Jitka Zelenková

Padesátka

Albem INTIMITY oslaví Jitka Zelenková sotva uvěřitelných padesát let v křehké profesi zpěvačky. Udržet se takovou dobu ve špičce populární hudby rozhodně není jen tak.

 

text Vašek Vašák, foto Lenka Hatašová a archiv

 

 zelenkovajpg.jpg

 

Zpívání s Ulrychovci
Zpívat začala v Poděbradech, kde žila se svým tatínkem. Napřed na „odpoledních čajích“, když vyhrála celostátní soutěž Talent 1967, začala hostovat v Praze s věhlasnými orchestry. S Karlem Vlachem, Gustavem Bromem. Swingové frázování se nemusela učit. Měla ho v sobě. Pak odjela skupina Golden Kids (Marta Kubišová, Helena Vondráčková a Václav Neckář) na pár koncertů do pařížské Olympie, zatímco v Rokoku měli recipročně vystoupit francouzští umělci. A protože chtěli, aby s nimi účinkoval nějaký domácí talent, vybrali Jitku. „Nechala jsem si ušít u Rosenbauma šaty a vystoupila jsem i v divadle Apollo, kde mě viděl ředitel Rokoka Darek Vostřel. „Co děláš?“ zeptal se. „Chodím do školy.“ – „A kolik let ti zbývá do maturity?“ – „Rok.“ – „Až skončíš, nastoupíš k nám,“ rozhodl. Takhle dostala nabídku do svého prvního (a posledního) angažmá. „Byla jsem šťastná a bylo mi celkem jedno, co budu zpívat, ale Vostřel prohlásil: ‚Jelikož máš dramatický hlas, budou ti sedět příběhy, šansony,‘ a vybral mi krásnou vážnou písničku od Randy Newmana A JÁ DOUFÁM, ŽE TEĎ PŘIJDE DÉŠŤ.“ Rokoko bylo režimu trnem v oku. „Měla jsem to štěstí, že jsem si ještě zahrála FILOSOFSKOU HISTORII s Waldou Matuškou a alternovala jsem svůj idol Martu Kubišovou.“ A protože se jezdilo často na zájezdy, angažoval Vostřel také žánrově odlišný SH kvartet Karla Velebného, Olympic a Ulrychovce. „Michael Prostějovský vymyslel pořad NEPŮJDEME DO KLÁŠTERA, v němž jsem s Hankou a Petrem Ulrychovými účinkovala. Zpívali jsme každý zvlášť a pak společně směs z muzikálu HAIR. To byla bomba!“

 

zelenkova2jpg.jpg
S Karlem Gottem, 1983
zelenkova3jpg.jpg
S Hanou a Petrem Ulrychovými, 1971

 

 

Vždycky jen do příštího turné
Když Rokoko skončilo, ocitla se Jitka na volné noze, na níž je dodnes. A v roce 1973 dostala nabídku od Karla Gotta. „Karel byl v roce 1967 v porotě soutěže, kterou jsem vyhrála, a od té doby mě sledoval. Jirka Štaidl mě zase znal z Apolla, kam mě pozval a kde byl ředitelem.“ Gottovým záměrem bylo rozšířit orchestr o dechovou sekci a dvě zpěvačky. Tou druhou se stala Slovenka Jana Kocianová. Dostaly smlouvu na jedno turné. „První koncert byl v Hamburku. Jirka Štaidl mi vybral s bratrem Láďou a Karlem v němčině šanson, který později natočila v češtině Hanka Zagorová pod názvem ON JE NĚKDO. Jana zpívala KABARET. Skončilo turné, čekaly jsme, jestli budeme pokračovat, nebo ne, a hned jsme dostali pozvání k natáčení do Slaného (televizní pořad KAREL GOTT VE SLANÉM – pozn. aut.). Pak následovala další turné. Smlouva ale zněla vždycky jen na to příští. Bylo to tak po celou dobu.“ Za dva roky se rozhodla Kocianová pokračovat sólově na Slovensku a k Jitce byla angažována dvojice Vlasta Kahovcová a Jarmila Gerlová. „V roce 1977 mi nabídl Felix Slováček, který už byl v té době slavný saxofonista, společný recitál. Mluvené slovo, kterým ho doprovázel, mu napsal Miroslav Horníček, režii měl Ján Roháč. A tam jsem si poprvé zazpívala písničky, které mně otextoval Eduard Pergner. Zkoušela jsem, jak zapůsobí na lidi, protože jsem byla v té době zamilovaná do Ládi Štaidla a byly to moje vlastní příběhy.“ Hity ZÁZEMÍ, KDYBYS BYL SÁM a TY MI SMÍŠ I LHÁT měly u lidí ohromnou odezvu. „Natočila jsem elpíčko ZÁZEMÍ, ale Supraphon mi ho nechtěl vydat, že jsou na něm jen pomalý věci.“ Nakonec deska vyšla a měla velký úspěch. „Eda jí věřil. Byli jsme na sebe napojeni a já ho nutila, aby přemýšlel a psal jako ženská. Přijela jsem k němu třeba o půlnoci a stěžovala jsem si: ‚Představ si, že mi provedl tohle, můžeš to nějak zpracovat?‘ Tak vznikaly naše písničky.“ Gottovi spolupráce Jitky s Felixem a jeho muzikanty nevadila. „Naopak byl rád, že kapela nestála, když on pracoval v cizině bez kapely.“ Potom si Jitka vytvořila recitál v Redutě s klavíristou Rudolfem Roklem a Pavlem Fořtem (střídal kytaru s baskytarou).

 

baner-clanek

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 30. 10. 2018.

Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

XANTYPA 11/2018 - výběr z článků

Z hokejisty králem zábavních parků v Česku

Z hokejisty králem zábavních parků v Česku

Hokejista Tomáš Valášek před lety pověsil hokejovou kariéru na hřebík a vrátil se s rodinou z Německa zpět do vlasti – konkrétně na Valašsko,, aby zde začal podnikat. Z ledové plochy se rozhodl vybruslit na zcela odlišnou herní plochu. Otevřel si svůj první zábavní park pro děti s konceptem, který si přivezl z Německa. Všeobecně platí, že herny plné kuliček, trampolín, lezeckých stěn a atrakcí pro děti docela rychle krachují. Tomáš Valášek ale svou první hernu Bongo v Brně nezavřel, naopak si k ní pořídil Galaxii ve Zlíně, Tongo v Hradci Králové a Tobogu v Praze. Dnes vlastní herní plochu 15 tisíc metrů čtverečních. Čím to, že ostatní herny krachují a jemu se daří? Dá se tímto podnikáním uživit? Kolik musel investovat? A proč nesnáší v souvislosti se zábavními parky slovo byznys?

Rady na cestu

Rady na cestu

Advent patří k nejkouzelnějším obdobím roku. Prožijte jej originálně v evropských metropolích s bohatou historií a pohádkovou atmosférou. Tady je pětice měst, jejichž krása se v době svátků násobí.

Guillaume Apollinaire

Guillaume Apollinaire

Před sto lety, 9. listopadu 1918 zemřel v Paříži básník Guillaume Apollinaire, jeden ze zakladatelů moderní francouzské poezie, který výrazně ovlivnil i poezii českou. Bylo mu pouhých třicet osm let.

Magdalena Juříková

Magdalena Juříková

S ředitelkou Galerie hlavního města Prahy Magdalenou Juříkovou jsem si povídal o současném výtvarném umění, soukromých sběratelích i o výstavách, které má galerie v plánu.

Klobouk

Klobouk

Modely jejích klobouků doplňovaly kolekce proslulé módní návrhářky Hany Podolské. Elegantní, střihově výrazný, originálně zdobený klobouk od Alžběty Oulíkové byl snem každé ženy prvorepublikové Prahy. A skutečně téměř každá takový klobouk vlastnila. Krédem známé modistky totiž bylo: „Krása za rozumnou cenu,“ proto si klobouky z jejího modistického obchodu mohly dovolit ženy ze všech společenských vrstev. Mezi její zákaznice patřily i hvězdy stříbrného plátna, mimo jiné Zita Kabátová, Adina Mandlová nebo Věra Ferbasová.

Oni a Silvio

Oni a Silvio

Třetí narozeniny oslavuje KVIFF Distribution uvedením nového snímku italského oscarového režiséra Paola Sorrentina ONI A SILVIO. Distribuční label KVIFF Distribution byl vytvořen v roce 2015 Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary ve spolupráci s Českou televizí a distribuční společností Aerofilms. V průběhu roku do kin uvádí zajímavé filmové tituly ze světové produkce. Do domácí distribuce se originální a umělecky hodnotné snímky takto dostávají mnohem snadněji.

James Pfaus

James Pfaus

Čím je Mick Jagger v rockové muzice, tím je James Pfaus pro sexuologii – žijící legendou. Ví, co se vám děje v mozku, pokud máte sex ve stanu a dovnitř se začne sápat medvěd. Vyzkoumal, že vaše první sexuální zkušenost určí to, co budete po zbytek života považovat za atraktivní. Je přesvědčený, že sex a duševní zdraví se navzájem ovlivňují. A tabuizace sexu a jeho kontrola je podle něj politická a mocenská záležitost.

Nenahraditelný Miroslav Horníček

Nenahraditelný Miroslav Horníček

Nevím, odkud se vzalo tvrzení, že každý člověk je nahraditelný. Kupodivu zlidovělo, přestože nikoho nikým úplně nahradit nelze. Protože každý je jedinečný. Anebo – někdy – vlastně i nesmrtelný! Jako například Miroslav Horníček.

Lidé - výběr z článků

Eliška Tyrolerová

Eliška Tyrolerová

Pro mnohé nevidomé jsou nenahraditelnými parťáky doma i v rušných ulicích. Než však dostanou reflexní vestu a průkaz, absolvují speciální výcvik. V nadačním fondu Mathilda, který se od roku 2010 zaměřuje na lidi se závažným zrakovým postižením, se čtyřnohým svěřencům věnuje také třicetiletá Eliška Tyrolerová, která Xantypu pozvala přímo do kanceláře Mathildy nedaleko Václavského náměstí. A jak jinak, společnost nám během rozhovoru dělal černý labrador Cedrik.

Jiří Kylián

Jiří Kylián

Český choreograf světového renomé Jiří Kylián byl 13. března 2019 uveden do Académie des Beaux-Arts v La Coupole Francouzského institutu v Paříži za účasti několika set významných osobností z celého světa. Meč akademika mu předala monacká princezna Caroline.

Erika Stárková

Erika Stárková

Mezi známé osobnosti povýšil herečku Eriku Stárkovou seriál MOST!, který už po uvedení prvního dílu začal bořit rekordy ve sledovanosti a jeho hlášky se od té doby dávají k lepšímu ve venkovských hospodách i v pražských kavárnách.

Alice Horáčková

Alice Horáčková

Když se Alena pouští po manželově smrti do úklidu jeho pokoje, najde v šuplíku stoh neotevřených dopisů, psaných ženskou rukou. Kdo a proč je Járovi psal? Měla by si je přečíst, anebo je lepší, aby je okamžitě zahodila? Kolem tohoto nečekaného nálezu rozvíjí novinářka a spisovatelka Alice Horáčková příběh svého románu NEOTEVŘENÉ DOPISY, který čtenáře vrací do poúnorového Československa. Tichou spoluhráčkou Alenina monologu je paní Dvořáková, jíž románová hrdinka během četných setkání postupně odhaluje svůj dramatický život po boku talentovaného, leč psychicky zlomeného výtvarníka, jemuž se zcela obětovala. Nutno ovšem dodat, že i paní Alena má svoje tajemství.

Pavla Gomba

Pavla Gomba

Pavla Gomba – její jméno pojí dva světy a dva světy se také prolínají celým jejím životem. Nese si v sobě, jak sama říká, virus jménem Afrika. Afrika v duši, Afrika v srdci, Afrika pod kůží a splněný dětský sen, v němž vždy měla své pevné místo pomoc druhým.

Karla Mornstein-Zierotin

Karla Mornstein-Zierotin

Usměvavá, s životním nadhledem, ale i s nebývalou zodpovědností. Karla Mornstein-Zierotin. Zdá se vám to jméno povědomé? Karla skutečně patří ke starému významnému českému a moravskému šlechtickému rodu Žerotínů. Jejich původ se odvozuje od Bluda z Bludova, který byl markraběcím purkrabím v Přerově. Jeho přídomek z Bludova je podle vsi, kterou založil asi čtyři kilometry jihozápadně od města Šumperk. Tuto ves a zdejší panství rodina několikrát ztratila, ale vždy je získala zpět do svého vlastnictví, a zdejší zámek zůstal sídlem tohoto rodu až do 20. století. Vystudovaná historička Karla Mornstein-Zierotin si na hraběcí titul rozhodně nepotrpí, ale trvá na dobře odvedené práci, své i druhých.

Martina Storek

Martina Storek

Před nedávnem slavili sto let – stejně jako naše republika. Osmadvacet velkoplošných černobílých portrétů obdivuhodných stoletých lidí zaplnilo v rámci výstavy NAROZENI 1918 – TVÁŘE STOLETÍ část náměstí Václava Havla. Zlaté světlo Národního divadla večer září na tyto vkusné železné panely a dodává celé výstavě noblesu a magický význam.

Anna Gregor

Anna Gregor

Nedlouho po okupaci v roce 1968 odcestovala z Prahy do Velké Británie. Nejprve žila v Londýně, později se usadila v Edinburghu. Byla hlavní onkoložkou Skotska, objevila nový princip komunikace s pacienty, za což obdržela Řád britského impéria. Doktorka Anna Gregor.

Galina Miklínová

Galina Miklínová

Před sedmi lety potěšil dvanáctiletou Rozárku a pětiletého Jonáše maminčin neobvyklý dárek. Byl sice stvořen z obyčejné příze a vlny, ale protože mamince nechybí fantazie a talent, staly se darované komické figurky filmovými hvězdami. V kinech celého světa je obdivují děti i dospělí. Jejich podivuhodné příběhy popsal básník Pavel Šrut v knížce, která se stala bestsellerem. Nazval je Lichožrouty, což není přezdívka, ale poetické jméno související se zvláštními osudy ponožek, které občas marně hledáme v prádelním koši, když nám jedna chybí do páru. Legrační podobu, trochu lidskou, propůjčila Lichožroutům právě Rozárčina a Jonášova maminka – výtvarnice Galina Miklínová, jedna z nejosobitějších autorek a režisérek českého animovaného filmu.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 11/2018

XANTYPA XANTYPA 11/2018

Obsah vydání

Nestihli jste koupit toto vydání XANTYPY? Nevadí. Rádi Vám jej zašleme. Objednávejte zde

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 09/2019

XANTYPA XANTYPA 09/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne