Hippies

Love & Peace!

I když je jedno z nejvýraznějších společenských a kulturních hnutí šedesátých let minulého století často zpochybňováno a zatracováno, zapsalo se nejen do historie, ale hlavně do myslí lidí žijících v té době. Hnutí hippies – jejich ideologie, hudba, móda a další atributy tvořící rámec pohledu na svět – se stalo námětem pro bezpočet písniček, filmů či knih. A jak se ukázalo, mělo vliv nejen na konec šedesátých let, ale i na léta budoucí až po dnešek.

 

text Zdeněk Raboch, foto čtk, gettyimages, profimedia.cz a archiv autora

 

hipis1jpg.jpg

 

Jednotlivé dekády se v každé zemi vyznačují atmosférou, která je pro ně s odstupem doby charakteristická. Módní trendy, hudební žánry, politická situace a přístup k důležitým událostem dobu ilustrují. A mnohé se po letech vrací ve stejné nebo pozměněné formě. V žádné jiné zemi na světě není ale překotnost vývoje tak patrná jako v USA.
S jistou dávkou nadsázky lze říci, že historie hippies začíná generací, kterou poznamenala druhá světová válka, což byli rodiče, vychovatelé nebo učitelé budoucích hippies. V šedesátých letech naprosto nerozuměli tomu, co se v myslích jejich dětí děje. Tento střet generací prožívali mnohdy intenzivněji než hippies samotní. V roce 1967 o tom zpívali i Beatles: „Dali jsme jí všechno, nevíme, proč nás opustila,“ říkají udivení rodiče v písničce SHE´S LEAVING HOME. Vojákům na bojišti by se tenkrát heslo hippies „Make Love, Not War – Milujte se, neválčete“ určitě líbilo víc než jakékoli z těch, která bohužel hlásali Hitler a Jamamoto. A pro otce, který v Pacifiku zažil na letadlové lodi útok kamikadze, při němž zahynuly stovky jeho vrstevníků, nebo pro toho, kdo v Evropě osvobozoval koncentrační tábor, byla bezstarostnost hippies a hesla jako „Don’t Trust Anyone Over Thirty – Nevěřte nikomu, komu je přes třicet“ těžko stravitelná.

 

hipis2jpg.jpg


Padesátá léta prožívala Amerika ve znamení ekonomického rozmachu. Mládež, představovaná nakrátko ostříhanými, sportovně oblečenými mladíky, měla důvěru ve vlastní schopnosti, sílu a hrdost. Vláda se snažila, aby většina společnosti byla prosta jakýchkoli pocitů méněcennosti. Ne vždy se jí to ale dařilo. Příčinou byl stále přetrvávající rasismus, sociální nerovnost, hrozba komunismu, nezaměstnanost a mnoho dalších faktorů. Dlužno ale dodat, že taková situace byla prakticky v celém světě, ve většině států byla ještě horší a v nadpoloviční většině zemí dokonce mnohem horší. V této složité době se objevilo několik kulturních fenoménů. Nejvýraznějším z nich byla nová muzika, která ovládla Spojené státy a poté celý svět. Rock and roll. Hudba, která změnila hudební historii. Je pravda, že řada žánrů byla náročnějších interpretačně i posluchačsky, ale možná právě v jednoduchosti bylo jeho kouzlo. Revoluce, kterou tento styl přinesl, nebyla jen hudební záležitostí. Nastal rozmach gramofonového průmyslu a přibývaly rozhlasové stanice, což sice můžeme pozorovat již v první polovině 20. století, ale poválečná konjuktura v Americe vše mnohokrát znásobila. Vznikly televizní pořady věnované nové hudbě, vycházelo velké množství knih a časopisů, kapely běžně používaly stále výkonnější a složitější zvukové aparatury a našli bychom ještě další, do té doby nevídané či nepoužívané novinky. Rock and roll byl u toho a hrál bezesporu významnou roli v objevování nového. Za první rokenrolovou skladbu je všeobecně považována písnička ROCKET 88, kterou v roce 1951 natočil Ike Turner se svou skupinou Kings Of Rhythm. Počátek rockové éry je však spojován až s rokem 1954, kdy Bill Haley uvedl na trh hit ROCK AROUND THE CLOCK. Rocková hudba byla pro hippies součástí všedních i svátečních dnů. V šedesátých letech se však už jednalo o hudbu, pro niž byl klasický rock and roll pouze základem.

 

hipis3jpg.jpg
Jack Nicholson ve filmu Podlomená vůle, 1968

 

 

Hippies
Původ slova „hippie“ nacházíme ve třicátých letech, kdy členové bohémy, příznivci swingu, byli nazýváni hep-cat. Postupem času se z hep stalo hip a pak hippie. Hnutí hippies započalo na konci padesátých let, kdy se v sanfranciské čtvrti North Beach zabydleli první beatnici. Začátkem dalšího desetiletí se však kvůli vyšším nájmům přestěhovali do levnější Haight Ashbury.
Slovo hippie se v sanfranciském tisku poprvé objevilo v roce 1965. Jednalo se o nové obyvatele beatnické čtvrti Haight Ashbury. Jejich příliv byl pozorován od roku 1963, ale za den zrození je všeobecně považován 14. leden 1967, kdy se v parku Golden Gate konalo The World’s First Human Be-in, volně přeloženo První světové shromáždění lidí. K vidění byly transparenty s nápisy All People Are One, Fuck Hate, LSD, Make Love Not War a další. Mezi zúčastněnými se pohybovali básník Allen Ginsberg, mistr zenového buddhismu Allan Watts, psycholog Timothy Leary, indiáni a svatý Mikuláš, který zdarma rozdával marihuanové cigarety.

 

baner-clanek


Filozofie hippies čerpala z odkazů beat generation, která byla ale na vyšší intelektuální úrovni. Tzv. zbitá generace druhé poloviny padesátých let se vyznačovala uměleckým, literárním a mnohdy i náboženským způsobem života a spíše než rock akceptovala jazz. Rocková muzika byla oblíbená mezi nejširšími posluchačskými vrstvami již v padesátých letech, ale v následujících šedesátých dodávala hnutí hippies atmosféru jakési lidovosti. Hippies rockovou muziku a její všemožné podoby povýšili na součást svého života. Jazz Charlieho Parkera, Dizzyho Gillespieho a dalších, který poslouchali beatnici, navozoval spíše přemýšlivou atmosféru, naopak rocková hudba vybízela k tanci, potřásání hlavou a podupávání. Prožitek z ní byl znásoben světly, intenzivním zvukem a drogami. Ozývala se z bezpočtu LP desek i singlů. Na scéně zářili Beatles, Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jefferson Airplane, Greateful Dead a jiní slavní nebo dnes již zapomenutí interpreti.

 

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 27. 6. 2017. Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

XANTYPA 078/17 - výběr z článků

Soňa & Zuzana Norisovy

Soňa & Zuzana Norisovy

Jedna se chtěla stát zdravotní sestrou, druhá řeholní. Nakonec však sestry Norisovy žijí tak, jak jim předpověděla je­jich babička.

Nádraží Liège-Guillemins

Nádraží Liège-Guillemins

Ať si to uvědomujeme, či nikoli, architektura ovlivňuje naše životy. Jsou stavby, kolem nichž projdeme bez povšimnutí, jiné nás pro změnu mohou rozčílit. Naštěstí existují i taková architektonická díla, která nás osloví, něčím nezachytitelným přitáhnou naši pozornost a pak promluví naléhavým hlasem k našemu nitru. Takovou stavbou je bezesporu i vlakové nádraží v belgickém Liège (Lutychu), jejímž autorem je španělský architekt Santiago Calatrava.

V krajině lovců mamutů

V krajině lovců mamutů

Pálava – pahorky porostlé vinicemi, kamenné zříceniny na temenech kopců, útulné uličky s vinnými sklepy, a to vše pod sytě modrým nebem. Toskánsko severně od Alp. Místo, které nesporně má genia loci. Tento kout jižní Moravy se před třiceti tisíci lety stal domovem lovců mamutů. Archeologické nálezy z Dolních Věstonic a Pavlova z období gravettienu patří dnes mezi světové unikáty nevyčíslitelné kulturní hodnoty.

Harvey Keitel

Harvey Keitel

Americký herec Harvey Keitel navštívil karlovarský filmový festival už dvakrát. Podruhé předloni, kdy tu uvedl Sorrentinovo podobenství MLÁDÍ (2015) o dvou stárnoucích umělcích, kteří rekapitulují své životy v mondénním sanatoriu. Představitele drsňáků i bohorovných snílků jsem pozoroval na závěrečném večírku v hotelu Pupp. Spokojeně seděl v křesle a s pýchou v očích sledoval, jak se jeho manželka vlní na parketu. Působil šťastně, jako pravý opak bezradného filmaře, kterého zosobnil v Sorrentinově filmu.

Dědkovské rady

Dědkovské rady

Jsou lidé, kteří sbírají léčivé byliny a suší si je pro zdraví vlastní osoby a svých blízkých. Já sbírám léčivé rady, které ale nechci sušit jen pro sebe, nýbrž se hodlám o ně podělit s vámi, milé čtenářky a milí čtenáři.

Řek Zorba z Rejvízu

Řek Zorba z Rejvízu

Jako černý drahokam je do klínu Jeseníků vsazeno temné jezero, podle pověstí prý spojené s mořem. Kolem se zvedají stromy staré jako svět. A rejvízská rašelina omamně voní. V mlze u jezera téměř nelze rozeznat postavu muže, pro něhož má toto bájné místo zvláštní význam.

Bohové a ornamenty Jana Hachrana

Bohové a ornamenty Jana Hachrana

Jan Hachran je mladý umělec a výtvarník, jehož tvorba vychází zejména z mystiky a mytologie. Jedná se o jakousi kombinaci ornamentů, květin a symbolů, které se proplétají s dávnými bohy, bohyněmi, svatými i jinými mytickými postavami. Toto pojetí označuje jako magický ornamentalismus a jeho hlavní inspirací jsou velcí umělci secese.

Zdeňka Žádníková Volencová

Zdeňka Žádníková Volencová

Zdeňka Žádníková Volencová je nejen herečka Dejvického divadla, ale i moderátorka, recitátorka, spisovatelka, flétnistka, ředitelka nadačního fondu. Především je ovšem matka čtyř dětí. Jak vidíte, nespokojí se s málem.

Kateřina Veselá

Kateřina Veselá

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., žena, která pomohla za svůj dosavadní život přivést na svět přes dva tisíce dětí. Vlastní má dvě – dceru a syna. Každodenně se snaží plnit sny mnoha párům, kterým příroda neposkytla štěstí mít dítě přirozenou cestou. Když se rozhodovala, co bude v životě dělat, snila o tom, že bude úspěšnou novinářkou či dokumentaristkou. Život jí však ukázal jinou cestu, po které se rozhodla nakonec jít. Dnes vlastní jednu z největších reprodukčních klinik v Česku, brněnskou Repromedu. Jaké to je žít ve světě pipet, zkumavek, plnit lidem sny a kam směřuje dnešní reprodukční medicína, tak i na to jsme jí zeptali.

Ladislav Smoček

Ladislav Smoček

Poněkud záhadná postava dramatika, scenáristy a režiséra židovského původu Lea Birinského a jeho hra z roku 1912 o psychopatologii revolucionářství a vyžírkovství mocných vyvolala už podruhé zájem režiséra Ladislava Smočka. Na scéně pražského Činoherního klubu s hereckým ansámblem, jenž tvoří Petr Nárožný, Marika Procházková, Ondřej Vetchý, Pavel Kikinčuk, Dana Černá, Jaromír Dulava, Honza Hájek, Vladimír Kratina, Stanislav Zindulka či Nela Boudová, rozehrál šarádu blbosti a velikášství, při níž člověk chvílemi neví, může-li se jen úlevně smát, anebo se má zase začít strachovat. Neboť hrabivost je věčná a lidská hloupost nekonečná.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 078/17

XANTYPA XANTYPA 078/17

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 05/2019

XANTYPA XANTYPA 05/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne