Martin Barry a reSITE

V červnu se v Praze koná 7. ročník konference reSITE, představující lepší řešení pro urbanizovaný svět a jeho obyvatele. Na akci se sjede na padesát mluvčích se světovým renomé, v publiku se očekává přes tisíc představitelů měst, architektů, designérů, zástupců developerských společností, politiků i občanských iniciativ. Hlavní postavou akce je předseda a zakladatel organizace reSITE, americký krajinný architekt žijící na pražské Letné – Martin Barry.

 

text Magda Šebestová, foto Petr Kozlík a archiv resite

resitejpg.jpg
Cineteca architekta Michela Rojkinda se nachází v Mexico City.

 

Prozradil jste o sobě, že jste chtěl být architektem už ve čtyřech letech…
Už jako mrňavý kluk jsem pořád něco stavěl a čmáral nějaké stavby, takže nebylo překvapení, že jsem se chtěl stát stavitelem nebo architektem.
Měl jste tehdy nějakou oblíbenou stavbu?
Byl jsem fanda Empire State Building.
Je u vás v rodině někdo z oboru?
Starší bratranec je architekt. Chodíval jsem za ním do kanceláře a pozoroval ho a tehdy jsem se rozhodl pro krajinářskou architekturu. Mezitím jsem ale vystudoval ekonomii a historii.
Přes dva roky žijete s rodinou na Letné. Proč jste si vybral právě Prahu?
Myslím, že Praha nabízí dobrou kvalitu života – zajímavý mix mezi středoevropskými tradicemi a moderním způsobem života.

 

resite2jpg.jpg
Mexická hvězda Michel Rojkind, architekt objektu Foro Boca, aspirující na Stavbu roku 2018, vystoupí na reSITE 2018 ACCOMMODATE.

 

Čím je pro vás život v Praze jiný?
Když jsem poprvé přijel, byl jsem překvapený, jak málo lidí tady jezdí na kole nebo chodí pěšky. Protože hromadná doprava funguje velmi dobře, lidem stojí za to svézt se i jednu jedinou zastávku. Ale člověk se pomalu přizpůsobuje: dřív jsem se tomu smál a dneska to sám občas udělám taky.
Vytvořil jste si tady speciální pracovní tým. Drží vás tu spíš Praha, nebo práce a kolegové?
Těžká volba. Moji kolegové se stali mými nejbližšími kamarády a společně děláme skvělou práci, takže bych asi řekl, že oni jsou tím hlavním důvodem, proč žiju v Praze. Ať tak či tak, jedno je jisté: až přijde čas, bude se mi velice těžko odcházet!
Přes všechny plusy musí být zdejší život pro Američana místy trochu problematický, někdy možná až provinční?
Člověk není tolik citlivý na věci, které nejsou jeho vlastním problémem. Když se mě ale zeptáte na poměry v USA, rozžhavím se do běla.

 

resite3jpg.jpg


Kde se v budoucnu chystáte žít? Vaše žena je z Tchai-wanu, máte malé dítě…
Žena je z Taipeie, já z New Yorku. Když moje žena za mnou přijela z Tokia, kde pracuje pro Google a YouTube, cítila se tu líp než v Tokiu. Ale být matkou na plný úvazek bez babiček a dědečků… Moje žena by, i díky své profesi, asi chtěla žít v NY, ale zajímají nás i menší města, třeba Lisabon. Svou roli hraje i podnebí, chybí nám moře…
Byl jste lektorem krajinářské architektury na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Je nějaký rozdíl mezi českými a americkými studenty?
Řekl bych, že tady je daleko těžší lidi pohnout k nějaké iniciativě. Ale varovali mě předem, takže mě to tolik nepřekvapilo.
Takže jste se setkal s okřídleným českým: „To nejde!“
Prakticky každý den. To je asi to, co mě tady nejvíc štve. U mě v týmu to naštěstí tak časté není, a když se to náhodou stane, odkážu dotyčného na naše webovky, kde se píše, že nikdy nezačínáme slůvkem NE!
Jste duchovním otcem organizace a kon­ference reSITE. Jak byste ji stručně přiblížil?
Je to nezisková mezinárodní platforma, kde sdílíme myšlenky a nápady s cílem udělat města obyvatelnější a konkurenceschopnější. Zabýváme se zkvalitňováním veřejného prostoru a alternativními strategiemi pro dopravu. Konkurenceschopností myslíme to, že město 21. století musí být navržené pro chodce, musí být zelené, protkané cyklostezkami – prostě se tam lidem musí dobře žít. A protože při úvahách o budoucí podobě města je nutné vést dialog mezi různými oblastmi, spolupracujeme s lidmi z oblasti designu, financí, politiky i s místními komunitami.
Jak vidíte budoucnost měst střední a východní Evropy?
Jsem přesvědčený, že budoucnost měst jako Praha závisí na generaci dnešních mladých inovátorů. Pokud vezmou městské plánování za své, mají jedinečný potenciál vytvořit moderní města, kde se lidem bude dobře žít, pracovat a kde si jejich děti budou moct hrát i v oblastech blízko centra.
Co můžete bezprostředně dělat pro „lepší“ Prahu?
Snažíme se, mimo jiné, motivovat občany a zástupce soukromé sféry k formování pracovních skupin, které budou nutit politiky k odpovědnějšímu rozhodování ohledně územního plánování. Přitom všem vštěpujeme, že je potřeba uvažovat nejen lokálně, ale i v mezinárodním kontextu. Jinak totiž hrozí městům jako Praha uzavřenost a zahleděnost do sebe.

 

banner_clanek

Celý rozhovor si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 24. 04. 2018.

Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

XANTYPA 05/18 - výběr z článků

Miroslav Donutil

Miroslav Donutil

Snem každého umělce je, aby se po vyslovení jeho jména už nemuselo nic dalšího dodávat. V kavárně Platýz jsem se sešel s Miroslavem Donutilem.

Setkání se šumavskými samotáři

Setkání se šumavskými samotáři

„Poustevník, člověk žijící dlouhodobě mimo společnost, programový samotář. Ještě nedávno jsem něco takového pokládal za romantický mýtus, záležitost dávno minulou. Na Šumavě jsem ale takové lidi potkal. Poustevníci mezi námi stále žijí. Vlastně ne mezi námi, spíš mimo nás. O setkáních s nimi je tato kniha. Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotce, případně ve starých usedlostech – někdy udržovaných, většinou ne. K některým se dá dojet po polní cestě autem, k dalším se musí lesem přes hodinu pěšky. Žijí v přírodě, okolí o nich moc neví, nemají důvod se ukazovat. Ačkoli mívají návštěvy, jsou sami – nepočítáme-li tedy zvířata a živly. Samotu si zvolili. Ano, pro mnohé to byl útěk, ale copak my, civilizovaný lid, před civilizací, před jinými lidmi a sami před sebou neutíkáme? Někdy do vyloženě zhoubných vod.“

Rumunskými horskými silnicemi

Rumunskými horskými silnicemi

Bylo časné ráno. Snášeli jsme po schodech dolů do auta věci na náš měsíční šestitisícikilometrový okruh po Balkánu. Kristýna pak usedla za volant, já vedle ní a obtěžkáni očekáváními i předsudky o Rumunsku jsme vyrazili na D jedničku. Stále dostatečně brzo na to, abychom se stačili vyhnout zácpám, které tvoří její neodmyslitelný kolorit každý den.

Pozvání do předminulého století

Pozvání do předminulého století

Devatenácté století vnímáme s vědomím toho, jaké hrůzy přineslo to následující, jako takřka idylický věk. Bylo dobou mnoha vynálezů, provázela ho všeobecná víra v pokrok a modernizaci, zároveň zůstávalo pevně ukotvené v tradici. Více než polovinu 19. století u nás vládl stejný panovník, císař František Josef I.

Daniel Sobotka

Daniel Sobotka

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK sídlí v Obecním domě. Koncerty tohoto hudebního tělesa jsou natolik přitažlivé, že svůj sál pro tisíc dvě stě posluchačů, tu překrásnou secesní, jedinečně a vlastenecky zdobenou Smetanovu síň, dokáže abonentními koncerty hravě zaplnit dva večery po sobě. Do té míry oblíbený je FOK, ve světě známý jako Prague Symphony Orchestra. Povídali jsme si s jeho ředitelem Danielem Sobotkou.

Žaneta Bandžuchová

Žaneta Bandžuchová

Žaneta Bandžuchová pochází z východního Slovenska. Po skončení studia na lékařské fakultě v roce 2002 odešla do Prahy. Chtěla se věnovat klasické chirurgii, proto si udělala chirurgickou atestaci. Kardiochirurgii považovala za mužskou doménu, začala proto působit na pracovišti popáleninové medicíny. Následně ale vyhrála konkursy na chirurgii pro dospělé i na dětské kardiochirurgii.

Marianne Faithfullová

Marianne Faithfullová

Z klášterní školy mezi londýnskou rockovou smetánku. Ze záře reflektorů k životu na ulici. Nesnadný, ale nakonec úspěšný návrat k dráze zpěvačky a herečky. Řada hudebních nahrávek, koncertních turné i divadelních angažmá. V roce 2007 nominace na Evropskou filmovou cenu za titulní roli ve filmu IRINA PALM. Takový je v silné zkratce životní příběh Marianne Faithfullové.

Jiří Suchý z Tábora

Jiří Suchý z Tábora

Nadějného herce Jiřího Suchého z Tábora (*1988) jsem poprvé zaznamenal ještě v DISKu v inscenaci MARKÉTA LAZAROVÁ, později mě bavily jeho postavy, říznuté rafinovaným naivismem, v pozoruhodných produkcích Cabaretu Calembour. Z rolí „vážných“ vzpomínám na jeho kreaci homosexuálního policisty v českobudějovickém Blackoutu, v Národním divadle pak zúročuje zkušenosti i z kabaretní nadsázky kupříkladu v klicperovské féerii MLYNÁŘOVA OPIČKA, v rozpohybovaném Shakespearově SNU ČAROVNÉ NOCI uplatní i svou fyzickou zdatnost. Jeho herectví je nerozplizlé, má pevný tvar. Perfektní dikce, kterou u některých jeho kolegů-vrstevníků postrádám, suverénně vstupovala do ucha i diktafonu při našem setkání v jedné pražské kavárně.

František Černý

František Černý

Spoluzakladatel, kytarista a zpěvák skupiny Čechomor (tehdy ještě Českomoravské hudební společnosti) František Černý dostal k šedesátinám možnost, aby si nahrál sólovou desku. Zrodilo se ŠEST KŘÍŽKŮ. FRANTA 2017.

Aktuálně - výběr z článků

FOTOTALENT 2018 odstartován!

FOTOTALENT 2018 odstartován!

Veletrh a festival současné fotografie FOTOEXPO 2018 vyhlašuje ve spolupráci s odbornými médii a partnery fotografickou soutěž FOTOTALENT 2018.

Divadelní fotografie

Divadelní fotografie

První a největší souhrnná výstava fotografií z divadelního prostředí ČESKÁ DIVADELNÍ FOTOGRAFIE 1859–2017 je k vidění v Obecním domě v Praze od 9. května do 24. června. Návštěvníky provede historií českého divadla od počátku vzniku fotografie. Nabídne portréty hereckých hvězd, fotografie inscenací malých scén i těch s přívlastkem „národní“, divadelních budov i jejich zákulisí, a to až po současnost. Autory snímků jsou legendy – František Drtikol, Miroslav Hák, Václav Chochola, Jaroslav Krejčí a Bohdan Holomíček; divadelní dokumenty pocházejí i ze slavných fotografických ateliérů, např. Langhans. Současné tvorbě je věnována samostatná sekce, která vzešla z fotografické soutěže pro profesionály i studenty. Výstava se zaměřuje také na řadu dalších aspektů historie českého divadla a fotografie, nalezneme zde srovnání historických a současných divadelních propagačních fotografií a materiálů, dokumentaci důležitých momentů našich dějin, v nichž divadelníci sehráli významnou roli, či exponáty fotografické techniky.

Skleník plný tropických motýlů

Skleník plný tropických motýlů

Jestlipak vám někdy na prstě přistál pestrobarevný motýl veliký jako dlaň? A zažili jste tu krásu stvoření, kdy se přímo před vašimi zraky z kukly souká mladý motýl, zatímco druhý prvním mávnutím křídel nesměle opouští svou líheň? Botanická zahrada hl. m. Prahy naplnila svůj skleník Fata Morgana exotickými motýly.

Češka přeplavala 3 dny po cyklónu Gita Cookovu úžinu

Češka přeplavala 3 dny po cyklónu Gita Cookovu úžinu

V sobotu 24. února Abhejali Bernardová (41) ze Sri Chinmoy Marathon Teamu i přes rozbouřené moře a silné proudy jako první Češka přeplavala Cookovu úžinu na Novém Zélandu. Stala se tak teprve 10. člověkem na světě (4. ženou a 1. suchozemcem), kterému se podařilo úspěšně zvládnout výzvu Oceans Seven, což je ekvivalent Koruny planety, nejvyšších vrcholů na sedmi kontinentech. Jedná se o sedm vybraných obtížných dálkových přeplaveb po celém světě.

Xantypa je mediálním partnerem filmu Archa světel a stínů

V pátek se seznámili, v neděli měli svatbu. Před hněvem rodičů museli utéct z domova, a tak se na líbánky vydali raději k lidožroutům. Ti je připravili o iluze, o kameru a málem i o život. Tam, kde by se jiní vzdali, nasadili američtí filmaři Martin a Osa Johnsonovi život, aby odvyprávěli svědectví o mizející divočině. Jejich příběh je autentickým otiskem doby, kdy samotné filmování v Africe bylo nebezpečnější než šelmy a malárie a kdy fotografovat znamenalo riskovat. V lepším případě neúspěch, v horším svůj život. Jejich práce fascinovala nejen širokou veřejnost, ale i osobnosti jako byli Ernest Hemingway, Charlie Chaplin nebo britská královská rodina.

Prohlídka pražské Novoměstské radnice v lednu s překvapením

Prohlídka pražské Novoměstské radnice v lednu s překvapením

Zajímá vás, jakou funkci plnila věž od 15. století? Víte, co je to etalon? Tušíte, co je to palindrom a kde je vytesán? Kam byl zasazen český loket a kde ho můžete i dnes vidět? Víte, k čemu též dříve sloužila kaple? Kdo byl na radnici souzen? Že vyhořela a kdy byla zasáhnuta bleskem? Jak je spojeno s radnicí jméno Jana Sladkého - Koziny, legendárního loupežníka Václava Babinského, Aloise Rašína či Milady Horákové? Co zahlédli někteří lidé v prostoru radnice po půlnoci, až se jim tajil dech? To vše a ještě mnohem více se dozvíte během hodinové prohlídky poutavého vyprávění o životě této památky, jejíž základy oslavují 670 let právě v roce 2018. Všechna dějinná období radnice zde totiž zůstala navždy otištěná.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 05/18

XANTYPA XANTYPA 05/18

Obsah vydání

Aktuální vydání XANTYPY
Vám rádi zašleme poštou.

Objednávejte zde

Archiv starších čísel

Inzerce
banner_predplatne