Jaroslav Kalfař

Kosmonaut z Čech

Jaroslav Kalfař (29) se narodil a vyrůstal v Praze, od patnácti let však žije v USA. Vystudoval tvůrčí psaní na New York University, kde získal prestižní stipendium E. L. Doctorow Fellowship. Jeho debutový román KOSMONAUT Z ČECH byl u nás uveden v rámci literárních večerů v pražském Centru současného umění DOX ve vzducholodi Gulliver.

 

text Magdalena Šebestová, foto archiv

 kalfarjpg.jpg

 

Originální prvotina Jaroslava Kal­faře KOSMONAUT Z ČECH, plná lidskosti a humoru, ihned vzbudila obrovský ohlas u odborné kritiky i u čtenářů. V českém překladu Veroniky Volhejnové vyšla v nakladatelství Plus, v anglickém originále (Spaceman of Bohemia) ji vydalo nakladatelství Little, Brown and Company (2017), práva byla již prodána do řady zemí. Hrdinou románu je Jakub Procházka, který jako malý chlapec osiřel a vyrůstal na venkově u prarodičů. Později byl vybrán, aby tvořil jednočlennou posádku na kosmické misi k Venuši. Ve své vesmírné samotě si vytvoří silné emocionální pouto s jediným společníkem – mimozemským pavoukem, s nímž vede filozofické debaty o lásce, o své ženě Lence, o vině, o životě a smrti, ale také o výtečné chuti špeku a lískooříškové nutelly. Na cestě k Venuši se Jakub dostává do střetu s utajenými ruskými rivaly. Podaří se mu vrátit zpátky na Zem? Získá zpět Lenčinu lásku? Autor míní, že hlavně realistické sci-fi ve stylu filmu GRAVITACE zažívá v současné době velký comeback, on však spíše než velkým efektům dává přednost lidskému příběhu.

baner-clanek

 

Nazývají vás americkým spisovatelem českého původu. Jak to s vámi vlastně bylo?
Narodil jsem se v Praze, a když mi bylo jedenáct, máma odjela za prací do Ameriky. Tam se znovu provdala a já jsem se za ní o čtyři roky později vypravil.
Plánoval jste tam zůstat?
Vůbec ne. Jel jsem jen na prázdniny. Chtěl jsem trochu pobýt s mámou, ale pak mi učarovalo moře, sluníčko, pláže… Zůstat tam bylo spontánní a dost unáhlené rozhodnutí; anglicky jsem neuměl a vůbec jsem neuvažoval o tom, co tam budu dělat.
Říkal jste, že jste už v šesti letech chtěl být spisovatelem…
Odmalinka jsem miloval knížky a pokaždé, když jsem ležel s chřipkou, znovu a znovu jsem pročítal ROBINSONA CRUSOA. Moje druhá volba byla astronaut, jenže mám dost špatný zrak a v té době ještě astronauti nesměli nosit brýle.
Jak jste žil v USA?
Zažádal jsem si o zelenou kartu, a po dvou letech na střední jsem chtěl přejít přímo na vysokou.
Jak jste v USA bojoval s angličtinou?
První rok to byla hrůza. Když člověk nemluví dobře anglicky, Američani mají za to, že je hloupej. Styděl jsem se, že se nedomluvím, nemůžu sledovat kulturní dění a hlavně nejsem schopný rozeznat, kdo je kdo a proč. Zkrátka jsem se stáhl do sebe a ani jsem se nesnažil hledat kamarády. Měl jsem ale internet, televizi a knížky, takže jsem si celkem vystačil.
Jak dlouho vám to vydrželo?
Asi po roce jsem se jazyk trochu naučil a rozhodl se definitivně zůstat v Americe. Došlo mi, že se prostě budu muset začlenit. Pomalu jsem si našel přátele a svoji první americkou holku. Taky jsem se rozhodl odejít ze školy o dva roky dřív.
Proč?
Připadalo mi, že to, co se tam vykládá, jsem se už učil v Praze, tak jsem udělal test, díky němuž jsem mohl nastoupit na vysokou školu, i když jsem nedokončil střední.
Takže „hloupý“ bílý kluk, který neuměl anglicky, přeskočil několik tříd a šel hned na vysokou?
Bohužel mi na imigračním oddělení ztratili dokumenty, takže jsem na vysokou nemohl jít hned. Ale začal jsem pracovat.
Co jste dělal?
Byl jsem číšníkem, přijímal jsem platby na kase… Kromě toho, že jsem si celkem slušně vydělával, mi to taky hodně pomohlo s angličtinou. Když se na to dívám zpětně, myslím, že jsem odešel ze střední spíš proto, že jsem nevěděl, co se sebou. Až dneska vidím, že to vlastně bylo dobře.
Jak se vám dařilo platit školné?
Musel jsem pracovat na plný úvazek. Je pravda, že částky, které se platí na některých školách, jsou závratné a pro normálního člověka naprosto nedosažitelné.
A co vaše dobrodružná maminka?
Maminka se s Američanem rozvedla a vrátila se do Prahy, kde dnes žije, zatímco já jsem se usadil v New Yorku.
Jak se dívala na vaše, často asi poněkud živelné, rozhodování?
Máma mi vždycky dávala volnost a nechávala mě dělat vlastní rozhodnutí a tím i vlastní chyby, takže jsem se v tom často plácal. Myslím ale, že mi to jenom prospělo. Pořád mi ale fandí a podporuje mě.
Vystudoval jste vysokou školu a jak to bylo dál s vaším psaním?
Po vysoké škole na Floridě jsem se začal poohlížet po postgraduálu v tvůrčím psaní. Strašně jsem stál o nejprestižnější program svého druhu v New Yorku, kde přednášeli spisovatelé, které obdivuji – Jonathan Safran Foer, Zadie Smith, Darin Strauss. Svoji roli hrála i vidina života v New Yorku. Ale je to příšerně drahé, tak jsem si říkal, že to ani nebudu zkoušet. Jenže můj profesor mě přesvědčil: „Nemáš co ztratit, aspoň to zkus!“ Nakonec jsem tam poslal soubor svých povídek. Za čtyři měsíce zazvonil telefon a oznámili mi, že mě nejen vzali, ale že mi dávají plné stipendium!
Stačilo stipendium na živobytí v New Yorku a na studium?
Pořád jsem musel trochu pracovat, ale už ne na plný úvazek, takže jsem nejen dva roky studoval tvůrčí psaní pod tím nejlepším vedením, ale mohl jsem napsat i první verzi KOSMONAUTA.
Přiznal jste, že vás New York vždycky lákal. Jak se vám tam žije?
Když jsem tam přišel, byl jsem v hrozném pokušení užívat si života. Jenže jsem si předsevzal, že během kursu napíšu knihu, i kdybych se třeba měl zavřít do skříně. V New Yorku je člověk pořád pod hrozným tlakem, takže musí po čertech makat. I ta nejjednodušší věc je tam těžká a taky je tam příšerně draho. Vždycky říkám, že se nás to město pokouší zabít. Ale zároveň ho nejde nemilovat…
Svému předsevzetí jste dostál, knihu jste napsal. Čím si vysvětlujete obrovský úspěch neznámého mladíka z Čech s jeho prvotinou?
Asi tím, že jsem našel správnou kombinaci – sci-fi, česká historie a hodně pozemských věcí. Přiznám se ale, že jsem měl hrůzu, že to nezvládnu spojit tak, aby to dávalo smysl a aby to byl ucelený příběh. Napsal jsem hodně verzí, než jsem došel k té konečné. Byla to kombinace disciplíny a velké dávky štěstí. A k mé velké radosti se ukázalo, že historie Čech lidi zajímá, a to jak ta dávná spletitá, tak i ta ne moc hezká novodobá.

 

Celý rozhovor si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 24. 04. 2018.

Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

XANTYPA 05/18 - výběr z článků

Miroslav Donutil

Miroslav Donutil

Snem každého umělce je, aby se po vyslovení jeho jména už nemuselo nic dalšího dodávat. V kavárně Platýz jsem se sešel s Miroslavem Donutilem.

Setkání se šumavskými samotáři

Setkání se šumavskými samotáři

„Poustevník, člověk žijící dlouhodobě mimo společnost, programový samotář. Ještě nedávno jsem něco takového pokládal za romantický mýtus, záležitost dávno minulou. Na Šumavě jsem ale takové lidi potkal. Poustevníci mezi námi stále žijí. Vlastně ne mezi námi, spíš mimo nás. O setkáních s nimi je tato kniha. Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotce, případně ve starých usedlostech – někdy udržovaných, většinou ne. K některým se dá dojet po polní cestě autem, k dalším se musí lesem přes hodinu pěšky. Žijí v přírodě, okolí o nich moc neví, nemají důvod se ukazovat. Ačkoli mívají návštěvy, jsou sami – nepočítáme-li tedy zvířata a živly. Samotu si zvolili. Ano, pro mnohé to byl útěk, ale copak my, civilizovaný lid, před civilizací, před jinými lidmi a sami před sebou neutíkáme? Někdy do vyloženě zhoubných vod.“

Rumunskými horskými silnicemi

Rumunskými horskými silnicemi

Bylo časné ráno. Snášeli jsme po schodech dolů do auta věci na náš měsíční šestitisícikilometrový okruh po Balkánu. Kristýna pak usedla za volant, já vedle ní a obtěžkáni očekáváními i předsudky o Rumunsku jsme vyrazili na D jedničku. Stále dostatečně brzo na to, abychom se stačili vyhnout zácpám, které tvoří její neodmyslitelný kolorit každý den.

Pozvání do předminulého století

Pozvání do předminulého století

Devatenácté století vnímáme s vědomím toho, jaké hrůzy přineslo to následující, jako takřka idylický věk. Bylo dobou mnoha vynálezů, provázela ho všeobecná víra v pokrok a modernizaci, zároveň zůstávalo pevně ukotvené v tradici. Více než polovinu 19. století u nás vládl stejný panovník, císař František Josef I.

Daniel Sobotka

Daniel Sobotka

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK sídlí v Obecním domě. Koncerty tohoto hudebního tělesa jsou natolik přitažlivé, že svůj sál pro tisíc dvě stě posluchačů, tu překrásnou secesní, jedinečně a vlastenecky zdobenou Smetanovu síň, dokáže abonentními koncerty hravě zaplnit dva večery po sobě. Do té míry oblíbený je FOK, ve světě známý jako Prague Symphony Orchestra. Povídali jsme si s jeho ředitelem Danielem Sobotkou.

Žaneta Bandžuchová

Žaneta Bandžuchová

Žaneta Bandžuchová pochází z východního Slovenska. Po skončení studia na lékařské fakultě v roce 2002 odešla do Prahy. Chtěla se věnovat klasické chirurgii, proto si udělala chirurgickou atestaci. Kardiochirurgii považovala za mužskou doménu, začala proto působit na pracovišti popáleninové medicíny. Následně ale vyhrála konkursy na chirurgii pro dospělé i na dětské kardiochirurgii.

Marianne Faithfullová

Marianne Faithfullová

Z klášterní školy mezi londýnskou rockovou smetánku. Ze záře reflektorů k životu na ulici. Nesnadný, ale nakonec úspěšný návrat k dráze zpěvačky a herečky. Řada hudebních nahrávek, koncertních turné i divadelních angažmá. V roce 2007 nominace na Evropskou filmovou cenu za titulní roli ve filmu IRINA PALM. Takový je v silné zkratce životní příběh Marianne Faithfullové.

Jiří Suchý z Tábora

Jiří Suchý z Tábora

Nadějného herce Jiřího Suchého z Tábora (*1988) jsem poprvé zaznamenal ještě v DISKu v inscenaci MARKÉTA LAZAROVÁ, později mě bavily jeho postavy, říznuté rafinovaným naivismem, v pozoruhodných produkcích Cabaretu Calembour. Z rolí „vážných“ vzpomínám na jeho kreaci homosexuálního policisty v českobudějovickém Blackoutu, v Národním divadle pak zúročuje zkušenosti i z kabaretní nadsázky kupříkladu v klicperovské féerii MLYNÁŘOVA OPIČKA, v rozpohybovaném Shakespearově SNU ČAROVNÉ NOCI uplatní i svou fyzickou zdatnost. Jeho herectví je nerozplizlé, má pevný tvar. Perfektní dikce, kterou u některých jeho kolegů-vrstevníků postrádám, suverénně vstupovala do ucha i diktafonu při našem setkání v jedné pražské kavárně.

Lidé - výběr z článků

Anna Gregor

Anna Gregor

Nedlouho po okupaci v roce 1968 odcestovala z Prahy do Velké Británie. Nejprve žila v Londýně, později se usadila v Edinburghu. Byla hlavní onkoložkou Skotska, objevila nový princip komunikace s pacienty, za což obdržela Řád britského impéria. Doktorka Anna Gregor.

Galina Miklínová

Galina Miklínová

Před sedmi lety potěšil dvanáctiletou Rozárku a pětiletého Jonáše maminčin neobvyklý dárek. Byl sice stvořen z obyčejné příze a vlny, ale protože mamince nechybí fantazie a talent, staly se darované komické figurky filmovými hvězdami. V kinech celého světa je obdivují děti i dospělí. Jejich podivuhodné příběhy popsal básník Pavel Šrut v knížce, která se stala bestsellerem. Nazval je Lichožrouty, což není přezdívka, ale poetické jméno související se zvláštními osudy ponožek, které občas marně hledáme v prádelním koši, když nám jedna chybí do páru. Legrační podobu, trochu lidskou, propůjčila Lichožroutům právě Rozárčina a Jonášova maminka – výtvarnice Galina Miklínová, jedna z nejosobitějších autorek a režisérek českého animovaného filmu.

Jaroslav Čvančara

Jaroslav Čvančara

Jaroslav Čvančara se v životě rozkročil doširoka. Jelikož jeho rodina vlastnila unikátní filmový archiv, půjčovnu a provozovala několik pražských kin, zamiloval si kinematografii. Kromě toho se stal badatelem zejména o období druhé světové války, o čemž napsal řadu výborných knih, byl odborným poradcem u několika filmů a působil v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Navíc je už skoro padesát let kapelníkem countryové skupiny Taxmeni, s níž natočil dvacet alb.

Dominik Božek a Lucie Božková

Dominik Božek a Lucie Božková

Nejdůležitější je pro něj rodina, i když při všem, co má na svých bedrech, se nabízí otázka, jestli se nejedná pouze o líbivou frázi. Jak si žije potomek slavného šlechtického rodu, který je spřízněn dokonce s královnou Viktorií a s princem Albertem?

Jan Werich

Jan Werich

Stejnojmenná kniha nakladatelství Práh je dílem někdejšího novinářského esa prestižního ča­sopisu Mladý svět Jiřího Janouška, který se měl možnost s Werichem mnohokrát setkat.

Jitka Zelenková

Jitka Zelenková

Albem INTIMITY oslaví Jitka Zelenková sotva uvěřitelných padesát let v křehké profesi zpěvačky. Udržet se takovou dobu ve špičce populární hudby rozhodně není jen tak.

Hana Jirmusová Lazarowitz

Hana Jirmusová Lazarowitz

Český Krumlov se pyšní mnoha architektonickými skvosty. Jedním z nich je bezesporu také renesanční budova někdejšího městského pivovaru, v jejíž velkolepých prostorách dnes sídlí světově proslulé Egon Schiele Art Centrum. O jeho minulosti i současnosti hovořila XANTYPA s ředitelkou Hanou Jirmusovou Lazarowitz.

Josef Engliš

Josef Engliš

Rozumělo se jaksi samo sebou, že „u Baťů“ ve Zlíně muselo být všechno nejdokonalejší, největší, nejvýkonnější, zkrátka nejlepší. Platilo to i o letecké dopravě, kterou se již od dvacátých let snažil prosadit zakladatel firmy Tomáš Baťa. V době těsně před okupací, v roce 1939, čítala flotila letadel firmy Baťa již 53 strojů a její součástí byla i chlouba a kuriozita tehdejší techniky – vírník Cierva C-30, i když sloužil převážně jako atrakce při častých leteckých dnech. Jedním z kapitánů zlínské vzdušné flotily byl olomoucký rodák Josef Engliš, technický vedoucí leteckého oddělení firmy Baťa. Byl to vysoce kvalifikovaný profesionál, o němž se vědělo kromě jiného, že ve firmě patří k těm několika málo lidem, kteří si mohou dovolit říci šéfovi ne.

Jaro Rataj

Jaro Rataj

Z recepčního s doktorátem se Slovák Jaro Rataj vypracoval v úspěšného rakouského hoteliéra. Na rozhovor přijel do Prahy z jižního Burgenlandu vlakem. Šéf termálního resortu Allegria přicestoval se svojí ženou, s níž tvoří pár už dvaadvacet let. Se smíchem vysvětlovali, že zvolili vlak, protože se tak vyhnuli setrvalým komplikacím na naší D1. Tušila jsem, že mě nečeká setkání s akurátním byznysmenem, protože jsem si na YouTube pustila hymnu resortu, kterou nazpíval se svými zaměstnanci. Z klipu jsem nabyla dojmu, že jsou buď dobře placenými herci, anebo vidím opravdu sehraný tým. Pochvalné recenze, jednaosmdesátiprocentní obsazenost či ocenění Vítěz roku 2018 Travelersˇ choice však dává tušit, že Jaro Rataj dokáže lidi kolem sebe motivovat. Jak to dělá? A jak se za posledních patnáct let proměnil výběr míst, kde chceme strávit dovolenou?

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 05/18

XANTYPA XANTYPA 05/18

Obsah vydání

Nestihli jste koupit toto vydání XANTYPY? Nevadí. Rádi Vám jej zašleme. Objednávejte zde

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 01/2019

XANTYPA XANTYPA 01/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne