Bára Poláková

Dětskej svět je čistej

Skláním se před každým, kdo něco umí. Tím spíš, pokud se mu daří ve více oborech. Barbora Poláková je například úspěšná herečka i zpěvačka. Za hlavní ženskou roli ve filmu KVARTETO byla nominována na Českého lva a videoklip singlu PO VÁLCE z jejího posledního alba ZE.MĚ má na YouTube už přes dva a půl milionu zhlédnutí! Ale povídali jsme si i o jejích dcerách a partnerovi, herci Pavlu Liškovi.

Text Vašek Vašák, foto Petr Kurečka, Mujdat Sonmez a archiv

 

polakova1jpg.jpg 

 

V písni PO VÁLCE (rozuměj po rozchodu) si stříháte vlasy proto, abyste se jakoby odstřihla od minulého vztahu?

To jste řekl hezky (smích).

Ale vysvětlete mi, jak je možné, že se děj videa odvíjí pozpátku, zatímco text plyne normálně?

Protože jsem ho při natáčení klipu odříkávala pozpátku a pak se to celé pustilo obráceně, takže text plyne normálně.

Vy jste se naučila celou písničku pozpátku?

Bylo to docela těžký, protože se točilo jen na tři střihy, takže jsem ji musela umět skutečně celou.

Klobouk dolů…

Copak o to, naučit se slova bylo sice obtížný, ale těžší bylo trefit se do pauz mezi nimi, protože když se pustí hudba pozpátku, zmizí rytmus. Já vám to předvedu. Třeba: „ejomolybenydhetinaeclávopotsímelhotujutamapisěnseřp“ je „přesně si pamatuju tohle místo po válce ani tehdy nebylo moje“. Do toho je ale důležitý zapamatovat si ty pauzy.

 

polakova2jpg.jpg
S Ivanou Chýlkovou v hudebním klipu nafrněná

 

 

Právě jste předvedla svoji muzikálnost. Umíte hrát na nějaký nástroj?

Sedm let jsem se učila na klavír, ale hraju na něj dost amatérsky.

Takže ve filmu KVARTETO hru na violoncello jen předstíráte?

Na cello jsem neuměla vůbec. Ale rok jsem na něj pod odborným dohledem cvičila.

Dokázala byste něco zahrát ještě teď?

Jenom ty čtyři skladby, které ve filmu zazní. Ze začátku jsme zkoušeli stupnice a různý cvičení, aby mi mohli zabírat ruku. Doteď vím, kde jsem ve filmu udělala chybu. Pan Krobot se smál, že to laik nepozná, ale mě to štve. Ve zvuku je vibrato a já v obraze nesmyslně přehmátnu.

Ale k vaší kapele. Hrajete ráda na koncertech i starší skladby z dřívějška? To bývá pro interprety problém…

NAFRNĚNOU, která nás jeden čas moc nebavila, jsme zpomalili a zpívala jsem ji s kytarou. Teď ji hrajeme normálně. Už ji máme zase rádi (úsměv). KRÁVU hrát musíme. Kdyby bylo po mém, tak ji vyřadíme, ale asi by to bylo holkám líto. Vyhodili jsme jen GENERACI.

 

polakova3jpg.jpg
S Lukášem Melníkem ve filmu Kvarteto

 

 

Jak třeba vznikaly písničky na desku ZE.MĚ?

Zaznamenávala jsem si různé postřehy a náměty, pak jsme se měsíc scházeli s Davidem Hlaváčem z kapely, hodně jsme si o nich povídali a z našeho dialogu se zrodily písňové texty.

A hudba?
David hrál na piano a já jsem zpívala, nebo něco sám načrtnul. Pak natočil demo nahrávky a ve studiu je kluci ještě dotvořili. Producentem byl Jan P. Muchow.

Dělat s tak šikovnými lidmi je štěstí…

S velkou pokorou musím říct, že bez Davida bych to nezvládla, protože se dvěma malými dětmi se nedá pořádně soustředit. Za den mám v sobě strašně moc vjemů, takže když přijde nějaký nápad, stačím si ho akorát zapsat, a tím to hasne.

Kojíte ještě?

Jen ráno a večer. Nebo spíš to je takový můj sen, aby to tak bylo. Dneska v noci jsem vstávala třikrát.

S jejich tatínkem, Pavlem Liškou, jste se poznali při natáčení?

Na kamerových zkouškách seriálu MARTA A VĚRA. Pavel si v první chvíli myslel, že jsem produkční. Už to mě rozesmálo. Pak jsme ještě spolu paralelně zkoušeli v Karlíně muzikál LUCIE, VĚTŠÍ NEŽ MALÉ MNOŽSTVÍ LÁSKY.

Seriál MARTA A VĚRA mě bavil. Škoda, že skončil…

Je to škoda, protože jsme byli přesvědčeni o tom, že mohl být lepší a lepší. Sitcom je těžký žánr a my jsme se ho všichni učili. Škoda, že na to nebylo víc času. Měli jsme dvanáctihodinové frekvence a tím, že jsme byli jen tři účinkující, jsme museli podstupovat prakticky celodenní zápřah a do toho bejt ještě vtipný. Nedopadlo to sice špatně, ale mohlo to být ještě lepší.

Teď mě napadlo: v době, kdy jste hrála v Národním divadle v LUCERNĚ, v ní účinkoval také Pavel. To jste se přece museli znát už tenkrát, ne?

A představte si, že jsme se nepotkali. Pavel z toho stejného představení odešel dřív, než jsem já přišla. Došlo nám to teprve nedávno.

Pavel odjel na tři měsíce do ciziny. Co tam dělal?

Vydali se s kamarády na motorkách z Panamy do Mexika. Bylo to dost napínavý, protože ne všechny státy, kterými projížděli, jsou úplně bezpečný.

Domluví se španělsky?

Cizí jazyky moc neumí, ale myslím, že mu to vůbec nevadí. Jak ho znám, určitě se tam nějak dorozuměl. Kluci jeli přes vesnice a přespávali u domorodců. Asi to bylo dobrodružný.

 

Celý rozhovor si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 28. 08. 2018.

Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

XANTYPA 09/2018 - výběr z článků

Hynek Čermák

Hynek Čermák

Dosud nikdy se mi nestalo, že bych po pár minutách rozhovoru pocítil z někoho takovou otevřenost a empatii jako z herce Hynka Čermáka. Naložil jsem s tím tak, že jsem mu nabídl tykání. Přijal.

Alexander McQueen v kinech

Alexander McQueen v kinech

„Moje přehlídky jsou o sexu, drogách a rock’n’rollu. Chci dělat rozruch, chci, aby lidem naskakovala husí kůže. Chci infarkty, chci záchranky,“ říkával britský návrhář Alexander McQueen. A rozhodně se mu to dařilo. V roce 2010 se rozhodl z tohoto světa dobrovolně odejít.

Josef Engliš

Josef Engliš

Rozumělo se jaksi samo sebou, že „u Baťů“ ve Zlíně muselo být všechno nejdokonalejší, největší, nejvýkonnější, zkrátka nejlepší. Platilo to i o letecké dopravě, kterou se již od dvacátých let snažil prosadit zakladatel firmy Tomáš Baťa. V době těsně před okupací, v roce 1939, čítala flotila letadel firmy Baťa již 53 strojů a její součástí byla i chlouba a kuriozita tehdejší techniky – vírník Cierva C-30, i když sloužil převážně jako atrakce při častých leteckých dnech. Jedním z kapitánů zlínské vzdušné flotily byl olomoucký rodák Josef Engliš, technický vedoucí leteckého oddělení firmy Baťa. Byl to vysoce kvalifikovaný profesionál, o němž se vědělo kromě jiného, že ve firmě patří k těm několika málo lidem, kteří si mohou dovolit říci šéfovi ne.

Rudolf Desenský

Rudolf Desenský

Jak jsem měl možnost ho letmo poznat, řekl bych, že se snaží co nejvíc porozumět přírodě, nade vše miluje zvířata, zvláště psy a víc než kdo jiný jim rozumí.

Jaro Rataj

Jaro Rataj

Z recepčního s doktorátem se Slovák Jaro Rataj vypracoval v úspěšného rakouského hoteliéra. Na rozhovor přijel do Prahy z jižního Burgenlandu vlakem. Šéf termálního resortu Allegria přicestoval se svojí ženou, s níž tvoří pár už dvaadvacet let. Se smíchem vysvětlovali, že zvolili vlak, protože se tak vyhnuli setrvalým komplikacím na naší D1. Tušila jsem, že mě nečeká setkání s akurátním byznysmenem, protože jsem si na YouTube pustila hymnu resortu, kterou nazpíval se svými zaměstnanci. Z klipu jsem nabyla dojmu, že jsou buď dobře placenými herci, anebo vidím opravdu sehraný tým. Pochvalné recenze, jednaosmdesátiprocentní obsazenost či ocenění Vítěz roku 2018 Travelersˇ choice však dává tušit, že Jaro Rataj dokáže lidi kolem sebe motivovat. Jak to dělá? A jak se za posledních patnáct let proměnil výběr míst, kde chceme strávit dovolenou?

Video k zářijové Xantypě

Video k zářijové Xantypě

Podívejte se na obsah nové XANTYPY

Viktor Zavadil

Viktor Zavadil

Jednadvacátého srpna, symbolicky v den padesátého výročí okupace Československa armádami pěti států Varšavské smlouvy, měl premiéru film Roberta Sedláčka JAN PALACH. Hlavní roli vytvořil Viktor Zavadil, s nímž jsme se k rozhovoru sešli 10. srpna, v předvečer dne, kdy by bylo Janu Palachovi sedmdesát let.

Lucie Polišenská

Lucie Polišenská

Herečku Lucii Polišenskou (1986) jsem jako výrazný, nezaměnitelný typ zaregistroval už při studentských představeních pražské DAMU v divadle Disk. Její projev byl suverénní, energický a například i v prezentované tragédii VÉVODKYNĚ Z AMALFI dával tušit, že interpretčin komediální potenciál je výrazný.

Vladimír Beneš

Vladimír Beneš

Vladimír Beneš – hráč, který neakceptuje nic jiného než úspěch, remíza neexistuje, prohra je fatální. Jeho vesmírem je mozek, největší vášní neurochirurgie, nejvyšším zákonem pak dobro pacienta, a to ať už má podobu jakoukoliv – dobro i pacient.

Gene Deitch

Gene Deitch

Režisér a scenárista Gene Deitch je obdařen velikým talentem, jenž ho vynesl mezi naprosté špičky svého oboru, což potvrzuje nejen slavný filmový Oscar, jehož je majitelem, nejen pět dalších nominací na tuto trofej, více než sto padesát jiných cen pocházejících ze všech možných konců světa, ale především práce, kterou má za sebou a které se v „pozměněné“ formě věnuje do dnešních dnů. Je mlád devadesát tři let a má dvě životní lásky tvořící jeden neoddělitelný celek – svoji ženu Zdenku a animovaný film.

Osobnosti - výběr z článků

Miloš Fikejz

Miloš Fikejz

Na pultech našich knihkupectví je momentálně možné najít jedinečný počin – třídílný slovník českých filmových herců a hereček. Bez něj se neobejde žádný český filmový novinář či historik, ale ocení jej i každý filmový fanoušek. Autorem monumentálního díla, čítajícího více než dva tisíce stran, je dlouholetý pracovník Národního filmového archivu Miloš Fikejz, který se vedle životopisů českých filmových tvůrců věnuje i jejich fotografickému portrétování.

Jakub Klecker

Jakub Klecker

Brněnský dětský pěvecký sbor Kantiléna, spjatý se jménem sbormistra Ivana Sedláčka, je zřejmě zvláštní místo na Zemi, v jehož atmosféře zrají výrazné osobnosti hudební kultury. Jednou z nich je současný hudební ředitel opery Národního divadla moravskoslezského Jakub Klecker.

Věra Křesadlová

Věra Křesadlová

Byla sexsymbolem šedesátých a sedmdesátých let. V době, kdy jsem nastoupila do Semaforu jako desetileté škvrně, ona už zářila po boku Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra coby subreta. Fascinovaly mě nejen její dlouhé, nazrzlé, vždy splývavé vlasy, ale taky její i v mrazu rozepnutý vyšívaný kožíšek a vysoké barevné kozačky. „Křesadlici“ prostě nikdy nešlo přehlédnout.

Jakub S. Trojan

Jakub S. Trojan

Karla a Jakub Trojanovi žijí ve sborovém domě Českobratrské církve evangelické v pražské Libni. Jejich klidný a laskavý způsob komunikace, kdy si navzájem doplňují vzpomínky a formulace, je svým způsobem přírodní úkaz, který může vzniknout snad jen za více než šedesát osm let manželství a hlavně sdílením základních a upřímně žitých hodnot. Původně jsem chtěla mluvit s Jakubem S. Trojanem, evangelickým teologem, chartistou a bývalým děkanem Evangelické teologické fakulty o jeho vzpomínkách na pohřeb Jana Palacha, ale když se hovor stočil k praktickým dopadům Trojanových občanských postojů, které vedly k jeho perzekuci ze strany komunistického režimu, vzpomínky jeho ženy Karly se zcela přirozeně staly součástí našeho dialogu.

Amy Winehouse

Amy Winehouse

Příběh nevšedního talentu a zá­ro­veň nelítostné sebedestrukce. Zpěvačka, autorka a kytaristka suverénně propojující jazz, rhythm and blues a soul. Nositelka řady nejprestižnějších hudeb­ních cen, jejíž nahrávky patřily – i přes hudební náročnost a často smutné až depresivní ladění textů – k těm komerčně nejúspěšnějším. A ode dne své smrti další členka pochmurného klubu 27: Amy Winehouse.

Forman Sisters

Forman Sisters

Málokdo se může pochlubit takovou výjimečností jako Josefína, Emílie a Antonie. Jejich tatínek Petr Forman je známý divadelník, maminka Klára je scenáristka, dědeček Miloš Forman byl jeden z největších světových filmových režisérů, dědeček Jiří Stránský je věhlasný scenárista a spisovatel a babička Věra Křesadlová je známou herečkou.

Jana Štěpánková

Jana Štěpánková

Viděla jsem ji poprvé, je to už řádka let, v někdejším Divadle S. K. Neumanna v pražské Libni. Bylo to po Pardubicích její druhé angažmá. Když vstoupila Jana Štěpánková na jeviště v roli Marie Stuartovny, hlediště zpozornělo. Provázel ji zvláštní jas, který byl a zůstal součástí její osobnosti. Seděla jsem tehdy jako přikovaná, abych kouzlo jedinečného diváckého zážitku neporušila. Vzpomněla jsem si na to zvláštní „uhranutí“ před nedávnem, při „děkovačce“ komorní hry PARDÁL v pražském Ungeltu, kde nyní působí. Uvědomila jsem si, že z žádného představení, v němž hrála, a že jich bylo, jsem neodešla „s prázdnou“. Každé postavě, kterou vytvořila, dokázala dát lidský rozměr a vdechnout jí život. Přiměla (a jistě zdaleka nejen mne) přemýšlet o ní, měřit ji vlastní životní zkušeností, což je sice vznešeným úkolem dramatické tvorby, ale naplnit ho v praxi je velká dřina. Janě Štěpánkové se to po léta daří, navíc se vzácnou noblesou. Z našeho osobního setkání jsem se radovala o to víc, že vonělo bezprostředností a jiskřilo vtipem.

Jan P. Muchow

Jan P. Muchow

Je čtyřnásobným držitelem Českého lva, šestkrát vyhrál Anděla, jednou Cenu české filmové kritiky a cenu Slovenské filmové akademie Slnko v sieti. V oblasti filmové hudby u nás nemá konkurenci. Známe se už dlouho.

Eliška Podzimková

Eliška Podzimková

Eliška Podzimková v šestnácti letech onemocněla rakovinou. Dlouhé měsíce trávila sama doma a nudila se. Tak zkusila ilustrovat fotografie. Její obrázky se o několik let později líbily i americkým médiím a slavnému kuchaři Jamiemu Oliverovi. Eliška oslnila Ameriku. Mladá výtvarnice dál maluje své fotografie, pomáhá malým onkologickým pacientům a brání ty, ke kterým patří – lesby a homosexuály.

Ozzy Osbourne

Ozzy Osbourne

Před sedmdesáti lety se počátkem prosince v dělnickém předměstí Birminghamu, ve čtvrti Aston, narodil John Michael Osbourne. Proslul jako Ozzy Osbourne, jeden z nejznámějších, nejobdivovanějších a zároveň nejkontroverznějších představitelů světové rockové scény. Vydatně k tomu přispívá i jeho démonická prezentace.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 09/2018

XANTYPA XANTYPA 09/2018

Obsah vydání

Nestihli jste koupit toto vydání XANTYPY? Nevadí. Rádi Vám jej zašleme. Objednávejte zde

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 01/2019

XANTYPA XANTYPA 01/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne