Putování tučňáků: Volání oceánu

Když psal francouzský režisér, vědec a scenárista Luc Jacquet v roce 2000 scénář, netušil, že o šest let později získá PUTOVÁNÍ TUČŇÁKŮ Oscara za nejlepší dokument.

 

připravila Markéta Smílková, foto KVIFF Distribution

 

 tucnaci1jpg.jpg

 

Luc měl tehdy před sebou mnoho překážek: bylo třeba sehnat producenta, čelit extrémním podmínkám nehostinné divočiny a rovněž si poradit s nedostatkem financí. Producenta našel o dva roky později a natáčení mohlo začít. „Uprostřed natáčení, zatímco štáb vzdoroval hrůzostrašným bouřím, jsme se ocitli v největší finanční nouzi. Žádní filmoví partneři nebrali náš příběh o tučňácích vážně a nepřáli si s ním být spojeni! Na to, jak malá naše společnost byla, jsme se příliš zadlužili a nebyli jsme daleko od toho všechno vzdát…,“ vzpomíná producent Yves Darondeau. Ale nevzdali se, v kanceláři firmy Disney osobně předvedli, jak si tučňáci mezi sebou předávají vejce, a to zabralo. A svůj výjimečný dokument mohli dokončit. Když fascinující snímek z mrazivé Antarktidy, jímž diváky provází známý hlas Morgana Freemana, vstoupil v roce 2005 do kin, stal se senzací a právem si vydobyl první příčku mezi dokumenty. Letos v dubnu máte možnost opět zavítat mezi tučňáky císařské, a to díky pokračování oscarového hitu, které tvůrci nazvali PUTOVÁNÍ TUČŇÁKŮ: VOLÁNÍ OCEÁNU. Tentokrát budeme svědky příběhu malého tučňáka připravujícího se na svou první cestu k moři. V rozhodujících chvílích dospívání jsou mu oporou matka a otec. „Z každého záběru je cítit láska a fascinace, kterými se nedá nenakazit,“ říká Kateřina Dvořáková z Aerofilms a dodává, že skryt nám nezůstane ani podmořský svět, „což je filmařský majstrštyk, který se doposud nikomu jinému nepodařil.“ Luca totiž doprovázeli špičkoví potápěči pod vedením Laurenta Ballesta, a ti se několikrát potopili až do hloubky přes sedmdesát metrů, kde byla teplota – 1,8 °C. Na tři hodiny ve vodě bylo potřeba šest hodin příprav.

 

tucnaci2jpg.jpg

 

Potápěči na sebe navlékli až čtyři vrstvy oblečení, aby nezmrzli, přičemž pohyb jim komplikovala devadesátikilová výstroj na zádech. Zkušení potápěči měli pocit, že se z nich opět stali začátečníci. Pracovali „pod stropem“, tedy pod silnou vrstvou ledu, a aby v naprosté tmě našli otvor, kterým se dostali pod led, odmotávali lano, od něhož se ve vlastním zájmu nesměli vzdálit. Při výnoru museli dodržovat velmi dlouhé dekompresní zastávky, a to i v případě únavy či promrznutí; bez nich by riskovali dekompresní nehodu, která bývá smrtelná. Zatímco v roce 2003 natáčeli na 16mm film, což byla tenkrát jediná technologie, která odolala mrazu a zároveň snesla náročné světelné podmínky na ledu, při své poslední výpravě využili digitální techniku 4K v kombinaci s drony. Díky odvaze a špičkovým moderním technologiím se podařilo zachytit podstatnou část z dosud neznámé existence tučňáka císařského: jeho podmořský život, který máte možnost spatřit v kinech od 6. dubna.

 

baner-clanek

 

 XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

XANTYPA 04/17 - výběr z článků

Video k dubnové Xantypě

Video k dubnové Xantypě

Podívejte se na obsah nové XANTYPY

Leoš Válka

Leoš Válka

V roce 1981 emigroval do Austrálie, kde založil několik společností specializovaných na stavby, interiérový design a development. Po návratu do Prahy inicioval a s finanční pomocí partnerů zrealizoval projekt výstavby největší soukromé výstavní instituce v České republice, která se zcela vymyká tradičnímu pojetí galerie. Je tedy zakladatel, navíc ředitel a předseda představenstva Centra současného umění DOX. Na základě nominace prezidenta Václava Havla za dlouhodobý přínos a zásluhy v oblasti výtvarného umění mu byla v roce 2011 udělena cena Ministerstva kultury ČR, letos ho ministr kultury ocenil titulem Mecenáš české kultury.

Světla a stíny Kibery

Světla a stíny Kibery

Kibera v centru keňské Nairobi se pomalu probouzí k životu. Slunce už je na obloze pár hodin, ale tady vše začíná ožívat až kolem deváté. Za chvíli je všude rušno, otevírají se stovky místních krámků, každý nabízí své zboží či dovednosti. Tam šijí z barevných látek, jinde vaří ugali (typický pokrm z kukuřičné mouky, vody a soli), kadeřnice mají napilno, na úpravu vlasů si tu všichni potrpí, řemeslníci nabízejí své výrobky… Vše je prašné, špinavé a rychlé. Řidiči se vás snaží dostat do svých matatu, malých mikrobusů. V jazyce původních osídlenců znamená Kibera les nebo džungli. A slum svému pojmenování není nic dlužen. Je to obrovský pulsující organismus. Zvyknout si chce čas. Kontrast zdrcujících životních podmínek a milých lidí je velice silný.

Iggy Pop

Iggy Pop

Letošní sedmdesátník Iggy Pop svou tvorbou stále popírá označení, které by se vzhledem k jeho dlouhodobému působení na hudební scéně snadno nabízelo – hudební fosilie. Naznačují to ostatně také dvě přezdívky, kterými byl v médiích počastován: Kmotr punku a Rockový leguán. Svým životním stylem je často srovnáván s Jimem Morrisonem, frontmanem legendárních The Doors. Určitě je sbližuje jejich devastující životní styl, pijácké a drogové excesy, ale už v tom se jejich cesty brzy rozcházejí. O čtyři roky starší Jim se nedožil ani třiceti, kdežto Iggy působí na hudební scéně více než padesát let.

Indián Jano

Indián Jano

Paměť byla klíčovým tématem Jána Langoše, prvního federálního ministra vnitra po svobodných volbách, zakladatele slovenského Ústavu paměti národa a našeho kamaráda. Nepamatuji si žádného polistopadového politika (kromě Václava Havla), který by ve smyslu politického přemýšlení vzal do hry také naše srdce a naše duše. A přitom o ně jde především, je to základní výbava humanity každého společenství, ten nejjistější kompas jeho směřování. Osobního i společenského.

Karel Jerie

Karel Jerie

Imaginativní svět Karla Jerie je plný lovců, superhrdinů, úklidových čet, dinosaurů i andělů. Většina z nich se během nadcházejícího měsíce zabydlí ve smíchovské Galerii Portheimka. Rozsáhlá retrospektivní výstava jednoho z nejvýraznějších současných výtvarníků a komiksových autorů se přitom vtěsná do dvou písmen: XL.

Editorial

Editorial

Vážení a milí, mám radost, že jsme uzavřeli spolupráci s Centrem současného umění DOX. Je to galerie mimořádná, za pár let existence si získala mezinárodní věhlas. Na ploše šesti tisíc metrů čtverečních pořádá významné světové výstavy, divadelní performance, vzdělávací pořady i další akce. A za tím vším stojí Leoš Válka, drobný muž s mohutnou vizí, kterého si velice vážím (a zdaleka nejen já). Emigroval, od roku 1981 žil v Austrálii, a po revoluci se světoběžník s mnoha zkušenostmi do Čech vrátil. Přeměnil starou fabriku v krásnou moderní architekturu, založil galerii a je jejím ředitelem. Dlouho o galerii snil, a dříve než DOX v pražských Holešovicích vybudoval, inspiroval se v nejslavnějších výstavních domech nejen v Evropě. Jak centrum vznikalo a jak se předtím vyvíjel dobrodružný život Leoše Války v emigraci, to se dozvíte v rozhovoru, který s ním vedla Magda Šebestová.

Psí záchranáři Jaroslava Sedláka

Psí záchranáři Jaroslava Sedláka

Jaroslav Sedlák je zakladatelem Jihočeské záchranné brigády kynologů. Se psy žije celý život a z několika vychoval psí záchranáře, kteří se specializují na hledání v sutinách a pod vodou, například na Lipenské přehradě.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 04/17

XANTYPA XANTYPA 04/17

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 03/2019

XANTYPA XANTYPA 03/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne