Jiří Suchý z Tábora

Z dětství si pamatuji tu vůni

Nadějného herce Jiřího Suchého z Tábora (*1988) jsem poprvé zaznamenal ještě v DISKu v inscenaci MARKÉTA LAZAROVÁ, později mě bavily jeho postavy, říznuté rafinovaným naivismem, v pozoruhodných produkcích Cabaretu Calembour. Z rolí „vážných“ vzpomínám na jeho kreaci homosexuálního policisty v českobudějovickém Blackoutu, v Národním divadle pak zúročuje zkušenosti i z kabaretní nadsázky kupříkladu v klicperovské féerii MLYNÁŘOVA OPIČKA, v rozpohybovaném Shakespearově SNU ČAROVNÉ NOCI uplatní i svou fyzickou zdatnost. Jeho herectví je nerozplizlé, má pevný tvar. Perfektní dikce, kterou u některých jeho kolegů-vrstevníků postrádám, suverénně vstupovala do ucha i diktafonu při našem setkání v jedné pražské kavárně.

 

text Jan Kerbr, foto Jaroslav Šimandl, Petr Neubert a Patrik Borecký

suchy1jpg.jpg
NA MOŘI, ZÍRÁM NAHORU

 

Jirko Suchý z Tábora, mýlím se, když se domnívám, že vás rodiče pojmenovali po muži spjatém s divadlem Semafor?
No právě, mýlíte se. Naši se alespoň dušují, že mě po semaforském Suchém nepojmenovali. Starší bratr se jmenuje Ondřej…
Ale vždyť váš jmenovec mnoha talentů má také bratra Ondřeje, pro změnu mladšího…
Já vím, ale rodiče říkají, že to opravdu nemá souvislost, že se jim prostě líbila ta dvě mužská křestní jména.
Když jste se později rozhodl pro uměleckou dráhu, přidal jste „pro rozlišení“ přídomek z Tábora, že?
To taky tak není. Na počátku byl vlastně vtip. Na gymnáziu jsem psal referát o Janu Žižkovi z Trocnova a podepsal se jako Jiří Suchý z Tábora, zalíbilo se mi to, a začal jsem se tak podepisovat všude, opravdu v tom nebyla žádná ješitnost začínajícího umělce. Už jsem sice toužil po herecké profesi, ale v patnácti člověk neuvažuje tak, že by se chtěl odlišit od slavnějšího muže, který se shodou okolností jmenuje stejně.

baner-clanek

Vy jste tedy odmala toužil být hercem?
Tak zhruba od třinácti, nechci se uchylovat k žádnému klišé, ale k divadlu mě to vždycky táhlo. Sportoval jsem, hrál jsem basketbal a vesloval jsem, a další vnitřní přetlak jsem investoval do divadla. Vystupoval jsem s táborskými ochotníky…
Měl jste nějaké pěkné role už tehdy?
Hlavní roli v Goldoniho VĚJÍŘI, v Tylově PALIČOVĚ DCEŘI jsem ztvárnil Indiána, vracejícího se do staré vlasti.
A po maturitě jste to zkusil na divadelní akademii…
Ještě předtím proběhlo několik neúspěšných přijímaček na konzervatoř, dostával jsem se tehdy do druhých kol, začal jsem už po základní škole, pak v prvním ročníku gymnázia, stále jsem to zkoušel… Motivovaly mě k tomu, abych se na příště lépe připravil. Absolvoval jsem mezitím různé workshopy, pak jsem se ještě jako gymnazista hlásil na „alternu“; když zjistili, že mi ještě není ani sedmnáct, řekli, že bych do dalšího kola sice prošel, ale že to kvůli nízkému věku zkrátka ještě nejde. Zkoušel jsem to někam vlastně každý rok. A ve třetím ročníku jsem se přihlásil k přijímacím zkouškám na činohru. Ročník tehdy otevírali paní Jaroslava Adamová, Miroslava Pleštilová, Michal Pavlata a Milan Schejbal. Dost se zhrozili toho, že nejsem v maturitním ročníku, ale rozhodli se, že mě nechají přijímačky dokončit. Že mě ovšem tak jako tak přijmout nemohou. Necítil jsem tedy žádný tlak, postoupil jsem do třetího kola. Ale ráno před tímto rozhodujícím „bojem“ mi sdělili, že se dohodli s paní rektorkou, že dopadne-li to dobře, přijmout mě mohou. Nastoupil jsem pak s podmínkou, že během prvního ročníku si musím dodělat maturitu. Zpětně jsem se dozvěděl, že za mé přijetí zabojovala paní Adamová, s níž jsem si i během studia výborně rozuměl.

suchy2jpg.jpg


S kým jste studoval?
Například s Marií Štípkovou, Klárou Klepáčkovou, Ivanem Dejmalem, Ivanem Luptákem, Tomášem Klusem. Se spolužáky Igorem Orozovičem a Milanem Šotkem jsme se už během studií domluvili na typu divadla malých forem, potřebovali jsme nějakou platformu pro legraci.
To byly počátky formace Cabaret Calembour?
Přesně tak. První vystoupení jsme měli v roce 2009, na příští rok plánujeme oslavy k desátému výročí. Připravujeme speciální narozeninové představení, koncert a v nakladatelství Paseka vyjde kniha našich textů.
A kam směřovaly vaše kroky po absolutoriu?
Zprvu do Olomouce, tam jsme nastoupili s Klárou Klepáčkovou, mou tehdejší partnerkou a později manželkou, Ivanem Dejmalem a zmiňovaným Milanem Šotkem, který se v činohře Moravského divadla stal dramaturgem. Tam jsem působil tři roky, pak se toto sdružení spolužáků rozdělilo, my s Klárou jsme nastoupili do divadla v Českých Budějovicích, Ivan do Ostravy, Milan na Vinohrady.
Zaznamenal jsem, že během vašeho jihočeského angažmá se o vás začalo hovořit také jako o autorovi…
Nejprve mě oslovil kolega Ladislav Karpia­nus, že má nabídku k napsání hry a že by rád, abychom ten text vytvořili spolu. Vznikla tak hra DUENDE pro Martina Pechláta, Gábinu Míčovou a Lucku Roznětínskou a hrálo se to na půdní scéně Divadla Na zábradlí. Když jsem pak viděl jevištní realizaci, uvědomil jsem si, že není proč se bát zkusit to sám, a rozhodl jsem se napsat vlastní hru ŘEČIŠTĚ, poslal jsem ji do radokovské soutěže (dramatická soutěž o Cenu Alfréda Radoka – pozn. red.), tam získala cenu Českého rozhlasu a v něm pak také byla vysílána. Paní Daniela Kolářová obdržela za roli v ní ztvárněnou druhé místo v posluchačské anketě Neviditelný herec. A co se Budějovic týče, rád na ně vzpomínám a dodnes tam dojíždím dohrávat role při letním „angažmá“ činoherního souboru na otáčivém hledišti v Českém Krumlově; a v budově Jihočeského divadla hrajeme komedii ZAVOLEJTE JEEVESE.
Nyní jste, celý Cabaret Calembour, v Národním divadle, že?
Ano, Milan a Igor měli Národní jako další „štaci“, já tam z našeho kabaretního sdružení přibyl jako poslední, ještě jsem prožil krátkou pracovní epizodu v Městských divadlech pražských.

 

Celý rozhovor si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 24. 04. 2018.

Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

XANTYPA 05/18 - výběr z článků

Miroslav Donutil

Miroslav Donutil

Snem každého umělce je, aby se po vyslovení jeho jména už nemuselo nic dalšího dodávat. V kavárně Platýz jsem se sešel s Miroslavem Donutilem.

Setkání se šumavskými samotáři

Setkání se šumavskými samotáři

„Poustevník, člověk žijící dlouhodobě mimo společnost, programový samotář. Ještě nedávno jsem něco takového pokládal za romantický mýtus, záležitost dávno minulou. Na Šumavě jsem ale takové lidi potkal. Poustevníci mezi námi stále žijí. Vlastně ne mezi námi, spíš mimo nás. O setkáních s nimi je tato kniha. Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotce, případně ve starých usedlostech – někdy udržovaných, většinou ne. K některým se dá dojet po polní cestě autem, k dalším se musí lesem přes hodinu pěšky. Žijí v přírodě, okolí o nich moc neví, nemají důvod se ukazovat. Ačkoli mívají návštěvy, jsou sami – nepočítáme-li tedy zvířata a živly. Samotu si zvolili. Ano, pro mnohé to byl útěk, ale copak my, civilizovaný lid, před civilizací, před jinými lidmi a sami před sebou neutíkáme? Někdy do vyloženě zhoubných vod.“

Rumunskými horskými silnicemi

Rumunskými horskými silnicemi

Bylo časné ráno. Snášeli jsme po schodech dolů do auta věci na náš měsíční šestitisícikilometrový okruh po Balkánu. Kristýna pak usedla za volant, já vedle ní a obtěžkáni očekáváními i předsudky o Rumunsku jsme vyrazili na D jedničku. Stále dostatečně brzo na to, abychom se stačili vyhnout zácpám, které tvoří její neodmyslitelný kolorit každý den.

Pozvání do předminulého století

Pozvání do předminulého století

Devatenácté století vnímáme s vědomím toho, jaké hrůzy přineslo to následující, jako takřka idylický věk. Bylo dobou mnoha vynálezů, provázela ho všeobecná víra v pokrok a modernizaci, zároveň zůstávalo pevně ukotvené v tradici. Více než polovinu 19. století u nás vládl stejný panovník, císař František Josef I.

Daniel Sobotka

Daniel Sobotka

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK sídlí v Obecním domě. Koncerty tohoto hudebního tělesa jsou natolik přitažlivé, že svůj sál pro tisíc dvě stě posluchačů, tu překrásnou secesní, jedinečně a vlastenecky zdobenou Smetanovu síň, dokáže abonentními koncerty hravě zaplnit dva večery po sobě. Do té míry oblíbený je FOK, ve světě známý jako Prague Symphony Orchestra. Povídali jsme si s jeho ředitelem Danielem Sobotkou.

Žaneta Bandžuchová

Žaneta Bandžuchová

Žaneta Bandžuchová pochází z východního Slovenska. Po skončení studia na lékařské fakultě v roce 2002 odešla do Prahy. Chtěla se věnovat klasické chirurgii, proto si udělala chirurgickou atestaci. Kardiochirurgii považovala za mužskou doménu, začala proto působit na pracovišti popáleninové medicíny. Následně ale vyhrála konkursy na chirurgii pro dospělé i na dětské kardiochirurgii.

Marianne Faithfullová

Marianne Faithfullová

Z klášterní školy mezi londýnskou rockovou smetánku. Ze záře reflektorů k životu na ulici. Nesnadný, ale nakonec úspěšný návrat k dráze zpěvačky a herečky. Řada hudebních nahrávek, koncertních turné i divadelních angažmá. V roce 2007 nominace na Evropskou filmovou cenu za titulní roli ve filmu IRINA PALM. Takový je v silné zkratce životní příběh Marianne Faithfullové.

František Černý

František Černý

Spoluzakladatel, kytarista a zpěvák skupiny Čechomor (tehdy ještě Českomoravské hudební společnosti) František Černý dostal k šedesátinám možnost, aby si nahrál sólovou desku. Zrodilo se ŠEST KŘÍŽKŮ. FRANTA 2017.

Lidé - výběr z článků

Eliška Tyrolerová

Eliška Tyrolerová

Pro mnohé nevidomé jsou nenahraditelnými parťáky doma i v rušných ulicích. Než však dostanou reflexní vestu a průkaz, absolvují speciální výcvik. V nadačním fondu Mathilda, který se od roku 2010 zaměřuje na lidi se závažným zrakovým postižením, se čtyřnohým svěřencům věnuje také třicetiletá Eliška Tyrolerová, která Xantypu pozvala přímo do kanceláře Mathildy nedaleko Václavského náměstí. A jak jinak, společnost nám během rozhovoru dělal černý labrador Cedrik.

Jiří Kylián

Jiří Kylián

Český choreograf světového renomé Jiří Kylián byl 13. března 2019 uveden do Académie des Beaux-Arts v La Coupole Francouzského institutu v Paříži za účasti několika set významných osobností z celého světa. Meč akademika mu předala monacká princezna Caroline.

Erika Stárková

Erika Stárková

Mezi známé osobnosti povýšil herečku Eriku Stárkovou seriál MOST!, který už po uvedení prvního dílu začal bořit rekordy ve sledovanosti a jeho hlášky se od té doby dávají k lepšímu ve venkovských hospodách i v pražských kavárnách.

Alice Horáčková

Alice Horáčková

Když se Alena pouští po manželově smrti do úklidu jeho pokoje, najde v šuplíku stoh neotevřených dopisů, psaných ženskou rukou. Kdo a proč je Járovi psal? Měla by si je přečíst, anebo je lepší, aby je okamžitě zahodila? Kolem tohoto nečekaného nálezu rozvíjí novinářka a spisovatelka Alice Horáčková příběh svého románu NEOTEVŘENÉ DOPISY, který čtenáře vrací do poúnorového Československa. Tichou spoluhráčkou Alenina monologu je paní Dvořáková, jíž románová hrdinka během četných setkání postupně odhaluje svůj dramatický život po boku talentovaného, leč psychicky zlomeného výtvarníka, jemuž se zcela obětovala. Nutno ovšem dodat, že i paní Alena má svoje tajemství.

Pavla Gomba

Pavla Gomba

Pavla Gomba – její jméno pojí dva světy a dva světy se také prolínají celým jejím životem. Nese si v sobě, jak sama říká, virus jménem Afrika. Afrika v duši, Afrika v srdci, Afrika pod kůží a splněný dětský sen, v němž vždy měla své pevné místo pomoc druhým.

Karla Mornstein-Zierotin

Karla Mornstein-Zierotin

Usměvavá, s životním nadhledem, ale i s nebývalou zodpovědností. Karla Mornstein-Zierotin. Zdá se vám to jméno povědomé? Karla skutečně patří ke starému významnému českému a moravskému šlechtickému rodu Žerotínů. Jejich původ se odvozuje od Bluda z Bludova, který byl markraběcím purkrabím v Přerově. Jeho přídomek z Bludova je podle vsi, kterou založil asi čtyři kilometry jihozápadně od města Šumperk. Tuto ves a zdejší panství rodina několikrát ztratila, ale vždy je získala zpět do svého vlastnictví, a zdejší zámek zůstal sídlem tohoto rodu až do 20. století. Vystudovaná historička Karla Mornstein-Zierotin si na hraběcí titul rozhodně nepotrpí, ale trvá na dobře odvedené práci, své i druhých.

Martina Storek

Martina Storek

Před nedávnem slavili sto let – stejně jako naše republika. Osmadvacet velkoplošných černobílých portrétů obdivuhodných stoletých lidí zaplnilo v rámci výstavy NAROZENI 1918 – TVÁŘE STOLETÍ část náměstí Václava Havla. Zlaté světlo Národního divadla večer září na tyto vkusné železné panely a dodává celé výstavě noblesu a magický význam.

Anna Gregor

Anna Gregor

Nedlouho po okupaci v roce 1968 odcestovala z Prahy do Velké Británie. Nejprve žila v Londýně, později se usadila v Edinburghu. Byla hlavní onkoložkou Skotska, objevila nový princip komunikace s pacienty, za což obdržela Řád britského impéria. Doktorka Anna Gregor.

Galina Miklínová

Galina Miklínová

Před sedmi lety potěšil dvanáctiletou Rozárku a pětiletého Jonáše maminčin neobvyklý dárek. Byl sice stvořen z obyčejné příze a vlny, ale protože mamince nechybí fantazie a talent, staly se darované komické figurky filmovými hvězdami. V kinech celého světa je obdivují děti i dospělí. Jejich podivuhodné příběhy popsal básník Pavel Šrut v knížce, která se stala bestsellerem. Nazval je Lichožrouty, což není přezdívka, ale poetické jméno související se zvláštními osudy ponožek, které občas marně hledáme v prádelním koši, když nám jedna chybí do páru. Legrační podobu, trochu lidskou, propůjčila Lichožroutům právě Rozárčina a Jonášova maminka – výtvarnice Galina Miklínová, jedna z nejosobitějších autorek a režisérek českého animovaného filmu.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 05/18

XANTYPA XANTYPA 05/18

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2019

XANTYPA XANTYPA 078/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne