XANTYPA 5/16

Kam se v květnu vydat do Evropy?

Kam se v květnu vydat do Evropy?

Jaro je ideální dobou k poznávání evropských metropolí. Evropa začíná kvést, vonět a zelenat se, aprílové počasí ustává a davy turistů ještě nedorazily. Které z festivalů a kulturních akcí si nesmíte nechat ujít?

Starosta Jindřich Vařeka

Starosta Jindřich Vařeka

Ekonomika se politickými řečičkami oblafnout nedá

Příbramská radnice je reprezentativní i sympatická. Její architekt Vojtěch Ignác Ullmann, který ve městě strávil poslední léta života, nezapřel svůj um zvyšovat vznosnost měst impozantními veřejnými budovami. Připomeňme, že pro Prahu ve druhé polovině 19. století navrhl mj. Letenský zámeček i Prozatímní divadlo, Templ v Dušní ulici, dnes zvaný Španělská synagoga i palác České spořitelny, nynější budovu Akademie věd ČR. Centrum Příbrami je pak ve výčtu jeho prací zastoupeno také novorenesančním, tzv. novým arcibiskupským konviktem v Jiráskových sadech. Radnice i konvikt se stavěly v letech 1890–1893. Zásluhu na tom, že Příbram získala tak působivou radnici, má Karel Hail, nejvýznamnější starosta tehdy bohatého hornického města. Mě v jejích prostorách přijal Ing. Jindřich Vařeka (57 let, hnutí ANO), který žije starostenskými starostmi od podzimu roku 2014.

Mohykáni pouště v namibijském národním parku Etosha

Mohykáni pouště v namibijském národním parku Etosha

Jsou zvířata, která zevšední, a mnohdy se přistihnu, že je až arogantně míjím. Nosorožci, hroši, buvoli plní mých několik hard disků už více než dvacet let a ve skříni se práší na šanony dnes již nepoužitelných diapozitivů. Jsou ale chvíle a místa, kdy rád zabrzdím a připravím si fotoaparát i v příliš ostrém poledním slunci. Je čas fotit i tolikrát zdokumentované slony. Zvláště, když se jedná o mohykány pouště.

Kovolitec Pavel Hřebíček

Kovolitec Pavel Hřebíček

Venkovský kovolitec z Ketkovic

Pavla Hřebíčka a jeho bronzové figurky jsem poprvé viděl v roce 2005 v Brně, v Divadle U stolu. Pořad se jmenoval 12 HODIN PRO PAVLA HŘEBÍČKA. Na konci Hřebíčkova vystoupení na téma HLUČNÁ SAMOTA Bohumila Hrabala jsme všichni dostali malou bronzovou figurku. Poté jsem na dlouhých deset let na Pavla Hřebíčka nějak pozapomněl. Jen ta podivná bronzová figurka stála přede mnou na stole u počítače…

Příliš krátké štěstí

Příliš krátké štěstí

Frances Ježková

Frances Ježková, manželka slavného jazzového skladatele Jaroslava Ježka, který je neodmyslitelně spjat s Osvobozeným divadlem, je české veřejnosti až na výjimky neznámá. Přitom jde o ženu, která se mu poté, co s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem v roce 1939 emigrovali do Spojených států, stala velkou oporou. Kdyby „Ježura“ nepoznal v Americe Frances, její obětavost a lásku i skvělé kuchařské umění, zemřel by mnohem dřív, říkával o ní Jan Werich. Po válce žila v Československu a byla mou vzácnou přítelkyní.

Fotbalové portréty Zuzany Maléřové

Fotbalové portréty Zuzany Maléřové

SLUNEČNÝ ŠPANĚL NÉSTOR ALBIACH ROGER

Narodil se 18. srpna 1992. Maminka María José pracuje v soudnictví, je veselá, ale také výrazně pořádkumilovná. Což bylo těžké, protože malý Néstor měl úplně jiné „starosti“ a příliš nechápal, proč by měl věci uklízet jiným způsobem, než že je prostě někam odhodí. Taky byla přísná, co se týkalo učení. Tatínek José Angel je obchodní zástupce firmy, která prodává špičkové španělské sýry. Dohlížel na Néstora po fotbalové stránce, vozil ho na tréninky, hodně ho podporoval, ale také na něj hodně tlačil. Při zápasech na syna určitým specifickým způsobem pískal, a když se ten zvuk ozval, Néstor věděl, že musí nějak reagovat. Strašně ho to štvalo. Táta byl důrazný i ve výchově, ale byla s ním i legrace, a když se cítil spokojeně, byl skvělý. Jakmile se ovšem rozzlobil, bylo náročné s ním vydržet. Néstor se mu podobá. Jen světle hnědé oči a nos má po mamince. Je jedináček a rodiče s ním v útlém dětství dost bojovali. Byl neskutečně aktivní, v noci se neustále budil a pamatuje si jediné, že chtěl hrát fotbal.

Spisovatel a filmař  Edgar Dutka

Spisovatel a filmař Edgar Dutka

Psát do šuplíku jsem nikdy neuměl

O mimořádný čtenářský zážitek z poslední doby se postarala náhoda. Kamarádka mi přibalila do kufru tři útlé knížky, a já pak, daleko od domova, zjistila, že Edgar Dutka, dlouholetý dramaturg a scenárista animovaných filmů, který bravurně ovládá taktiku neviditelného a bezvýznamného muže, je Pan Spisovatel.

Politolog a komentátor Petr Robejšek

Politolog a komentátor Petr Robejšek

Svět konzumních symbolů

Petr Robejšek, český politolog, ekonom, komentátor a publicista žijící v Německu se přes dvacet pět let zabývá analýzou hospodářských a politických procesů. Zastává názor, že je potřebné vidět svět takový, jaký je, a nikoliv takový, jaký bychom si přáli, aby byl. Na této bázi lze formulovat spolehlivé předpovědi pravděpodobného hospodářského a politického vývoje a odvodit praktická doporučení. Pomocí této metody se mu (v rozporu s naprostou většinou odborníků) podařilo předpovědět zánik komunismu čtyři roky předtím, než k němu došlo.

Fotograf Jan Šibík

Fotograf Jan Šibík

Pod palbou nepanikařte!

Lidé se snaží válce a živelným katastrofám vyhnout. Fotograf Jan Šibík jim naopak odjíždí vstříc, aby zachytil to, čeho se většina z nás bojí. Od roku 1985 se vydal na více než dvě stě zahraničních cest, většinou na místa, kde se rozhodovalo o osudech, životě a smrti bezpočtu lidí. Odváží se odhadnout vývoj ve světě v příštích dvaceti letech? A dokážou nás chřadnoucí tištěná média kvalitně informovat o důležitých událostech?

Rudyard Kipling a jeho literární syn Mauglí

Rudyard Kipling a jeho literární syn Mauglí

Do čských kin právě přišlo nové filmové zpracování světoznámého literárního díla KNIHA DŽUNGLÍ amerického režiséra Jona Favreaua, jehož hrdinou je Mauglí. Na předposlední prosincový den loňského roku připadlo stopadesáté výročí narození duchovního otce Mauglího, britského spisovatele Rudyarda Kiplinga, letos v lednu jsme si připomněli osmdesát let od jeho úmrtí.

Tiché odhodlání Jejího Veličenstva

Tiché odhodlání Jejího Veličenstva

Filmový dokumentarista Vaughan Gething, jenž strávil ve společnosti britské panovnice uplynulých dvanáct měsíců, byl prý předem varován. Řeč není o nástrahách královského protokolu, ale o Alžbětině neutuchajícím smyslu pro humor. „Nebyl jsem vůbec připraven na to, že bude tak suchý,“ přiznává tvůrce dokumentu o devadesátileté královně Alžbětě. 

V zajetí fantaskních příběhů Hieronyma Bosche

V zajetí fantaskních příběhů Hieronyma Bosche

Malé městečko v samém srdci Holandska, ’s-Hertogenbosch, pyšnící se jednou z nejkrásnějších gotických katedrál, se v těchto dnech těší z přítomnosti davů turistů. Procházejí se po ulicích, obdivují půvabné domky, které pamatují středověké události, a vstřícně snášejí přítomnost sousedních novodobých objektů, postávají u stánků se smaženými rybami a nakupují suvenýry, vesměs připomínající nejslavnějšího rodáka Hieronyma Bosche.

Režisérka Olga Dabrowská

Režisérka Olga Dabrowská

Sklep vnímám jako užitečnou terapii

Od dokumentu TAJEMSTVÍ DIVADLA SKLEP ANEB MANUÁL NA ZÁCHRANU SVĚTA by divák čekal hlavně příval odvázaných recesí. Ty se v něm sice objevují, tento kolektivní portrét však nabízí i zamyšlení překvapivě vážná. Režisérka Olga Dabrowská poodhalila historii svérázné party, která už pětačtyřicet let spontánně baví své publikum. Pro film, který natáčela tři roky a který v těchto dnech vstupuje do našich kin, vyzpovídala Tomáše Hanáka, Evu Holubovou, Milana Šteindlera a řadu dalších populárních herců. Dotkla se však také zásadních záležitostí mezilidských vztahů, skrytých uvnitř jejich svobodomyslného společenství. A právě o nich jsme si s Olgou povídali především.

Šperkařská tradice  - Jiří Belda ml.

Šperkařská tradice - Jiří Belda ml.

O stoleté historii rodinné firmy, Svatováclavské koruně i o státu házejícím živnostníkům klacky pod nohy

 Belda Factory je špičková rodinná šperkařská firma se stoletou, nadmíru zajímavou historií. V New Yorku ji v roce 1915 založil teprve dvaadvacetiletý Ladislav Belda. Nejproslulejším dílem jeho syna Jiřího je kopie Svatováclavské koruny pro světovou výstavu Expo 67 v Montrealu. A zakladatelův vnuk Jiří společně se svojí ženou Alenou a dcerou Viktorií právě získali Cenu veřejnosti Czech Grand Design 2015 za kolekci Český ráj. Firma sází na kvalitní řemeslnou práci, ale i na moderní pojetí svých šperků. Spolupracuje s předními českými designéry, mimo jiné s Evou Jiřičnou a Davidem Černým.

Obama v Havaně kolíkoval terén Američanům pro pocastrovskou éru

Když v neděli 20. března z letadla Air Force One vystoupil na havanské letiště americký prezident Barack Obama, přepisovaly se dějiny. Předchozí návštěva americké hlavy státu na Kubě se váže ke vzdálenému roku 1928, kdy ji navštívil prezident Calvin Coolidge. Po roce 1959, kdy se na ostrově převratem chopil moci mladý revolucionář Fidel Castro a jal se zde budovat komunismus, něco podobného nepřipadalo v úvahu… Až do letošního jara.

Nová česká zahraniční politika: Klanění se Si Ťin-pchingovi místo lidských práv

Nová česká zahraniční politika: Klanění se Si Ťin-pchingovi místo lidských práv

Co přinesl čáp Babišovým dětem a co se děje se Sobotkou v USA

Člověk fyzicky cítí, jak se mu svět mění pod nohama. Není to změna, jakou jsme zažili na konci roku 1989. Je méně žádoucí, globální. V takové době záleží na pružnosti, na gruntu, z kterého jednotlivci vycházejí, na jejich víře a odhodlání. Na naladění. Přijmeme změny? Odmítneme? Jsou tak masivní a tolik nás přesahují, že nemáme sílu je odmítnout. Buď je přijmeme, nebo nás semelou.
Změn je mnoho: sílící Rusko, které touží po bývalé imperiální slávě. Zběsilost tzv. Islámského státu a džihádistů. Pohyb milionů uprchlíků. Tající ledovce a stoupající hladiny oceánů. A změny v Evropě, kde se právě nyní rozhoduje, jestli zůstane jedním kooperujícím celkem, nebo se znovu rozpadne do uzavřených národních celků. Přitom rozpad je cestou do minulosti. V Evropě je cítit i jakási únava z přepychu, únava z demokracie. A přece pořád platí, že žádný lepší státní systém nemáme. Vzdát se demokracie znamená vzdát se svobody. Divné, ale i ta jako by se lidem u nás za dvacet šest let od revoluce přežila.

Co se děje… v New Yorku

Slavný film PRÁZDNINY V ŘÍMĚ (1953) s nezapomenutelnými Gregorym Peckem v roli amerického novináře a oscarovou Audrey Hepburnovou jakožto princeznou Annou se stal předlohou divadelní adaptace, jež byla uvedena na Broadwayi. Muzikálový formát propojil filmový příběh s hudbou hitmakera padesátých let Colea Portera.

Co se děje… v Paříži

Velká retrospektivní výstava věnovaná jednomu z nejvýznamnějších malířů první poloviny 20. století probíhá v Centre Pompidou. Paul Klee byl významnou osobností kubismu, abstraktního umění, konstruktivismu i dalších směrů, ovšem sám se k žádnému z těchto stylů programově nehlásil. Velmi se sblížil s pařížskou skupinou kolem André Bretona, byť se za surrealistu nepovažoval. Za svůj život vytvořil více než dva tisíce děl. Výstava je k vidění do 1. srpna.

Co se děje… ve Vídni

Balthus

Mimořádná retrospektiva jednoho z nejzajímavějších výtvarníků minulého století s uměleckým pseudonymem Balthus láká (po předchozí prezentaci v Římě) desetitisíce obdivovatelů jeho tvorby do vídeňského Uměleckého fóra.

Co se děje… na Slovensku

Dvanáctý ročník festivalu NOVÉ DRAMA představí to nejzajímavější ze současné slovenské divadelní scény. Jedná se o soutěžní přehlídku, během níž se vybrané inscenace utkají o tři festivalové ceny: Grand Prix Nové drama, Cenu studentské poroty a Cenu bratislavského diváka. Dramaturgové každoročně volí z přibližně padesátky současných dramatických textů uváděných ve všech divadlech na Slovensku. Letos byla na festival nominována např. hra RIVERS OF BABYLON Petera Pišťaneka (Činohra Slovenského národního divadla), HAMLET JE MRTVÝ Ewalda Palmetshofera (Divadlo Andreja Bagara v Nitře) nebo tragikomedie Silvie Vollmannové JASNÉ, V POHODĚ (Městské divadlo Žilina). V sekci Focus bude slovenským divákům přiblížena také zahraniční divadelní tvorba, tentokrát z Bosny a Hercegoviny. Součástí festivalu je i doprovodný program – scénická čtení, prezentace knižních publikací, diskuse, filmové projekce apod. Návštěvníci se mohou těšit také na zajímavé zahraniční hosty. Pozvání na Slovensko letos přijala německá dramatička Dea Loherová i ruský dramatik Ivan Vyrypajev, jenž během festivalu povede mistrovskou třídu pro divadelníky. Kromě toho uvede sbírku svých her, vydanou organizátorem festivalu, jímž je slovenský Divadelní ústav. Festival NOVÉ DRAMA proběhne v bratislavských divadlech ve dnech 9. – 13. května.

O čem se mluví… na Moravě

Výstava nazvaná MARIE EBNEROVÁ Z ESCHENBACHU. DENÍK MODERNÍ EVROPANKY, pořádaná ke 100. výročí spisovatelčina úmrtí, je zaměřena především na deníky, které si psala v letech 1864 až 1909. Originály se nacházejí v Moravském zemském archivu v Brně. Návštěvník si část překladů může přečíst, současně však naslouchat záznamu hlasu Moniky Srbové, která z deníků téměř tři hodiny předčítá. Vzhledem k tomu, že autorka zmiňuje i některé své literární přátele, jsou vystaveny i ukázky z jejich děl. Po brněnské premiéře poputuje výstava do Kroměříže, a pak do pražského Klementina. Moravské zemské muzeum do 19. června.

O čem se mluví…  v Čechách

O čem se mluví… v Čechách

Pražské divadlo Kalich jako svoji poslední činoherní premiéru v této divadelní sezoně uvádí komedii německého režiséra a dramatika Marca Beckera UŽ NIKDY SÁM! Zabývá se dnešní osamělostí lidí ve velkoměstech, reflektuje bizarní situaci dnešních singles, kteří se snaží uniknout pocitu osamělosti a najít si někoho, s kým budou sdílet svůj život. Hrají Pavel Liška, Zuzana Bydžovská a Josef Polášek. Režie Petr Novotný. Nejbližší představení 25. května a 22. června.

Michaela Gübelová 5/16

 Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, květnová Xantypa je vskutku královská. Český král a římský císař Karel IV. se narodil před sedmi sty lety a k tomuto výročí jsme vyzpovídali šperkaře Jiřího Beldu mladšího. Jako jediný v republice má dědičné právo čistit a opravovat svatováclavskou korunu, kterou si navrhl sám Karel IV. Jinou královskou korunu vytvořila Beldova dcera Viktorie. Pro koho? To se dozvíte v rozhovoru Pavlíny Kourové. Její veličenstvo anglická královna Alžběta se v plné duševní síle dožívá devadesátin. O oblíbené panovnici nám napsal Ivan Kytka. A do třetice – královské město Příbram, v němž sídlí náš vydavatel, oslavuje 800 let své existence, pověděl nám o tom jeho starosta Jindřich Vařeka.

Povídání o Bohu s Morganem Freemanem

Povídání o Bohu s Morganem Freemanem

Odkud se vzal člověk, stromy, řeky? Co se stane, až umřeme? Proč je ve světě zlo? Existuje Bůh? Kdo nebo co je Bůh? To jsou zásadní otázky, které si klade člověk od doby, kdy nabral rozum a začal samostatně uvažovat. Je Bůh jen v našem mozku? Každý se ptá a odpovídá na tyto otázky jinak. Odpovědi se mění v čase i v prostoru. V lidské historii byly, jsou a bohužel asi i budou příčinou neshod, potyček, válek, vzájemného ničení a genocid. Je vůbec možné dohodnout se?

XANTYPA 5/16

XANTYPA Číslo 5/16

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
3/2020

XANTYPA 3/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne