Špičková gastronomie jako koníček

Cateringová společnost Maxiservice catering Miroslava Šimka patří po devatenácti letech vzniku mezi významné společnosti tohoto druhu v České republice. Staral se o chuťové buňky například Johnnyho Deppa, Anthonyho Hopkinse nebo Seana Conneryho. Před dvěma lety přišel s novinkou, díky níž si špičkovou gastronomii může vychutnat každý, ať na rodinné oslavě, nebo třeba firemním večírku.

 

text Jana Flašková, foto archiv Maxiservice catering

 

gastro1jpg.jpg

 

Pochází z rodiny, kde se vždycky scházela velká společnost, třicet nebo čtyřicet lidí bylo běžné, což kladlo na hostitelku podobné nároky, jako kdyby provozovala menší restauraci. Miroslavu Šimkovi se to líbilo a už jako malý pomáhal při přípravě jídel. Doma by se tedy divili, kdyby se rozhodl pro studium čehokoliv jiného než gastronomie. A k tomu jim nedal příležitost. Coby student oboru kuchař-
-číšník se zaměřením na vedení závodu se účastnil nejrůznějších soutěží. Ale o tom, že nechce dělat nic jiného než hladit chuťové pohárky zákazníků, rozhodla až jeho studentská brigáda v čínské restauraci ve Vodičkově ulici v Praze, tehdy jediné tříáčkové restauraci v Čechách.

 

gastro2-kopiejpg.jpg
Miroslav Šimek a jeho vzácní hosté

 

 

Na přání Havlovi i Connerymu
„Byly tam naprosto špičkové suroviny, třeba krabi, žraločí ploutve, černá vejce a neuvěřitelné množství věcí, které tehdy – v letech 1986 až 1988 – jinde v republice nešlo sehnat. Byla to jediná čínská restaurace u nás, kde se dodržovaly originální postupy, třeba rýži jsme vařili v páře v plátěném ubrusu. Kromě surovin mě fascinovala profesionalita, preciznost a čistota,“ vzpomíná Miroslav Šimek.

 

baner-clanek


Protože v rodině měl možnost dostat se díky myslivcům i ke zvěřině, nastoupil po vojně jako šéfkuchař do pražské restaurace Šumava, která byla zvěřinou vyhlášená. Pak otevíral několik restaurací, dostal se na Pražský hrad, kde tři roky dělal kuchaře na zavolání pro Václava Havla, a odtud šel dělat šéfkuchaře do Pálffyho paláce, což tehdy byla druhá nejlepší restaurace v Čechách a chodily do ní zahraniční hvězdy. Logickým krokem bylo pro Miroslava Šimka a jeho kolegy v roce 1999 založení soukromé cateringové společnosti, specializující se hlavně na špičkovou gastronomii na klíč. Zároveň do roku 2006 pracoval i jako šéfkuchař pro filmový catering společnosti JTV. V Čechách nebylo moc lidí schopných a ochotných splnit nadstandardní požadavky zahraničních herců a být jim kdykoliv k dispozici. Většina hvězd si proto vozila vlastní kuchaře. Miroslavu Šimkovi a jeho týmu se podařilo vybudovat si takové jméno, že už to nebylo třeba. Vařil například pro Johnnyho Deppa, Anthonyho Hopkinse, Jackieho Chana, Vina Diesela nebo Seana Conneryho. Pro firmu JTV catering pak měl skoro šest let po gastronomické stránce na starosti všechny zahraniční filmy, které se u nás točily, tedy tři až čtyři ročně, což znamenalo pracovat šest dní v týdnu po celý rok. Maxiservice catering má za sebou od roku 1999 přes tři tisíce akcí a je schopný zajistit občerstvení na klíč i pro velké firmy kdekoliv v republice, ale i v zahraničí. Asi největší zakázka tohoto typu, kterou realizoval, byla akce pro pět a půl tisíce lidí. Otevřel takové projekty jako Anno Domini 1471, Vision Restaurant, Šmik Restaurant, skoro devět let měl na starosti VIP prostory chuchelského dostihového závodiště a v současné době působí také v historickém paláci Střelnice v Táboře jako VIP cateringová firma.

 

gastro3jpg.jpg

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 27. 02. 2018.

Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

XANTYPA 03/18 - výběr z článků

Idealista Marek Hilšer

Idealista Marek Hilšer

Do prezidentské kampaně šel prakticky bez peněz. Přesto se mu podařilo dostat na svou stranu téměř půl milionu voličů. To ho přimělo k rozhodnutí ucházet se poté alespoň o post senátora.

Jean-Paul Belmondo

Jean-Paul Belmondo

Spolu s Alainem Delonem je nejznámějším francouzským hercem uplynulého půlstoletí. Letos v dubnu mu bude sotva uvěřitelných pětaosmdesát. Patří k hvězdám, jež by podle klasických představ o mužské kráse neměly mít šanci na úspěch. Se svým rozpláclým nosem, vyzývavým úsměvem a klukovským šarmem se však JEAN-PAUL BELMONDO prosadil jako nový typ hrdiny. Stalo se tak paradoxně nikoli v zábavném, ale v „artovém“ filmu.

Milan Uhde

Milan Uhde

Známý dramatik Milan Uhde (*1936), jenž musel v době normalizace publikovat pod cizími jmény, např. BALADU PRO BANDITU, se po revoluci v roce 1989 velice politicky angažoval. Stal se předsedou parlamentu a potom ministrem kultury. Nyní již spíše odpočívá, ale stále velice aktivně. Zatím poslední knihou, která mu vyšla, jsou vlastní paměti s titulem ROZPOMÍNKY. CO NA SEBE VÍM (2013). Moc se nešetřil.

Jenovéfa Boková

Jenovéfa Boková

Jenovéfa přiběhla na naši schůzku s malým zpožděním a prosvištěla kolem mne se sluchátky v uších tak rychle, že jsem ji musela dohnat a zastavit. Objednala si čokoládu – proti únavě jí to prý poradila lektorka jógy. Když jsem podotkla, že je taky dobrá na zlepšení nálady, zasmála se, pohodila vlasy a řekla: „To fakt nepotřebuju.“ Začátkem dubna jde do kin její zatím poslední film DO VĚTRU, který natočila s debutující režisérkou Sofií Šustkovou na řeckých ostrovech Sporady.

Dan Prokop

Dan Prokop

Je po volbách, ale emoce na sociálních sítích neopadávají. Je společnost opravdu tak rozdělená? Kdo za to může? Vesnice? Senioři? Sociolog Dan Prokop vnáší do debaty poněkud jiný pohled. „Nalháváme si, že v Česku neexistuje chudoba, přitom právě ona ohrožuje důvěru v demokracii. Sociální problémy, nerovnost šancí a omezená schopnost orientovat se v globálním světě se koncentrují do jedné části společnosti a vytvářejí tak ideální podhoubí pro populisty!“

Karen Blixenová a její skotští chrti

Karen Blixenová a její skotští chrti

Ač je to k nevíře, byl to právě Ernest Hemingway, nositel Nobelovy ceny za literaturu, vášnivý lovec a také legendární macho, kdo byl přesvědčen, že existuje jedna jediná bytost ženského pohlaví, která si Nobelovu cenu rovněž zaslouží – Karen Blixenová. A to přesto, že se tato autorka nikdy nesmířila s tradiční rolí žen. Spíše naopak: tato svérázná dcera dánského statkáře byla emancipovaná dávno předtím, než feministky začaly rovnoprávnost někdy až militantně prosazovat. Karen řídila kávovníkovou farmu v Africe, zacházela s puškou neméně suverénně než s perem, uměla vyprávět podivuhodné příběhy, pila whisky a chovala skotské chrty spřízněné s vlkodavy.

Editorial

Editorial

Milí čtenáři, pobouřila mě neuvěřitelná zpráva včerejšího dne. Prezident prohlašuje, že mu agenti StB nevadí. Všechno zlo prý dělali důstojníci StB. Tato Zemanova hláška je vrcholem cynismu nemocného člověka. Kdyby důstojníci StB v komunistickém režimu neměli své agenty – pomahače, určitě by tolik lidí ne­emigrovalo, určitě by tolik lidí nesedělo za své názory v kriminále, jistě by spousta lidí mohla vykonávat svoji profesi, jistě by se děti nekomunistů dostávaly na školy atd., atd. Jestliže se dle prezidenta na agenty StB začne pohlížet jako na normál, není to návrat k normalizaci? Uff.

Video k březnové Xantypě

Video k březnové Xantypě

Podívejte se na obsah nové XANTYPY

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 03/18

XANTYPA XANTYPA 03/18

Obsah vydání

Nestihli jste koupit toto vydání XANTYPY? Nevadí. Rádi Vám jej zašleme. Objednávejte zde

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 01/2019

XANTYPA XANTYPA 01/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne