Miloslav kardinál Vlk

17. května 1932 – 18. března 2017

V sobotu 18. března zemřel po těžké nemoci ve čtyřiaosmdesáti letech bývalý pražský arcibiskup Miloslav kardinál Vlk. Nedlouho před svou smrtí poskytl Xantypě rozhovor, z něhož vybíráme několik jeho myšlenek.

 

připravila Vanda Píchová, foto archiv M. Vlka a ČTK

 

 vlk_0jpg.jpg

 

Rodiště
Líšnice u Milevska. Vybaví se mi vzpomínka na jedno z nejkrásnějších období mého života, na dětství. Maminka sloužila u sedláků ve vsi a o mě se starali babička a děda. Narodil jsem se jako nemanželský, což tehdy nebylo pro maminku, ani pro mě jednoduché, ale cítil jsem, že prarodiče mě mají hodně rádi. Zažíval jsem u nich pocit pohody a bezpečí. Po vesnici jsem se jako malý moc nepohyboval, můj život se odvíjel v chalupě u babičky a dědy.

 

vlk3jpg.jpg
Malý chlapec Miloslav

 

 

Farář
Období, kdy jsem byl farářem na různých místech, blízko věřícím, se mi zdají nejpřínosnější. (Farářem byl vysvěcen v třiceti šesti letech, v roce 1968; z politických důvodů byl překládán do malých farností na Šumavě, působil i v Rožmitálu pod Třemšínem – pozn. red.)

 

baner-clanek

 

Umývač výloh
Nejsilnější duchovní zkušenost s Bohem jsem měl právě tehdy, když jsem umýval výlohy. Nikdy jsem nezapochyboval, cítil jsem to jako Boží dar. (Tuto práci vykonával poté, co mu byl v roce 1978 odebrán tzv. státní souhlas k veřejnému výkonu kněžské služby – pozn. red.)

Sjednocení církví
Kristus se před svou smrtí k Otci modlil, „aby všichni byli jedno“. Tato prosba Božího syna k Otci nemůže být nevyslyšena. Ostatně vývoj vztahů mezi církvemi v posledním století na to zřetelně ukazuje. Na základě své bohaté mezinárodní ekumenické zkušenosti mohu zcela bez váhání říci, že nepochybuji, že církve budou jedno.

 

vlk4jpg.jpg
Odpočinek při výletě na kole, 2002

 

 

Vztah k přírodě
Již na prvních stránkách bible je stvořený svět dán člověku, aby mu ten svět sloužil, ale také aby člověk o něj pečoval. To šířeji vyložil papež František ve své „ekologické“ encyklice LAUDATO SI’, kde vidí svět, vesmír jako obrovskou skutečnost, která hluboce existuje ve vztazích, do kterých jsme zahrnuti i my lidé. Svět, do kterého jsme zasazeni, je nám dán, týká se nás a my máme povinnost o něj pečovat. Já vidím svět těmito očima.

Vegetariánství
Vlci nejsou vegetariáni.

Kauza Brady
Byl jsem o celé záležitosti informován od jejího začátku a zcela jsem stál za postojem ministra Hermana, kterého osobně znám dlouhá léta a zcela mu věřím. Vím, kdo v této kauze lže a kdo mluví pravdu. Zdá se mi, že někoho v demokracii „poručníkovat“, s kým se může setkat a s kým ne, je spíše styl dávno minulé doby.

Donald Trump
Obsah a styl jeho kampaně byl pro mě nepřijatelný, urážlivý a hrubý. Uvidíme, jak se bude chovat v úřadě.

 

vlk2jpg.jpg
Na ekumenickém setkání biskupů v Káhiře, 2006

 

 

Přátelé
Ještě než jsem se stal knězem, měl jsem řadu přátel, kteří šli stejnou cestou. Mám dosti velké společenství spolubratří nejen ze své vlasti, ale mohu říci i z velké části světa. Důvěrně se známe a jsme schopni hovořit o všech problémech svého života. Hovoříme spolu, nejen když jsou problémy, ale i obecně o nejrůznějších otázkách náboženského, církevního i kněžského života.

Štěstí
Životní cesta, kterou jsem si zvolil a šel po ní. Cítil jsem, že pomáhám druhým ke štěstí, nacházet seberealizaci a uspokojení.

XANTYPA 04/17 - výběr z článků

Video k dubnové Xantypě

Video k dubnové Xantypě

Podívejte se na obsah nové XANTYPY

Leoš Válka

Leoš Válka

V roce 1981 emigroval do Austrálie, kde založil několik společností specializovaných na stavby, interiérový design a development. Po návratu do Prahy inicioval a s finanční pomocí partnerů zrealizoval projekt výstavby největší soukromé výstavní instituce v České republice, která se zcela vymyká tradičnímu pojetí galerie. Je tedy zakladatel, navíc ředitel a předseda představenstva Centra současného umění DOX. Na základě nominace prezidenta Václava Havla za dlouhodobý přínos a zásluhy v oblasti výtvarného umění mu byla v roce 2011 udělena cena Ministerstva kultury ČR, letos ho ministr kultury ocenil titulem Mecenáš české kultury.

Světla a stíny Kibery

Světla a stíny Kibery

Kibera v centru keňské Nairobi se pomalu probouzí k životu. Slunce už je na obloze pár hodin, ale tady vše začíná ožívat až kolem deváté. Za chvíli je všude rušno, otevírají se stovky místních krámků, každý nabízí své zboží či dovednosti. Tam šijí z barevných látek, jinde vaří ugali (typický pokrm z kukuřičné mouky, vody a soli), kadeřnice mají napilno, na úpravu vlasů si tu všichni potrpí, řemeslníci nabízejí své výrobky… Vše je prašné, špinavé a rychlé. Řidiči se vás snaží dostat do svých matatu, malých mikrobusů. V jazyce původních osídlenců znamená Kibera les nebo džungli. A slum svému pojmenování není nic dlužen. Je to obrovský pulsující organismus. Zvyknout si chce čas. Kontrast zdrcujících životních podmínek a milých lidí je velice silný.

Iggy Pop

Iggy Pop

Letošní sedmdesátník Iggy Pop svou tvorbou stále popírá označení, které by se vzhledem k jeho dlouhodobému působení na hudební scéně snadno nabízelo – hudební fosilie. Naznačují to ostatně také dvě přezdívky, kterými byl v médiích počastován: Kmotr punku a Rockový leguán. Svým životním stylem je často srovnáván s Jimem Morrisonem, frontmanem legendárních The Doors. Určitě je sbližuje jejich devastující životní styl, pijácké a drogové excesy, ale už v tom se jejich cesty brzy rozcházejí. O čtyři roky starší Jim se nedožil ani třiceti, kdežto Iggy působí na hudební scéně více než padesát let.

Indián Jano

Indián Jano

Paměť byla klíčovým tématem Jána Langoše, prvního federálního ministra vnitra po svobodných volbách, zakladatele slovenského Ústavu paměti národa a našeho kamaráda. Nepamatuji si žádného polistopadového politika (kromě Václava Havla), který by ve smyslu politického přemýšlení vzal do hry také naše srdce a naše duše. A přitom o ně jde především, je to základní výbava humanity každého společenství, ten nejjistější kompas jeho směřování. Osobního i společenského.

Karel Jerie

Karel Jerie

Imaginativní svět Karla Jerie je plný lovců, superhrdinů, úklidových čet, dinosaurů i andělů. Většina z nich se během nadcházejícího měsíce zabydlí ve smíchovské Galerii Portheimka. Rozsáhlá retrospektivní výstava jednoho z nejvýraznějších současných výtvarníků a komiksových autorů se přitom vtěsná do dvou písmen: XL.

Editorial

Editorial

Vážení a milí, mám radost, že jsme uzavřeli spolupráci s Centrem současného umění DOX. Je to galerie mimořádná, za pár let existence si získala mezinárodní věhlas. Na ploše šesti tisíc metrů čtverečních pořádá významné světové výstavy, divadelní performance, vzdělávací pořady i další akce. A za tím vším stojí Leoš Válka, drobný muž s mohutnou vizí, kterého si velice vážím (a zdaleka nejen já). Emigroval, od roku 1981 žil v Austrálii, a po revoluci se světoběžník s mnoha zkušenostmi do Čech vrátil. Přeměnil starou fabriku v krásnou moderní architekturu, založil galerii a je jejím ředitelem. Dlouho o galerii snil, a dříve než DOX v pražských Holešovicích vybudoval, inspiroval se v nejslavnějších výstavních domech nejen v Evropě. Jak centrum vznikalo a jak se předtím vyvíjel dobrodružný život Leoše Války v emigraci, to se dozvíte v rozhovoru, který s ním vedla Magda Šebestová.

Psí záchranáři Jaroslava Sedláka

Psí záchranáři Jaroslava Sedláka

Jaroslav Sedlák je zakladatelem Jihočeské záchranné brigády kynologů. Se psy žije celý život a z několika vychoval psí záchranáře, kteří se specializují na hledání v sutinách a pod vodou, například na Lipenské přehradě.

Dagmar Pecková

Dagmar Pecková

Světoznámá česká mezzosopranistka Dagmar Pecková představí v dubnu svůj nový komponovaný pořad. Premiéra kabaretu WANTED – zasvěceného tvorbě Kurta Weilla – proběhne 12. dubna ve velkém sále pražské Lucerny. Podobu připravované revue, jejíž režii a výpravu vytváří známé autorské duo CABANI, naznačila už tisková konference ze začátku března. Pódium Lucerny ozdobil barový pult, balkony se proměnily v dobový šantán s pestře oděnými tanečníky a tanečnicemi. O této velkorysé show, pořádané během sedmnácti dubnových večerů v produkci Sagl Production, jsme si povídali s její inspirátorkou a protagonistkou.

Aktuálně - výběr z článků

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 04/17

XANTYPA XANTYPA 04/17

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 03/2019

XANTYPA XANTYPA 03/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne