Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band

„Dnes je tomu již 20 let, co seržant Pepper naučil tuto kapelu hrát. Jednou byli v módě, jindy zase ne, ale zaručeně nás pobavili. Takže můžu vám představit ten spolek, který už znáte 20 let? Kapela Klubu osamělých srdcí seržanta Peppera.“

 

text Zdeněk Raboch, foto archiv

beatlespepper_cbjpg.jpg

 

To jsou první slova z legendární LP desky SERGEANT PEPPER´S LONELY HEARTS CLUB BAND, která je považována za nejlepší v dějinách rockové hudby, mnohými dokonce za nejvýznamnější v historii gramofonového průmyslu. Skupina Beatles, která desku v roce 1967 vydala, začínala svou pouť za slávou v době, kdy byl rock-and-roll považován za veselý rámus a nikdo by se neodvážil použít slova rock a kultura v jedné větě.
Paul McCartney, John Lennon, George Harrison a Ringo Starr, zkrátka Beatles. Tato jména společně s tucty krásných písniček vstoupila do oblasti legend, přestože dva muzikanti z této úžasné kapely stále žijí a jsou aktivní. Životní dráha jednotlivých členů Beatles je v dějinách rockové hudby (snad s výjimkou Elvise Presleyho) zmapována ze všech interpretů nejdůkladněji. Stejně tak vzestup kapely až k ohodnocení komerčně nejúspěšnější a hudebními kritiky nejuznávanější skupiny. Jejich domovská firma EMI odhad­la, že do r. 1985 prodali po celém světě více než miliardu zvukových nosičů. RIAA (Asociace amerického nahrávacího průmyslu) vyhodnotila Beatles jako nejprodávanější skupinu všech dob. Prestižní hudební magazín Rolling Stone sestavil v roce 2003 žebříček nejlepších alb populární a rockové hudby a Brouci zde bodovali v nejvyšší desítce dokonce čtyřikrát. A i zde dosáhlo LP SERGEANT PEPPER´S LONELY HEARTS CLUB BAND, jako v mnoha jiných hodnoceních předtím i potom, prvního místa. Deska uspěla i v českých luzích a hájích. V roce 2006 zorganizovala Mf Dnes podobné hodnocení u nás a pro SERŽANTA to byla opět nejvyšší pozice.
Beatles v roce 1962 okouzlili svět svých vrstevníků a postupem let začali dobývat hudební vkus znalců i mimo oblast rocku.

 

sgt-pepperjpg.jpg
Obal alba získal cenu Grammy 1967.

 


V roce 1963 vzniklo první album PLEASE PLEASE ME. Nahrání celého alba trvalo deset hodin, zatímco na závěrečné skladbě ze SERŽANTA, písničce A DAY IN THE LIFE, pracovali čtyřiatřicet hodin.
V roce 1964 se na plátnech objevil jejich první film A HARD DAY’S NIGHT.
Na Nový rok 1965 začala nejslavnější evropská hudební stanice, Rádio Luxemburg, vysílat pravidelnou týdenní relaci věnovanou Beatles. Ti se už mohli pochlubit nejen skladatelskou invencí, ale i slušnými výdělky. Na slavnostní večeři, která se konala v prvních lednových dnech v Café Royal na počest hudebního publicisty Dicka Jamese, vyšlo najevo, že si McCartney a Lennon jako skladatelé vydělali za uplynulý rok přes milion dolarů.
V roce 1966, unavení kolotočem milionů prodaných desek, vyprodaných koncertů, tiskových konferencí a propagačních akcí, se Brouci rozhodli pokoje v hotelích po celém světě vyměnit za pobyt ve studiích v Abbey Road, kde vzniklo album REVOLVER, na němž už byly skladby, které se nedaly zahrát „na živo“. Nebylo však v tomto roce jedinou důležitou deskou, dařilo se i jiným interpretům. Beach Boys se zapsali do historie albem PET SOUNDS, i když v roce 1966 by to tipoval málokdo, Bob Dylan představil na BLONDE ON BLONDE mistrovské dílo nového žánru, i když na něho na koncertech pokřikovali, že je jidáš. Rolling Stones vydali AFTERMATH a úrodu skvělých desek ještě doplnili Mamas and Papas, Simon and Garfunkel a další. Toto konkurenční, ale inspirativní podhoubí dalo vzniknout albu, o němž redaktor Timesů Kenneth Tynan napsal, že se jedná o rozhodující moment v historii západní civilizace.

 

baner-clanek

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 30. 5. 2017. Objednat si Xantypy můžete i zde

 

 XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

XANTYPA 06/17 - výběr z článků

Josef Somr

Josef Somr

Pro herectví Josefa Somra se nejvíce hodí přívlastek skromné. Je stejně skromné, jako je on sám. Když jsem ho před více než dvaceti lety oslovila s prosbou, že bych ráda natočila jeho portrét do cyklu GEN, skromně mne odmítl slovy: „Alenko, já si takový film nezasloužím, já se do něj nehodím. A dokud budu soudný, chci, aby se točilo jen se mnou, ne o mně. Až jednou soudný nebudu, ty mi slíbíš, že to nenatočíš…“ Nic jsem tehdy naštěstí neslíbila. A pan Somr je ve svých úctyhodných třiaosmdesáti letech víc než soudný. Tak jsme se konečně domluvili.

Mladé myanmarské maminky

Mladé myanmarské maminky

Osmnáctiletá Moo sedí na bambusové posteli v provizorní nemocnici v uprchlickém táboře v Thajsku a v náručí drží svou teprve pětidenní dcerku. Příliš nemluví, jen tiše, se sklopenou hlavou pozoruje svého novorozence. Možná přemýšlí o všech těch změnách, které se dějí, i o těch, které ji čekají.

Joan Baezová

Joan Baezová

Své pětasedmdesátiny v lednu 2016 oslavila Joan Baezová velkolepě. Na pódium v newyorském Beacon Theatre postupně pozvala Paula Simona, Davida Crosbyho, Emmylou Harrisovou, Judy Collinsovou a další zpěváky a hudebníky včetně svého syna Gabriela, hrajícího na perkuse. Byla to oslava folku v podání jeho slavných ikon i nastupujících umělců a pochopitelně hold spoluúčinkujících i přítomného publika jedné z jeho nejvýznamnějších osobností.

Mág litografie

Mág litografie

„Litografie jsou pro mne dotyky a vůně, potřeba soustředění, kouzlo zhotovení kresby a tisk, atmosféra dílny. Proces zrození! Vyžaduje vnitřní soustředění, trpělivost a zapálení pro věc. To vše se spojuje se spiritualitou techniky v omamný koktejl.“

Elim

Elim

Evropan míří na černý kontinent s představou všude přítomných slonů a za každým keřem ukrývajícím se lvem. Pak se dostane do oblasti, která spíše připomíná české louky, vinice, sady s jabloněmi a hrušněmi. Na chvíli zavřít oči a zapomenout na ten šílený let, řeknu si, že jsem někde u Mikulova a ne v Jižní Africe.

Video k červnové Xantypě

Video k červnové Xantypě

Podívejte se na obsah nové XANTYPY

Andrea Černá

Andrea Černá

Ačkoli být herečkou nebyl její vys­něný cíl a stalo se to víceméně náhodou, dnes by neměnila. Po devatenácti letech v Divadle J. K. Tyla v Plzni jako vyzrálá hereč­ka obohatila soubor pražského Di­vadla na Vinohradech. Kromě to­ho pracuje v rozhlase, televizi, zpívá, tančí, píše poezii. Andrea Černá se nebojí nových výzev, i když jejímu srdci nejblížší je přece jen stále divadlo pro jeho atmosféru.

Adam Chroust

Adam Chroust

„Pokud vám tisíc lidí řekne, že něco nedokážete, a vy se přesto rozhodnete danou věc zvládnout, rázem na jejich hlase nezáleží. Kromě touhy po dobrodružství ale musíte mít v srdci ještě něco: odvahu.“ To nenapsal žádný dobyvatel Everestu či objevitel pramenů Amazonky, ale osmadvacetiletý mladík, který sotva opustil vysokou školu. Kdyby i tzv. obyčejní lidé měli svůj erb, jistě by do něj Adam Chroust vložil právě tato dvě slova – dobrodružství a statečnost.

Bagetový král

Bagetový král

Příběh Petra Cichoně, zakladatele a majitele firem Crocodille a Bageterie Boulevard, by se dal označit jako americký sen v Čechách. Stojí za ním pečlivost, píle a trpělivost. Petr Cichoň začal jako brigádník v bistru s občerstvením na pražské Malé Straně a dnes mají jeho firmy přes miliardu obrat a zaměstnává přes tisíc zaměstanců.

Kultura - výběr z článků

Jan Lichtenberg

Jan Lichtenberg

To, že slyšel správnou muziku od raného dětství všude okolo sebe, zní sice jako tisíckrát použitá fráze, ale co s tím, když to tak skutečně bylo. Dnes je Jan Lichtenberg velký zjev na tuzemské rockové scéně.

Andy Warhol

Andy Warhol

,,Nikdo se na nic opravdu nepodívá; to je těžké. Myslím, že každý by měl vidět mé obrazy ve skutečnosti, než prohlásí, že jsou bezduché,“ prohlásil Andy Warhol. Muzeum Whitney v New Yorku to nyní umožňuje tisícům návštěvníků. Expozice, která čítá na 350 uměleckých objektů, představuje osobnost Andyho Warhola (1928–1987) a jeho inovativní přínos stále přítomný i v 21. století.

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Že se slavná pětice narodila v předvánočním čase, nebyl určitě promyšlený marketingový tah Jaroslava Foglara k blížícím se svátkům. Je ovšem nabíledni, že se mu podařilo ve spojení s Janem Fischerem týden před Štědrým dnem obdarovat čtenáře Mladého hlasatele kresleným seriálem, který později ovlivnil statisíce chlapců a děvčat v bývalém Československu. V sedmém čísle Mladého hlasatele ze 17. prosince 1938 se zrodila legenda, slavící letos 80 let.

Magdalena Juříková

Magdalena Juříková

S ředitelkou Galerie hlavního města Prahy Magdalenou Juříkovou jsem si povídal o současném výtvarném umění, soukromých sběratelích i o výstavách, které má galerie v plánu.

Alexander McQueen v kinech

Alexander McQueen v kinech

„Moje přehlídky jsou o sexu, drogách a rock’n’rollu. Chci dělat rozruch, chci, aby lidem naskakovala husí kůže. Chci infarkty, chci záchranky,“ říkával britský návrhář Alexander McQueen. A rozhodně se mu to dařilo. V roce 2010 se rozhodl z tohoto světa dobrovolně odejít.

Konstanty a proměny, jak je vidí

Konstanty a proměny, jak je vidí

Zatímco v létě mnohé „kulturní stánky“ spíše podřimují, galerie se těší nebývalému zájmu návštěvníků. Zejména ti, kteří přijíždějí zdaleka, v nich hledají koncentrovanou podobu regionu, jeho kulturních tradic i současných uměleckých aktivit. Lidé, kteří do výstavních síní zajdou mnohokrát za rok, tu zase vítají nové a nezvyklé dotyky s uměním, výrazně překračující obrysy dotyčné oblasti. Ředitel Moravské galerie v Brně Jan Press považuje právě službu návštěvníkům za jednu z priorit.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 06/17

XANTYPA XANTYPA 06/17

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 01/2019

XANTYPA XANTYPA 01/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne