XANTYPA 6/16

Maxipes Fík slaví čtyřicátiny

Maxipes Fík slaví čtyřicátiny

„Jmenuje se Rek,“ řekl tatínek. – „Fek,“ opakovala Ája, protože neuměla říct r. – „Rek, ne Fek, to už mu můžeš rovnou říkat Fík,“ povídá tatínek. – A tak začala Ája pejskovi říkat Fík. Vzpomínáte? Je to neuvěřitelné, ale 14. května uběhlo již čtyřicet let od chvíle, kdy se večerníček o Maxipsu Fíkovi vysílal poprvé. Vyvolal obrovský ohlas napříč společností. Povídali si o něm totiž nejen děti, ale i chlapi v hospodě nebo univerzitní profesoři, i ti byli zvědaví, co Fík ještě zažije.

O Hornickém muzeu v Příbrami

O Hornickém muzeu v Příbrami

s jeho ředitelem Josefem Velflem

Letos slaví Příbram osmisté narozeniny. Ale teprve když jí bylo v roce 1886 šest set sedmdesát, lekla se, že by mohla ztratit paměť, a rychle si založila muzeum. S nápadem přišel čtyřiadvacetiletý pan učitel Ladislav Malý a prvními exponáty byly minerály, hornické betlémy a štufnverky (modely dolů, které si havíři podomácku vyráběli pro svoji potěchu nebo jako hračky pro své ratolesti). Dnes je muzeem takřka celý březohorský revír. A Příbram je ráda, protože od roku 1991 už hornickým městem je i není, neboť tehdy skončila těžba uranu, a předtím i stříbra. Je hornickým městem na zaslouženém odpočinku a muzeum se jí teď, když už ji paměť občas zradí, velice hodí. Tak Zdař Bůh, hornické muzeum!

Muzikantka Lenka Lichtenberg

Muzikantka Lenka Lichtenberg

„Ženská, která se našla“

Zpěvačku, skladatelku a instrumentalistku Lenku Lichtenberg znám ještě jako Lenku Hartlovou – v 60. letech jsme spolu alternovaly jako dětské partnerky Jiřího Suchého v divadle Semafor ve hře BENEFICE a později spoluúčinkovaly v semaforském sboru dorostenek (ČARODĚJKY, TEN PES JE VÁŠ). Pak se naše cesty na dlouhá desetiletí rozešly, až jsem, úplnou náhodou, zavítala na Lenčin pražský koncert v synagoze v Růžové ulici. Její hudba mě okouzlila a naše setkání mě přeneslo do sladkých let našeho dětství během zlaté éry Semaforu. Na Lenku můžeme být pyšní – svým talentem, pílí a dobrodružnou povahou dobyla svět, ale zůstala milou, skromnou a uchechtanou holkou z Pevnostní ulice.

Geolog a spisovatel Václav Cílek

Geolog a spisovatel Václav Cílek

Štěstí je dar, ne nárok

Přestože se český geolog, klimatolog, spisovatel, filozof, překladatel taoistických a zenových textů zabývá především popularizací vědy, změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů. Poskytl nám několik svých myšlenek k současné společenské situaci.

Portrét Kevina Spaceyho

Portrét Kevina Spaceyho

Dům z karet s neproniknutelnou fasádou

Ve slavném americkém seriálu DŮM Z KARET, který letos pokračuje už čtvrtou řadou, hraje bezskrupulózního politického intrikána. Jeho sebestředný a machiavellisticky vychytralý Frank Underwood vystoupá z pozice vlivného senátora až do úřadu prezidenta USA. „Jde o jednu z nejúžasnějších postav, jaké jsem kdy mohl ztvárnit,“ tvrdí americký herec KEVIN SPACEY, který má pro odhalování temných stránek lidských duší talent od Boha. „Často se mi stane, že se z natáčení vracím do hotelu a přemýšlím, jestli jsme nezašli moc daleko. Ale pak si zapnu zprávy a dojde mi, že možná naopak nejsme dost tvrdí,“ dodává o sarkastickém vyprávění odhalujícím zákulisí vrcholné politiky.

Spisovatelka a blogerka Radka Třeštíková

Spisovatelka a blogerka Radka Třeštíková

Věřím svojí intuici

Její facebookovou stránku sleduje přes třicet tisíc lidí a je svým způsobem opinion leader. Čekala jsem suverénní letenskou hipsterku, která má všechno na háku. Na rozhovor přišla milá, klidná ženská. Měla jsem cukání poprosit ji při rozhovoru o občanku, protože když předevčírem napsala na facebook, že je jí pětatřicet, musela jsem si to přečíst dvakrát, jestli to nemělo být spíš pětadvacet. Někomu mateřství vyloženě prospívá. I když Radce Třeštíkové nejspíš nejvíc prospívá to, že se moc nežere a že je k sobě osvěžujícím způsobem upřímná.

Novinář Marek Wollner

Novinář Marek Wollner

Básníkem se člověk rodí, novinářem se stává

Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2015 získal letos v únoru Marek Wollner. Ve zdůvodnění stojí, že je to „za jeho přístup k žurnalistice, který vtiskl do pořadu REPORTÉŘI ČT“, jehož je dramaturgem. Kromě toho je také šéfredaktorem reportážní publicistiky v České televizi.

Ředitel Michal Lang

Ředitel Michal Lang

Divadlo pod Palmovkou znovu ožilo

Výběrové řízení na ředitele pražského Divadla pod Palmovkou vyhrál v roce 2013. Ale ještě než stačil divadlo převzít, zasáhla divadlo povodeň a dva roky pak procházelo náročnou rekonstrukcí. Herecký soubor hrál představení na různých pražských scénách, na Palmovce jen zkoušel, a to i v zimě bez fungujícího topení. I za těchto podmínek nastudoval devět nových představení a v letošní sezoně se dokázal vrátit ve velkém stylu. Divadlo pod Palmovkou uvádí nejméně jednu premiéru do měsíce a uspokojuje všechny diváky od mladých punkerů po nejnáročnější publikum.

Výlet po stopách královny Alžběty II.

Výlet po stopách královny Alžběty II.

Chcete oslavit s královnou její devadesátiny? Vydejte se v červnu do Anglie na oficiální oslavy pro veřejnost a poznejte místa spjatá s královskou rodinou.

Pražský hrad vzdává poctu Karlu IV.

Pražský hrad vzdává poctu Karlu IV.

U příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. připravil Pražský hrad pět výpravných výstav. Všechny mají v názvu slovo koruna a všechny jsou otevřeny denně od 10 do 18 hodin až do 28. září, svátku Karlova předchůdce, oblíbeného světce a patrona českého státu svatého Václava.

Muzikant Martin Valihora

Muzikant Martin Valihora

Mám svůj vlastní zvuk

Kariérou uznávaného bubeníka proplouvá Martin Valihora velmi přirozeně. Už v šestnácti letech hrál v profesionálních hudebních seskupeních rozličných žánrů. Nezlomila ho ani závislost na drogách, s níž se musel poprat. Obhájil své umění i v Americe, kde studoval a účinkoval v klubu Blue Note se špičkovými jazzmany. V Bratislavě založil renomovaný Festival One Day Jazz.

CHCETE BÝT KRÁSNÁ?

CHCETE BÝT KRÁSNÁ?

Poraďte se s naší odbornicí!

RNDr. Iva Hošková, Ph.D. Dobrý den, paní doktorko, co si myslíte o peelingu obličeje, je nutné ho provádět? Má efekt? Případně jak často se může dělat a kdy nejlépe? Zajímal by mě názor přímo od odborníka. Děkuji. Saša K. z Telče, 41 let
Dotazy zasílejte na sekretariat@xantypa.cz.

Rostlina zázračné moci nebo netvor jménem marihuana?

Rostlina zázračné moci nebo netvor jménem marihuana?

Jak se dostalo konopí mimo zákon a co to pro nás znamená

Diskuse o tom, zda a pro jaké účely by mělo být povoleno užívání marihuany, hýbe veřejným prostorem nejen u nás. Na jedné straně stojí liberální část populace, která je na základě aktivního užívání i hledání hodnověrných informací a studií přesvědčena o tom, že konopí je na rozdíl od legálně dostupného alkoholu či cigaret lék a je nesmysl ho zakazovat pro jakékoli užití. Na té druhé pak ti konzervativně smýšlející, pro něž je marihuana nebezpečnou drogou a vyvolává v nich stejné pocity odporu jako pervitin či heroin. Názor druhé skupiny u nás legitimizuje zákon, který její držení či pěstování trestně stíhá. Přístup některých vyspělých států přitom naznačuje, že konopí možná není zas takovým strašákem. Jak je to doopravdy?

Anketa  1. část

Anketa 1. část

Český prezident

Klademe si otázku, kdo by měl být příštím prezidentem České republiky, jehož bychom si vážili, mohli na něho být dokonce hrdí a v žádném případě bychom se za něj nestyděli. Každý z nás má své vyvolené. Oslovili jsme proto několik vážených osobnosti, abychom se dozvěděli, jak si představují svého prezidenta. Kromě charakteristik, jaký by měl být, a mnoha zvučných jmen, která v odpovědích na naše otázky zazněla, respondenti zároveň upozornili na negativní projevy jednání prvního prezidenta zvoleného přímou volbou. Anketa bude pokračovat i v příštím čísle Xantypy. Vážení čtenáři, nechte se inspirovat, a máte-li chuť, napište nám také své tipy!

Političtí rebelové ve světě mají vítr v plachtách

 Když se řekne „rebel“, vybaví si mnozí z nás Jamese Deana a jeho REBELA BEZ PŘÍČINY. Tyhle doby jsou, pravda, dávno pryč, rebelové zato pronikli do nových, netušených sfér. Například do politiky. Zlaté časy nastaly těm, kdo pranýřují prohnilé vládní struktury, kde ruka ruku myje, odsuzují všudypřítomnou korupci a slibují vymetení Augiášova chléva více či méně silovým způsobem. Klíčem k úspěchu oněch (ne)politiků je zklamání voličů ze zavedených stran a s ním spojený nárůst tzv. protestních hlasů.

Hledá se prezidentský kandidát. Značka: Abychom se za něj nemuseli stydět

Hledání vyžaduje nečeskou sebekázeň. Strany by se měly dohodnout

 Zajímavé, jak se najednou vynoří téma, prodere se na povrch, vybublá. Tak nyní oživla debata, kdo bude za rok a tři čtvrtě kandidovat proti Miloši Zemanovi. Jakkoli nežijeme v prezidentském systému, stále ještě jsme parlamentní demokracií, stejně má hradní pán velký význam. Dokonce dokáže přitáhnout pozornost voličů k politickému tématu, přímé volbě, a to je co říct. Protože zájem o politiku u nás upadá.

Co se děje… v New Yorku

Film AMERIČAN V PAŘÍŽI z roku 1951, v němž na hudbu George Gershwina tančí Gene Kelly a Leslie Caronová, se stal další z filmových inspirací, které se úspěšně prosadily v divadelním světě Broadwaye. Představení se těší přízni diváků i kritiky. Z dvanácti nominací na cenu Tony proměnilo čtyři, a ačkoliv je na repertoáru už dva roky, dál vyprodává sály. Melancholická Gershwinova hudba se pokusí získat si přízeň publika i v Londýně, kde by měl být muzikál uveden v příštím roce.

Co se děje… v Londýně

Luke Harding, bývalý moskevský zpravodaj listu Guardian, shrnul okolnosti vraždy exagenta ruské tajné služby FSB Alexandra Litviněnka v Londýně v roce 2006 a následné šetření jeho smrti v knize PŘÍLIŠ DRAHÝ JED. Čte se jako politický thriller s tím, že oběť opravdu odpočívá v bytelné olověné rakvi na jednom z londýnských hřbitovů a vrazi zůstávají na útěku. „Z celého příběhu vycházejí dobře jen britští detektivové a soudce Robert Owen, který šetření ve věci Litviněnkovy smrti vedl,“ napsal londýnský deník Times.

Co se děje… ve Vídni

Spettacolo barocco!

Rakouské Muzeum divadla nabízí v rámci své aktuální výstavy pohled do světa barokního divadelnictví. Neopomíjí přitom ani světoznámé barokní zámecké divadlo v Českém Krumlově.

Co se děje… na Slovensku

To nejlepší z tvorby spisovatelů, ilustrátorů, knižních grafiků a typografů ze Slovenska i okolních zemí nabídne začátkem června BRATISLAVSKÝ KNIŽNÍ FESTIVAL BRAK. Tento festival vznikl v roce 2013 s cílem vytvořit prostor pro malé nezávislé knižní tvůrce a jejich díla. Pozvání na 3. ročník, jehož tématem je krajina, přijal islandský spisovatel Jón Kalman Stefánsson. Mezi dalšími hosty festivalu budou například Jaroslav Rudiš a Jaromír 99 se skupinou Kafka Band. BRAK proběhne ve dnech 2. – 5. června v Staroměstském centru KaV v Zichyho paláci.

O čem se mluví… na Moravě

Pozoruhodnou výstavu STANISLAV LOLEK 1873–1936, RAPSODIE VOLNÉ PŘÍRODY pořádá Galerie výtvarného umění v Hodoníně. Připomíná jednoho z výrazných žáků a představitelů tzv. Mařákovy školy. Vedle Antonína Slavíčka byl Stanislav Lolek nejdůslednějším impresionistou v českém výtvarném prostředí. V obecném povědomí jsou PŘÍBĚHY LIŠKY BYSTROUŠKY, k nimž prvotním impulsem byly, což se málo ví, kresby právě Stanislava Lolka. Textem je doprovodil Rudolf Těsnohlídek a vycházely nejprve na pokračování v Lidových novinách. Podle jejich námětu pak vznikla slavná opera Leoše Janáčka. Výstava představuje více než 130 obrazů, grafik a kreseb z jednotlivých fází autorovy tvorby. Do 26. června.

O čem se mluví… v Praze

V období od 80. let 19. století až do první světové války dosáhlo české figurální sochařství úrovně srovnatelné s moderní evropskou tvorbou. Výstava NEKLIDNÁ FIGURA – EXPRESE V ČESKÉM SOCHAŘSTVÍ (1880–1914) představí vývoj, který zahájil Josef Václav Myslbek a rozvinuli pak příslušníci mladších generací – František Bílek, Stanislav Sucharda, Josefa Mařatka, Quido Kocián, Bohumil Kafka, Ladislav Šaloun, Jan Štursa a další. Výstava jejich tvorbu konfrontuje s díly světových sochařů, kteří zasáhli do našeho vývoje svými pražskými výstavami (Auguste Rodin, Constantin Meunier, Antoine Bourdelle). Autoři výstavy Petr Wittlich a Sandra Baborovská. Městská knihovna Praha, do 25. září.

Michaela Gübelová 6/16

Vážení a milí, Marihuana… zhulené mladé lidi jsem poprvé viděla kdysi dávno ve Formanově muzikálu Hair. Dnes je kouření marihuany rozšířené, chce se mi skoro říct běžné, především mezi mladými.

Herec Jiří Langmajer

Herec Jiří Langmajer

Nesnesitelná posedlost prací

 V padesáti letech asi každý člověk svůj život rekapituluje, zpětně hodnotí. Nemůžeme probrat celý tvůrčí životopis herce Jiřího Langmajera, ale zastavili jsme se společně u těch pro něho zlomových příležitostí i různých životních období.

XANTYPA 6/16

XANTYPA Číslo 6/16

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
3/2020

XANTYPA 3/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne