XANTYPA 7-8/16

Hlas Led Zeppelin aneb Robert Plant na Lochotíně!

Hlas Led Zeppelin aneb Robert Plant na Lochotíně!

Robert Plant, hudebník, který vyšel z obyčejných poměrů v průmyslové oblasti Anglie nazývané Černá země a ocitl se na nejvyšších příčkách oblíbenosti i uznání, vystoupí 27. července v Plzni.

Výtvarník Jan Steklík

Výtvarník Jan Steklík

a křížovnický humor bez hranic

Akční rádius Jana Steklíka výrazně přesahuje hranice výtvarného umění. Malba a kresba jsou sice jeho nejvýraznějším (a jistě i základním) prostředkem tvorby, ale podstatou jeho života je hra, ať již pro jednoho diváka, anebo širokou obec pozorovatelů. Vždy počítá se spoluúčastí, přinejmenším intelektuální. Nejraději si ovšem Steklík hraje sám se sebou a také rád porušuje pravidla, která si předem nastavil. Zkrátka: stejně jako miluje improvizaci v hudbě, stejně nespoutaně se pohybuje na poli umění.

Jana Boušková

Jana Boušková

Nejlepší harfistka světa

Jana Boušková, nejlepší harfistka světa. To není nadsázka. Hudební svět dovede docenit její vítězství v soutěžích, koncerty v nejprestižnějších světových sálech, spolupráci s orchestry a světovými dirigenty, její komorní hru. Posluchač nemůže přeslechnout, že Jana Boušková dává své hře originalitu a výrazové nuance tak jasné a zřetelné, že krása hudby plyne jako oduševnělá samozřejmost.

Herec Keanu Reeves aneb Chladný větřík nad horami

Herec Keanu Reeves aneb Chladný větřík nad horami

Ostatní lidé k životu potřebují štěstí. Já ne!

Tvrdé rány osudu ho nikdy nešetřily. Ještě v mládí ztratil nejbližšího
kamaráda, který se předávkoval heroinem, později ho poznamenaly špatné vztahy s otcem, leukémie sestry, smrt ženy a dítěte. Není divu, že si získal přívlastek největšího podivína Hollywoodu a mnozí kolegové ho označují doslova jako největší chodící záhadu.

Plasy

Plasy

Centrum stavitelského dědictví

Plasy, sotva třítisícové městečko v půvabném údolí řeky Střely na severním Plzeňsku, bývaly kdysi centrem kultury a vzdělanosti nejen tohoto regionu. Žádný div. Zdejší cisterciácký klášter se řadil k nejvýznamnějším monastickým komplexům střední Evropy. Teď se naděje, že se podobným centrem znovu stanou, vrací. Ruiny lemující sakrální stavby, jež byly po zašlé slávě bývalého kláštera blízko zániku, totiž v posledních několika letech jako by vstaly z popela. A naplňují se jedinečným obsahem: Národní technické muzeum zde vybudovalo Centrum stavitelského dědictví.

Plavkyně Simona Baumrtová

Plavkyně Simona Baumrtová

Úplně obyčejná hvězda

Usměvavá skromná blondýnka Simona Baumrtová je tak trochu přírodní úkaz. Má fotografickou paměť, jen tak pro zábavu si dělá doktorát a ráda by se vrátila z letošní olympiády s co nejlepším výsledkem, protože za čtyři roky třeba bude mít rodinu a kariéru naší nejúspěšnější plavkyně jí kromě vzpomínek budou připomínat jen nádherné zážitky a pár cenných kovů.

LEGENDÁRNÍ HRAČKA

LEGENDÁRNÍ HRAČKA

Igráček slaví čtyřicátiny

Když se před čtyřiceti lety, v roce 1976, objevil na pultech československých hračkářství, získal si obrovskou oblibu. Malá plastová pohyblivá figurka se stala doslova kultovní hračkou tzv. Husákových dětí. Družstvo Igra ho vyrábělo třicet let. Pak však zkrachovalo a Igráčkům začal zvonit umíráček. K životu je znovu v roce 2010 probudila společnost EFKO a zároveň legendární plastové figurky zmodernizovala, aby byly atraktivní i pro současné děti. O tom, jaké oblibě se tato hračka těší již u několika generací, svědčí i obrovský úspěch putovní výstavy FENOMÉN IGRÁČEK.

Kam v Evropě k moři i za památkami?

Kam v Evropě k moři i za památkami?

Vycestujte za sluncem, klidem a regionálními specialitami ve vyhlášených plážových destinacích. Poradíme vám. 

Výstavou RETRO 70. A 80. LET v Tančícím domě provede pan Vajíčko

Výstavou RETRO 70. A 80. LET v Tančícím domě provede pan Vajíčko

Galerie Tančící dům se na čtyři měsíce vrací do československých 70. a 80. let. Do doby, která byla rozporuplná a kontroverzní a je třeba ji ještě zevrubně zhodnotit.

Překladatel Tomáš Jurkovič

Překladatel Tomáš Jurkovič

Nad řádky japonských textů

 Knihy japonského spisovatele Harukiho Murakamiho, těšícího se popularitě rockové hvězdy, byly přeloženy více než do dvaceti světových jazyků. V Čechách nad jejich překlady strávil už dlouhou řadu dní i nocí Tomáš Jurkovič, galantní japanolog, kterého práce občas promění v protivného morouse.

ANKETA 2. část

Český prezident

V minulé Xantypě proběhla anketa, kdo by měl být příštím prezidentem České republiky, jehož bychom si vážili, mohli na něho být dokonce hrdí a v žádném případě bychom se za něj nestyděli. Oslovili jsme vážené osobnosti, abychom se dozvěděli, jak si svého prezidenta představují. Kromě charakteristik, jaký by měl být, a mnoha zvučných jmen, která v odpovědích na naše otázky zazněla, respondenti zároveň upozornili na negativní projevy jednání prvního prezidenta zvoleného přímou volbou. A protože se nám sešlo mnoho příspěvků, anketa pokračuje.

Uprchlíci pomohli znovu roztočit kolo dějin

 Myšlenka konce dějin ze stejnojmenného eseje Američana Francise Fukuyamy před čtvrtstoletím zaujala svět. Po zhroucení komunistického východního bloku se opravdu zdálo, že liberální demokracie zvítězila na celé čáře a stala se obecně sdíleným ideálem společensko-politického zřízení. Před časem však jako by se dějiny daly opět do pohybu a demokracie přišla o své zdánlivě neotřesitelné postavení. U bran Evropy zuří války, tamní obyvatelstvo se masově přesouvá k nám a sémě nesváru klíčí i v zemích, které byly donedávna oázou míru.

Polibky smrti, vytěsněný Šlachta a církevní restituce jako zbraň proti Sobotkovi

Demokracie se lidem na Západě vzdálila. Trpí akutní „trumpovitostí“

Přibývá střetů mezi ANO a ČSSD i dalšími stranami. Viděli jsme to na protikuřáckém zákonu. Sice vládní návrh, ale poslanci Andreje Babiše ho nechali padnout. Nejspíš někde vzadu číhaly krajské volby. Za jednatřiceti „anoisty“, kteří hlasovali proti, nebo se zdrželi, může stát představa, že zákaz kouřit lidé v hospodách na vesnici neberou.

Co se děje… v New Yorku

Choreograf Raja Feather Kelly se při vymýšlení tanečních kreací pro svůj soubor Feath3r Theory již několikrát nechal inspirovat pop-artem Andyho Warhola. Naposledy při představení TROPICO ANDYHO WARHOLA, kdy zároveň čerpal z téměř půlhodinového klipu popové hvězdy Lany Del Rey a použil tři z jejích písní. Dvanáct tanečníků zrcadlí v prostorách St. Mark’s Church současný pop a jeho ikony a pohybuje se na hranách absurdna a poezie.

Co se děje v Londýně

Návrat Harryho Pottera Při první předpremiéře divadelní inscenace HARRY POTTER A PROKLETÉ DÍTĚ nešlo vše úplně podle plánu. Na některé situace jsou zkrátka krátké i čáry máry kouzelníka takového kalibru. Třeba cvičená sova, která měla přelétnout jeviště a přistát na kouzelníkově stole, nabrala nečekaně směr do hlediště. Přistála na balkoně a personál stahoval o přestávce protipožární oponu, aby opeřence dostal zpět do klece

Co se děje… v Paříži

Konečně si pařížští kurátoři všimli jednoho z nejvýznamnějších evropských fotografů. V Jeu de Paume je otevřena velká retrospektivní výstava JOSEF SUDEK – SVĚT Z MÉHO OKNA. Expozice představuje Sudkovy rané práce z dvacátých let, kdy si svou cestu teprve hledal, přes vrcholné období let čtyřicátých, kdy vznikly nejslavnější cykly pohledů z okna jeho pražského ateliéru na Újezdě. Výstavu uzavírá poslední etapa jeho života, kdy na konci šedesátých a z počátku let sedmdesátých již spíše bilancoval a rozvíjel svoje typické motivy a styl. Josef Sudek se narodil před sto dvaceti lety v roce 1896 v Kolíně, v první světové válce přišel o pravou ruku, a spíše z nouze se začal věnovat fotografii. Jeho největší předností byl smysl pro detail, díky němuž i z obyčejných věcí dokázal vykouzlit efemérní obrazy prodchnuté jemným smutkem. Stejně tak jeho práce se světlem a kompozicí zůstávají ojedinělým příspěvkem do historie světové fotografie. Výstave je k vidění do 25. září. www.jeudepaume.org

Co se děje… ve Vídni

Léto jak má být! Pokud se rozhodnete strávit alespoň část léta ve Vídni, nebudete litovat. Ať už na břehu či ve vlnách Dunaje, v parku Prater na kole nebo v centru metropole, která nabízí řadu zajímavých kulturních akcí. Nechejte se inspirovat!

Co se děje… na Slovensku

Devátý ročník Mezinárodního festivalu animace FEST ANČA opět přinese to nejlepší ze současného animovaného filmu, ale i starší významná díla. Kromě hlavního programu nabídne divákům přednášky, výstavy, workshopy, koncerty, promítání pro děti i další doprovodné akce. Žilinský festival, který je jedinou slovenskou multimediální přehlídkou zaměřenou na animovaný film pro dospělé, letos proběhne ve dnech 29. června – 3. července.

O čem se mluví… na Moravě

Los Angeles Guitar Quartett a profesorské duo Michael Newman a Laura Oltmanová z Mannes University v New Yorku ozdobí JUBILEJNÍ XXV. MEZINÁRODNÍ KYTAROVÝ FESTIVAL BRNO ’16. Zahájí ho noc flamenca s kytaristou Gerardem Nuñezem a tanečnicí Carmen Cortesovou z Andaluzie. Dále vystoupí Patrick Kearney z Kanady, Španělé Paco Seco a Eduardo Pascual a Ital Roberto Fabbri. Festival nabízí i kytarové kursy a mezinárodní kytarovou soutěž. Od 7. do 13. srpna.

O čem se mluví… v Čechách

Poslední film Jana Němce (12. 7. 1936 – 18. 3. 2016) VLK Z KRÁLOVSKÝCH VINOHRAD, natáčený v Cannes, Praze, New Yorku, Kalifornii a Karlových Varech, jehož dokončení se bohužel režisér nedožil, bude premiérově uveden 2. července v hlavní soutěži MFF Karlovy Vary. V autobiografickém filmu zahrál mladého režiséra československé nové vlny Jiří Mádl, alter ego vypravěče Karel Roden.

Michaela Gübelová 7-8/16

Vážení a milí, krásný letní čas nám znepříjemňuje dění na české politické scéně, to ve své rubrice rozebírá Martin Fendrych, i ve světě (rubrika Martina Daneše).

Herečka Lenka Krobotová

Herečka Lenka Krobotová

Dejvické divadlo není žádná ponorka

Lenka Krobotová. Herečka spjatá s pražským Dejvickým divadlem poutem profesním, přátelským i rodinným. Působí v něm od roku 2000 a z plejády jejích současných rolí připomeňme aspoň Doru v KAFKOVI 24, Evelynu v UCPANÉM SYSTÉMU a dvojroli královny Hermiony a pastýřky Mopsy v ZIMNÍ POHÁDCE, na níž kritika ocenila především intenzivní herectví dejvického souboru. „Zdejší herečtí matadoři doslova září,“ napsal o poslední inscenaci Dejvického divadla na serveru „nadivadlo“ Vladimír Mikulka. Lenka Krobotová je bezpochyby silná osobnost, která má „pořádek“ a „jasno“ v životě i v tvorbě, ale zároveň i spontaneitu, třeba už jen rychlost, jakou mluví, ten proud slov, který není snadné zachytit.

Malíř a léčitel  Vladimír Kafka

Malíř a léčitel Vladimír Kafka

Víc než být milován, toužím dnes milovat

Akademický malíř Vladimír Kafka se na počátku 90. let rozkročil směrem od výtvarného umění k léčitelství a literatuře. Koncem loňského roku mu vyšla kniha ŽIVOT NAŽIVO. Než k tomu došlo, bylo mu souzeno prožít bouřlivé období, prodělat amputaci obou nohou i krátkodobě vyzkoušet život bezdomovce.

Herečka  Zdenka Procházková

Herečka Zdenka Procházková

Život rozpůlený ve dví

Režíroval ji Oldřich Nový, poznala Lídu Baarovou ještě v dobách její největší slávy, zažila ovace pro Laternu magiku v Bruselu v roce 1958 – a přesto je dnes známější v Rakousku než v Česku. Herečka, ale také autorka, režisérka či pedagožka Zdenka Procházková Hartmann prožila už devadesát let neobyčejně bohatého života, života rozděleného politickými poměry ve dví… A stále ještě se jí nechce odpočívat.

XANTYPA 7-8/16

XANTYPA Číslo 7-8/16

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne