Magdalena Juříková

Slovanská epopej bude na Výstavišti

S ředitelkou Galerie hlavního města Prahy Magdalenou Juříkovou jsem si povídal o současném výtvarném umění, soukromých sběratelích i o výstavách, které má galerie v plánu.

text Vašek Vašák, foto archiv

 

jurikovajpg.jpg

 

Kde vlastně získáváte peníze na provoz?
Z rozpočtu hlavního města Prahy. Záleží ovšem na situaci vzhledem k celkovému stavu financí a prioritách města, které zrovna město prosazuje. Město je k nám velice štědré, zejména pokud jde o investice do oprav veřejné plastiky, dnes je však málo restaurátorů s patřičnou licencí, která jim umožňuje práci na barokní skulptuře, takže práce se zpomaluje. Náklady jsou v tomto případě vysoké, ale jsou rozložené do několika let.

Nakupujete díla i přímo od umělců?
Akviziční politiku máme nastavenou tak, že vycházíme z výstavního programu. V průběhu roku vystavujeme řadu umělců, od kterých bychom rádi získali jejich díla. Máme dobrou vyjednávací pozici, protože jim dáváme šanci, aby se představili, a oni nám za to vyjdou vstříc s přijatelnými cenami.

Vybíráte si je už na uměleckých školách?
Náš program START UP je věnovaný nastupující generaci a mladé umělce sleduje dlouhodobě, některé už během studia.

Založila jste projekt HAPESTETIKA, který zpřístupňuje výtvarné umění zrakově postiženým. Povězte nám o něm…
Vznikl z iniciativy Terezy Hradílkové, která pečuje o malé děti se zrakovým postižením. S nápadem přišla na základě zkušeností ze zahraničí a my jsme ho rozvinuli pro sochy a objekty, což není úplně jednoduché. Zrakově postižení mají problémy s některými povrchy – třeba se sádrou nebo umělými pryskyřicemi. Vyvinuli jsme i systém, jak je po výstavě vodit, aby při ní měli relativní pocit svobody.

Většina soch ale asi není určena k osahávání…
Samozřejmě. Snažili jsme se vybírat artefakty, které se ani několikanásobným dotýkáním nepoškodí. Kamenné skulptury, zejména mramory, a bronzy, které se dají ošetřit tak, aby nedocházelo k chemickým reakcím.

Musejí mít diváci rukavice?
Ne, to by nemělo smysl. Vybíráme věci, které splňují určité podmínky: jednak se nedají poškodit a za druhé nebudou pro slabozraké nekomfortní.

Bývalý generální ředitel Národní galerie Milan Knížák nerad půjčoval díla do zahraničí. Vám to nevadí?
My s tím problém nemáme. Na druhou stranu nevlastníme sbírky, jako má Národní galerie, takže nás tak často o půjčování děl zvenku nežádají.

 

jurikova2jpg.jpg
Slovanská epopej v pražském Obecním domě, foto Tomáš Souček

 

 

SLOVANSKÁ EPOPEJ byla nedávno v Japonsku…
A zaznamenala tam velký úspěch. Vidělo ji šest set šedesát tisíc lidí. V Japonsku jsme ale měli absolutní jistotu, že Muchovu dílu bude věnována vynikající péče.

Už se ví, kde bude v Praze umístěna?
Vznikne pavilon, který bude dostavbou lapidária na Výstavišti. Do dvou let byste se tam na ni mohl přijít podívat.

Musíte o umístění jednat s Muchovými potomky?
Autorská práva na jeho díla vypršela po sedmdesáti letech, takže nejsme ničím povinováni. Na nových prostorech pro SLOVANSKOU EPOPEJ pracuje úžasný tým, takže nepochybuju o tom, že vše dopadne ke všeobecné spokojenosti.

Zajímáte se o aukce?
Když jsem pracovala pro Vladimíra Že­lez­ného v Galerii Zlatá husa, chodila jsem na ně pravidelně. Spousta investorů ku­puje díla, aby do nich uložila peníze; a pak je Vladimír Železný, který umění opravdu miluje a rozumí mu. Takových lidí naštěstí přibývá.

Opravdu jste měla od doktora Železného při aukcích u některých kusů zcela volné ruce?
Když po nějaké věci toužil, bylo mu jedno, kolik za ni zaplatí.

 

baner-clanek

 

Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

XANTYPA 11/2018 - výběr z článků

Z hokejisty králem zábavních parků v Česku

Z hokejisty králem zábavních parků v Česku

Hokejista Tomáš Valášek před lety pověsil hokejovou kariéru na hřebík a vrátil se s rodinou z Německa zpět do vlasti – konkrétně na Valašsko,, aby zde začal podnikat. Z ledové plochy se rozhodl vybruslit na zcela odlišnou herní plochu. Otevřel si svůj první zábavní park pro děti s konceptem, který si přivezl z Německa. Všeobecně platí, že herny plné kuliček, trampolín, lezeckých stěn a atrakcí pro děti docela rychle krachují. Tomáš Valášek ale svou první hernu Bongo v Brně nezavřel, naopak si k ní pořídil Galaxii ve Zlíně, Tongo v Hradci Králové a Tobogu v Praze. Dnes vlastní herní plochu 15 tisíc metrů čtverečních. Čím to, že ostatní herny krachují a jemu se daří? Dá se tímto podnikáním uživit? Kolik musel investovat? A proč nesnáší v souvislosti se zábavními parky slovo byznys?

Rady na cestu

Rady na cestu

Advent patří k nejkouzelnějším obdobím roku. Prožijte jej originálně v evropských metropolích s bohatou historií a pohádkovou atmosférou. Tady je pětice měst, jejichž krása se v době svátků násobí.

Guillaume Apollinaire

Guillaume Apollinaire

Před sto lety, 9. listopadu 1918 zemřel v Paříži básník Guillaume Apollinaire, jeden ze zakladatelů moderní francouzské poezie, který výrazně ovlivnil i poezii českou. Bylo mu pouhých třicet osm let.

Klobouk

Klobouk

Modely jejích klobouků doplňovaly kolekce proslulé módní návrhářky Hany Podolské. Elegantní, střihově výrazný, originálně zdobený klobouk od Alžběty Oulíkové byl snem každé ženy prvorepublikové Prahy. A skutečně téměř každá takový klobouk vlastnila. Krédem známé modistky totiž bylo: „Krása za rozumnou cenu,“ proto si klobouky z jejího modistického obchodu mohly dovolit ženy ze všech společenských vrstev. Mezi její zákaznice patřily i hvězdy stříbrného plátna, mimo jiné Zita Kabátová, Adina Mandlová nebo Věra Ferbasová.

Oni a Silvio

Oni a Silvio

Třetí narozeniny oslavuje KVIFF Distribution uvedením nového snímku italského oscarového režiséra Paola Sorrentina ONI A SILVIO. Distribuční label KVIFF Distribution byl vytvořen v roce 2015 Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary ve spolupráci s Českou televizí a distribuční společností Aerofilms. V průběhu roku do kin uvádí zajímavé filmové tituly ze světové produkce. Do domácí distribuce se originální a umělecky hodnotné snímky takto dostávají mnohem snadněji.

James Pfaus

James Pfaus

Čím je Mick Jagger v rockové muzice, tím je James Pfaus pro sexuologii – žijící legendou. Ví, co se vám děje v mozku, pokud máte sex ve stanu a dovnitř se začne sápat medvěd. Vyzkoumal, že vaše první sexuální zkušenost určí to, co budete po zbytek života považovat za atraktivní. Je přesvědčený, že sex a duševní zdraví se navzájem ovlivňují. A tabuizace sexu a jeho kontrola je podle něj politická a mocenská záležitost.

Jitka Zelenková

Jitka Zelenková

Albem INTIMITY oslaví Jitka Zelenková sotva uvěřitelných padesát let v křehké profesi zpěvačky. Udržet se takovou dobu ve špičce populární hudby rozhodně není jen tak.

Nenahraditelný Miroslav Horníček

Nenahraditelný Miroslav Horníček

Nevím, odkud se vzalo tvrzení, že každý člověk je nahraditelný. Kupodivu zlidovělo, přestože nikoho nikým úplně nahradit nelze. Protože každý je jedinečný. Anebo – někdy – vlastně i nesmrtelný! Jako například Miroslav Horníček.

Kultura - výběr z článků

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Nový videoklip k písni DEUTSCHLAND od skupiny Rammstein sbírá na internetu miliony zhlédnutí a vyvolává kontroverzi. K rekonstruovaným výjevům z německé historie se už vyjádřila řada médií či instituce jako izraelské ministerstvo zahraničí. Berlínská kapela proslulá výraznou sebeprezentací si nad zájmem o svou tvorbu jistě mne ruce: vypadá to, že její sedmé album, které vychází 17. května, se bude prodávat skvěle. Pro jistotu mají Rammstein v zásobě ještě čtyři další videa.

Kája Saudek

Kája Saudek

Česká filmová komedie z roku 1966 KDO CHCE ZABÍT JESSII scenáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka proslavila Karla neboli Káju Saudka (13. 5. 1935 – 25. 6. 2015), malíře a komiksového kreslíře, jelikož autoři slavného filmu použili jeho kreslené postavy komunikující pomocí bublin. Tak se Kája Saudek dostal do veřejného povědomí.

Jan Lichtenberg

Jan Lichtenberg

To, že slyšel správnou muziku od raného dětství všude okolo sebe, zní sice jako tisíckrát použitá fráze, ale co s tím, když to tak skutečně bylo. Dnes je Jan Lichtenberg velký zjev na tuzemské rockové scéně.

Andy Warhol

Andy Warhol

,,Nikdo se na nic opravdu nepodívá; to je těžké. Myslím, že každý by měl vidět mé obrazy ve skutečnosti, než prohlásí, že jsou bezduché,“ prohlásil Andy Warhol. Muzeum Whitney v New Yorku to nyní umožňuje tisícům návštěvníků. Expozice, která čítá na 350 uměleckých objektů, představuje osobnost Andyho Warhola (1928–1987) a jeho inovativní přínos stále přítomný i v 21. století.

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Že se slavná pětice narodila v předvánočním čase, nebyl určitě promyšlený marketingový tah Jaroslava Foglara k blížícím se svátkům. Je ovšem nabíledni, že se mu podařilo ve spojení s Janem Fischerem týden před Štědrým dnem obdarovat čtenáře Mladého hlasatele kresleným seriálem, který později ovlivnil statisíce chlapců a děvčat v bývalém Československu. V sedmém čísle Mladého hlasatele ze 17. prosince 1938 se zrodila legenda, slavící letos 80 let.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 11/2018

XANTYPA XANTYPA 11/2018

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne