Královna detektivek Agatha Christie a její teriéři

Agatha Christie, tvůrkyně Hercula Poirota i slečny Marplové, vášnivě milovala kolečkové brusle, vaření, archeologii a psy. Ti se stali jejími životními souputníky i hrdiny jejích proslulých detektivních románů.

 

agathajpg.jpg
Agatha Christie během svého života vydala více než osmdesát detektivních románů, přes stovku povídek, několik divadelních her a také dvě autobiografické knihy – VLASTNÍ ŽIVOTOPIS a POVĚZ MI, JAK ŽIJETE (vzpomínkové vyprávění o archeologických výpravách, které podnikla s manželem Maxem Mallowanem).

 

text Daňa Horáková, foto archiv

 

„K pátým narozeninám jsem do­stala psa. To byla skvostná, nejpozoruhodnější událost celé­ho mého dosavadního života,“ vzpomíná ve svém knižním životopise. „Samou radostí jsem byla tak zmámená, že jsem ze sebe nedostala ani slovíčko. Nebyla jsem schopná říct ani děkuji. Věděla jsem, že teď musím být bezpodmínečně sama, aby se mi podařilo to neuvěřitelné štěstí pochopit.“ A tak se plachá dívenka s blonďatými lokýnkami Agatha Millerová schovala na záchodě (to je přece to jediné místo, kde člověk může nerušeně přemýšlet) a její matka chlácholila Agatina otce, který byl zklamán dceřinou reakcí: „To dítě přece vůbec nechápe, že to štěně je její!“
Dárek pro Agathu slyšel na jméno Tony, byl to yorkširský teriér a nebyl samozřejmě prvním ani jediným psem na venkovském sídle rodiny Millerových. Žil tu také starý pes Dandie-Dinmont Scotty, a když zemřel, byl stejně jako všichni jeho předchůdci pochován v koutě rozlehlé zahrady, „kde pod malými náhrobními kameny se svými jmény našli místo posledního odpočinku všichni naši psi,“ vzpomíná Agatha. V idylickém přímořském letovisku Torquay patřili psi k životu movitých majitelů honosných vil stejně jako staroanglické růže a čaj o páté.

Rovnocenná bytost
Agatha měla, jako její dva sourozenci, svou vlastní chůvu. Učila se hrát na klavír, dělat pukrle, sekýrovat personál a osvojovat si základní přikázání viktoriánské morálky: Nedat najevo žádný cit, zachovat dekorum, a to v každé situaci a za každou cenu. Že i tato „dcerka z lepších kruhů“ je až do svých šestnácti let vzdělávána výhradně doma a většinu času tráví více méně osaměle, se rozumí samo sebou. A tak se pro ni Tony brzy stane nejen jedinou bytostí, jíž absolutně důvěřuje, s níž se (potají) mazlí i hádá, ale i hrdinou jejích prvních povídek, spoluobyvatelem světů, které si vytváří ve své fantazii. Kdykoliv její „kinderstube“ vyžaduje, aby sklopila oči, zmlkla a ovládala se, mlčí a ovládá se Tony s ní.
Sotva šestiletá povýší svého teriéra na „lorda Tonyho“ a se svým loajálním kumpánem zachází jako s rovnocennou bytostí. A tento vztah ke psům si zachová napořád – v časech dobrých i zlých.

 

agatha2jpg.jpg
Mladá vdova Joyce Lambertová je chudá a bez práce. Svého starého, skoro slepého a nahluchlého drsnosrstého teriéra Terryho ale miluje tak, že je schopna pro něj udělat cokoliv. Do povídky PES NA PRVÉM MÍSTĚ promítla Agatha Christie svoji velkou lásku ke psům.

 

 

Řád věrných psů
Jedno z nejtěžších životních období prožívá na podzim roku 1926, kdy jí umírá matka a zároveň jí manžel Archibald Christie (vzali se za války na Štědrý den roku 1914, z převeliké lásky) oznamuje, že se s ní chce dát rozvést. „Tenkrát jsem chtěla jenom jednu věc: být se svou bolestí sama, abych si na ni mohla zvyknout.“ Ocitla se, určitě ne poprvé, a rozhodně ani naposledy, v onom stavu zoufalého osamocení, kdy člověk vedle sebe nesnese absolutně nikoho. Třetího prosince 1926 nasedne do svého auta a zmizí. Její vůz je nalezen zabořen do křoví a napůl visící nad srázem. Ale po Agatě, v té době matce sedmileté dcery, není nikde ani stopy.
Celá Británie je na nohou. Šestnáct tisíc Britů se aktivně účastní pátrání. Vražda? Sebevražda? Únos? Zprávy o jejím zmizení se drží na titulních stránkách novin. Pátrá po ní nejen policie, Artur Conan Doyle, tvůrce slavného detektiva Sherlocka Holmese, jako přesvědčený spiritista zapojí do vyšetřování i jedno médium. Po jedenácti dnech Agathu odhalí jakýsi hráč na banjo v hotelu U Staré labutě ve městě Harrogate. Traumatizovaná autorka prý neví, a ani později nikdy neprozradí, jak se tu ocitla. Lékaři jí diagnostikují „dočasnou ztrátu paměti“.

 

baner-clanek


První detektivka, kterou Agatha Christie po tomto svém mysteriózním zmizení (či snad perfektně zinscenované obdobě „schovky na záchodě“) napíše, je ZÁHADA MODRÉHO VLAKU; věnuje ji dvěma přátelům, bez jejichž pomoci by, jak tvrdí, „onu dusnou dobu beznaděje nepřežila“. Věnování zní: „Dvěma výjimečným členům ‚řádu věrných psů’– Charlottě a Petrovi“. Charlotta je guvernantka její dcery Rosalindy a současně Agatina důvěrnice a šéfová její kanceláře, její „spolehlivý hlídací pes“, zahánějící nevítané příchozí a vtíravé hosty. Petr je drsnosrstý foxteriér, kterého sice Agatha darovala své dceři k jejím pátým narozeninám, ale kterého jí „zkonfiskovala“ poté, co Rosalinda odešla do penzionátu. Petr je nejen držitelem „řádu věrných psů“, roku 1937 se stane také protagonistou detektivky NĚMÝ SVĚDEK. Agatha dokonce trvá na tom, aby na obalu prvního vydání knihy byla Petrova fotografie. Jen pro připomenutí. Titulní hrdina románu, „němý svědek“, je drsnosrstý foxteriér Bob, který však není němý, ale umí mluvit, jak nás informuje Poirotův oddaný společník a přítel kapitán Arthur Hastings: „Těší mě, nesmírně mě těší,“ řekl Bob a otíral se o naše kotníky.“ Nutno upřesnit, že Bob samozřejmě nemluví s kdekým, nýbrž výlučně s Poirotem, což Hastingse poněkud popouzí: „Nuže, Poirote, skočil jsem jim do řeči a ukončil tak to psí žvanění.“ Hercule Poirot se však nenechá přerušit, natož svést na falešnou stopu, a vyřeší i tento případ hbitě a suverénně – díky Bobovi.
Psy, a to nejen teriéry, najdeme i v dalších Agatiných detektivkách, často v rolích svědků obžaloby. Tak například v románu SLONI MAJÍ PAMĚŤ se Poirotovi podaří vyřešit komplikovanou rodinnou zápletku díky psovi, který „se zachoval daleko inteligentněji než policie“ a systematicky kousal vražedkyni, která se vydávala za jeho paničku. Přestože Hercule Poirot ani slečna Marplová nevlastní psa, vyznačují se pozoruhodnou schopností rozumět psům všech ras.
V roce 1930 odjela Agatha Christie na Střední východ, kde si prohlédla vykopávky starověkého města Ur. A zamilovala se tu do – o čtrnáct let mladšího – archeologa Maxe Mallowana: „Chci Ti být oddaná jako pes, kterého jeho člověk konečně vzal na vodítku na procházku,“ vyznává se mu. Max, gentleman par excellence, ji na oplátku ujišťuje, že nehodlá omezovat její svobodu: „Když už jako pes, tak jako věrný pes, kterého bych s sebou nesmírně rád bral na dobrodružné výpravy, ale v žádném případě na vodítku.“
Na tomto místě je potřeba zdůraznit, že Max nemá ke psům stejný vztah jako Agatha, ale časem se naučí její čtyřnožce tolerovat.

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 28. 12. 2017. Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

XANTYPA 01/18 - výběr z článků

Thajsko

Thajsko

Je 26. října 2017. Náměstí před Královským palácem Sanam Luang se pomalu probouzí z nočního spánku a s ním i davy lidí oděných do černého. Mnozí sem přišli již před několika dny z dalekého venkova, aby si zajistili místo a mohli při pohřebním obřadu doprovodit thajského krále Pchúmipchona Adundéta neboli Rámu IX. na jeho poslední cestě.

Čertoviny

Čertoviny

Co se stane, když dva mladí čerti popletové povalí při úklidu kotel s hříšnou duší? Duše uteče a Luciper se rozčertí. Za trest musí jít oba čerti na svět a každý přivést do pekla jednu hříšnou duši. Pak jim bude odpuštěno.

Tomáš Bařina

Tomáš Bařina

Ten, kdo si zapne televizní obrazovku první lednovou neděli, bude se prý bát. V napětí by měl divák zůstat i dalších pět nedělních večerů. Česká televize totiž začíná vysílat seriál VZTEKLINA režiséra Tomáše Bařiny.

Šiniči Tohei

Šiniči Tohei

Aikido vzniklo počátkem dvacátého století, kdy ho z japonských bojových umění rozvinul Morihei Uešiba. Nejvyšším mistrem jeho školy se stal Koiči Tohei, jenž techniky aikida dále rozvíjel a obohatil ho o meditaci a dechová cvičení. V roce 1974 Koiči Tohei založil vlastní směr s názvem Ki-aikido, který klade důraz na duchovní stránku technik a energii Ki. V roce 2010 převzal vedení jeho syn Šiniči Tohei, který je dnes prezidentem celosvětové organizace.

10 let LaFa

10 let LaFa

Holešovická La Fabrika vznikla před deseti lety a od té doby si postupně vydobyla postavení respektované pražské umělecké scény, která poskytuje dokonalé technické zázemí mnoha umělcům různých žánrů. Hercům, muzikantům, tanečníkům, artistům, výtvarníkům a fotografům, občas i sportovcům. Otcem myšlenky i realizace je Richard Balous, s velkou podporou své ženy Zuzany. Program, který La Fabrika nabízí, je velice pestrý. Kromě divadelních představení (např. s Taťánou Vilhelmovou, Vojtou Dykem, Marthou Issovou, Zuzanou Bydžovskou, Annou Polívkovou, otcem a synem Prachařovými a dalšími herci) se tu konají koncerty, taneční představení, léta zde měl domovskou scénu soubor La Putyka. A letos se na zdejší scéně uskuteční již potřetí festival nonverbálního divadla. Zkrátka a dobře v La Fabrice to tepe a pořád je tam narváno. A Richard slibuje, že je to teprve začátek! Blahopřejeme!

Ambras

Ambras

Slyšela jsem hodně o zámku, v němž se ukrývaly poklady, tajná láska i obyčejné lidské štěstí. O architektonické perle sevřené do náruče horských štítů a o místě, v němž se tvořily evropské dějiny. Moje cesta tedy nemohla vést nikam jinam než do Tyrolska, na Ambras.

Odnikud

Odnikud

Herečka Diane Kruger se vrátila do Německa, aby podala jeden ze svých nejlepších výkonů ve filmu ODNIKUD.

Video k lednové Xantypě

Video k lednové Xantypě

Podívejte se na obsah nové XANTYPY

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 01/18

XANTYPA XANTYPA 01/18

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 03/2019

XANTYPA XANTYPA 03/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne