Zahradnictví

„Cítil jsem dluh vůči mámě, která z PELÍŠKŮ vypadla. Na konci šedesátých let, kdy se odehrávají, už byla vdaná, měla mě a bráchu a bydlela mimo rodinu mého dědečka Jindřicha Rohna, ve filmu Jiřího Kodeta,“ vysvětluje Petr Jarchovský, proč se znovu ponořil do rodinné historie a napsal scénář k filmové trilogii ZAHRADNICTVÍ, jež je situována do let 1939–1959.

 

text Pavlína Kourová, foto Karel Cudlín a rodinný archiv Petra Jarchovského

 

zahradnictvijpg.jpg
Aňa Geislerová (Vilma) a Josefína Marková (Danielka)

 

Zahradnictví vychází z historie mé rodiny, z pamětí mých rodičů a prarodičů. Když jsem si před pár lety uvědomil, že moji rodiče stárnou a já také nemládnu, řekl jsem si, že by bylo dobré nechat je znovu zavzpomínat na všechny rodinné historky, příběhy a události. Chodil jsem za nimi na návštěvy, nechal je mluvit, vyptával jsem se a vše si zapisoval a nahrával. Když za nějaký čas zemřel můj tatínek, dostal jsem silný impuls rodinnou paměť zafixovat a přetvořit ji do fabulovaného příběhu. Z té spousty příhod, vzpomínek a námětů se nakonec vylouply tři nosné příběhy, jakési tři kapitoly rodinné kroniky,“ říká Petr Jarchovský.

 

zahradnictvi2jpg.jpg
Skutečný Jindřich Rohn (vlevo) po návratu z nacistického vězení v květnu 1945

 

 

Filmová série, skládající se z dílů RODINNÝ PŘÍTEL, DEZERTÉR a NÁPADNÍK, se odehrává v době pro naši zemi v moderních dějinách nejhorší – za nacistické okupace a pak v stalinistických padesátých letech. První film, RODINNÝ PŘÍTEL přibližuje život Vilmy Rohnové, babičky Petra Jarchovského (v PELÍŠCÍCH ji hraje Emília Vášáryová a v ZAHRADNICTVÍ Aňa Geislerová), poté, co je její muž Jindřich v roce 1939 zatčen za protinacistický odboj a jí se narodí jejich první dítě, dcera Danielka (jejímž předobrazem je Petrova maminka). Vilma se přestěhuje ke své sestře Ele, kterou stihne stejný osud; i jejího muže Ottu zatkne gestapo a ona zůstane sama s malým synem Karlíkem. Šest let těžkého protektorátního času prožívají v pevném semknutí, ještě s jejich neprovdanou sestrou Bedřiškou. Psychicky i materiálně jim pomáhá Jindřichův nejlepší přítel, lékař Jiří – z vděčnosti, neboť i on byl zapojen do odboje a ví, že unikl zatčení jen proto, že Jindřich ani po krutých výsleších nepromluvil. Mezi Vilmou a Jiřím vznikne něžný, platonický vztah, za nějž oba cítí vinu.

 

zahradnictvi3jpg.jpg
Rodinné zahradnictví stávalo ve skutečnosti v Jaroměři, natáčelo se ale v zámecké zahradě ve Veltrusích. 

 


Oba manželé, Jindřich i Otto se z války vrátí, ale hrůzné věci, které při výsleších na gestapu, v nacistických věznicích, při náletech a na pochodu smrti zažili, je už navždycky poznamenají. A další rány jim zasadí po roce 1948 komunisté, kteří příslušníky nekomunistického protinacistického odboje tvrdě perzekvují. Ottovi ještě přitížilo, že byl majitelem kadeřnického salonu, tedy „vykořisťovatelem“.
Filmová trilogie ZAHRADNICTVÍ nahlíží zobrazované období pohledem nikoliv „velkých dějin“, ale optikou jedné české rodiny. V tomto ohledu koresponduje se současnými trendy v evropské historiografii, která se v posledních letech zaměřuje právě na zkoumání tzv. rodinné paměti. Jak již bylo řečeno, mnohé postavy mají reálné předobrazy. Například Jindřich Rohn i jeho švagr Otto Böck (skutečným jménem Karel Koza) jsou dnes respektovanými osobnostmi protinacistického odboje a jejich jména nalezneme v historických publikacích. I ZAHRADNICTVÍ je ukazuje jako muže, kteří se statečně postavili nepříteli, ale na druhou stranu také jako muže, kteří po prožitých traumatech ubližují svým nejbližším, jsou pro ně hromosvodem všech křivd, nespravedlností a ponížení, kterým jsou vystaveni. Právě zobrazování protinacistických odbojářů jako absolutních hrdinů bez jediné vady představovalo ústřední téma poválečného filmu, a to nejen v Československu. Trilogie toto stereotypní schéma rozbíjí a nabízí poněkud barevnější a uvěřitelnější pohled na historickou realitu.

 

baner-clanek

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 30. 5. 2017. Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

 

Soubor ke stažení zde

XANTYPA 06/17 - výběr z článků

Josef Somr

Josef Somr

Pro herectví Josefa Somra se nejvíce hodí přívlastek skromné. Je stejně skromné, jako je on sám. Když jsem ho před více než dvaceti lety oslovila s prosbou, že bych ráda natočila jeho portrét do cyklu GEN, skromně mne odmítl slovy: „Alenko, já si takový film nezasloužím, já se do něj nehodím. A dokud budu soudný, chci, aby se točilo jen se mnou, ne o mně. Až jednou soudný nebudu, ty mi slíbíš, že to nenatočíš…“ Nic jsem tehdy naštěstí neslíbila. A pan Somr je ve svých úctyhodných třiaosmdesáti letech víc než soudný. Tak jsme se konečně domluvili.

Mladé myanmarské maminky

Mladé myanmarské maminky

Osmnáctiletá Moo sedí na bambusové posteli v provizorní nemocnici v uprchlickém táboře v Thajsku a v náručí drží svou teprve pětidenní dcerku. Příliš nemluví, jen tiše, se sklopenou hlavou pozoruje svého novorozence. Možná přemýšlí o všech těch změnách, které se dějí, i o těch, které ji čekají.

Joan Baezová

Joan Baezová

Své pětasedmdesátiny v lednu 2016 oslavila Joan Baezová velkolepě. Na pódium v newyorském Beacon Theatre postupně pozvala Paula Simona, Davida Crosbyho, Emmylou Harrisovou, Judy Collinsovou a další zpěváky a hudebníky včetně svého syna Gabriela, hrajícího na perkuse. Byla to oslava folku v podání jeho slavných ikon i nastupujících umělců a pochopitelně hold spoluúčinkujících i přítomného publika jedné z jeho nejvýznamnějších osobností.

Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band

Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band

„Dnes je tomu již 20 let, co seržant Pepper naučil tuto kapelu hrát. Jednou byli v módě, jindy zase ne, ale zaručeně nás pobavili. Takže můžu vám představit ten spolek, který už znáte 20 let? Kapela Klubu osamělých srdcí seržanta Peppera.“

Mág litografie

Mág litografie

„Litografie jsou pro mne dotyky a vůně, potřeba soustředění, kouzlo zhotovení kresby a tisk, atmosféra dílny. Proces zrození! Vyžaduje vnitřní soustředění, trpělivost a zapálení pro věc. To vše se spojuje se spiritualitou techniky v omamný koktejl.“

Elim

Elim

Evropan míří na černý kontinent s představou všude přítomných slonů a za každým keřem ukrývajícím se lvem. Pak se dostane do oblasti, která spíše připomíná české louky, vinice, sady s jabloněmi a hrušněmi. Na chvíli zavřít oči a zapomenout na ten šílený let, řeknu si, že jsem někde u Mikulova a ne v Jižní Africe.

Video k červnové Xantypě

Video k červnové Xantypě

Podívejte se na obsah nové XANTYPY

Andrea Černá

Andrea Černá

Ačkoli být herečkou nebyl její vys­něný cíl a stalo se to víceméně náhodou, dnes by neměnila. Po devatenácti letech v Divadle J. K. Tyla v Plzni jako vyzrálá hereč­ka obohatila soubor pražského Di­vadla na Vinohradech. Kromě to­ho pracuje v rozhlase, televizi, zpívá, tančí, píše poezii. Andrea Černá se nebojí nových výzev, i když jejímu srdci nejblížší je přece jen stále divadlo pro jeho atmosféru.

Adam Chroust

Adam Chroust

„Pokud vám tisíc lidí řekne, že něco nedokážete, a vy se přesto rozhodnete danou věc zvládnout, rázem na jejich hlase nezáleží. Kromě touhy po dobrodružství ale musíte mít v srdci ještě něco: odvahu.“ To nenapsal žádný dobyvatel Everestu či objevitel pramenů Amazonky, ale osmadvacetiletý mladík, který sotva opustil vysokou školu. Kdyby i tzv. obyčejní lidé měli svůj erb, jistě by do něj Adam Chroust vložil právě tato dvě slova – dobrodružství a statečnost.

Aktuálně - výběr z článků

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 06/17

XANTYPA XANTYPA 06/17

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 03/2019

XANTYPA XANTYPA 03/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne