Sir Ringo Starr

V polovině září minulého roku představil Ringo Starr své zbrusu nové, celkově už devatenácté sólové album. U příležitosti oslav nového roku mu pak britská královna Alžběta II. udělila „za službu hudbě“ Řád britského impéria té úrovně, která ho opravňuje používat titul sir. Stalo se tak zhruba dvacet let poté, co byl takto poctěn jeho blízký hudební souputník Paul McCartney. V červnu Ringa přivítáme u nás v Kongresovém centru na koncertě s jeho All- -Starr Bandem. Stále slušné životní tempo a úctyhodná kariéra kluka ze skromných poměrů, jehož život visel v raném dětství doslova na vlásku. Bubenická legenda z neméně legendární skupiny The Beatles se letos v červenci dožívá 78 let.

 

text Jaroslav Císař, foto gettyimages

 

starr1jpg.jpg

 

„Lazarus“ tour dětstvím
Astrologové to zřejmě dokážou vyložit podle postavení hvězd, ale Ringův start do života na Madryn Street v liverpoolské čtvrti Dingle nedával moc nadějí na zářnou budoucnost. Jeho rodiče se rozvedli, když byly Richardu Starkeymu (to je jeho vlastní jméno) pouhé tři roky. Matka Elsie se s ním pak odstěhovala na nedalekou adresu na Admiral Grove, odkud začal chodit do školy sv. Silase. Jenže kvůli onemocnění musel svou školní docházku na delší čas přerušit.
V šesti letech mu zjistili protržení slepého střeva, což vedlo k zanícení pobřišnice. Budoucí bubeník musel jako malý podstoupit několik operací. V nemocnici pak strávil řadu měsíců, z toho dva v kómatu. Když mu bylo třináct, ocitl se znovu v nemocnici, tentokrát s chronickým zánětem pohrudnice. Tyhle zdravotní lapálie se s budoucí hudební hvězdou táhly až do roku 1955. Od spolužáků ve škole za ně prý získal přezdívku „Lazarus“.

 

banner_clanek

 

Od Roryho Storma & The Hurricanes…
Richie potom dělal chvíli poslíčka u Britských drah, živil se i jako barman. Ale už stál na prahu světa, který mu doslova změnil život. Nevlastní otec Eddie, malíř pokojů, mu během jedné rekonvalescence koupil použitou soupravu bicích nástrojů. Budoucímu Ringovi učarovala skifflová muzika. Když si pak zahrál se skupinou zpěváka Alana Caldwella, jenž později přijal umělecké jméno Rory Storm, rozhodl se k nim přidat. V roce 1960 tak vznikl soubor Rory Storm & The Hurricanes. Nebyl nikterak originální, ale díky showmanství svého frontmana se stával stále populárnějším. Získal angažmá v klubu Cavern, kde se však v té době hrál převážně jazz. Když si jednou Rory Storm & The Hurricanes, účelově ovšem přejmenovaní na The Jazzmen, v klubu vystřihli rock’n’roll, dostali za to pokutu.
Společně s The Beatles vystupovali také v jednom klubu v Hamburku. Dochovala se dokonce nahrávka smíšené sestavy obou kapel, v níž kromě Johna Lennona a Paula McCartneyho nechybí ani Ringo. Vznikají tak první vztahové nitky. Skupina Rory Storm & The Hurricanes se po­dle hlasování čtenářů Mersey Beat, lokálních liverpoolských novin o muzice, v roce 1962 umístila jako třetí – hned za The Beatles a Gerry And The Pacemakers. To už u ní ovšem nefigurovalo jméno Richard Starkey, ale na naléhání Alana Caldwella alias Roryho Storma se zrodil Ringo Starr. V létě téhož roku došlo k osudové situaci, která se naskytne jednou za život. A ta volba naštěstí padla právě na Ringa.

 

starr2jpg.jpg

 


…k The Beatles
Skupina The Beatles v létě 1962 dělala přehrávky pro Parlophone. Jejich budoucímu producentovi Georgi Martinovi se ale pranic nelíbila hra jejich bubeníka Peta Besta. Na rovinu a tvrdě muzikantům poradil, pokud chtějí jít hudebně kupředu, aby se ho zbavili. Tak se také stalo a Ringo Starr, který v té době nebyl u The Hurricanes spokojený, měl pocit přešlapování na místě a dokonce uvažoval o vystěhování se do Ameriky, dostal spásné lano. Také přemítal, že se ožení se svou tehdejší přítelkyní, kterou poznal nedlouho předtím, kadeřnicí Maureen Coxovou (ke svatbě nakonec došlo v únoru 1965). Mimochodem, má s ní celkem tři děti, dva syny a dceru. Právě nejstarší syn Zak zdědil zřejmě otcovy geny a kráčí zdatně v jeho bubenických šlépějích.
Zak Starkey na sebe mimo oblast hudby upozornil rovněž v roce 1994. Aby své matce, u níž propukla leukémie, zachránil život, věnoval jí svou kostní dřeň. Operace však nedopadla úspěšně a Maureen při ní v prosinci zemřela. Bylo jí pouhých 48 let. V té době měl už ovšem pár Ringo a Maureen téměř dvacet let po rozvodu. Ringovou novou ženou se stala herečka Barbara Bachová.
Začátek působení Ringa Starra u The Beatles ovšem vypadal dosti truchlivě. Rozklepaný bubeník očekával, že vyletí stejně jako jeho předchůdce Pete Best. Projevilo se to hned při natáčení debutového singlu LOVE ME DO. Martinův asistent Ron Richards nového ztrémovaného bubeníka vyhnal od bicích, dal mu do ruky pouze tamburínu, a tak nejjiskřivější verzi nahrávky téhle písně z 11. září 1962 za něj odbubnoval najatý zkušený studiový bubeník Andy White.
Ringo měl i v nové skupině podobná pěvecká okénka jako u Hurikánů. Se svým intonačně nejistým a dosti amatérským zpěvem, který však nepostrádal určité kouzlo originální patiny, zpíval převážně převzatý materiál. V případě skladby BOYS, původně interpretované americkým dívčím kvartetem The Shirelles, u obou skupin.
Hlavní autorský tandem Brouků, duo Lennon-McCartney, mu psal „na tělo“ jednoduché, až skoro dětské popěvky typu YELLOW SUBMARINE; mimochodem to je jediný singl The Beatles, na kterém je na A-straně píseň s Ringovým sólovým hlasem. Bubeník Brouků však dostal důstojné pěvecké číslo od stejného autorského tandemu i na slavném albu KAPELA KLUBU OSAMĚLÝCH SRDCÍ SERŽANTA PEPŘE, a to skladbu WITH A LITTLE HELP FROM MY FRIENDS. První Ringova vlastní skladba se na deskách skupiny objevila až na tzv. Bílém dvojalbu z roku 1968, a to country-rockově zabarvená DON’T PASS ME BY. Největší popularitu si získala jeho OCTOPUS’S GARDEN z alba ABBEY ROAD. Jenže to už se psal rok 1969 a poslední dny existence skupiny The Beatles byly i navzdory tomuto vyzrálému a úspěšnému hudebnímu opusu již sečteny.

 

starr3jpg.jpg
První sólové album R. Starra SENTIMENTAL JOURNEY z března 1970

 

 

K paličkám přibylo i herectví
Od sklonku působení The Beatles na hudební scéně v sobě Ringo Starr objevil herecké vlohy a dostával se často před filmovou kameru. Dřímající herecký talent se v něm probudil už v prvním filmu Brouků, jímž byl PERNÝ DEN. V dalším, HELP!, jenž měl velmi chatrný scénář, hrál hlavní roli. Vše se točilo kolem jeho prstenu, který dostal od jedné fanynky z náboženské sekty. Bohužel se zároveň jednalo o obětní prsten bohyně Kálí a jeho nositel měl být obětován. Série absurdních příběhů pospojovaných videoklipy The Beatles se potom točí kolem snahy východního gangu, vedeného veleknězem Clangem, uskutečnit rituální oběť. K tomu se přimotal i šílený vědec Foot, jenž měl na prsten rovněž zálusk.
Ringova filmografie čítá zhruba dvacet filmů, v nichž ztvárnil hlavní role, v dalších měl vedlejší úlohy a objevil se i v řadě filmových dokumentů. Z těchto filmů bych rád upozornil zvláště na THE MAGIC CHRISTIAN z roku 1969, kde hraje po boku slavného britského komika Petera Sellerse. Ústřední píseň filmu COME AND GET IT, kterou napsal Paul McCartney a nahrála skupina Badfinger, se dostala i do britské Top 5.
Jedním z režisérů snímku 200 MOTELS z roku 1971, v němž Ringo ztvárnil dvojroli Franka Zappy a trpaslíka Larryho, byl právě Frank Zappa. Během natáčení filmu CAVEMAN z roku 1981 poznal Ringo svoji druhou ženu Barbaru.

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 30. 01. 2018. Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

XANTYPA 02/18 - výběr z článků

The Florida Project

The Florida Project

Když producent Chris Bergoch pomáhal matce se stěhováním na Floridu, jezdil často po dálnici 192, která je jednou z tepen přivádějící zástupy aut do Disney Worldu. Brzy si všiml míst na samém okraji zábavního průmyslu, která tvořila kontrast nablýskanému disneyovskému světu. Šokovalo ho, když zjistil, že v řadě motelů, kolem nichž projížděl, nejsou ubytováni turisté, ale rodiny s dětmi.

Happy end

Happy end

Jeden z nejvlivnějších a nejvýraznějších současných filmařů, rakouský režisér Michael Haneke, držitel mnoha festivalových ocenění včetně dvou Zlatých palem a Velké ceny z festivalu v Cannes, dvou Zlatých glóbů i Oscara, se vrací s další osobitou reflexí rozpadu hodnot současného světa.

Ženy v disentu

Ženy v disentu

Ačkoliv od sametové revoluce uplynula bezmála tři desetiletí, zůstávají české disidentky ve stínu mužů. Ve skutečnosti však tvořily třicet procent signatářů a staly se také klíčovými mluvčími Charty 77. „Je čas, abychom zaplnily bílá místa naší historie. Nemůžeme dál propagovat mýtus, že muži byli hybatelé pokroku směrem k revoluci, musíme si přiznat, že součástí toho byly i ženy,“ těmito slovy uvedla vedoucí projektu ŽENY V DISENTU Marcela Linková knihu BYTOVÁ REVOLTA. JAK ŽENY DĚLALY DISENT, na níž pracovala společně s Naďou Strakovou.

Radkin Honzák

Radkin Honzák

Setkání s věhlasným psychiatrem Radkinem Honzákem je prý něco jako svátek. Nadšení jsou z něj studenti Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kde přednáší, čtenáři jeho knih i ti, kdo se s ním setkají jen tak. Šíří kolem sebe pohodu, dobrou náladu a nenásilně vede lidi k zamyšlení. Nedalo mi to a některé otázky jsem mu poslala mailem dříve, než jsme se potkali. Vzápětí mi přišlo: „Každá otázka je těhotná odpovědí. Otevřem si porodnici a budem dbát, aby bylo minimum potratů.“

Dobrodružství poznání v keňské divočině

Dobrodružství poznání v keňské divočině

Při natáčení svého celovečerního debutu ARCHA SVĚTEL A STÍNŮ se mladí čeští dokumentaristé, režisér Jan Svatoš a kameramanka Romi Straková, vypravili do odlehlých oblastí Afriky. Zavítali také do nejslavnějšího filmového archivu na světě – do knihovny Kongresu ve Washingtonu. Film spojuje silný životní příběh manželů Martina a Osy Johnsonových s nadčasovými tématy, jež dodnes hýbou civilizovaným světem. Originální filmové svědectví bude mít premiéru na březnovém FEBIOFESTU.

Psi významných osobností

Psi významných osobností

Měl skvělý původ, vynikající vzdělání, šťastnou ruku při výběru svých spolupracovníků, jedenáct bývalých prezidentů v příbuzenstvu a neteř jednoho z nich za manželku. Jestli byl někdo někdy předurčen stát se americkým prezidentem, tak to byl Franklin Delano Roosevelt. A jestli kdy některý z amerických prezidentů potřeboval onu bezpodmínečnou důvěru, oporu a něhu, kterou v mezních situacích poskytne člověku jeho pes, tak to byl on. Neboť právě tento muž musel svou zem provést hospodářskou krizí dosud nevídaných rozměrů a druhou světovou válkou. A to z invalidního vozíku. Liberály byl uctíván, konzervativci odmítán, ale všemi považován za výjimečnou osobnost.

Jan Marek

Jan Marek

Když nastupoval šestačtyřicetiletý MUDr. Jan Marek koncem června roku 2005 do letadla směřujícího do Londýna, nechával za sebou kariéru úspěšného lékaře v Dětském kardiocentru v Motole, profesní přátelství na celý život, své pacienty a Prahu. Rodinný život rozdělil mezi Londýn a Prahu. Manželka Daniela, také dětská lékařka, a sedmnáctiletý syn Lukáš, student gymnázia, souhlasili.

Vladivojna La Chia

Vladivojna La Chia

Je originální českou výtvarnicí, spisovatelkou, textařkou a muzikantkou, originální má i jméno. Vladivojna La Chia. Vězte ale, že je pravé, žádný pseudonym. Má ho po předcích. Bavili jsme se spolu nejen o její hudbě k filmu 8 HLAV ŠÍLENSTVÍ.

Marek Daniel

Marek Daniel

Jeho nejznámější role není ani divadelní, ani filmová, široká veřejnost totiž zná především jeho alter ego – Tondu Blaníka – ze satirického seriálu KANCELÁŘ BLANÍK, který vzniká pro internetovou televizi Stream.cz a v minulém roce za něj dokonce jeho tvůrci získali Českého lva. Byl však také Emilem Vrbatou v Najbrtově PROTEKTOROVI, Václavem Havlem v seriálu ČESKÉ STOLETÍ, fotografem Eadweardem Muybridgem v inscenaci Laterny magiky, hostuje v Divadle Kalich a na dalších scénách. Mám však neodbytný pocit, že v očích veřejnosti je to prostě Tonda Blaník…

Editorial

Editorial

Vážení a milí! Žijeme v napínavé době. Jenže slušní lidé o dobrodružství tohoto druhu nestojí. Vláda, která nemá důvěru, premiér v demisi, vydaný Poslaneckou sněmovnou k soudnímu stíhání, volba prezidenta. V době, kdy vyjde tato Xantypa, již budeme vědět, zda je to prof. Drahoš, který vzbuzuje naději pro naši zemi, anebo nás na dalších pět let Miloš Zeman odsoudí do pozice, na které nás Evropa ani svět nebere vážně.

Osobnosti - výběr z článků

Soulová královna

Soulová královna

O jejím hlase se prý hitmaker Burt Bacharach vyjádřil, že působí jako miniaturní loď ve skleněné láhvi. Během své kariéry se vší poctou vplula do síně slávy, sklidila ovace a pět Grammy, byla na vrcholu mezinárodních žebříčků a prodala přes sto milionů svých alb. I když má Dionne právo na vzpomínání, stále jsou pro ni důležitější živé koncerty a publikum. I proto 14. září vystoupí v Praze.

Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková

Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková

Právo může potrestat ničemu, ale nikdy nevytvoří světce nebo hrdinu… Krom toho aktuální právní provoz je často velmi vzdálen tomu, aby se zabýval otázkami sociální spravedlnosti nebo lidských práv.

Fotograf Alan Pajer slaví 70

Fotograf Alan Pajer slaví 70

Známe se mnoho let, respektive víme o sobě. Formovaly nás stejné události, podobné zážitky i názory, a tak vím, že Alan Pajer byl a stále je naprosto výjimečný fotograf i člověk. Ovládá skvěle svoji profesi, které vtiskl punc originality, a v soukromí nikdy nesklonil hlavu. Navíc má v sobě nepřehlédnutelnou noblesu. Vydělovala ho z šedi socialistické minulosti a nyní sice z pestré, ale bohužel velice vulgární současnosti.

Rockový bůh Robert Plant

Rockový bůh Robert Plant

Robert Plant, jedna z ikon hardrocko­vého kvasu přelomu 60. a 70. let mi­nulého století a také majitel silného a oduševnělého tenorového vokálu, který se stal poznávacím znamením legendárních Led Zeppelin, se letos v srpnu dožívá sedmdesáti let. Časopis Hit Parader, zaměřený na heavy metal, ho v roce 2006 prohlásil za nejlepšího metalového zpěváka všech dob (mimochodem druhou příčku obsadil Rob Halford ze skupiny Judas Priest); o pět let později ho publicisté z jiného renomovaného hudebního periodika Rolling Stone vyhodnotili jako nejlepšího rockového zpěváka. To už ovšem Plant, aby se vymanil z identity stále vzývaných Led Zeppelin, působil jako osobitý a odvážně experimentující sólista. Nositel řádu Britského imperia – spolu s kolegy Pagem a Jonesem uvedený v roce 1995 do Síně slávy rock’n’rollu – toužil po dráze rockového zpěváka už od mládí. Díky svému talentu, tvrdošíjnosti a zarputilosti si tento sen splnil, ovšem nebyla to cesta nijak přímočará.

Kovy - mladý a vlivný

Kovy - mladý a vlivný

Jedenadvacetiletý Karel Kovy Kovář byl loni vyhlášen ča­sopisem Forbes sedmnáctým nejvlivnějším Čechem na so­ciál­ních sítích. V té době byl také vybrán televizí Euronews, aby jako jeden ze tří evropských youtuberů (a první Čech vůbec) absolvoval interview s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Barbora Hrzánová a Radek Holub

Barbora Hrzánová a Radek Holub

Nejen pouhý časopisecký rozhovor, ale snad celý seriál by mohl vzniknout, když takhle odpoledne zasednete s Bárou a Radkem v příjemné zahrádce. Rané odpoledne se pomalu mění v pozdní, slunce se kloní k západu a řeč jde o všem možném. Od zážitků divadelních po studentské, od historek z dětství po ty o dětech, od domácích zvířat po domácí práce. Plzeňské na chvíli zhořkne na jazyku, když dojde na politiky a úředníky, ale nálada se opět vrátí, jen co se začnete dohadovat, který z příběhů kresleného Čtyřlístku byl ten nejlepší a zda byl Čtyřlístek lepší než příběhy kocoura Vavřince nebo naopak. Ale protože léto je v plném proudu, mluví se především o něm.

Onkogynekolog David Cibula

Onkogynekolog David Cibula

Onkogynekolog David Cibula býval nejmladším profesorem ve svém oboru v Čechách. Zabývá se klinickým výzkumem, tedy jakýmsi mostem mezi vědou a léčbou v běžné praxi. Snaží se o to, aby se zahraniční pracoviště přidávala k českým projektům.

Viliam Dočolomanský

Viliam Dočolomanský

Před šestnácti lety založil dnes už kultovní divadelně experimentální seskupení Farma v jeskyni, pro které vytváří mnohovrstevnaté scénické kompozice na pomezí pohybového divadla, hudby a videa. Fascinuje ho tajemství a s ním skupiny na okraji mainstreamu: emigranti, senioři, aktivisté nebo mladí lidé, které postihl fenomén známý pod japonským termínem hikikomori. Lidským bytostem, jež ztrácejí schopnost komunikovat s okolním prostředím, se umělecký šéf a režisér, pražský Slovák Viliam Dočolomanský věnuje v inscenaci ODTRŽENÍ. Po jednom jejím uvedení v pražském Centru současného umění DOX vznikl tento rozhovor.

Jak jsem potkal a fotografoval  Jana Zrzavého

Jak jsem potkal a fotografoval Jana Zrzavého

Občas se někdo, kdo vidí některý z mých portrétů výtvarníků nebo spisovatelů, zeptá, jak jsem se k tak slavné osobnosti, jako je třeba Jan Zrzavý, dostal. Často se mi chce odpovědět podobně, jako to kdysi udělal jeden ze slavných herců Národního divadla, když mu jakási redaktorka položila „rafinovanou“ otázku: „Mistře, jak jste se dostal do Národního divadla?“ A Mistr odvětil: „To bylo jednoduché, paninko, dvaadvacítkou od Sv. Ludmily přímo do divadla!“ Já bych mohl odpovědět, že jsem šel od Hradu po Zámeckých schodech a tam jsem vešel do domu č. 6, vystoupal po prošlapaných schodech do druhého patra, zazvonil na zvonek a… a hned jsme u jedné fotografie.

Jiří Suchý

Jiří Suchý

Koncem června udělí Nadace Český literární fond ve spolupráci s Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových Jiřímu Suchému (* 1. 10. 1931) cenu Ars longa za trvalý přínos české kultuře. Básník, textař, prozaik, dramatik, scenárista, zpěvák, herec, divadelní a filmový režisér a výtvarník ji obdrží mj. za loňskou knihu filozofických a teologických úvah KLAUN SI POVÍDÁ S BOHEM, v níž se střetá dvojí pojetí životního pocitu a názoru. Klaunství, zosobnění nevážnosti a humorného zpochybnění jeví se tu jako nadosobní vodítko světem ustálených dogmat, návod na to, jak neustrnout, myslet a tvořit stále vlastní hlavou a citem. Možná tu vznikl jakýsi klaunský testament? A kdo je to vlastně klaun? Nemusel se k tomu pojmu i sám Jiří Suchý dost složitě propracovat?

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 02/18

XANTYPA XANTYPA 02/18

Obsah vydání

Nestihli jste koupit toto vydání XANTYPY? Nevadí. Rádi Vám jej zašleme. Objednávejte zde

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2018

XANTYPA XANTYPA 078/2018

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne