnistou Jadranem Duncumbem oživují struny. Hudba Antonia Vivaldiho a Jeana Marie Leclaira se při západu slunce rozezní pohořím starým dvě stě milionů let. Posvátnou atmosféru provázejí ptačí trylky. Po hodině zlaté paprsky mizejí za obzorem a Giuliano, jeden z nejlepších evropských interpretů barokní hudby, děkuje horám za vřelé přijetí. Tváře posluchačů prostupuje nadšení i dojetí. A v mysli jim koluje jediná myšlenka: za rok přijdeme znovu.

26993jpg.jpg
Dvě stě milionů let staré pohoří vítá umělce různých národností.

 

31031jpg.jpg
Na koncerty pod širým nebem do italských Dolomit se vydává každý rok stále větší počet milovníků hor a hudby.

 

084jpg.jpg
Hudebníci Giuliano Carmignola, Mario Brunello a Jadran Duncumb vystoupali až do dvou
a půl tisíce metrů nad mořem, aby zahráli skladby Antonia Vivaldiho.

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 79 Kč a propředplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

Pavla Apostolaki

XANTYPA 10/16 - výběr z článků

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Na rozhovor s nejznámějším českým hereckým párem Vilhelmová – Dyk jsem si připravila několik stran otázek, nakonec jsme si ale povídali o mnoha jiných věcech. Můj dojem? Táňa i Vojta jsou nejen po čertech pohlední, ale také inteligentní, přemýšliví a zábavní. Neustále se špičkují a každou vtipnou poznámku vzájemně oceňují uznalým smíchem. Je s nimi zkrátka dobře a já bych měla velkou radost, kdyby i na vás dýchla atmosféra onoho příjemného odpoledne, které jsem s Táňou a Vojtou strávila v jedné vinohradské kavárně.

Herec Robert Redford

Herec Robert Redford

Existují výročí, kterým se nechce věřit. Jedním z takových je i kulaté jubileum Roberta Redforda, filmařského veterána s vizáží rozpustilého kluka, jenž letos v srpnu oslavil osmdesátiny.

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačce Ewě Farně je teprve třiadvacet let. Přesto už se chystá oslavit deset let na pódiu. Nejdůležitější koncert v jejím životě (alespoň podle jejích slov) se připravuje na jedenáctého listopadu do pražského Fóra Karlín.

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Sochař a všestranný umělec, profesor Kurt Gebauer oslavil 18. srpna 75. narozeniny. Do všeobecného povědomí se dostali jeho TRPASLÍCI a ČESKÝ RYBNÍK. Socha W. A. Mozarta se stala jedním ze symbolů Brna. Velkého uznání se mu dostalo za hřiště pro děti i dospělé, MINIKRAJINU, kterou vytvořil na ostravském sídlišti Fifejdy. S jeho tvorbou se můžete setkat v prestižních galeriích a na exponovaných veřejných místech. Nebylo tomu tak vždy.

Jeden den na Rotterdam nestačí

Jeden den na Rotterdam nestačí

V Rotterdamu jsme se zastavili na jednu noc, cestou do města ’s-Hertogenbosch, rodiště slavného Hieronyma Bosche, kde byla pořádána výstava k 500. výročí umělcovy smrti. Patřím mezi lidi, pro které vše starobylé je krásné, oplývající křehkou, i když nezachytitelnou duší. Moderní Rotterdam mě však nečekaně okouzlil. Město vzdušné, stříbřitě bílé, sem tam s nějakou barevnou skvrnou.

Dokumentaristka Alena Činčerová

Dokumentaristka Alena Činčerová

V každém snímku je ukryta její životní zkušenost, její názor, její styl. Alena Činčerová rozhodně není tuctová filmařka, ale ani ženská. Nepochybně i proto, že její cesta do klidnějších vod středního věku nejednou hodně zabolela.

Juliana Jirousová

Juliana Jirousová

Chceme-li se pokusit slovy charakterizovat nejen výtvarné vyjádření, ale i životní postoje Juliany Jirousové, společnými jmenovateli by mohly být osobitost, originalita, odvaha, trpělivost a odhodlání. Anebo jen: neustálá snaha jít po Božích stezkách. Ty pro Julianu většinu času skutečně neběžely dlážděnými cestami, ale spíš trním (nebo se úplně ztrácely z dohledu), ovšem trvale a vždy znovu je bez ohledu na vnější skutečnosti a dobové i rodinné zvyky volila jako jediné, které mohou dovést až k cíli.

Slade bez pozlátka

Slade bez pozlátka

Těm, kteří v sedmdesátých letech minulého století podlehli kouzlu skupiny Slade a jejímu přímočarému a průraznému rocku, hranému s drajvem a syrově, s nepřeslechnutelně nezničitelným hlasem zpěváka Noddyho Holdera, se to možná bude zdát neuvěřitelné: letos uplynulo už padesát let od doby, kdy se zformovala její sestava!

Kultura - výběr z článků

Konstanty a proměny, jak je vidí

Konstanty a proměny, jak je vidí

Zatímco v létě mnohé „kulturní stánky“ spíše podřimují, galerie se těší nebývalému zájmu návštěvníků. Zejména ti, kteří přijíždějí zdaleka, v nich hledají koncentrovanou podobu regionu, jeho kulturních tradic i současných uměleckých aktivit. Lidé, kteří do výstavních síní zajdou mnohokrát za rok, tu zase vítají nové a nezvyklé dotyky s uměním, výrazně překračující obrysy dotyčné oblasti. Ředitel Moravské galerie v Brně Jan Press považuje právě službu návštěvníkům za jednu z priorit.

Klavírista Lukáš Klánský

Klavírista Lukáš Klánský

Festival Dvořákova Praha se každoročně chlubí jmény předních světových sólistů i orchestrů. Nezapomíná ale ani na výrazné mladé talenty, kteří se mohou pyšnit celou řadou úspěchů na mezinárodní scéně a mají nakročeno k zářné kariéře. Tzv. Den D Dvořákovy Prahy bude 14. září ve Dvořákově síni Rudolfina tentokrát patřit společnému koncertu klavíristy Lukáše Klánského a korejské houslistky Bomsori Kim. Koncert by neměl ujít vaší pozornosti, o těchto muzikantech ještě hodně uslyšíme.

Otec fusionismu s pověstí avantgardního muže

Otec fusionismu s pověstí avantgardního muže

Předchází jej pověst velmi avantgardního muže – koneckonců jeho zjev nezapře fakt, že je umělcem tělem i duší. Přiznám se proto, že mě poněkud překvapilo, když do mých dveří vešel muž sice s fialovou kšticí, ale s tradiční kyticí a podnosem báječných českých dvojctihodných koláčků. Povídání s ním bylo velmi příjemné, ale rozkvetl teprve tehdy, když přišla řeč na jeho lásku – fusionismus. Jeho přirozená plachost byla najednou ta tam, zaníceně mi vyprávěl o všem, co se svým milovaným uměním zažil, zažívá a ještě plánuje zažít. Koneckonců, vždyť mu bylo teprve sedmdesát…

Výstava Retro biják 60. – 90. let

Výstava Retro biják 60. – 90. let

Již klasické snímky jako VRCHNÍ, PRCHNI!, DÍVKA NA KOŠTĚTI nebo PANE, VY JSTE VDOVA! patří mezi důvěrně známá díla československé kinematografie. Téměř sedmdesát slavných filmů, seriálů a pohádek z 60. až 90. let, včetně zde uvedených, si připomeneme ve čtyřech patrech Tančícího domu, kde je od května na půl roku vystaveno přes dvě stě originálních kostýmů doplněných filmovými rekvizitami a fotografiemi.

Něco za něco

Něco za něco

Divadlo pod Palmovkou Praha

Komiks

Komiks

V souvislosti s vývojem rockové hudby panoval v minulosti v české kotlině názor, že největším nepřítelem lidstva byly rock and roll a coca cola. Přidal bych k tomu ještě jeden produkt, a tím byl komiks. Rock and roll je dnes už uznávanou veličinou coby základ hudby, která od druhé poloviny padesátých let až do současnosti poznamenala dějiny muziky i dalších uměleckých žánrů, včetně komiksu. Coca cola je dnes jednou z nejprestižnějších značek. Komiks ale o své místo na slunci paradoxně stále bojuje.

Lukáš Vondráček

Lukáš Vondráček

Navzdory mládí patří dvaatřicetiletý Lukáš Vondráček do absolutní špičky světových pianistů. V roce 2016 zvítězil na nejnáročnější pianistické soutěži Queen Elisabeth v Bruselu a jeho život dostal hvězdné obrátky.

Newyorské metro

Newyorské metro

Pán, kterému se otevřel kufr a pronásleduje úprkem své odlétající stránky rukopisu, červený zajíc, plastický podmořský svět s hejny drobných rybek a oranžových hvězdic, květy a sytě červené bobule ptačího zobu ve velikém zvětšení, sloni dovádějící na zdi, pánské a dámské klobouky, rojící se včely, liliputánské bronzové postavičky, např. žena, která si čte knihu a přitom sedí na mrtvém byznysmenovi podloženém hromadou peněz… To vše a mnohé další je zde k vidění, takže pokud jste chtěli jet metrem do umělecké galerie, nemusíte nasedat na vlak, protože už jste v ní.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 10/16

XANTYPA Číslo 10/16

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2018

XANTYPA XANTYPA 078/2018

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne