Co se děje… ve Vídni

Léto jak má být! Pokud se rozhodnete strávit alespoň část léta ve Vídni, nebudete litovat. Ať už na břehu či ve vlnách Dunaje, v parku Prater na kole nebo v centru metropole, která nabízí řadu zajímavých kulturních akcí. Nechejte se inspirovat!

Letní kino na Radničním náměstí
Už po třiadvacáté jsou během července a srpna náměstí i park před vídeňskou radnicí místem setkávání milovníků klasické hudby, filmů a nočního života. Od půl desáté večer se na velkoplošném plátně o velikosti 300 metrů čtverečních promítají před osvětlenou radnicí záznamy oper ze světových pódií, hudební filmy a muzikály. Samozřejmě nechybějí kulinářské speciality z letního grilu!
(Radniční náměstí; 29. 6. – 31. 8.; vstup zdarma; program na www.wiener-rathausplatz.at)

Klasika, blues i jazz v opeře
V rámci festivalu SVÁTEK JAZZU nabídne Vídeňská státní opera ve svém letním programu dva neobvyklé hosty. Třetího července na prestižní scéně vystoupí americká provokující zpěvačka Cyndi Lauper se svým bluesovým programem. Sedmého července ji vystřídá italský pianista a hudební skladatel Ludovico Einaudi, vnuk druhého poválečného prezidenta Itálie Luigiho Einaudiho.
(3. a 7. července vždy od 19.30 hod.; Vídeňská státní opera; vstupenky od 38 do 77 eur; http://www.viennajazz.org)

Dvacet pět let Hundertwasserova Domu umění
Rakouský mnohostranný výtvarník Friedensreich Hundertwasser navrhl ve Vídni řadu zajímavých staveb, mj. i galerii Kunst Haus, patřící k oblíbeným cílům milovníků umění už dvacet pět let. V její stálé expozici jsou Hundertwasserovy architektonické plány rakouských domů, kostelů a továren, jeho grafiky, malby i dřevořezby. V rámci oslav jubilea je nyní možné prohlédnout si originální Hundertwasserův podkrovní byt a vydat se HUNDERTWASSEROVOU PROCHÁZKOU mezi Kunst Hausem a nedalekým Hudertwasserovým domem s byty pro sociálně slabší rodiny. Cestou výletníky seznamují s životními osudy a dílem umělce informační panely.
(Kunst Haus; Untere Weissgerberstrasse 13, 1030 Vídeň; otevřeno denně 10–18 hod.; vstupné 11 eur; www.kunsthauswien.com)

Císař František Josef čtyřikrát jinak
Letošní rok je v Rakousku ve znamení stoletého výročí úmrtí císaře Františka Josefa I. Vídeň nabízí při této příležitosti čtyři výstavy. Na zámku Schönbrunn je v expozici ČLOVĚK A PANOVNÍK představen jako významná osobnost rodu Habsburků. Muzeum císařských kočárů přibližuje prostřednictvím výstavy REPREZENTACE A SKROMNOST povinnosti vladaře, jeho svatbu, korunovaci v Uhrách i jeho pohřeb. Muzeum nábytku Hofmobiliendepot připravilo výstavu SVÁTKY A VŠEDNÍ DNY zaměřenou na protiklad mezi skromným osobním životem monarchy a jeho dokonalou reprezentací navenek. Rakouská národní knihovna vystavuje v rámci projektu CÍSAŘ NA VĚKY desítky originálních fotografií a písemností dokumentujících jeho život.
(podrobnosti na: www.franzjoseph2016.at)

Martin Krafl

XANTYPA 7-8/16 - výběr z článků

Hlas Led Zeppelin aneb Robert Plant na Lochotíně!

Hlas Led Zeppelin aneb Robert Plant na Lochotíně!

Robert Plant, hudebník, který vyšel z obyčejných poměrů v průmyslové oblasti Anglie nazývané Černá země a ocitl se na nejvyšších příčkách oblíbenosti i uznání, vystoupí 27. července v Plzni.

Výtvarník Jan Steklík

Výtvarník Jan Steklík

Akční rádius Jana Steklíka výrazně přesahuje hranice výtvarného umění. Malba a kresba jsou sice jeho nejvýraznějším (a jistě i základním) prostředkem tvorby, ale podstatou jeho života je hra, ať již pro jednoho diváka, anebo širokou obec pozorovatelů. Vždy počítá se spoluúčastí, přinejmenším intelektuální. Nejraději si ovšem Steklík hraje sám se sebou a také rád porušuje pravidla, která si předem nastavil. Zkrátka: stejně jako miluje improvizaci v hudbě, stejně nespoutaně se pohybuje na poli umění.

Jana Boušková

Jana Boušková

Jana Boušková, nejlepší harfistka světa. To není nadsázka. Hudební svět dovede docenit její vítězství v soutěžích, koncerty v nejprestižnějších světových sálech, spolupráci s orchestry a světovými dirigenty, její komorní hru. Posluchač nemůže přeslechnout, že Jana Boušková dává své hře originalitu a výrazové nuance tak jasné a zřetelné, že krása hudby plyne jako oduševnělá samozřejmost.

Herec Keanu Reeves aneb Chladný větřík nad horami

Herec Keanu Reeves aneb Chladný větřík nad horami

Tvrdé rány osudu ho nikdy nešetřily. Ještě v mládí ztratil nejbližšího
kamaráda, který se předávkoval heroinem, později ho poznamenaly špatné vztahy s otcem, leukémie sestry, smrt ženy a dítěte. Není divu, že si získal přívlastek největšího podivína Hollywoodu a mnozí kolegové ho označují doslova jako největší chodící záhadu.

Plasy

Plasy

Plasy, sotva třítisícové městečko v půvabném údolí řeky Střely na severním Plzeňsku, bývaly kdysi centrem kultury a vzdělanosti nejen tohoto regionu. Žádný div. Zdejší cisterciácký klášter se řadil k nejvýznamnějším monastickým komplexům střední Evropy. Teď se naděje, že se podobným centrem znovu stanou, vrací. Ruiny lemující sakrální stavby, jež byly po zašlé slávě bývalého kláštera blízko zániku, totiž v posledních několika letech jako by vstaly z popela. A naplňují se jedinečným obsahem: Národní technické muzeum zde vybudovalo Centrum stavitelského dědictví.

Plavkyně Simona Baumrtová

Plavkyně Simona Baumrtová

Usměvavá skromná blondýnka Simona Baumrtová je tak trochu přírodní úkaz. Má fotografickou paměť, jen tak pro zábavu si dělá doktorát a ráda by se vrátila z letošní olympiády s co nejlepším výsledkem, protože za čtyři roky třeba bude mít rodinu a kariéru naší nejúspěšnější plavkyně jí kromě vzpomínek budou připomínat jen nádherné zážitky a pár cenných kovů.

LEGENDÁRNÍ HRAČKA

LEGENDÁRNÍ HRAČKA

Když se před čtyřiceti lety, v roce 1976, objevil na pultech československých hračkářství, získal si obrovskou oblibu. Malá plastová pohyblivá figurka se stala doslova kultovní hračkou tzv. Husákových dětí. Družstvo Igra ho vyrábělo třicet let. Pak však zkrachovalo a Igráčkům začal zvonit umíráček. K životu je znovu v roce 2010 probudila společnost EFKO a zároveň legendární plastové figurky zmodernizovala, aby byly atraktivní i pro současné děti. O tom, jaké oblibě se tato hračka těší již u několika generací, svědčí i obrovský úspěch putovní výstavy FENOMÉN IGRÁČEK.

Kam v Evropě k moři i za památkami?

Kam v Evropě k moři i za památkami?

Vycestujte za sluncem, klidem a regionálními specialitami ve vyhlášených plážových destinacích. Poradíme vám. 

Výstavou RETRO 70. A 80. LET v Tančícím domě provede pan Vajíčko

Výstavou RETRO 70. A 80. LET v Tančícím domě provede pan Vajíčko

Galerie Tančící dům se na čtyři měsíce vrací do československých 70. a 80. let. Do doby, která byla rozporuplná a kontroverzní a je třeba ji ještě zevrubně zhodnotit.

Překladatel Tomáš Jurkovič

Překladatel Tomáš Jurkovič

 Knihy japonského spisovatele Harukiho Murakamiho, těšícího se popularitě rockové hvězdy, byly přeloženy více než do dvaceti světových jazyků. V Čechách nad jejich překlady strávil už dlouhou řadu dní i nocí Tomáš Jurkovič, galantní japanolog, kterého práce občas promění v protivného morouse.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 7-8/16

XANTYPA Číslo 7-8/16

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2019

XANTYPA XANTYPA 078/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne