Skandinávie

5 cestovatelských tipů pro návštěvu

Divoká, krásná a tajemná. To je Skandinávie. Kam se vydat, abyste poznali to nejlepší z trojice severských států opředených legendami? Podívejte se, čím se Norsko, Švédsko či Dánsko proslavilo ve světě.

 

Tipy vám přinesla CK Radynacestu.cz – zájezdy pro cestovatele.

 

 pocta_nobelovijpg.jpg

 

Pocta Nobelovi
Stockholmská radnice ve Švédsku je každoročně dějištěm banketu pro zhruba třináct set lidí, který je zde pořádán po slavnostním předání Nobelových cen. Prestižní ocenění je udělováno od roku 1901 v den výročí úmrtí stockholmského rodáka Alfreda Nobela, vědce, vynálezce dynamitu, jenž své jmění odkázal ve prospěch cen za významné objevy, literaturu a zásluhy o mír.
To nejlepší ze Stockholmu letecky z Prahy od 13 990 Kč

 

tuneljpg.jpg

 

Nejdelší silniční tunel
se jmenuje Laerdal, měří téměř dvacet pět kilometrů a najdete ho v západním Norsku. Kromě svého světového prvenství a pocitu nekonečnosti, který zažívá každý, kdo jím projíždí, má ještě jednu zajímavost: odpočívadla, jejichž strop je nasvícen modře, aby barvou připomínal oblohu a lidem malinko ulevil od možného strachu z uzavřených prostor.
To nejlepší ze západního Norska + OSLO letecky z Prahy od 27 990 Kč

 

nobeljpg.jpg

 

Pivovar Carlsberg
Pít jako Dán není povinné, návštěva Dánska ano. Prohlídka kodaňského pivovaru Carlsberg s více než stopadesátiletou tradicí, při níž se dozvíte například to, jak se vyrábělo nejslavnější dánské pivo kdysi a jak dnes, zahrnuje kromě interaktivní prohlídky také ochutnávku několika druhů oblíbeného moku, který vaří dánský sládek a milovník umění Jacob Christian Jacobsen.
To nejlepší z Kodaně + KRONBORG letecky z Prahy od 13 490 Kč

 

olympijskyjpg.jpg

 

Olympijský park Holmenkollen v Norsku
Sportoviště v Norsku, kde se konala zimní olympiáda, má jednu nepřehlédnutelnou přednost – 371 metrů vysoký skokanský můstek, z jehož vrcholu je úchvatný pohled na celé hlavní město a přilehlý fjord. Můstek byl postaven u příležitosti zimních olympijských her v roce 1952 a patří mezi největší turistické atrakce Skandinávie.
To nejlepší z Osla + HOLMENKOLLEN letecky z Prahy od 12 990 Kč

 

mostjpg.jpg

 

Öresundský most
Šestnáctikilometrová projížďka po mostě spojujícím Dánsko a Švédsko je nezapomenutelný zážitek. Otevřen byl roku 2000 a je druhým největším pevným mostem na světě, zavěšen je na dvou pylonech. Je složen ze tří odlišných částí – podmořského tunelu, cesty přes uměle vytvořený ostrov a vlastního mostu. Kromě jiného si zahrál v několika filmech a slavném dánsko-švédském krimiseriálu MOST.
To nejlepší z východního Švédska + KODAŇ letecky z Prahy od 27 990 Kč

 

tereza_vrbovajpg.jpg

 

Rada experta
„V Kodani si půjčte kolo. Ve městě je takřka dopravním prostředkem číslo jedna. Dánové jezdí na kole vždy a všude a za každého počasí, takže pokud máte jízdní kolo v oblibě, bude se vám v Kodani líbit.“

 

baner-clanek

XANTYPA 04/17 - výběr z článků

Video k dubnové Xantypě

Video k dubnové Xantypě

Podívejte se na obsah nové XANTYPY

Leoš Válka

Leoš Válka

V roce 1981 emigroval do Austrálie, kde založil několik společností specializovaných na stavby, interiérový design a development. Po návratu do Prahy inicioval a s finanční pomocí partnerů zrealizoval projekt výstavby největší soukromé výstavní instituce v České republice, která se zcela vymyká tradičnímu pojetí galerie. Je tedy zakladatel, navíc ředitel a předseda představenstva Centra současného umění DOX. Na základě nominace prezidenta Václava Havla za dlouhodobý přínos a zásluhy v oblasti výtvarného umění mu byla v roce 2011 udělena cena Ministerstva kultury ČR, letos ho ministr kultury ocenil titulem Mecenáš české kultury.

Světla a stíny Kibery

Světla a stíny Kibery

Kibera v centru keňské Nairobi se pomalu probouzí k životu. Slunce už je na obloze pár hodin, ale tady vše začíná ožívat až kolem deváté. Za chvíli je všude rušno, otevírají se stovky místních krámků, každý nabízí své zboží či dovednosti. Tam šijí z barevných látek, jinde vaří ugali (typický pokrm z kukuřičné mouky, vody a soli), kadeřnice mají napilno, na úpravu vlasů si tu všichni potrpí, řemeslníci nabízejí své výrobky… Vše je prašné, špinavé a rychlé. Řidiči se vás snaží dostat do svých matatu, malých mikrobusů. V jazyce původních osídlenců znamená Kibera les nebo džungli. A slum svému pojmenování není nic dlužen. Je to obrovský pulsující organismus. Zvyknout si chce čas. Kontrast zdrcujících životních podmínek a milých lidí je velice silný.

Iggy Pop

Iggy Pop

Letošní sedmdesátník Iggy Pop svou tvorbou stále popírá označení, které by se vzhledem k jeho dlouhodobému působení na hudební scéně snadno nabízelo – hudební fosilie. Naznačují to ostatně také dvě přezdívky, kterými byl v médiích počastován: Kmotr punku a Rockový leguán. Svým životním stylem je často srovnáván s Jimem Morrisonem, frontmanem legendárních The Doors. Určitě je sbližuje jejich devastující životní styl, pijácké a drogové excesy, ale už v tom se jejich cesty brzy rozcházejí. O čtyři roky starší Jim se nedožil ani třiceti, kdežto Iggy působí na hudební scéně více než padesát let.

Indián Jano

Indián Jano

Paměť byla klíčovým tématem Jána Langoše, prvního federálního ministra vnitra po svobodných volbách, zakladatele slovenského Ústavu paměti národa a našeho kamaráda. Nepamatuji si žádného polistopadového politika (kromě Václava Havla), který by ve smyslu politického přemýšlení vzal do hry také naše srdce a naše duše. A přitom o ně jde především, je to základní výbava humanity každého společenství, ten nejjistější kompas jeho směřování. Osobního i společenského.

Karel Jerie

Karel Jerie

Imaginativní svět Karla Jerie je plný lovců, superhrdinů, úklidových čet, dinosaurů i andělů. Většina z nich se během nadcházejícího měsíce zabydlí ve smíchovské Galerii Portheimka. Rozsáhlá retrospektivní výstava jednoho z nejvýraznějších současných výtvarníků a komiksových autorů se přitom vtěsná do dvou písmen: XL.

Editorial

Editorial

Vážení a milí, mám radost, že jsme uzavřeli spolupráci s Centrem současného umění DOX. Je to galerie mimořádná, za pár let existence si získala mezinárodní věhlas. Na ploše šesti tisíc metrů čtverečních pořádá významné světové výstavy, divadelní performance, vzdělávací pořady i další akce. A za tím vším stojí Leoš Válka, drobný muž s mohutnou vizí, kterého si velice vážím (a zdaleka nejen já). Emigroval, od roku 1981 žil v Austrálii, a po revoluci se světoběžník s mnoha zkušenostmi do Čech vrátil. Přeměnil starou fabriku v krásnou moderní architekturu, založil galerii a je jejím ředitelem. Dlouho o galerii snil, a dříve než DOX v pražských Holešovicích vybudoval, inspiroval se v nejslavnějších výstavních domech nejen v Evropě. Jak centrum vznikalo a jak se předtím vyvíjel dobrodružný život Leoše Války v emigraci, to se dozvíte v rozhovoru, který s ním vedla Magda Šebestová.

Psí záchranáři Jaroslava Sedláka

Psí záchranáři Jaroslava Sedláka

Jaroslav Sedlák je zakladatelem Jihočeské záchranné brigády kynologů. Se psy žije celý život a z několika vychoval psí záchranáře, kteří se specializují na hledání v sutinách a pod vodou, například na Lipenské přehradě.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 04/17

XANTYPA XANTYPA 04/17

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 03/2019

XANTYPA XANTYPA 03/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne