Vladimír Mikel

Ve službách krásy

Ač Vladimír Mikel vede české zastoupení firmy ROSSMANN s třímiliardovým ročním obratem, působí skromně a sympaticky. Navíc se zdá, že rozvíjet prodej parfémů a drogerie je pro něj nejen práce, ale i koníček.

mikeljpg.jpg

 

Pracoval jste i pro firmy zabývající se jiným sortimentem?
Celá devadesátá léta jsem od první prodejny spolubudoval potravinářský řetězec Ahold až k obratu dvanáct třináct miliard. Otevřeli jsme v Jihlavě první supermarket a cestovní kanceláře pořádaly zájezdy pro lidi, ať se jedou podívat, jak takový podnik vypadá. To bylo krásné a moc rád na tu dobu vzpomínám. Pak jsem byl v byznysu prodeje vozidel a nakonec jsem byl „objeven headhuntery“ a byla mi nabídnuta pozice ve firmě ROSSMANN. Je to jednoznačně nejkrásnější sortiment, jakým jsem se zabýval. Přece jen je zajímavější pracovat s krásou než třeba v potravinách. Nebojím se pro svou práci použít výraz práce snů a rád bych ji vyměnil až za důchod. A vůbec v tom nehraje roli možnost, že tenhle článek možná někdo přeloží mým německým nadřízeným…

 

ce3a9485jpg.jpg

 

Platí ve všech zemích, kde má řetězec zastoupení, stejná marketingová strategie, nebo zákazníci v každé zemi slyší na něco jiného?
Mateřská firma pro Evropu je v Německu, s pobočkami v Polsku, Maďarsku, Česku, Turecku a Albánii. Například v Turecku dobře nefungoval klasický koncept velkých krásných prodejen, protože Turci jsou zvyklí nakupovat v malých krámcích nebo na bazarech. Oblibu získaly i jiné typy parfémů. Jedná se o velký trh, proto se ROSSMANN trošku přizpůsobil tamnímu vkusu a zvykům. Odlišnost v Německu zas spočívala mimo jiné v tom, že se prodejny například na nádraží zaměřily na fakt, že obchody s potravinami mají v neděli zavřeno. Zákazníci si proto v ROSSMANNu s každodenní otevírací dobou mohou koupit alespoň suché potraviny. Když fanoušci jeli na fotbalový zápas Bayernu s Hannoverem, na pobočkách na nádraží v Hannoveru bylo k dostání bavorské pivo. My o nárazové rozšíření sortimentu o pivo například při fotbalovém zápasu v Plzni neuvažujeme. Zkoušeli jsme víno, což v Čechách tak nezabralo. Lidé tu zřejmě nejsou zvyklí hledat ho v drogerii. Zaměřujeme se proto na zdravou výživu a biopotraviny, kdy velkou část sortimentu máme z Německa a k tomu naše oddělení nákupu hledá nejkvalitnější výrobky české produkce. To se setkalo s úspěchem. Svá specifika má i Polsko. Historicky bylo ovlivněno Francií, kde jsou dámy zvyklé o sebe velmi dbát. Téměř tam nepotkáte neupravenou ženu. Velmi dobře se tam tedy prodává dekorativní kosmetika. Naše firma tam skoro nemá konkurenci. Když probíhal průzkum mezi Polkami, co je pro ně synonymem slova drogerie, 93 procent odpovědělo ROSSMANN. Můj sen je, aby to takto fungovalo v Čechách, ale to zůstane v oblasti nesplněných přání, protože zatímco je trh u nás roztříštěný, v Polsku má naše firma téměř monopol tvořený dvanácti sty pobočkami. Je to něco podobného, jako když si v restauraci chcete objednat minerálku – a objednáte si mattonku. Polky prostě nejdou do drogerie, ale jdou do ROSSMANNu.

 

486x90-kopiejpg7.jpg

 

Zmínil jste mateřskou firmu pro Evropu. Jaká další existuje?
Druhou mateřskou firmou je asijská skupina A. S. Watson z Hongkongu. Když jsme tam byli letos na konferenci u příležitosti 175. výročí založení, dozvěděli jsme se, že Asiaté daleko více než Evropané nakupují přes internet. Zejména v Číně pak management vytipovává ulice, z nichž si lidé nejvíce objednávají přes e-shopy, a v nich pak otevírají kamenné prodejny. Jen v Číně otevřou pět set prodejen ročně. Zvlášť bohatší klientela by nenakupovala v mnohých obchodech, jaké jsou u nás – tam musí být vše na vysoké úrovni. A. S. Watson mají svou privátní značku krémů i kosmetiky, která nemá nic společného s evropskými produkty.

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 29. 11. 2016

 

audiojpg8.jpg 

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

Jana Flašková, foto archiv Vladimíra Mikela

XANTYPA 12/16 - výběr z článků

Dalajláma ukázal, kdo je kdo v Česku

Dalajláma ukázal, kdo je kdo v Česku

Podivuhodné, co dokáže ve světě sázejícím na ekonomickou a vojenskou moc jeden jediný člověk, přitom žádný Bill Gates, ani velitel ozbrojených šiků, muž nedisponující „světskou“ mocí, ale jen a jen svou duchovní výbavou a pohnutým osudem. Do Prahy přijel 14. dalajláma Tändzin Gjamccho, buddhista žijící od dětství v exilu, nejvyšší tibetský duchovní vůdce. Jeho Svatost. U jiného by to přízvisko vyvolávalo posměch; u dalajlámy ne. Proč? Vyzařuje z něj pokoj? Nebo proto, že i náš většinově „pohanský“ svět v skrytu duše po „svatosti“, po něčem jiném, nesvětském, prahne?

Potkat dalajlámu…

Potkat dalajlámu…

Milosrdnému osudu jsem vděčna za řadu věcí. Třeba za to, že jsem po léta směla učit pana prezidenta Václava Havla číst anglické projevy a díky tomu být svědkem mnoha úžasných událostí. Musela jsem asi být hodná holka, že jsem si zasloužila i neopakovatelná setkání. Jako spolupracovnice Václava Havla a Oldřicha Černého, bohužel také již zesnulého spoluzakladatele a výkonného ředitele Fora 2000, jsem se několikrát setkala s Jeho Svatostí 14. dalajlámou! Nemusím jistě zdůrazňovat, že to byl vždycky neobyčejný zážitek a já bych se teď chtěla s laskavým čtenářem o jeden podělit.

Filozof Jan Sokol

Filozof Jan Sokol

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 se od roku 1999 pravidelně uděluje „význačnému mysliteli, který svým dílem překračuje tradiční rámec vědeckého poznání“. Letos ji 5. října, ve výroční den narození Václava Havla, obdržel filozof, překladatel a vysokoškolský pedagog, někdejší disident a chartista a polistopadový politik Jan Sokol. Řadu jeho knižních publikací z oblasti filozofické antropologie, fenomenologie a dějin náboženství zakončují aktuálně letos vydané dva tituly s více než výmluvnými názvy: DLUH ŽIVOTA a NEŽÍT JEN PRO SEBE.

Jubileum Sophie Marceau

Jubileum Sophie Marceau

Stále půvabná brunetka pochází z Paříže, kde se narodila 17. listopadu 1966 jako Sophie Daniele Sylvie Maupu v rodině prodavačky a řidiče náklaďáku. Vyrůstala s o tři roky starším bratrem, který působí jako počítačový technik. „Matka mě vychovávala spíš jako kluka. Nedovolovala mi příliš se parádit, a když jsem ve dvanácti nebo třinácti chtěla nosit hezké šaty a začala si uvědomovat vlastní ženskost, rozčilovala se: ‚Co si o sobě myslíš?‘ Nikdy mě nenechala, abych si o sobě myslela, že jsem hezká.“

Hudebník Olda Říha

Hudebník Olda Říha

Možná jste slyšeli žertovné úsloví, že všechno, co v Praze za něco stojí, pochází z Plzně. Nebo, opět s nadsázkou, že se Plzeňáci mohou pochlubit největším množstvím Zlatých slavíků (Karel Gott a Katapult). Přestože se Olda Říha narodil v Praze, první krůčky k nastartování své hvězdné kariéry udělal právě v západočeské metropoli. Mohu to potvrdit, neboť jsem byl u toho. Vyrůstali jsme ve stejné plzeňské čtvrti Bory a společně jsme se seznamovali s novou muzikou, která nás vzala za srdce. Na začátku šedesátých let jsme oba jezdili za Mikim Volkem a Pavlem Sedláčkem. V následujících letech, kdy už také Olda působil v Praze, jsem měl radost z každého jeho úspěchu. Jak toho dosáhl, jak se vše událo, nám může částečně přiblížit následující rozhovor.

Imigrant Hambar Muhamed

Imigrant Hambar Muhamed

Hambar se narodil před pětadvaceti lety kurdským rodičům v Sýrii. S rodiči a čtyřmi sourozenci dnes už více než deset let žijí v České republice. A tak jsme se jednoho nedělního odpoledne procházeli lázeňskými Teplicemi, já jsem se vyptával a on plynnou češtinou vyprávěl nejen o rozdílech mezi kurdštinou a arabštinou.

Herečka Tereza Hofová

Herečka Tereza Hofová

S herečkou Terezou Hofovou jsem se osobně seznámil po představení Aischylovy ORESTEI inscenované na ostrově Štvanice. Seděl jsem pod širým nebem v první řadě a ona na mě v roli rozlícené věštkyně Kasandry plivla. Přestože nedošlo k žádné úhoně, herečka se mi po představení přišla omluvit. Skončili jsme u sklenky vína ve zdejším baru.

Dillí – Indie

Dillí – Indie

Neoddělitelnou součástí indické metropole Dillí je federální hlavní město Nové Dillí se sídly všech vládních orgánů a institucí. Rozprostírá se na území o rozloze padesáti kilometrů čtverečných a má více než 16 milionů obyvatel. Hned po Bombaji je druhým největším městem Indie a zároveň i třetí největší světovou aglomerací.

Česká centra Lukáš Přibyl

Česká centra Lukáš Přibyl

Ani se mi nechce věřit, že je to už osm let, kdy jsem s Lukášem Přibylem dělala do Xantypy rozhovor o jeho dokumentárním projektu ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY, který věnoval českým a moravským Židům odvlečeným za druhé světové války do ghett a koncentračních táborů na území dnešního Lotyšska, Běloruska, Estonska a východního Polska. Cyklus dokumentů byl promítán po celém světě, získal řadu cen. Nyní Lukáš Přibyl již třetím rokem řídí České centrum v Tel Avivu. Zní to honosně, ale v praxi to znamená, že má jedinou kolegyni a celé centrum tvoří kancelář o patnácti metrech čtverečních. Přesto dělá svoji práci výborně a se stejnou obětavostí a stejným nasazením, jako když připravoval své výjimečné dokumenty. Vzhledem k omezenému rozpočtu ubytovává české hosty, kteří přijedou na pozvání Českého centra do Tel Avivu, ve svém nevelkém bytě. „Už jich u mě bydlelo více než sto sedmdesát, takže je to občas trochu punk, ale při debatách v kuchyni zase vznikne spousta nápadů, co by se dalo dále dělat,“ usmívá se.

Herečka Jaroslava Tvrzníková

Herečka Jaroslava Tvrzníková

Všem pamětníkům jistě vytane na mysli obraz půvabné mladičké dívky, která ve filmu ROBINSONKA usiluje o to, aby se stala otci oporou a ztotožní se s postavou Robinsona. Když jsem se setkala s Jaroslavou Tvrzníkovou a přemýšlela o jejím osudu, dospěla jsem k názoru, že nemá ani dnes k Robinsonce daleko. Přestože jako bývalá herečka Národního divadla a manželka herce a hlasatele Svobodné Evropy Martina Štěpánka prožila různé obtížné situace a zvraty, zůstala pevná a nezlomná.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 12/16

XANTYPA Číslo 12/16

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
2/2020

XANTYPA 2/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne