Leckdo by si mohl myslet, že nejznámější český šovinista RNDr. Josef Hausmann, CSc. žije po rozvodu sám a straní se žen, vždyť by se sotva našla nějaká, která by s ním vydržela. Jenže – na rozhovor přijel v doprovodu krásné štíhlé blonďaté lékařky. Chová se k ní dvorně, s respektem, bere ji s sebou i do jinak ryze mužské party a rád s ní diskutuje i o svých knížkách, většinou bestsellerech, vyprodaných během několika měsíců. Nabízí se tedy otázka, proč toho milého chlapíka ženy, hlavně feministky, tolik nenávidí.
Americká herečka českého původu Kim Novaková žije již mnoho let v ústraní své farmy v Oregonu. Letos se konečně nechala přemluvit a ozdobila svou přítomností pražský filmový festival FEBIOFEST. Ač osmdesáté narozeniny oslavila již před několika lety, je stále půvabná a její mírně chraplavý hlas dodnes působí velmi smyslně. Kdo by ale očekával hvězdné manýry, byl by překvapen. Kim je nesmírně přátelská, otevřená a vyzařuje „dobrou energii“. A její náklonnost a obdiv ke všemu českému našince, přiznejme si to, hřeje u srdce.
V populárním televizním seriálu POLICIE MODRAVA se vraždí každý týden. Skutečnost na Modravě, perle Šumavy, je však jiná. Naposledy se tam vraždilo v 30. letech minulého století. Četníci tehdy vyšetřovali tři vraždy v jedné rodině.
Téměř týden čekáme mezi dvěma nejjižnějšími mysy naší polokoule – Agulhasem a mysem Naděje – na změnu viditelnosti. Je sice každý den až pětatřicet stupňů, což je na místní poměry rekordní teplota, ale voda v zátoce False připomíná spíše zelenou kaši nějakého rádoby džusu ze všeho, co kuchyně nabídla. Viditelnost je asi metr.
Scénografka Kristina Novotná napsala knížku o své mamince, herečce Ireně Kačírkové. „My dvě jsme byly svoje holky. V dobrém i zlém. Až do konce. Vím, že mámě něco dlužím. Chci ten dluh splatit. Chci vyprávět o setkávání. O setkávání s lidmi, kteří nás poznamenali. Byli s námi roky nebo jen okamžik. Přesto jsou nezapomenutelní. Vnesli do našeho času na tomhle světě světlo nebo tmu, smích nebo slzy, nebo obojí. Ti lidé zanechali stopu v mé mysli, v mém srdci, protože si je spojuju s maminkou. Bez ní bych je nikdy nepoznala,“ vysvětluje, proč se rozhodla sepsat svoje vzpomínky. Při této příležitosti bych na tuto skvělou herečku chtěla zavzpomínat i já.
Kde se vůbec vzal kubismus a proč si našel tak důležité místo v české architektuře, zatímco jinde jen paběrkoval? Jisté je, že naše kubistické stavby jsou naprosto ojedinělé.
Paul Rusesabagina, předobraz hrdiny ze slavného hollywoodského filmu, který zachránil stovky lidí před mačetami, jednadvacet let po genocidě ve středoafrické zemi žije v zahraničí, protože se stal nepohodlným pro současného prezidenta.
Už rozsáhlé dílo Zuzany Maléřové okamžitě vyprovokuje otázku, v čem je její osobitost. Ovšemže v osobnosti samé; ve všech knihách nejen patrné, ale silně a právem se prosazující. A druhý důvod: žánrová nápaditost, nekonvenčnost, dokonce objevitelství forem jak vyprávět. Naposled projevila tuto svou mohutnost v knize DOPIS CYRANOVI.
Když se 10. prosince 2013 na pohřbu Nelsona Mandely v jihoafrickém Sowetu ze zástupu hostů z řad předních světových státníků zničehonic vylouply dvě postavy – americký prezident Barack Obama a kubánský Raúl Castro – a vzájemně si potřásly rukou, znamenalo to, že se oba muži náhodou míjeli v davu a bylo jim hloupé předstírat, že se nevidí? Nikoli: v diplomacii neexistují náhody. Setkání bylo předem připraveno a pečlivě načasováno tak, aby se oba muži ve stejné chvíli ocitli na stejném místě. O propagaci historického stisku rukou se vzápětí postarala světová média.
Nějaká dobrá zpráva? Těch bývá málo. Miloš Zeman, nejaktivnější a nejviditelnější politik v Česku, navštívil papeže Františka ve Vatikánu a neudělal žádný malér. Kupříkladu nezačal vykládat, že si Františkův předchůdce, Benedikt XVI. zadal s nacisty, což je po zkušenostech s českým prezidentem a Ferdinandem Peroutkou úleva. Dokonce Zeman tvrdí, že k nám papež v poměrně blízké době přijede.
V minulém roce se na Broadwayi představilo třicet pět nových muzikálů. Některé s hvězdným obsazením, některé s velkolepou výpravou a některé s nevídaným rozpočtem. Nominací na výroční muzikálové ceny Tony se dočkalo pouze několik z nich. Radost měl nejspíš zpěvák Sting, který získal nominaci za hudbu k představení POSLEDNÍ LOĎ, jež bylo mezitím pro malý zájem staženo z repertoáru. Dočkala se i Helen Mirrenová za ztvárnění královny Alžběty II. v představení AUDIENCE a Bradley Cooper za SLONÍHO MUŽE. Vítězové budou vyhlášeni sedmého června během tříhodinové ceremonie v newyorské Radio City Music Hall. Z letošní produkce zatím vyčnívá stále vyprodaný rapový muzikál HAMILTON, který se stal představením, jež musejí všichni vidět. Z dlouhé řady známých tváří se v publiku objevily například Julia Robertsová, Michelle Obamová nebo Madonna. Té producenti vyčetli příliš dlouhé „esemeskování“ během druhého dějství.
Sotva absolvoval dirigent Jiří Bělohlávek britské turné s Českou filharmonií, vrátil se počátkem května do Londýna a se Symfonickým orchestrem BBC provedl v londýnském Barbicanu Smetanovu operu DALIBOR. „Bělohlávkův dirigentský výkon byl vroucí a v těch nejozdobnějších pasážích Smetanova díla také nádherně rozevlátý,“ nešetřil chválou hudební kritik Guardianu, který dal představení s českými operními pěvci Richardem Samkem, Danou Burešovou a Alžbětou Poláčkovou čtyři z pěti hvězdiček.
Perla říše? Pětikilometrový okružní bulvár Ringstrasse v centru rakouské metropole letos slaví 150 let své existence. Kulaté výročí si Vídeňané připomínají během celého roku řadou výstav, mezi nimiž je i expozice Centra architektury nazvaná VÍDEŇ – PERLA ŘÍŠE.
Návštěvníci Slovenské národní galerie mohou v prostorách Esterházyho paláce zhlédnout výstavu pojmenovanou SOCHAŘKY. SNG na ní představuje tvorbu známých i méně známých českých a slovenských autorek od 30. let 20. století. Výběr se zaměřuje na umělkyně, které absolvovaly klasické sochařské studium (ŠUP a VŠVU v Bratislavě, AVU a VŠUP v Praze). Mnohé z nich jsou dnes neznámé či opomíjené. Důraz je kladený na autorky tvořící na Slovensku s doplněním o výběr děl sochařek z českého prostředí. Vystaveny jsou především menší objekty. Součástí instalace jsou také fotografie a informace o životních osudech tvůrkyň. Mezi prezentovanými je např. Hana Wichterlová (1903–1990), Júlia Horová-Kováčiková (1906–1978), Marie Bartoňková-Drábková (1908–1993), Dagmar Rosůlková (1909–1998), Věra Janoušková (1922–2010), Eugénia Lugsová (1923–2013), Eva Kmentová (1928–1980) nebo Mária Bartuszová (1936–1996). Výstava je přístupná až do srpna.
Miroslav Hašek: DLOUHO JSEM SE SÁM SEBE NEPTAL A ZAPOMNĚL JSEM VŠECHNY ODPOVĚDI. Miroslav Hašek se dlouhodobě zabývá příběhem a způsoby, jak jej můžeme vyprávět. Využívá k tomu médium fotografie, objektu, instalace a videa. Zároveň promýšlí koncepci výstavy přímo pro prostor galerie, aby co nejlépe návštěvníka do příběhů vtáhl. Obsahově se jeho díla dotýkají základních lidských témat – lásky, samoty, zrady, smrti, jež jsou však nahlížena s humornou nadsázkou, skrze absurdní metaforické situace odpozorované z běžného života. V Domě pánů z Kunštátu, Brno, do 7. června.
JEAN DELVILLE (1867–1953). Výstava v pražském Domě U Kamenného zvonu představuje tvorbu jednoho z pozoruhodných představitelů belgického fin-de-siècle, symbolistu Delvilla – malíře, kreslíře, esejistu, básníka a ilustrátora. Výstava byla realizována za podpory Wallonnie Bruxelles International a Provincie Namur v Belgii. Až do 30. srpna.
Vážení a milí, v minulé Xantypě jsem vyzvala čtenářky a čtenáře, aby se nám ozvali ti, kteří čtou Xantypu od samého začátku. Přišlo nám tolik krásných, děkovných a srdečných e-mailů i dopisů, že jsem se neubránila dojetí. A moje mladé kolegy překvapilo, kolik věrných čtenářů Xantypa stále má. Dvacet let je velký kus života a vy jste ho s Xantypou prožívali, zrovna tak jako já.
Iva Janžurová se stává na dvě a tři čtvrtě hodiny britskou panovnicí Alžbětou II. Děje se tak ve Stavovském divadle v Morganově hře AUDIENCE U KRÁLOVNY. Výsledkem je divadelní zážitek, dlouhodobě vyprodaná představení a kritiky předhánějící se v superlativech.