XANTYPA 3/16

Vladimír a Martin Rosolovi

Vladimír a Martin Rosolovi

Zahrada snů v Mánesu

Výstava představí rozsáhlou retrospektivu děl Vladimíra Rosola od počátku jeho umělecké dráhy až do konce, kdy se před dvěma lety definitivně uzavřela jeho odchodem ze světa. Některá díla budou vystavena poprvé. Ojedinělá kolekce obsahuje šestadvacet autorových olejomaleb a padesát grafik. Součástí výstavy je i současná tvorba jeho syna Martina Rosola, skláře žijícího ve Spojených státech a vystavujícího po celém světě. Kurátorkou výstavy je Jana Gregorová. Jako host si k výstavě připojila několik svých obrazů. Originální propojení obrazů a grafik Vladimíra Rosola se skleněnými plastikami jeho syna je umocněno atmosférou rajské zahrady a multimediálním podbarvením, poskytujícími návštěvníkům silnější smyslový zážitek.

Fotbalové portréty Zuzany Maléřové

Fotbalové portréty Zuzany Maléřové

LOTYŠSKÝ VLK KASPARS GORKŠS

Narodil se 6. listopadu 1981 v Rize a v hlavním městě Lotyšska prošel všemi mládežnickými fotbalovými kategoriemi. Začal však poměrně pozdě, bylo mu skoro třináct let. A to i přesto, že táta fotbal miloval a odmalička si s ním kopal. Vyrůstal v činžáku, jedna strana domu neměla okna, tak si tam s kluky udělali bránu a hráli fotbal. Maminka však měla raději jiné sporty, třeba tenis nebo plavání. Otec byl stavební inženýr, máma vystudovala stejnou školu jako on, právě na vysoké škole se potkali.

Herec a scenárista

Herec a scenárista

Zdeněk Svěrák 80

Poprvé jsem ho zaregistroval už v rozhlasové NEALKOHOLICKÉ VINÁRNĚ U PAVOUKA. Od té doby mám Zdeňka Svěráka rád. Jeho první hru AKT jsem viděl ještě v Malostranské besedě, kde ji diváci sledovali nad skleničkami vína od stolků, na nichž byly rozsvícené lampičky. U jednoho tehdy seděl herec František Filipovský se svou rodinou. AKT jsem dokonce ještě stihl vidět v podobě, v níž Svěrák nehrál sexuologa, ale esenbáka. V modročervené uniformě! Jak jsem se později dozvěděl, za pár měsíců musel postavu přepsat. Dvacátého osmého března 2016 se Zdeněk Svěrák dožívá osmdesáti let. Srdečně blahopřejeme!

Vojtěch Vlk

Vojtěch Vlk

TranSpiRituals

Retrospektiva TranSpiRituals v pražské Nikon Photo Gallery představuje průřez dokumentární a portrétní tvorbou Vojtěcha Vlka. Nabízí černobílé fotografie mapující hledání duchovní stránky existence napříč různými náboženstvími. Výstava potrvá od 25. února do 3. dubna.

Patrik ze Skřečoně

Patrik ze Skřečoně

V poslední době na sebe výrazně upozornil mladý herec Patrik Děrgel (*1989). Letopočet jeho narození napovídá, že je mu právě tolik let jako demokracii v této zemi.

Hudební skladatel  Ennio Morricone

Hudební skladatel Ennio Morricone

Mozart filmového světa

V lednu vystoupil legendární skladatel filmové hudby Ennio Morricone v pražské O2 Aréně v rámci 60 YEARS OF MUSIC WORLD TOUR, na níž ho během celé zimy doprovází Český národní symfonický orchestr, velký pěvecký sbor a skvělá sopranistka Susanna Rigacci. Světoznámý hudební skladatel, který si už léta potrpí na oslovení Maestro, má za sebou více než šedesát filmů, které dokázaly získat různé prestižní ocenění a jeho tvorba doprovází neuvěřitelných pět set filmů a seriálů. Je autorem hudby i v nejnovějším kasovním trháku Quentina Tarantina OSM HROZNÝCH se Samuelem L. Jacksonem a Kurtem Russellem v hlavních rolích, který měl premiéru v našich kinech začátkem roku.

Humanitární a rozvojová pomoc

Humanitární a rozvojová pomoc

Evropa se promění

Člověk v tísni je největší humanitární organizace ve střední a východní Evropě s ročním rozpočtem jeden a půl miliardy korun (2015), pro kterou již pracovaly tisíce lidí v šedesáti zemích světa. Jak takovou organizaci udržet pohromadě, jak zaručit hospodárné využití peněz a jak nasytit trpící lidi, kteří přicházejí do Evropy, aby zůstala Unie celá? Šimon Pánek, ředitel této organizace, odpověděl na nelehké otázky. Některé dostal od Xantypy, jiné od podnikatelů na besedě v pražském Golem clubu.

Timbuktu – město 333 mudrců

Timbuktu – město 333 mudrců

 Snad žádné jiné město černé Afriky nebylo v minulosti opředeno tolika záhadami a legendami jako právě Timbuktu – starobylé centrum obchodu a islámské vzdělanosti na řece Nigeru. První zmínka o této významné křižovatce karavanních cest na jižním okraji Sahary, kde se obchodovalo s otroky, zlatem, solí a slonovinou, pochází ze 14. století od arabského cestovatele. Po staletí se sem snažili proniknout i Evropané, ale podařilo se jim to až v 19. století. Ještě před pár lety bylo Timbuktu vyhledávanou turistickou atrakcí na seznamu Unesco a cizinci se sem jen hrnuli. Vypravit se do Timbuktu dnes je ale riziko, které pro nemuslima může skončit smrtí podobně jako před dvěma sty lety.

Spisovatelka Irena Dousková

Spisovatelka Irena Dousková

První setkání s otcem bylo zvláštní

Spisovatelku Irenu Douskovou proslavila zejména její trilogie HRDÝ BUDŽES, ONĚGIN BYL RUSÁK a DARDA, z níž se staly i divadelní hry. Za hlavní roli v té první byla oceněna Bára Hrzánová cenou Thálie. Nedávno vyšla Ireně audiokniha podle její první prózy GOLDSTEIN PÍŠE DCEŘI. Namluvil ji Arnošt Goldflam.

Prezidentští kandidáti francouzské pravice spolu šermují též plnicími pery

V zemi Voltairově a Rousseauově potenciálním prezidentským kandidátům nezbývá než se vrhnout na spisovatelskou dráhu. Před volbou hlavy státu v příštím roce si lídři tamní pravice měří síly mimo jiné na literárním poli, a tak vedle laureátů Goncourtovy či Renaudotovy ceny si vás z výkladních skříní knihkupectví hloubavě měří rovněž oni.

Zeman trvale, neřízeně exploduje. Babiš hraje na české pivní pudy

Demokracie podle ODS, ANO, ČSSD, TOP 09 a demokracie podle Strany zelených

Český prezident jako by trvale explodoval, jako by byl nabit negativní energií, která se nezadržitelně šíří tuzemským prostorem. Nachází silnou lidovou odezvu. Terč se ustálil, je jím premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přitom se názory obou kupříkladu na uprchlíky nijak fatálně neliší. Nejsou protichůdné.
Prezident si stále lépe rozumí se šéfem ANO Andrejem Babišem. Přimykají se, dělají antisobotkovskou politiku. Ministr financí předvádí vyzrálý, čím dál surovější populismus. Hraje na ty nejzákladnější české pivní pudy. Jako by ani nebyl vicepremiérem Sobotkovy vlády. Vytváří se Zemanem paralelní svět, což českou společnost víc a víc rozděluje.
Máme dva politiky, kteří v Česku poslední dobou ovládají veřejný prostor a „stanovují témata“ (ona to žádná skutečná témata nejsou). Vedle toho poněkud zaniká, že si ODS zvolila předsedu, aniž by ho vlastně volila, a že si Strana zelených svého předsedu skutečně vybírala, což je u nás věc už nevídaná, dokonce takřka nenormální.

Co se děje… v New Yorku

 David Bowie navždy odešel, ale jeho muzikál LAZARUS pár dalších týdnů vítal diváky v New York Theatre. Hlavní roli v představení, jehož autorem jsou Bowie a Enda Walsh (podepsaný pod úspěšným muzikálem s hudbou Markéty Irglové ONCE), zpíval držitel Zlatého glóbu Michael C. Hall. Divadlem zněly starší Bowieho skladby i ty z poslední desky BLACKSTAR. Příběh navazuje na kultovní sci-fi knihu MUŽ, KTERÝ SPADL Z VESMÍRU, v jejíž adaptaci v roce 1976 hrál Bowie hlavní roli.

Co se děje… v Londýně

Co malíř z konce 19. století, to zahradník, napadlo mě bezděky po zhlédnutí výstavy MODERNÍ ZAHRADA V OBRAZECH (od Moneta k Matissovi) v Královské akademii umění. V malbě i navrhování zahrad vynikal především Claude Monet, a tak kurátoři přivezli do Londýna z celého světa třicet Monetových originálů. Vůbec poprvé vystavili v Evropě malířův triptych LEKNÍNY (jeho části jsou ve sbírce tří rozličných amerických galerií).
Než se do něj Monet v zahradě v Giverny pustil, nechal si rozšířit ateliér, aby se tam s čtrnáctimetrovým plátnem vešel. Ještě předtím se dostal do sporu s místními sedláky. Měli obavy, že květena z jeho zahradního jezírka navrženého po japonském vzoru otráví okolní vody a uhyne jim dobytek. Od leknínů si Monet občas „odskočil“ k PLAČÍCÍM VRBÁM, dojímavě reflektujícím malířovu osamělost v ohlušujícím rachotu nedaleké válečné fronty.
„Jediné, co tu chybí, je Anglie. V tom období jsme byli možná na špici zahradního designu, ale malířské výsledky byly beznadějně žalostné. A tak si (na výstavě) musíme vystačit s obrazem starých rozšlápnutých zahradnických bot od Williama Nicholsona,“ povzdechly si londýnské Timesy.

Co se děje… v Paříži

Karl Lagerfeld, jeden z nejuznávanějších módních návrhářů současnosti, miluje fotografii. Původem německý návrhář, který ovšem nyní určuje pařížský styl, neboť dlouhá léta vede ikonickou značku Chanel, sám fotí. A to tak dobře, že mu významná pařížská galerie Pinacotheque uspořádala výstavu KARL LAGERFELD. A VISUAL JOURNEY, na níž se divák přesvědčí, že záběr tohoto návrháře je o dost širší než jen fotografie módy. Snímky architektury, krajiny, samozřejmě Paříže v noci i ve dne, portréty i autoportréty doplňují stylizované fotografie z módního prostředí. Do 20. března.

Co se děje… ve Vídni

Rok císaře Františka Josefa

U našich rakouských sousedů je letošní rok ve znamení císaře Františka Josefa. Od jeho úmrtí uplyne sto let a právě při této příležitosti probíhá ve Vídni a Dolních Rakousích „císařův rok“. V jeho nabídce je pět mimořádných výstav.

Co se děje… na Slovensku

Galerie Satelit Slovenského centra designu představuje práce českých designérů hned na dvou výstavách, které je možné navštívit do 11. března. Výstava MLADÍ A ÚSPĚŠNÍ / PŘÍBĚHY MLADÉHO ČESKÉHO DESIGNU se vrací do počátku 90. let minulého století, kdy bylo založeno Design centrum České republiky, jež začalo pořádat soutěž studentského designu. Na výstavě se prezentuje dvacet autorů, kteří v době studia získali nejvyšší ocenění a dnes patří mezi etablované designéry s vlastními studii, jsou členy významných designérských firemních týmů nebo působí jako pedagogové na univerzitách či na vyšších odborných školách. Výstava NOVÝ (Z)BOŽÍ 15! seznamuje návštěvníky s jejich mladšími kolegy, kteří uspěli v posledním ročníku Národní ceny za studentský design.

O čem se mluví… na Moravě

Ambroise Thomas: HAMLET – KRÁL NENÍ NIC. ODVEĎTE MĚ K NĚMU. LIŠKO, HONEM ZMIZ, HON SE ZAČÍNÁ! Lyrická opera o pěti jednáních z roku 1868, libreto Michel Florentin Carré a Jules Paul Barbier podle stejnojmenné hry Alexandra Dumase a Françoise Paula Meuriceho z roku 1847. Ve francouzském originále nastudovalo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Citovost a burcující romantické emoce v propojení s tanečními plochami se výrazně objevují právě u tohoto zpracování klasického tématu Hamleta. Rozkolísaná psychika kralevice dánského a jeho lásky Ofélie se probouzí v náročných zpěvních pasážích doplněných neotřelou instrumentací. Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava, premiéra 3. března.

O čem se mluví… v Čechách

SNĚHOVÁ KRÁLOVNA – baletní verzi příběhu Hanse Christiana Andersena o kruté královně, která očarovala chlapce Kaje a uvěznila ho ve svém světě, kde není místo pro lásku, vytvořil na hudbu Sergeje Prokofjeva slavný anglický choreograf Michael Corder pro Anglický národní balet. Nyní ho zrežíroval ve Státní opeře Praha s baletními mistry Michaelou Černou, Jiří Kodymem, Marií Hybešovou a Radkem Vrátilem. Diriguje Václav Zahradník. Premiéry 3. a 4. března.

Michaela Gübelová 3/16

Vážení a milí,
zemětřesení na Tchaj-wanu, vlakové neštěstí v Německu, vichřice v Británii, komáři přenášející virus zika prozatím jen v Jižní Americe, neustálé výpady tzv. Islámského státu, před nimiž prchají lidé ze Sýrie atd., atd…. to je naše globální realita posledních dní. A třeba výbuch plynu v Broumově, požár v Národním muzeu nebo neoprávněné stávkování taxikářů na dálnici v centru Prahy, to je zase naše česká realita. Samé negativní zprávy. Aby se z toho člověk nezbláznil, je třeba se soustředit na to, co lidskou duši alespoň trochu povznese nebo potěší. Tak například: navštívila jsem Violu na pozvání Táni Vilhelmové, která tam hraje Boženu Němcovou ve hře Neumím jinak než láskou, kterou napsal a režíroval Miloš Horanský. Jejího manžela, Jana Němce,představuje Aleš Procházka, všechny ostatní muže Tomáš Pavelka. Skvělá hra, skvělý jazyk, skvělá režie, vynikající herecké výkony. Tak malé jeviště, spíš jen pódium Viola má, ale Miloš Horanský dokázal vytvořit iluzi velké scény a velkého divadla. Několik dní na tu inscenaci stále myslím.

Herec Leonardo DiCaprio

Herec Leonardo DiCaprio

Zálesák v postmoderní divočině

Letos v lednu byl pošesté nominován na Oscara za film REVENANT – ZMRTVÝCHVSTÁNÍ (2015), v němž jako těžce zraněný lovec bojuje s neúprosnou přírodou. V noci z 28. na 29. února LEONARDO DICAPRIO nejprestižnější filmovou cenu zřejmě poprvé získá. Jeho kreace v tomto sugestivním dramatu o síle lidské vůle je vskutku mimořádná: jako zdecimovaný zálesák se plazí mrazivými lesy, padá do strmých roklí, zmítá se v ledové vodě a dělá mnoho dalších věcí na hranici lidských možností. Žene ho zoufalá snaha přežít a touha po pomstě. Svůj fantasmagorický zápas s divokou přírodou líčí téměř beze slov – prostřednictvím zmučeného těla, zvířecích skřeků, urputných grimas a odhodlaných pohledů.

XANTYPA 3/16

XANTYPA Číslo 3/16

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne