XANTYPA 7-8/15

John Hemingway

John Hemingway

Po stopách svého dědy Ernesta Hemingwaye

Spisovatelův vnuk, novinář a fotoreportér John Hemingway přijíždí z Ameriky do evropského přímořského letoviska Lignano každoročně několikrát. Na jaře se účastní mořského rybolovu, v létě předává úspěšným italským novinářům a spisovatelům na Hemingwayově kulturním festivalu literární ceny.

Výročí punkové ikony Debbie Harry

Výročí punkové ikony Debbie Harry

U žen se nesluší prozrazovat jejich věk, v oblasti populární hudby se navíc s datem narození kouzlí i u mužů. Jenže Debbie Harry, která byla tváří i ochrannou známkou úspěšné skupiny Blondie, se v posledních letech stejně jako hudbě věnuje filmování. A některé kurážné herečky se svým věkem netají. A mezi ně Debbie bezesporu patří! Vyslovíme-li zároveň kompliment její zarputilosti a pevné vůli, kdy se z krajně nepříznivých podmínek svého startu do života obdivuhodně dostala na výsluní, pak prozrazení její letošní sedmdesátky, které se dožívá v červenci, nelze v žádném případě považovat za jízlivost.

Režisér Václav Vorlíček o svých pohádkách

Režisér Václav Vorlíček o svých pohádkách

Milovníkům českých filmových komedií a pohádek zcela jistě neušlo, že v červnu oslavil své půlkulaté životní jubileum jeden z nejvýznamnějších českých filmových režisérů – Václav Vorlíček. Jako poctu velkému režisérovi předkládám laskavým čtenářům tento rozhovor na téma jeho klasických i moderních pohádek.

Adolf Born

Adolf Born

V minulém životě jsem byl kocourem

Adolf Born na Kampě. Až do 30. července je v Museu Kampa otevřena výstava nazvaná JEDINEČNÝ SVĚT ADOLFA BORNA. Vystaven je zde i jeho úplně poslední obraz NEZVANÍ HOSTÉ K POSLEDNÍ VEČEŘI. Poté, co jej dokončil, usnul a ve spánku zemřel (22. května 2016).

Dominik Duka

Dominik Duka

Víru nelze nikomu vnutit

Před šesti sty lety byl upálen Mistr Jan Hus. V rámci projektu DNY VÍRY, který se k výročí vztahuje, vznikl nápad s názvem BOŽÍ UMĚNÍ. Spočívá v umístění výtvarných artefaktů současných umělců v pražských kostelech, kde se dočasně ocitnou vedle děl Rubensových, Škrétových nebo Brandlových. Nejen o této akci jsem si povídal s kardinálem Dominikem Dukou.

DOBRÝ VEČER, NÁRODE ČESKÝ

DOBRÝ VEČER, NÁRODE ČESKÝ

Těžko předpokládat, že by žil mezi námi spoluobčan, který by ho neznal. Malého kluka, který už celé půlstoletí přináší pohádku na dobrou noc divákům Československé, následně České televize. Malíř Radek Pilař ho vypodobnil s očima zářícíma jako hvězdičky, na hlavu mu posadil čepici složenou z novin. V kreslené znělce zásluhou režiséra Václava Bedřicha cválá na houpacím koni, projede se v autíčku a balancuje jako opravdový artista na jednokolce. Jmenuje se Večerníček.

Pyrrhovo (volební) vítězství britského premiéra Camerona

Přesvědčivá výhra Davida Camerona v květnových parlamenntních volbách ve Velké Británii přišla jako blesk z čistého nebe. Až do posledního okamžiku totiž předvolební průzkumy předpovídaly vyrovnaný souboj mezi vládními konzervativci a opozičními labouristy. Zisk silnějšího mandátu než ve volbách v roce 2010, kdy neměl dostatek hlasů k vytvoření jednobarevné vlády, byl pro Camerona velkým zadostiučiněním, jež ovšem nutně zkalilo vědomí o nástrahách nejbližších let.

Z prezidenta Zemana je kališník, husita. A důvěra Čechů v justici klesá k nule

Skončil Marcel Chládek, „nejlepší ministr školství za posledních deset let“

 Sjezdovala klidná síla. Do čela si znovu zvolila Pavla Bělobrádka. Miloš Zeman ze sebe dělá husitu, na Hradě po vzoru T. G. Masaryka vyvěsil prapor s kalichem, což mnohé protestanty v zemi zarazilo. Je snad Zeman věřící? Potáhne proti Vatikánu? Putin by mu jistě pomohl. Máme za sebou další kolo soudu nad Janou Nečasovou, dříve Nagyovou, a šéfy vojenské tajné služby. Verdikt: nevinní, tajnou službu nezneužili, kdepak. Takže pozor, vojenští agenti mohou jít klidně po vás a může si to objednat kdokoli. A, jaká nesmírná škoda, skončil „nápadový hydrant“, ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Že by školám nastaly klidnější časy?

Co se děje… v New Yorku

 Metropolitní muzeum na východním okraji Centrálního parku připravuje každé léto výstavu na své střešní zahradě, kde mohou návštěvníci obdivovat invenci zdejších kurátorů i vyhlídku na travnaté a zalesněné louky v sevření mrakodrapů. Střecha dává tento rok prostor francouzskému konceptualistovi Pierru Huyghemu. Instalace bez názvu může na první pohled připomenout protahující se rekonstrukci střešní izolace, kdy vyvrácené dlaždice dovolují nahlédnout na jednotlivé vrstvy podlahy. Expozici dominuje břidlicový balvan, který je součástí geologického podloží Manhattanu a jeho pevnost umožňuje výstavbu výškových budov. Nepřehlédnutelné je větší akvárium, v němž se kolem lávového kamene prohánějí úhoři a krevety. Ke zhlédnutí do 1. listopadu.

Co se děje… v Londýně

 Když si divadelní svět připomíná sto let od narození amerického dramatika Arthura Millera, musí i anglický bard počkat, shodli se zřejmě v Královské Shakespearově společnosti, když nejdříve ve Stratfordu a teď i v Londýně zinscenovali Millerovu SMRT OBCHODNÍHO CESTUJÍCÍHO (1949). A mluví se o ní v superlativech.
Nejlepší současný shakespearovský režisér na britských ostrovech Gregory Doran obsadil (za souhlasného mručení kritiky) do hlavní role Antonyho Shera, svého životního partnera a jednoho z nejtalentovanějších britských herců. Ten propůjčil hlavnímu hrdinovi (krachujícímu obchodnímu cestujícímu) Willymu Lomanovi veškeré tragikomično profese, do níž Arthur Miller zároveň shrnul své pochyby o americkém snu.
Loman v podání Shera má „šarm, nepochopitelnou kuráž, drzost a trpí sebeklamem; jeho úsměv vyjadřuje zmatený úžas nad tím, kolik toho nacestoval a nikam přitom nedorazil,“ shrnul hercův výkon recenzent v deníku Daily Telegraph.
Londýnský Guardian ocenil představení pěti hvězdičkami, tedy maximem a napsal: „Millerův Willy Loman je prototypem muže, který i po šedesátce žije ve světě snů, neschopen konfrontace s realitou. Přitom je krachujícím obchodníkem přežívajícím na provizi. Arthur Miller nám nabízí portrét ztraceného jedince, drama o vztazích mezi otci a syny a kritiku kapitalistického systému.“

Co se děje… v Paříži

 Jean-Paul Gaultier, enfant terrible nejen francouzské módy, prvního dubna tohoto roku otevřel svou první retrospektivní výstavu. Zahájení v Grand Palais se zúčastnili mimo jiné zpěvačka Kylie Minogue a herečka Catherine Deneuve. Madonna, pro kterou navrhl kdysi tak provokativní špičatou podprsenku, sice nepřijela, ovšem tento jeho ikonický kousek stejně jako mnoho dalších mohou návštěvníci obdivovat až do 3. srpna. Expozice se věnuje Gaultierově kariéře v letech 1970 až 2013 a kromě oblečení představí i črty, skici i ukázky z filmů, videoklipů, koncertů či tanečních představení, v nichž si návrhářovy šaty zahrály.

Co se děje… ve Vídni

Letní tipy

 Léto ve Vídni bývá horké, ale dá se vychutnat v mnoha parcích nebo u Dunaje, ať už na kole či u vody. Rakouská metropole toho ale o prázdninách nabízí ještě mnohem víc. Nechejte se inspirovat!

Co se děje… na Slovensku

 Ve dnech 26. června – 30. srpna proběhne v bratislavském Starém městě FESTIVAL VIVA MUSICA!, který se ve svém programu zaměřuje na klasickou hudbu, jazz i world music. Jedenáctý ročník festivalu nabídne deset pátečních koncertů, které se odehrají především ve Staré tržnici, na Hlavním náměstí a na Bratislavském hradě. Vedle toho budou pro zvukově náročnější projekty nově využity také komornější prostory (Reduta, historická budova Slovenského národního divadla a Dóm sv. Martina). Například v koncertním sálu Reduty vystoupí hlavní hvězda festivalu – americký hudební skladatel a klavírista Philip Glass. Na Slovensku se představí poprvé, a to s projektem kompletních etud pro klavír, jež uvede 3. července společně s japonskou klavíristkou Maki Namekawou a ruským klavíristou Antonem Batagovem. Na jeho vystoupení se mohou těšit také fanoušci v Košicích, kde společně se svými hostujícími klavíristy vystoupí 5. července v Hale umění.

O čem se mluví… na Moravě

ŽIVOT V KRAJINĚ STALETÝCH DUBŮ se jmenuje výstava ve znojemském muzeu. Lužní krajina v oblasti soutoku Dyje a Moravy je jedinečným přírodním fenoménem. Výstava zachycuje objektivem několika předních fotografů svět živočichů obývajících mokřady Podluží. V minulosti zasahoval souvislý pruh lužních lesů od soutoku Dyje a Moravy až na východní Znojemsko. I dnes zde nacházíme zbytky luhů a některé významné druhy s nimi spojené. Výstava trvá do konce července.

O čem se mluví… v Čechách

ŽIVOT MIMO KATEGORIE. Spisovatel Jan Novák sepsal život svérázného Johna Boka, syna západního letce a anglické válečné nevěsty. Poznal ho v roce 1993, kdy někdejší disident po předchozím angažmá u prezidenta Havla na Hradě obhospodařoval záchodky v klubu Radost. John Bok vyprávěl o svých průšvizích, láskách, dětech a zaměstnáních v socialistickém Československu a Novák jen žasl, co si za komunistů dovolil a co všechno mu prošlo. „John mluvil hlasitě o věcech, o kterých se normálně šeptá ve zpovědnici… jeho přístup k vlastnímu životu je programově beatnický,“ píše Jan Novák v úvodu knihy, kterou právě vydala společně nakladatelství Paseka a Argo.

Herec a moderátor Marek Eben

Herec a moderátor Marek Eben

Můj první velký rozhovor byl s Gregorym Peckem

Marka Ebena znám skoro stejně dlouho jako Jiřího Bartošku, to znamená od té doby, co jsem začala pracovat pro MFF Karlovy Vary. Naše vztahy jsou sice převážně pracovní povahy, ale ať mne zpovídal v pořadu NA PLOVÁRNĚ, nebo jsme se při natáčení FESTIVALOVÝCH VTEŘIN bavili o programu jednotlivých ročníků, vždycky mne okouzlil rozsahem svých vědomostí, smyslem pro humor, který nikdy nezabíhá do vulgarity, ale také laskavostí, budící při setkání s ním v lidech pocit pohody. Tentokrát jsme se sešli v kavárně, abych pro změnu kladla otázky já jemu, a třebaže tam přes časnou dopolední hodinu bylo dost rušno a mne znervózňovaly obavy, jestli si ještě vůbec umím poradit se záznamem na diktafon, jakmile jsme si začali povídat, přenesl na mne svůj rozvážný klid.

XANTYPA 7-8/15

XANTYPA Číslo 7-8/15

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne