Xindl X

Španělsko mě uhranulo

Ondřeji Ládkovi, známému jako Xindl X, letos vyšlo šesté album (SEXY EXITY). Současně oslavil deset let na umělecké scéně. Kromě písniček pro sebe píše také pro jiné zpěváky, je autorem divadelní hry DIOPTRIE RŮŽOVÝCH BRÝLÍ (pro Švandovo divadlo), spoluautorem knihy BRUNO V HLAVĚ, hudby k muzikálu CYRANO! CYRANO! CYRANO! POSLEDNÍ ROXANIN SEN, uvedeném v Divadle na Vinohradech (za niž byl nominován na cenu Alfréda Radoka), filmového scénáře RESTART a prvních dílů televizního seriálu COMEBACK. Je prostě šikovný. S takovými lidmi je radost posedět a poklábosit.

 

text Vašek Vašák, foto Vojtěch Vlk

 

xindl1jpg.jpg

 

Ondro, začnu tvým videoklipem VĚČNĚ NEVĚRNÁ, kde jsou scény z filmu VĚČNĚ TVÁ NEVĚRNÁ, v nichž se mihnou i herci Saša Rašilov, Lenka Vlasáková, Vilma Cibulková a Jiří Lábus. Zazní tvoje píseň ve filmu?
Já jsem ho ještě neviděl, protože jsem byl půl roku ve Španělsku, ale prý tam zní prakticky pořád.

Režisér Milan Cieslar, pro něhož jsi napsal předtím song do série NA VODĚ, byl asi spokojen, když ti nabídl film?
Říkal, že ho naše spolupráce bavila, a vyprávěl mi do telefonu, o čem zhruba film bude. Požádal jsem ho o scénář, jenže mi to nedalo a začal jsem hned něco vymýšlet, takže než jsem ho dostal, měl jsem písničku hotovou. Naštěstí jsem ji nemusel upravovat.

Její děj je, jak se dalo čekat, o nevěře…
Říkal jsem si, jestliže je o ní film, bude i písnička o nevěře, a to jak z mužského, tak z ženského pohledu. A pak jsem přemýšlel o tom, jaké zpěvačce nabídnout ženský part. A protože jsem dělal na desce Sabiny Křovákové, tak jsem jí duet zahrál. Myslím, že ho nazpívala moc hezky.

 

xindl2jpg.jpg

 

Zažil jsi někdy téma, které popisuješ, na vlastní kůži?
Že by si lidi začali vracet nevěru, beru jako filmovou nadsázku, ačkoli je možný, že se v reálu takový věci dějou. S nevěrou má asi zkušenost každej. A kdo si myslí, že nemá, tak o ní jenom neví (úsměv).

Letos ti vyšlo album SEXY EXITY. Co tě k tomu názvu vedlo?
Inspirovalo mě, jak všichni řeší brexity a czexity, a já přemýšlím o tom, jestli zůstanu v Čechách, nebo se odstěhuju do zahraničí. Dalším mým „exitem“ je, že jsem změnil kapelu.

„Půlka mých spoluprací končila oboustranným rozčarováním,“ jsi kdysi konstatoval…
Tahle změna byla ale jiná. Trochu z ješitnosti. Vadilo mi, že kluci hrajou současně ve skupině Slza, a nebyl jsem si jistej, jestli jsem pro ně na prvním místě. Navíc, když se koncerty kříží, těžko se kloubí, aby jich bylo pro obě kapely dost. Ale nebylo to rozčarování, o čemž svědčí, že se Slzou spolupracuju dodnes, píšu jim všechny texty a s Daliborem Cidlinským dál děláme na písničkách pro jiný lidi. Dokonce na mém singlu.

Jak se díváš na brexit a czexit?
Jako na snahu o jednoduchý řešení. Jako o útěk ze vztahu při náznaku prvního problému. Jenže člověk utíká před tím, co si stejně bere s sebou. Takhle třeba vznikla má písnička KUFRY MÁM SBALENÝ, která je právě o snaze utéct. Časem jsem zjistil, že i v ostatních písních alba najdu téma utíkání: do světa počítačů, před svými dětskými ideály do světa dospělých, BYZNYS je o lidech, který ti přestanou zvedat telefony, když už tě k ničemu nepotřebujou. Je to útěk od kamarádů do světa velkýho byznysu, kterej ti najednou přijde důležitější. Prakticky do všech písniček alba se dá téma útěku nějak napasovat. Proto název SEXY EXITY.

 

xindl3jpg.jpg

 

A proč SEXY?
Byť se útěky můžou zdát sexy, ve skutečnosti takový nejsou.

Jsi původně filmař. I proto máš tolik videoklipů?
Samozřejmě si tím člověk částečně ukájí svý scenáristický ambice, na který nemá čas, protože ho muzika pohltila. U klipů mě hlavně zajímá, o čem budou. Nejsem vizuální typ, to nechávám režisérům. K posledním dvěma deskám mi točil všechny výtvarník Ondřej Pfeiffer. I jeho, stejně jako mě, baví animace, protože si v ní může scenárista dovolit cokoliv. V klipu BYZNYS dojde třeba ke zkáze světa, což bychom asi normálně nenatočili (úsměv).

Neměl jsi někdy problém s eroticky laděným textem písničky ANDĚL?
Samozřejmě lidi nadávali, že to nemůžou poslouchat děti.

A můžou?
Teď, když moje písničky zpívají i moje děti, si říkám, že bych se měl trochu mírnit (úsměv).

Takže jim svoje písničky pouštíš?
Svoje a kapely Slza. Vyžadujou to. SVĚTLO NA KONCI TUNELU umějí celý. Mají na ně vlastní taneční choreografii.

Neumím si představit, že dítě zpívá „jsi holka divoká a padla jsi mi do oka a orgasmy předstíráš, že bys měla dostat cenu Alfréda Radoka.“
Zmíněný ANDĚL u nich zrovna nefrčí. Spíš umějí ty novější pecky. Já jsem svoje písničky vždycky bral tak, že je sice zpívám v první osobě, ale o lidech, který nějakou formou odsuzuju. Který třeba zneužívají svoji pravomoc. Jenže pak napíšu píseň proti komunismu, kde ironicky zpívám „za komančů bylo líp“ a lidi za mnou chodí a spiklenecky kvitujou: „Já si taky myslím, že tenkrát bylo líp.“ Kdyby ten text aspoň poslouchali pozorněji.

Dá se říct, že píšeš protestsongy?
Protestsong je něco, čím proti něčemu protestuješ, a automaticky se bere, že by měl bejt politickej. Těch tolik nemám. Ale je mi bližší, když písničkou na něco nadávám, než že to chválím. To mi obecně nejde.

Politické protestsongy jsou například ZDRAVÍME VÁS, PANE PRASIDENTE a NESEM VÁM EET…
To jo, ale většina mých písniček je spíš proti poklesu morálních hodnot.

Obě písně jsou z pořadu XINDLOVINY v Hitrádiu, do kterého jsi je skládal. Ještě existuje?
Bohužel už ne. Písničky, který jsem pro ně psal, vycházely z toho, co se zrovna řešilo ve zpravodajství. Později jsme zjistili, že se ty nejzajímavější témata opakujou, tak jsem začal místo toho psát písničky na přání posluchačů.

Je pro tebe obtížné napsat píseň?
Není, pokud ji nemusím psát každej tejden. To člověka vyčerpá. Když si vezmeš, že jsem kromě toho textoval desku kapely Slza a dopsal muzikál, kterej se pak na poslední chvíli stopnul (s Jakubem Sommerem MARNÁ SLÁVA – pozn. aut.), bylo toho až až.

Musíš se hodně stylizovat, když píšeš pro někoho jiného?
Ne. Pokud mě někdo osloví, tak asi ví, co ode mě může čekat, a nebude mi mluvit do toho, jak má písnička vypadat. 

Vrací ti interpreti texty?
Málokdy. Jestliže chtějí opravit slovo nebo dodělat sloku, tak je to v pohodě, ale když to hodí celý takzvaně do hajzlu, tak jsme se nepotkali a nebudeme tím radši příště ztrácet čas.

Naštve tě, když si zpěvák upraví ve studiu tvůj text?
Jo. Myslím, že je napsanej tak, jak má bejt, a pokud tam někdo změní slovosled, tak jsem já za blbce, že neumím česky. Pokud mi zpěvák zavolá uprostřed natáčení, že mu to nejde do pusy, tak se mu samozřejmě snažím vyjít vstříc, ale když to udělá bez mýho vědomí, tak s ním končím.

Co bylo pro tvůj vývoj zásadní?
O tom, že se mi to povede, jsem ve svý mladický naivitě v podstatě nikdy nepochyboval. Akorát jsem nevěděl, v jaký to bude oblasti. Paradoxně mi to začalo s muzikou fungovat v momentě, kdy jsem ji v podstatě vzdal, bral jsem ji čistě jako koníčka a snažil se prorazit coby scenárista. V tý době se rozjel projekt COMEBACK, já jsem do toho televizního projektu naskočil a zrovna tehdy začaly fungovat písničky, o kterých jsem si myslel, že jsou spíš underground. Netušil jsem, že osloví tolik lidí. Tenkrát mi došlo, že pokud chci dělat muziku pořádně, nemůžu bejt současně od rána do večera v televizi a vymýšlet sitcom. V momentě, kdy se rozjel, jsem z něj tedy odešel a za peníze, který jsem si na něm vydělal, jsem natočil první desku a doufal jsem, že se třeba chytne.

Vyjádřil ses, že psát sitcom nešlo ve střízlivém stavu…
Vrhali jsme se do úplně neznámých vod, takže jsme brzo ráno začínali a pozdě v noci končili. Fungovali jsme, jak jsem zpíval v písničce CHEMIE: „po nocích Morgany, po ránu red bully“. Navíc jsem zjistil, že se snažím dělat srandu s partou lidí, který byli všichni v nějaký fázi na antidepresivech. Kromě kameramana, kterej se aspoň jmenoval Smutný (úsměv). Dělat srandu člověka vyšťaví. Je důležitý najít si rovnováhu mezi prací a volným časem. Jestliže to nedokážeš, tak ti hrozí vyhoření.

Očekává od tebe rodina legraci?
Netrousím bonmoty, ale věřím, že úplně nudnej nejsem.

Jsi spíš vypravěč, nebo glosátor?
Já vždycky něco glosuju, půlka lidí se zasměje a druhá půlka se urazí. Teď jsem byl doma pasovanej do role vypravěče, takže vymýšlím pohádky. Bohužel si je moc nepamatuju, abych z nich poskládal knížku, na druhou stranu nevím, jestli by mi pak nechodily dopisy, že nejsou poučný a že jimi děti kazím. Nadhodím třeba téma VYPRÁVĚNÍ O PEŘINCE, KTERÁ PRDĚLA a nechám ho domyslet dceru.

Taková témata přece děti milují…
Hlavně si myslím, že už by to chtělo pohádky, který nefungujou na určitých vžitých principech. Na FAMU nám Jarda Dušek říkal, že ty dobrý pohádky vycházejí z archetypů. Ale já začínám mít pocit, že se jimi filmaři nechávají zbytečně svazovat. Kdyby je opustili, udělali by líp. Skoro všechny pohádky od Pixaru (filmové studio zabývající se počítačovou animací – pozn. aut.) nebo Disneyho začínají tím, že někomu umřou rodiče. Proč bychom měli děti děsit hned od začátku?! Měly by být i pohádky, který ukážou hezčí stránky života a dopřejí dětem legraci. Když jsem byl teenager, tak mě hrůzostrašný pohádky fascinovaly, ale vyprávět je svým dětem se mi příčí. Proč jim způsobovat dopředu traumata?! 

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 30. 10. 2018.

Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

XANTYPA 11/2018 - výběr z článků

Z hokejisty králem zábavních parků v Česku

Z hokejisty králem zábavních parků v Česku

Hokejista Tomáš Valášek před lety pověsil hokejovou kariéru na hřebík a vrátil se s rodinou z Německa zpět do vlasti – konkrétně na Valašsko,, aby zde začal podnikat. Z ledové plochy se rozhodl vybruslit na zcela odlišnou herní plochu. Otevřel si svůj první zábavní park pro děti s konceptem, který si přivezl z Německa. Všeobecně platí, že herny plné kuliček, trampolín, lezeckých stěn a atrakcí pro děti docela rychle krachují. Tomáš Valášek ale svou první hernu Bongo v Brně nezavřel, naopak si k ní pořídil Galaxii ve Zlíně, Tongo v Hradci Králové a Tobogu v Praze. Dnes vlastní herní plochu 15 tisíc metrů čtverečních. Čím to, že ostatní herny krachují a jemu se daří? Dá se tímto podnikáním uživit? Kolik musel investovat? A proč nesnáší v souvislosti se zábavními parky slovo byznys?

Rady na cestu

Rady na cestu

Advent patří k nejkouzelnějším obdobím roku. Prožijte jej originálně v evropských metropolích s bohatou historií a pohádkovou atmosférou. Tady je pětice měst, jejichž krása se v době svátků násobí.

Guillaume Apollinaire

Guillaume Apollinaire

Před sto lety, 9. listopadu 1918 zemřel v Paříži básník Guillaume Apollinaire, jeden ze zakladatelů moderní francouzské poezie, který výrazně ovlivnil i poezii českou. Bylo mu pouhých třicet osm let.

Magdalena Juříková

Magdalena Juříková

S ředitelkou Galerie hlavního města Prahy Magdalenou Juříkovou jsem si povídal o současném výtvarném umění, soukromých sběratelích i o výstavách, které má galerie v plánu.

Klobouk

Klobouk

Modely jejích klobouků doplňovaly kolekce proslulé módní návrhářky Hany Podolské. Elegantní, střihově výrazný, originálně zdobený klobouk od Alžběty Oulíkové byl snem každé ženy prvorepublikové Prahy. A skutečně téměř každá takový klobouk vlastnila. Krédem známé modistky totiž bylo: „Krása za rozumnou cenu,“ proto si klobouky z jejího modistického obchodu mohly dovolit ženy ze všech společenských vrstev. Mezi její zákaznice patřily i hvězdy stříbrného plátna, mimo jiné Zita Kabátová, Adina Mandlová nebo Věra Ferbasová.

Oni a Silvio

Oni a Silvio

Třetí narozeniny oslavuje KVIFF Distribution uvedením nového snímku italského oscarového režiséra Paola Sorrentina ONI A SILVIO. Distribuční label KVIFF Distribution byl vytvořen v roce 2015 Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary ve spolupráci s Českou televizí a distribuční společností Aerofilms. V průběhu roku do kin uvádí zajímavé filmové tituly ze světové produkce. Do domácí distribuce se originální a umělecky hodnotné snímky takto dostávají mnohem snadněji.

James Pfaus

James Pfaus

Čím je Mick Jagger v rockové muzice, tím je James Pfaus pro sexuologii – žijící legendou. Ví, co se vám děje v mozku, pokud máte sex ve stanu a dovnitř se začne sápat medvěd. Vyzkoumal, že vaše první sexuální zkušenost určí to, co budete po zbytek života považovat za atraktivní. Je přesvědčený, že sex a duševní zdraví se navzájem ovlivňují. A tabuizace sexu a jeho kontrola je podle něj politická a mocenská záležitost.

Jitka Zelenková

Jitka Zelenková

Albem INTIMITY oslaví Jitka Zelenková sotva uvěřitelných padesát let v křehké profesi zpěvačky. Udržet se takovou dobu ve špičce populární hudby rozhodně není jen tak.

Osobnosti - výběr z článků

Dorothea Tanning

Dorothea Tanning

Neobyčejná americká malířka Dorothea Tanning uchvátila slavného německého malíře Maxe Ernsta natolik, že opustil pohodlný život s bohatou a vlivnou manželkou, mecenáškou umění Peggy Guggenheimovou. Dorothea Tanning se poté za Maxe Ernsta provdala.

Jan Dušek

Jan Dušek

Prof. Jan Dušek je jednou z nejvýraznějších osobností české scénografie a kostýmního výtvarnictví 20. a 21. stol. Jeho jméno je trvale spojováno s tvorbou režiséra Evalda Schorma, s nímž spolupracoval v letech 1976–1988 na inscenacích KRÁL JELENEM, TRAGICKÝ PŘÍBĚH HAMLETA, BRATŘI KARAMAZOVI, MACBETH, MARATÓN, HLUČNÁ SAMOTA a dalších.

Martin Donutil

Martin Donutil

Výkonů herce Martina Donutila (ročník 1991) jsem si začal všímat v inscenacích brněnské Husy na provázku, což bylo jeho první angažmá. Působil tam donedávna a nezapomenutelná je například jeho kreace v titulní roli Shafferova Amadea v režii Vladimíra Morávka. Tam exceloval spolu se svým otcem Miroslavem (ten ztvárnil Salieriho). Martinovi potom nabídlo angažmá nové vedení Městských divadel pražských, kde v herecky nadprůměrné inscenaci ANDĚLÉ V AMERICE režiséra Michala Dočekala podává v náročné roli emocionálně rozpolceného intelektuála mimořádný výkon.

Studna, sekera, archiv

Studna, sekera, archiv

Rád seká dříví, nerad nosí vodu ze studně a nejradši listuje zaprášenými dokumenty v archivech. „I když nacisti spálili tisíce papírů a estébáci za sebou zahlazovali stopy jak lišky, válí se tam kvanta příběhů, co čekají, až je někdo zvedne,“ říká Miloš Doležal, toho času propuštěný z rozhlasu. Na oceňovanou knihu o číhošťském páterovi Josefu Toufarovi, kterého v roce 1950 umlátili příslušníci Státní bezpečnosti, nyní navázal povídkovou knihou ČURDA Z HLÍNY zasazenou do období protektorátu. Sešli jsme se v pražských Vršovicích.

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent

„Návrh je základ všeho,“ tvrdil Alberto Giacometti. Pro tvorbu Yvese Saint Laurenta to platí dvojnásob.

Jana Stryková

Jana Stryková

Jana Stryková patří k herečkám, o nichž platí, že je na ně radost pohledět. K atraktivnímu exteriéru přidává na jevišti i vnitřní opravdovost, také přirozenou, a přesto zřetelnou dikci (jev v českých divadlech ne vždy samozřejmý). Energická a přímá je i v osobním kontaktu, nic nepředstírá, rozhovor občas proloží nakažlivým zvonivým smíchem.

Ondřej Kundra

Ondřej Kundra

Mezi vyznamenané prestižní Cenou Ferdinanda Peroutky patří od letošního února také redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra. Teprve osmatřicetiletý novinář se věnoval už dlouhé řadě silných témat, včetně investigativních. Týkají se korupce, zneužívání politické moci, poměrů v justici, šíření lží a dezinformací, nepřátelských cizích vlivů.

Rozhovor s historikem umění Jiřím Šetlíkem

Rozhovor s historikem umění Jiřím Šetlíkem

Je velice těžké rozprávět s někým, koho opravdu dobře znáte. Celoživotní pevné přátelství, které mě pojí s mým otcem, je snad výjimečné. Vždycky jsme si byli velmi blízcí. Byl mi tátou od útlého dětství přes mou divokou pubertu až do dnešních dní. Nebyl však jen člověkem plným lásky a pochopení, ale v průběhu let jsem se od něj dovídala tolik cenných informací, že bych to bez přehánění mohla pokládat za domácí univerzitu. Kdyby se mě někdo zeptal, jestli bych si jako otce dovedla představit někoho jiného, dostalo by se mu jen hlasité negativní odpovědi. Letos 2. dubna slaví devadesáté narozeniny.

Jaroslav Dušek

Jaroslav Dušek

Výrazný herec a propagátor netradičního přístupu k životu Jaroslav Dušek (ročník 1961) uvedl nedávno v Divadle Na Jezerce projekt SLÁVA STROJŮ A MĚST. Tato nadmíru inspirativní inscenace vychází z téměř neznámého textu Jaromíra Rašína. S režisérem i interpretem v jedné osobě jsme si povídali v příšeří zadního traktu restaurace zmíněného divadla, kde mu za dvě hodiny začínalo představení, v němž formou „jevištního čtení“ ztvárňuje všechny role.

Sama s Kunderou

Sama s Kunderou

Stalo se to před více než půl stoletím, v roce 1964. Tehdy bylo českému, později francouzskému spisovateli třicet pět let, ještě nebyl světoznámý a ještě si nehlídal svůj oficiální obraz tak úzkostlivě jako později. Letos 1. dubna oslaví Milan Kundera devadesátiny.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 11/2018

XANTYPA XANTYPA 11/2018

Obsah vydání

Nestihli jste koupit toto vydání XANTYPY? Nevadí. Rádi Vám jej zašleme. Objednávejte zde

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 078/2019

XANTYPA XANTYPA 078/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne