Legendární newyorský hotel Chelsea

Historie domu

Ačkoliv na vstupních dveřích hotelu je vylepen příkaz stavebního inspektora k dočasnému zastavení prací ve čtvrtém patře kvůli porušení bezpečnostních předpisů, přece jen dobrou zprávou zůstává, že legendární hotel Chelsea bude po změnách vlastníků a vleklých stavebních úpravách v letošním roce opět otevřen pro veřejnost.

 

chelsea1jpg.jpg
Hotel Chelsea v prosinci 2016 

 

 

Hotel Chelsea nemůžete na Manhattanu mezi Sedmou a Osmou avenue na 23. ulici minout. Nejen pro výrazný neonový název hotelu, ale i proto, že na průčelí budovy z červených cihel se zdobnými litinovými balkony (vůbec první stavby zařazené na seznam chráněných budov v New Yorku) vás zaujme několik velkých kovových pamětních desek se jmény slavných, kteří zde byli v průběhu let ubytováni. Především od počátku šedesátých až do osmdesátých let minulého století se hotel Chelsea stal centrem newyorské umělecké avantgardy a bohémy. Navštěvovali ho nebo v něm žili spisovatelé, filozofové, hudebníci, výtvarníci, filmaři… a také zoufalí bohémové, kterým to prostě nevyšlo. Hotel, jako jediný na světě, sehrál svoji vlastní roli v dějinách popkultury.
V době výstavby v letech 1884–1885 to byla se svými dvanácti podlažími až do roku 1889 vůbec nejvyšší budova v New Yorku a také jeden z prvních družstevních obytných domů. Dům s ubytovací kapacitou pro osmdesát rodin (nebo čtyři sta osob celkem) byl vybaven společnými jídelnami a střešní promenádou. V roce 1905, kdy bytové družstvo Chelsea zkrachovalo, byla budova zrekonstruována a přeměněna na luxusní hotel. V roce 1912 zde byli ubytováni přeživší pasažéři z Titanicu, o pár let později se zde naopak zotavovali námořníci z bojů během první světové války. Současně si chodívaly pod palmy do hotelového foyeru odpočinout mezi nákupy slečny z lepších rodin.
V období druhé světové války se pozvolna chátrající hotel stal pro změnu místem setkávání židovských emigrantů z Evropy, kteří unikli táborům smrti.

 

chelsea2jpg.jpg
Hotel Chelsea v roce 1947

 


Hotelem Chelsea po celou dobu jeho historie procházeli slavní nebo zatím neznámí, ale budoucí slavní hosté. Mnozí z nich tu po sobě zanechali své stopy. Žili zde spisovatelé Mark Twain, Thomas Wolfe, Arthur Miller tu s Marilyn Monroe strávili líbánky, během jednoho dlouhého pobytu zde údajně Jack Kerouac pracoval na románu NA CESTĚ. Zde napsal Arthur Clarke knihu 2001: VESMÍRNÁ ODYSEA. V roce 1953 v hotelovém baru na otravu alkoholem zemřel Dylan Thomas, v roce 1978 tu byla nalezena ubodaná Nancy Spungen, partnerka Sida Viciouse z punkové skupiny Sex Pistols. V jednom z pokojů se údajně našla několik let mumifikovaná mrtvola jistého podivína, jiní obyvatelé zmizeli, aniž by kdo tušil jak. Ale to jsou možná již legendy.

 

chelsea3jpg1.jpg
Básnířka Patti Smith na balkoně Hotelu Chelsea v květnu 1971

 


Jedním z posledních spolumajitelů, ale především manažerem hotelu byl po dobu padesáti let Stanley Bard, syn jednoho ze tří vlastníků hotelu ze čtyřicátých let minulého století. Za jeho éry, jak píše v knize JUST KIDS básnířka a rockerka Patti Smith, „se hotel stal rušným posledním útočištěm pro mnoho nadaných, prostituujících se dětí ze všech příček společenského žebříčku. Tuláci s kytarou a sjeté krasavice ve viktoriánských šatech. Zdrogovaní básníci, dramatici, zhroucení filmaři a francouzští herci. Každý, kdo tudy prochází, je někdo, i kdyby ve světě venku nebyl nikým.“
Patti Smith bydlela v hotelu Chelsea (nejprve v pokoji č. 1017 za 55 dolarů týdně, po roce se přestěhovala do většího pokoje
č. 204 v prvním patře) se svým přítelem, fotografem Robertem Mapplethorpem a ži­li tu v letech 1969–1972. V hotelu se také mimo jiné seznámila s Janis Joplin i s lidmi kolem Andyho Warhola. „Mnozí z vášnivé komunity hudebníků, kteří pobývali v Chelsea, pak s akustickými kytarami často nacházeli cestu do Janisina apartmá.“
„Neměla jsem ani ponětí, jaký bude život v hotelu Chelsea, když jsme se tam ubytovali,“ pokračuje Patti, „ale brzo jsem zjistila, jaké je to štěstí, že jsme se tam ocitli. Za ty peníze, co jsme platili, bychom mohli mít dost velký byt s několika místnostmi v East Village, ale bydlení v excentrickém a prokletém hotelu nám dalo pocit bezpečí stejně jako skvělé vzdělání… Gregory Corso, Allen Ginsberg a William Burroughs byli všichni mými učiteli. Každý z nich prošel halou hotelu Chelsea, mé nové univerzity.“
„Když už jste si jednou zajistili pokoj v Chelsea, nevykopli vás hned, jak jste se zpozdili se zaplacením nájmu. Ale stali jste se částí legie, která se schovávala před panem Bardem.“

 

chelsea4jpg1.jpg
Herec Dennis Hopper (vlevo) a spisovatel Terry Southern u vchodu do hotelu v září 1971

 


„Hotel Chelsea byl jako domeček pro panenky se stovkami pokojů, z nichž každý byl malým vesmírem. Procházela jsem chodbami a hledala jejich duše, mrtvé nebo živé. … Každý měl co nabídnout a ukázalo se, že nikdo nemá moc peněz. I ti úspěšní působili, jako by měli jenom na to, aby žili jako extravagantní tuláci. Milovala jsem to místo, jeho ošuntělou eleganci a historii, kterou si tak vlastnicky drželo. Říkalo se, že v často zaplavovaném suterénu by se pořád daly najít spodky, které nosil Oscar Wilde. Tady (v pokoji číslo 205) strávil své poslední hodiny Dylan Thomas, ponořený v poezii a alkoholu. Bob Dylan složil na našem poschodí SAD EYED LADY OF THE LOWLANDS.“ (Ostatně Dylan Thomas to byl, kdo inspiroval Boba Dylana k tomu, aby si změnil své původní jméno Fred Zimmerman – „S tím nemůžeš nikdy prorazit!“) „O Edie Segwick se zase říkalo, že zapálila pokoj, když si nalepovala své husté umělé řasy při světle svíčky.“
„Občas v hotelu vypukl požár,“ vzpomíná na Chelsea americká fotografka Julie Calfee, která v něm bydlela a fotografovala čtyři roky. „Hořelo tam mockrát. A to bylo překrásné. Vždycky jsme se shromáždili a málem začali tančit.“

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 31. 1. 2017

 

 XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

Tomáš Mazal, foto autor, profimedia.cz a gettyimages.com

XANTYPA 02/17 - výběr z článků

Video k únorové Xantypě

Video k únorové Xantypě

Podívejte se na obsah nové XANTYPY

Meryl Streepová

Meryl Streepová

Letos v lednu získala čestný Zlatý glóbus a ve své děkovné řeči se opřela do xenofobních postojů Donalda Trumpa. „Hollywood je plný cizinců a lidí, kteří přišli odjinud. Když je všechny vyhodíme, budete se moct dívat jenom na fotbal a na bojová umění, což není umění,“ prohlásila Meryl Streepová. Ve svém emotivním projevu se zastala také handicapovaného novináře, kterého Trump ostudně zesměšňoval. Reakce nově zvoleného prezidenta přišla vzápětí: označil Meryl za jednu z nejpřeceňovanějších amerických hereček. Tento dehonestující žvást snad ani nelze brát vážně. Jen málokterá hvězda je totiž uznávanější, pracovitější a kreativnější než právě ona.

David Koller: Většina politiků jsou psychopati

David Koller: Většina politiků jsou psychopati

David Koller žije v Mikulově, kde má dům a dvě děti. Do Prahy už jen dojíždí. Účinkovat, za kamarády nebo dělat rozhovory. Za ta léta už si zvykl. A ostatní také. Jelikož jsme kolegové z branže a dlouho jsme byli takřka sousedé, nepředstírali jsme vykání. Povídali jsme si o životě na jižní Moravě, o jeho dětech a také o skupině Lucie a MeetFactory.

Turkana

Turkana

Největší pouštní jezero představuje symbiózu nehostinné krajiny, rostlin, zvířat a lidí. Jeho příběh je bohužel také důkazem toho, jak i zdánlivě nezranitelný ekosystém může člověk svou ignorací lehce sprovodit ze světa.

Ondřej Gregor Brzobohatý: Filmovou muziku jsem chtěl dělat odmalička

Ondřej Gregor Brzobohatý: Filmovou muziku jsem chtěl dělat odmalička

Od našeho prvního setkání s Ondřejem uplynulo už jistě víc než deset let. Během té doby se stačil stát vyhledávaným a uznávaným skladatelem filmové a scénické hudby, autorem dvou muzikálů, četně oslovovaným aranžérem a producentem, široce oblíbeným moderátorem, hercem a především zpěvákem a interpretem vlastních písní na pomezí jazzu, popu a funky. Spolu se svou druhou ženou Taťánou, Miss World 2006, se nevyhnul ani dychtivému zájmu nevybíravého bulváru, jehož lačnosti ani jeden z nich nevychází právě vstříc.

Skvosty evropské přírody

Skvosty evropské přírody

Nedělá vám dobře let nad oceánem, ale přesto toužíte objevovat neobvyklé přírodní scenérie? Pro dobrodružné zážitky není třeba překročit hranice Evropy.

Jackie

Jackie

Druhého února vstupuje do kin snímek JACKIE, dlouho očekávané drama režiséra Pabla Larraína. Od své loňské premiéry na filmovém festivalu v Benátkách snímek posbíral řadu ocenění od kritiků i festivalových porot, včetně nominace na Zlatý glóbus nebo čerstvé nominace na cenu BAFTA pro představitelku titulní role Natalii Portmanovou.

Prodaná nevěsta

Prodaná nevěsta

Kdo se chce v Africe oženit, musí si připravit peněženku, aby vyvolenou od její rodiny vykoupil. Dřívější symbolická tradice se změnila v odírání ženicha, který však po svatbě může manželku považovat za svůj majetek.

Petra Špalková

Petra Špalková

Dvacet pět písmen, dvacet pět slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká vlastně je abeceda života zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

Benedict Cumberbatch

Benedict Cumberbatch

Na civilních fotografiích připomíná vedoucího skautského oddílu nebo alespoň kladnou postavičku z nějakého komiksového seriálu, třeba RYCHLÝCH ŠÍPŮ. Brity fascinuje až groteskní podobnost jeho tváře a výrazu s chráněným bobrem.

Architektura - výběr z článků

Záchrana ateliéru sochařky Hany Wichterlové

Záchrana ateliéru sochařky Hany Wichterlové

Za svůj život jsem prošel desítky ateliérů pražských výtvarníků. Koneckonců jsem se sám v jednom z nich narodil, byl na Letné a patřil mým rodičům – sochařům, kteří si jeho část v podkroví činžovního domu adaptovali na bydlení. Táta mne brával často ke svým přátelům, malířům, sochařům, grafikům, fotografům, architektům i restaurátorům, a tak si vybavuji ta kouzelná místa, většinou poněkud neuspořádaná, zato s typickou směsicí různých vůní: olejových barev, šelaku, terpentýnu, mokré sochařské hlíny nebo vývojek. O stěny opřená plátna v rámech nebo sochy na policích, fotografie rozvěšené po stěnách či architektonické modely na stolech, rozměrnými okny proudí dovnitř záplavy světla…

Příběhy paláců před Pražským hradem

Příběhy paláců před Pražským hradem

Monumentální stavební komplex Schwarzenberského paláce zaujímá v panoramatu Prahy výraznou polohu. Stavba, připomínající svým zjevem spíše venkovský zámek než městskou rezidenci, od Hradčanského náměstí oddělená zdmi a branami, vytváří spolu se sousedním Salmovským palácem urbanistický celek vynikající kvality, zároveň markantní dominantu příjezdové rampy k Hradu. Jeho renesanční architektura evokuje severoitalské reminiscence, zatímco strohost trojkřídlého Salmovského paláce připomíná architekturu Říma, Paříže či Vídně. Oba paláce reprezentují staletí českých a evropských dějin, jejímiž aktéry jsou i Lobkowiczové, Rožmberkové, Švamberkové, Eggenbergové, Schwarzenbergové a Salmové.

Trojský zámek

Trojský zámek

Přestože má většina Pražanů Troju spojenou především s tamní zoologickou zahradou, získala tato městská čtvrť svůj název podle dominantního zámku. Až do konce 17. století se totiž nevelká viniční a rybářská osada na pravém vltavském břehu nazývala Zadní Bubeneč nebo též Zadní Ovenec. Na počátku 17. století zde pro Albrechta z Valdštejna vznikl manýristický letohrádek se zahradou, jehož pozdější ruiny sečtělým pozorovatelům zřejmě připomínaly antickou Troju. Je však též možné, že toto nové pojmenování vzniklo až v souvislosti s okázalou zámeckou novostavbou hraběte Šternberka z let 1679–1703, náležící dnes k nejvýznamnějším českým barokním památkám.

Když Praha za noci zářila neonem…

Když Praha za noci zářila neonem…

Nakladatelství Paseka vydává již řadu let pozoruhodnou edici ZMIZELÁ PRAHA, v níž nás prostřednictvím historických fotografií a zasvěcených komentářů seznamuje s tím, jak vypadala Praha v minulosti, s tím, co nenávratně zmizelo. Svazky této záslužné edice jsou zaměřeny jednak na jednotlivé čtvrti, jednak také tematicky, například na továrny, sportoviště, letohrádky, výletní místa, nevěstince, nádraží, tramvajové tratě. Nejnovější díl je věnován pražským neonům a světelným reklamám.

Slavný hotel opět na výsluní

Slavný hotel opět na výsluní

Šlechta, státníci, umělci a další významní hosté se vydali roku 1893 do Tater, aby slavnostně otevřeli Hotel Lomnica, který se měl stát chloubou nově vzniklé osady Tatranská Lomnica. A skutečně tomu tak bylo, stavba navržená „dvorním architektem Tater“ Gedeonem Majunkem (1854–1921) si s příchodem nového investora vysloužila přízvisko První dáma Tater. Návštěvníci se z terasy kochali výhledem na majestátní Lomnický štít, hráli tenis, golf a v zimě sáňkovali. První dáma Tater přestála obě světové války, i když neunikla rabování, přežila i éru komunismu. Osudovou ránu jí zasadilo až období po revoluci. Stavba s výjimečnou atmosférou se proměnila na čtvrt století ve vybydlenou ruinu. Před časem ale povstala jako fénix z popela.

Neratov

Neratov

„V Neratově jsou hvězdy hodně blízko. Když je noční nebe jasné, zažívám pocit blízkosti nekonečna a všeho, čeho mohu být součástí, harmonie a krásy, všeho, co mě přesahuje. Pociťuji obrovskou vděčnost za to, že to mohu vidět a sdílet,“ říká Mons. JOSEF SUCHÁR (60), který s tímto místem spojil svůj život.

Velké Březno - letní sídlo Karla Chotka

Velké Březno - letní sídlo Karla Chotka

Na pravém břehu řeky Labe mezi Ústím nad Labem a Děčínem na vás zpoza kopců vykoukne obec Velké Březno. Místo plné spletitých silniček, nových i starých domů, slepých ulic, ale i paralelních cest. Kdo by řekl, že v téhle změti dopravních komunikací stojí hned dva zámky?

Lístek do Nového světa - výstava

Lístek do Nového světa - výstava

Schyluje se k druhé světové válce. Ne každý tomu, podobně jako v případě hrůzné první války, věří. Naši spojenci se domnívají, že oheň uhasili v Mnichově obětováním českého pohraničí. Přesto dochází 15. března 1939 k okupaci Československa a téhož dne přijíždí do porobené Prahy triumfující Adolf Hitler.

Pavlína Krásná a Pavel Hrubý

Pavlína Krásná a Pavel Hrubý

Je dubnové odpoledne roku 1978, tramvaj číslo 20 sjíždějící z Vinohrad na Václavské náměstí přibrzďuje v zatáčce u Národního muzea. V tu chvíli se napěchovanou dvacítkou rozezní pětiletý hlásek: „Maminko, to je ale velká továrna!“ A mladá matka odpoví se zřetelnou ironií: „Kdepak, Michálku, to je Federální shromáždění ČSSR.“ Ale chlapeček se nedá: „Ne, ne, je to velká továrna!“ Pasažéři se hlasitě smějí, budova není u veřejnosti oblíbená – pro svůj aktuální obsah normalizačních poslanců a také pro svůj vzhled. Všeobecně je tahle nástavba nad prvorepublikovou Peněžní burzou považována za příliš těžkou, temnou, brutální.

Zámek Děčín

Zámek Děčín

Tři sta let byl děčínský zámek spjat s rodem Thun-Hohenstein, jedním z nejvýznamnějších v habsburské monarchii. Thunové mu dali jeho současnou podobu. Za jejich držení sem přijížděla na návštěvu nejen aristokracie, ale také vědci a umělci, za všechny jmenujme jazykovědce Josefa Dobrovského, historika Františka Palackého nebo hudebního skladatele Fryderyka Chopina, který zde zkomponoval Děčínský valčík. Po sarajevském atentátu našly na děčínském zámku útočiště děti Františka Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové, nejstarší z nich, dcera Žofie, se zde dokonce vdávala. Thunové dbali na tradice, ale nebáli se modernizace. Podporovali stavbu sasko-české dráhy, železničního spojení mezi Prahou a Drážďany, používali inovativní metody v hospodářství a experimentovali – v zámeckých sklenících se pěstovaly stovky druhů orchidejí a kamélií, ananasy a jako na vůbec prvním místě v Čechách také banány.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 02/17

XANTYPA XANTYPA 02/17

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
3/2020

XANTYPA 3/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne