Vladivojna La Chia

Živit se hudbou není sranda

Je originální českou výtvarnicí, spisovatelkou, textařkou a muzikantkou, originální má i jméno. Vladivojna La Chia. Vězte ale, že je pravé, žádný pseudonym. Má ho po předcích. Bavili jsme se spolu nejen o její hudbě k filmu 8 HLAV ŠÍLENSTVÍ.

 

text Vašek Vašák, foto archiv Vladivojny La Chia a Lukáš Kadeřábek

 

vladivojna1jpg.jpg

 

Pokud vím, měla jste dost bouřlivou pubertu…
V době, kdy se člověk hledá, prochází lecčím. Někdo to má divočejší, někdo méně. Já to měla víc (úsměv). Měla jsem však štěstí, že se to obešlo bez větších následků. Jen alkohol a sem tam „tráva“.
Paříte ještě?
Ani ne. Když mám chuť se opít, tak k tomu nepotřebuji parťáky, ani publikum. Posledních pár let mám tolik intenzivní práce, že si nemůžu dovolit vypustit čerta (úsměv).
Asi každého zaujal název jednoho z vašich prvních seskupení – Vagínka Studénka. O co v ní vlastně šlo?
Byl to dětský sbor, který zpíval bizarní texty, například „Maličká holčička s velkýma kozama…“, které skládali kluci z punkové skupiny Buřinky 2.
Měli něco společného se slavnou ostravskou dechovkou Buřinky?
Jsou to potomci původních Buřinek a kámoši našich rodičů.
Nejaktuálnější vaší prací je hudba k filmu 8 HLAV ŠÍLENSTVÍ…
Film Marty Novákové je o sovětské básnířce Anně Barkovové, která strávila dvacet dva let v gulagu. Když jsem se začetla do jejích básní, přeložených Radkou Rubilinou, inspirovalo mě to, abych s tím pracovala víc do hloubky. Texty jsou hodně nadčasové. Proto vznikla nejen filmová hudba, ale také samostatné písničkové album s texty Barkovové.

 

banner_clanek


Jak jste konkrétně postupovala?
Přearanžovala jsem motivy z filmové hudby do písní tak, aby se na ně ty básně daly zpívat nebo rapovat. První skladbou byla Karaganda 35 s Otou Klempířem.
Hudba, jakou jste pro texty zvolila, je současná…
Ano, protože film není točen jako klasický historický životopis. Jsem zvyklá hodně experimentovat se zvukem, ráda používám všemožnou elektroniku, kterou různě variuji s živými nástroji. I tak jsou však na albu písně, kdy je zpěv doprovázen pouze pianem nebo harmoniem, a to naprosto čistě a syrově. Zpívá několik zajímavých hostů.

 

vladivojna2jpg.jpg


Jasná asi byla Aneta Langerová, která hraje ve filmu hlavní roli, že?
Vyloženě jasná nebyla, ale logicky se to nabízelo. Zajímavý byl výběr ostatních. Nakonec se vedle sebe objevuje post­apokalyptický písničkář Kittchen, Poly z metalové skupiny Insania, ale i Lucie Bílá a Lenka Dusilová, která si s Anetou Langerovou zazpívala vůbec první duet. Takový mišmaš osobností mě baví.
Kdo je Jevgenij Rubilin?
Písničku LAGERNAJA složil přímo pro film. Je vynikající hudebník s úžasným výrazem. Myslím si, že by z něj mohla být u nás velká hvězda.
A co RUSKÁ ZIMA?
RUSKOU ZIMU jsem vytáhla z období, kdy jsem zpívala v šestnácti letech s holčičí kapelou Kočičíčíči. Martě Novákové se líbila natolik, že ji chtěla do závěrečných titulků. Hezky film odlehčuje.
Pokud vím, od jisté doby vystupujete sólově…
Sólově už vystupuji deset let. Znovu jsem obrodila své akustické pětičlenné 4Trio, které je mou prioritou. Máme za sebou velmi úspěšné podzimní turné a na jaře vyjíždíme do šesti vybraných míst hrát mé skladby jak sólové, tak z aktuálního alba 8 HLAV ŠÍLENSTVÍ nebo seriálu AŽ PO UŠI.
Jaké nástroje v kapele máte?
Violoncello Terezie Kovalové, zpěv a kla­rinet Sylvie Bee, bicí Luboše Pavlíka, kytaru Aleše Bajgera, já hraju basu nebo kytaru. Je to taková křehkodivoká kapela.
Aleš Bajger vás kdysi objevil…
Ano, v mých osmnácti letech, a zprodukoval nám první desky s kapelou Banana. Dal mi do ruky kytaru a řekl – hrej. První skladba, kterou jsem na ni zvládla, byla TONY z mého prvního sólového alba TAJEMSTVÍ LOTOPU. Mojí první skladbou na baskytaru o několik let později byla MEDENA, která se stala později titulní písní ve filmu Jana Hřebejka NEVINNOST.

 

vladivojna3jpg.jpg


Dá se říct, že se na nástroje neučíte, ale rovnou na ně hrajete?
Je to přesně tak, jak říkáte. Všechno si nacházím pomocí sluchu a intuice. Nikdy jsem se nebyla schopna naučit noty ani akordy. Mám obecně s učením problém, přesto se mi podařilo dokončit vysokou školu. Možná proto, že jsem nestudovala nic teoretického, ale konceptuální umění, které je samo o sobě dost abstraktní (smích).
Na některých videích na YouTube působíte jako živel…
A jiná jsou zase hodně civilní a křehká. Obecně jsem na jevišti mnohem živelnější než na nahrávkách. Jsem jakožto interpret naturalem vhodná více pro živé koncerty než nahrávací studia. Ráda totiž improvizuji.
Mohlo by se stát, že byste komorní písničku v rámci improvizace přednesla metalově?
Na metalové skladby mám skupinu Vladivojsko, ale něco zpívám skutečně jinak. Ačkoli, některé písně jsou tak niterné, že kdybych je přednesla metalově, tak bych úplně popřela to, o čem jsou. Nicméně hodně věcí právě z Vladivojska hraju se svým 4Triem ve folkových úpravách. Ráda přearanžovávám už hotové věci do jiných žánrů. Celou desku 8 HLAV ŠÍLENSTVÍ jsme se 4Triem přearanžovali do akustické podoby. Je to úžasný proces.
Vaším častým tématem bývá v textech erotika…
Spíš bych řekla milostná lyrika. Té mám v textech opravdu hojně. Záleží, v jakém období a rozpoložení se zrovna nacházím.
A v jakém období se nacházíte nyní?
Opustila jsem téma Rusko a existencia­lismus. Jsem v období hravého experimentování a milostné lyriky, která se posunula do trochu osobnější roviny.
Skládáte originálně. Chtěla jste svojí muzikou, jako někteří punkeři, šokovat?
Nikdy jsem nešokovala prvoplánově, ale za umělce, který šokuje rád a hojně, jsem byla považována vždycky. Dokonce šokuju i ve skladbách, kdy jsem naprosto civilní. Právě proto, že to nikdo nečeká. Už jsem si na to zvykla. Lidé nemají rádi změny, proto k vývoji obecně nemají moc velkou důvěru (úsměv).
Nikdo nejsme černobílý…
Nejsme, to máte pravdu, jenže lidé mají rádi své jistoty, obvzlášť u umělců. Já se rozhodla už na začátku své cesty, že budu navždy svobodná a budu se vyvíjet přirozeně. I když to zní jako klišé, v praxi to tak jednoduché není. Mít několik napros­to odlišných poloh a cítit se ve všech přirozeně a na koni, není vlastně ideální. Vzbuzuje to podezření.
Je pro vás psát texty náročnější než skládat hudbu?
Aby měl text hlavu a patu, byl chytrý, vtipný nebo hluboký a zároveň to nebyla samoúčelná intelektuálština, tak najít přesně tyhle polohy a zkratky, to není vůbec žádná sranda. Pro mě je text už nějaký čas důležitější než hudba. Píseň může mít mnoho různých forem a podob, aby textu dala potřebný šmrnc a emoci. S textem to je těžší. Změníte pár slov a najednou se vytratí jakási síla.
Ještě jste mi neodpověděla na otázku, jestli vymýšlíte texty snadno…
Spousta jich ze mě vypadla snadno a rychle. Stalo se tak v nějaké exponované době. V určité životní situaci. Když jste tvůrce, tak vás život a jeho výmoly inspirují. V takovém případě mají moje texty spíš formu deníku nebo básní. Silné údobí se přetransformuje v písničky, které spojuje skutečnost, že se týkají jedné doby, jedné události a jsou hodně osobní. Teď mám problém takové texty psát, protože se nacházím v relativně klidné době.
Pro svoje předposlední album ŠRAF jste ulovila v Americe špičkového saxofonistu Joea Cohena. Bylo obtížné ho přesvědčit?
Koupit lze téměř kohokoliv. V San Francisku jsem potkala Bena Yonase, který produkoval album Lenky Dusilové, znali jsme se z New Yorku. Oslovil Joea, byla jsem nadšená, že tam můžu mít takového muzikanta.
Platila jste ho z vlastní kapsy?
Ano, všechno platím z vlastní kapsy. Jsem hrdá na to, že se hudbou uživím. Pracuju na tom celý život, abych byla nezávislá.

 

Celý rozhovor si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 30. 01. 2018. Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

XANTYPA 02/18 - výběr z článků

The Florida Project

The Florida Project

Když producent Chris Bergoch pomáhal matce se stěhováním na Floridu, jezdil často po dálnici 192, která je jednou z tepen přivádějící zástupy aut do Disney Worldu. Brzy si všiml míst na samém okraji zábavního průmyslu, která tvořila kontrast nablýskanému disneyovskému světu. Šokovalo ho, když zjistil, že v řadě motelů, kolem nichž projížděl, nejsou ubytováni turisté, ale rodiny s dětmi.

Happy end

Happy end

Jeden z nejvlivnějších a nejvýraznějších současných filmařů, rakouský režisér Michael Haneke, držitel mnoha festivalových ocenění včetně dvou Zlatých palem a Velké ceny z festivalu v Cannes, dvou Zlatých glóbů i Oscara, se vrací s další osobitou reflexí rozpadu hodnot současného světa.

Ženy v disentu

Ženy v disentu

Ačkoliv od sametové revoluce uplynula bezmála tři desetiletí, zůstávají české disidentky ve stínu mužů. Ve skutečnosti však tvořily třicet procent signatářů a staly se také klíčovými mluvčími Charty 77. „Je čas, abychom zaplnily bílá místa naší historie. Nemůžeme dál propagovat mýtus, že muži byli hybatelé pokroku směrem k revoluci, musíme si přiznat, že součástí toho byly i ženy,“ těmito slovy uvedla vedoucí projektu ŽENY V DISENTU Marcela Linková knihu BYTOVÁ REVOLTA. JAK ŽENY DĚLALY DISENT, na níž pracovala společně s Naďou Strakovou.

Sir Ringo Starr

Sir Ringo Starr

V polovině září minulého roku představil Ringo Starr své zbrusu nové, celkově už devatenácté sólové album. U příležitosti oslav nového roku mu pak britská královna Alžběta II. udělila „za službu hudbě“ Řád britského impéria té úrovně, která ho opravňuje používat titul sir. Stalo se tak zhruba dvacet let poté, co byl takto poctěn jeho blízký hudební souputník Paul McCartney. V červnu Ringa přivítáme u nás v Kongresovém centru na koncertě s jeho All- -Starr Bandem. Stále slušné životní tempo a úctyhodná kariéra kluka ze skromných poměrů, jehož život visel v raném dětství doslova na vlásku. Bubenická legenda z neméně legendární skupiny The Beatles se letos v červenci dožívá 78 let.

Radkin Honzák

Radkin Honzák

Setkání s věhlasným psychiatrem Radkinem Honzákem je prý něco jako svátek. Nadšení jsou z něj studenti Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kde přednáší, čtenáři jeho knih i ti, kdo se s ním setkají jen tak. Šíří kolem sebe pohodu, dobrou náladu a nenásilně vede lidi k zamyšlení. Nedalo mi to a některé otázky jsem mu poslala mailem dříve, než jsme se potkali. Vzápětí mi přišlo: „Každá otázka je těhotná odpovědí. Otevřem si porodnici a budem dbát, aby bylo minimum potratů.“

Dobrodružství poznání v keňské divočině

Dobrodružství poznání v keňské divočině

Při natáčení svého celovečerního debutu ARCHA SVĚTEL A STÍNŮ se mladí čeští dokumentaristé, režisér Jan Svatoš a kameramanka Romi Straková, vypravili do odlehlých oblastí Afriky. Zavítali také do nejslavnějšího filmového archivu na světě – do knihovny Kongresu ve Washingtonu. Film spojuje silný životní příběh manželů Martina a Osy Johnsonových s nadčasovými tématy, jež dodnes hýbou civilizovaným světem. Originální filmové svědectví bude mít premiéru na březnovém FEBIOFESTU.

Psi významných osobností

Psi významných osobností

Měl skvělý původ, vynikající vzdělání, šťastnou ruku při výběru svých spolupracovníků, jedenáct bývalých prezidentů v příbuzenstvu a neteř jednoho z nich za manželku. Jestli byl někdo někdy předurčen stát se americkým prezidentem, tak to byl Franklin Delano Roosevelt. A jestli kdy některý z amerických prezidentů potřeboval onu bezpodmínečnou důvěru, oporu a něhu, kterou v mezních situacích poskytne člověku jeho pes, tak to byl on. Neboť právě tento muž musel svou zem provést hospodářskou krizí dosud nevídaných rozměrů a druhou světovou válkou. A to z invalidního vozíku. Liberály byl uctíván, konzervativci odmítán, ale všemi považován za výjimečnou osobnost.

Jan Marek

Jan Marek

Když nastupoval šestačtyřicetiletý MUDr. Jan Marek koncem června roku 2005 do letadla směřujícího do Londýna, nechával za sebou kariéru úspěšného lékaře v Dětském kardiocentru v Motole, profesní přátelství na celý život, své pacienty a Prahu. Rodinný život rozdělil mezi Londýn a Prahu. Manželka Daniela, také dětská lékařka, a sedmnáctiletý syn Lukáš, student gymnázia, souhlasili.

Marek Daniel

Marek Daniel

Jeho nejznámější role není ani divadelní, ani filmová, široká veřejnost totiž zná především jeho alter ego – Tondu Blaníka – ze satirického seriálu KANCELÁŘ BLANÍK, který vzniká pro internetovou televizi Stream.cz a v minulém roce za něj dokonce jeho tvůrci získali Českého lva. Byl však také Emilem Vrbatou v Najbrtově PROTEKTOROVI, Václavem Havlem v seriálu ČESKÉ STOLETÍ, fotografem Eadweardem Muybridgem v inscenaci Laterny magiky, hostuje v Divadle Kalich a na dalších scénách. Mám však neodbytný pocit, že v očích veřejnosti je to prostě Tonda Blaník…

Editorial

Editorial

Vážení a milí! Žijeme v napínavé době. Jenže slušní lidé o dobrodružství tohoto druhu nestojí. Vláda, která nemá důvěru, premiér v demisi, vydaný Poslaneckou sněmovnou k soudnímu stíhání, volba prezidenta. V době, kdy vyjde tato Xantypa, již budeme vědět, zda je to prof. Drahoš, který vzbuzuje naději pro naši zemi, anebo nás na dalších pět let Miloš Zeman odsoudí do pozice, na které nás Evropa ani svět nebere vážně.

Osobnosti - výběr z článků

Soulová královna

Soulová královna

O jejím hlase se prý hitmaker Burt Bacharach vyjádřil, že působí jako miniaturní loď ve skleněné láhvi. Během své kariéry se vší poctou vplula do síně slávy, sklidila ovace a pět Grammy, byla na vrcholu mezinárodních žebříčků a prodala přes sto milionů svých alb. I když má Dionne právo na vzpomínání, stále jsou pro ni důležitější živé koncerty a publikum. I proto 14. září vystoupí v Praze.

Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková

Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková

Právo může potrestat ničemu, ale nikdy nevytvoří světce nebo hrdinu… Krom toho aktuální právní provoz je často velmi vzdálen tomu, aby se zabýval otázkami sociální spravedlnosti nebo lidských práv.

Fotograf Alan Pajer slaví 70

Fotograf Alan Pajer slaví 70

Známe se mnoho let, respektive víme o sobě. Formovaly nás stejné události, podobné zážitky i názory, a tak vím, že Alan Pajer byl a stále je naprosto výjimečný fotograf i člověk. Ovládá skvěle svoji profesi, které vtiskl punc originality, a v soukromí nikdy nesklonil hlavu. Navíc má v sobě nepřehlédnutelnou noblesu. Vydělovala ho z šedi socialistické minulosti a nyní sice z pestré, ale bohužel velice vulgární současnosti.

Rockový bůh Robert Plant

Rockový bůh Robert Plant

Robert Plant, jedna z ikon hardrocko­vého kvasu přelomu 60. a 70. let mi­nulého století a také majitel silného a oduševnělého tenorového vokálu, který se stal poznávacím znamením legendárních Led Zeppelin, se letos v srpnu dožívá sedmdesáti let. Časopis Hit Parader, zaměřený na heavy metal, ho v roce 2006 prohlásil za nejlepšího metalového zpěváka všech dob (mimochodem druhou příčku obsadil Rob Halford ze skupiny Judas Priest); o pět let později ho publicisté z jiného renomovaného hudebního periodika Rolling Stone vyhodnotili jako nejlepšího rockového zpěváka. To už ovšem Plant, aby se vymanil z identity stále vzývaných Led Zeppelin, působil jako osobitý a odvážně experimentující sólista. Nositel řádu Britského imperia – spolu s kolegy Pagem a Jonesem uvedený v roce 1995 do Síně slávy rock’n’rollu – toužil po dráze rockového zpěváka už od mládí. Díky svému talentu, tvrdošíjnosti a zarputilosti si tento sen splnil, ovšem nebyla to cesta nijak přímočará.

Kovy - mladý a vlivný

Kovy - mladý a vlivný

Jedenadvacetiletý Karel Kovy Kovář byl loni vyhlášen ča­sopisem Forbes sedmnáctým nejvlivnějším Čechem na so­ciál­ních sítích. V té době byl také vybrán televizí Euronews, aby jako jeden ze tří evropských youtuberů (a první Čech vůbec) absolvoval interview s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Barbora Hrzánová a Radek Holub

Barbora Hrzánová a Radek Holub

Nejen pouhý časopisecký rozhovor, ale snad celý seriál by mohl vzniknout, když takhle odpoledne zasednete s Bárou a Radkem v příjemné zahrádce. Rané odpoledne se pomalu mění v pozdní, slunce se kloní k západu a řeč jde o všem možném. Od zážitků divadelních po studentské, od historek z dětství po ty o dětech, od domácích zvířat po domácí práce. Plzeňské na chvíli zhořkne na jazyku, když dojde na politiky a úředníky, ale nálada se opět vrátí, jen co se začnete dohadovat, který z příběhů kresleného Čtyřlístku byl ten nejlepší a zda byl Čtyřlístek lepší než příběhy kocoura Vavřince nebo naopak. Ale protože léto je v plném proudu, mluví se především o něm.

Onkogynekolog David Cibula

Onkogynekolog David Cibula

Onkogynekolog David Cibula býval nejmladším profesorem ve svém oboru v Čechách. Zabývá se klinickým výzkumem, tedy jakýmsi mostem mezi vědou a léčbou v běžné praxi. Snaží se o to, aby se zahraniční pracoviště přidávala k českým projektům.

Viliam Dočolomanský

Viliam Dočolomanský

Před šestnácti lety založil dnes už kultovní divadelně experimentální seskupení Farma v jeskyni, pro které vytváří mnohovrstevnaté scénické kompozice na pomezí pohybového divadla, hudby a videa. Fascinuje ho tajemství a s ním skupiny na okraji mainstreamu: emigranti, senioři, aktivisté nebo mladí lidé, které postihl fenomén známý pod japonským termínem hikikomori. Lidským bytostem, jež ztrácejí schopnost komunikovat s okolním prostředím, se umělecký šéf a režisér, pražský Slovák Viliam Dočolomanský věnuje v inscenaci ODTRŽENÍ. Po jednom jejím uvedení v pražském Centru současného umění DOX vznikl tento rozhovor.

Jak jsem potkal a fotografoval  Jana Zrzavého

Jak jsem potkal a fotografoval Jana Zrzavého

Občas se někdo, kdo vidí některý z mých portrétů výtvarníků nebo spisovatelů, zeptá, jak jsem se k tak slavné osobnosti, jako je třeba Jan Zrzavý, dostal. Často se mi chce odpovědět podobně, jako to kdysi udělal jeden ze slavných herců Národního divadla, když mu jakási redaktorka položila „rafinovanou“ otázku: „Mistře, jak jste se dostal do Národního divadla?“ A Mistr odvětil: „To bylo jednoduché, paninko, dvaadvacítkou od Sv. Ludmily přímo do divadla!“ Já bych mohl odpovědět, že jsem šel od Hradu po Zámeckých schodech a tam jsem vešel do domu č. 6, vystoupal po prošlapaných schodech do druhého patra, zazvonil na zvonek a… a hned jsme u jedné fotografie.

Jiří Suchý

Jiří Suchý

Koncem června udělí Nadace Český literární fond ve spolupráci s Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových Jiřímu Suchému (* 1. 10. 1931) cenu Ars longa za trvalý přínos české kultuře. Básník, textař, prozaik, dramatik, scenárista, zpěvák, herec, divadelní a filmový režisér a výtvarník ji obdrží mj. za loňskou knihu filozofických a teologických úvah KLAUN SI POVÍDÁ S BOHEM, v níž se střetá dvojí pojetí životního pocitu a názoru. Klaunství, zosobnění nevážnosti a humorného zpochybnění jeví se tu jako nadosobní vodítko světem ustálených dogmat, návod na to, jak neustrnout, myslet a tvořit stále vlastní hlavou a citem. Možná tu vznikl jakýsi klaunský testament? A kdo je to vlastně klaun? Nemusel se k tomu pojmu i sám Jiří Suchý dost složitě propracovat?

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 02/18

XANTYPA XANTYPA 02/18

Obsah vydání

Nestihli jste koupit toto vydání XANTYPY? Nevadí. Rádi Vám jej zašleme. Objednávejte zde

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2018

XANTYPA XANTYPA 078/2018

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne